Cu Si Despre Biciclete

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Te poti juca si sa o impingi un pic in fata sau in spate, in mod normal ar trebui sa ai pe unul din axele de sustinere a seii o scala gradata, nu muta mai mult de 5mm deodata.

    Inainte sa te apuci sa muti saua in fata sau in spate, in timpul mersului vezi care e locul potrivit pe sa, si in functie de asta o muti.
    Last edited by mumus; 23 March 2015, 13:57. Reason: Automerged Doublepost
    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

    Comment


    • #62
      Da mumusache...lucrez la treaba asta! saua e prea aplecata spre inainte.


      Sent from mobile
      Keep walking...

      Comment


      • #63
        Nu inţeleg perfect ce spuneţi dar pipa nu se întoarce invers iar ghidonul nu se poate ridica sau coborî din inele, dacă scoţi din ele nu o să mai poţi strânge cuvetele. În capătul furcii este un şurub cu capac, acel şurub trebuie să apese pe inele, deci inelele trebuie să fie cu 1-2-3 mm mai sus decât capătul furcii. În furcă este o "floare" cu piuliţă care nu se mişca, e fixă pe pereţii ţevii de la furcă, în ea se strânge şurubul acela. Astfel ele apasă pe cuvete. Dacă scoţi inele o să se strângă surubul pe furcă, adică se strânge degeaba, iar cuvetele stau libere. Ca să reglezi cât trebuie să apese acel şurub pe cuvete trebuiesc desfăcute şuruburile care strâng pipa de gâtul furcii, 2 de obicei, apoi poţi regla din şurubul de sus cât de strânse să fie cuvetele, trebuie să fie nici prea strânse nici prea slabe, ca sa nu ai joc, dar dacă le strângi prea rău rişti să le strici coroniţele/rulmenţii. Reglezi din şurub, apoi strângi un şurub de la pipă şi ridici roata faţă în aer şi mişti ghidonul stânga-dreapta, trebuie să meargă lejer, uşor, dar totodată să nu ai joc în cuvete.
        Nu cred că e vreo legătură între înălţimea ghidonului şi înălţimea şeii, trebuie ca în primul rând să ai dimensiunea cadrului potrivită pt înălţimea ta, restul vin de la sine, şaua o reglezi cum s-a spus mai sus.
        Last edited by ionescu liviu; 23 March 2015, 23:26.
        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

        Comment


        • #64
          ))

          Asa e ca vorbesti din imaginatie?

          Pipa se intoarce invers fara probleme.

          Inelele pot fi fara probleme deasupra sau sub teava respectiva, prin urmare lungimea tevii furcii se pastreaza, dar poti jongla cu inaltimea ghidonului.

          ia uite magie

          In poza cu inelele se vede clar ca ele se pot pune sub sau deasupra pipei...incearca, ai sa vezi minunea.

          Acele inele se folosesc doar ptr a nu taia gatul furcii, si ai avantajul ca poti pastra inaltimea ghidonului, si sa folosesti furca cu gatul mai lung.

          ps: pozele sunt cu bicla intr-o configuratie veche, multe au fost schimbate. Inclusiv tija de sa cu amortizor tip paralelogram. Era vis, da cantarea un kg
          Attached Files
          Last edited by Niki; 15 April 2015, 10:09.
          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

          Comment


          • #65
            Într-adevăr, dacă ai 2 inele poţi muta unul sus, dar să întorci pipa invers e total aiurea.
            http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

            Comment


            • #66
              Si daca ai un inel poti... iar cu pipa... e aiurea ptr tine... pe fiecare pipa de firma iti da rise-ul pozitiv sau negativ, si deobicei si numele sau logoul e pus in asa fel, incat sa dea bine cand e cu rise negativ... nu e cazul pipei rich La pro insa da.

              Eu cand am intors rich-ul, aveam senzatia ca stau pe cursiera si ca urmeaza sa cad in cap... dar o data obisnuit faceam si coborarile prin paduri mai rapid, pe plat viteza a crescut iar la urcari era minunat.

              Daca tie ti se pare o prostie, te rog nu generaliza, sa ne amintim ca pana acum 10 minute nici nu stiai ca pipa se poate intoarce... sa nu mai zic de distantiere.

              Tiind sa cred ca ai vrut sa faci pe interesantul, si nu a iesit...
              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

              Comment


              • #67
                Am intors pipa tata! Sa vedem care e rezultatul...acum ar fi pe aceeasi linie cu saua.
                Pana acum era mai sus...


                Sent from mobile
                Keep walking...

                Comment


                • #68
                  Daca esti sensibil cu spatele, poate te vei resimti, vei pune presiune mai mare in palme, vei sta ceva mai intins. Cam astea imi vin in cap acum.

                  Noapte buna, spor la pedalat, eu cred ca apuc c-am in 2 saptamani sa fac prima tura.
                  Last edited by mumus; 24 March 2015, 00:31. Reason: Automerged Doublepost
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • #69
                    ImageUploadedByTapatalk1427148856.099940.jpg
                    Pai mai peste tot se zice ca pipa tre sa fie pe linie cu saua...sau mai jos cu pana la 10cm.
                    In caz ca nu-mi convine, o intorc in pozitia initiala.


                    Sent from mobile
                    Keep walking...

                    Comment


                    • #70
                      toate reglajele se fac de la caz la caz. spre exemplu am avut si eu pipa cu rise negativ dar nu m-am putut obisnui. de ce? pentru ca sa privesc in fata trebuia sa dau capul prea mult pe spate si oricum scott scale are un stil agresiv pentru postura corpului special pentru coborari si urcari. drept urmare, acum rise-ul este pozitiv.
                      sigpic

                      Comment


                      • #71
                        De asta am si eu acum pro-ul mai scurt si cu riseul mai mic. Sincer eu decat sa iau o pipa scumpa, asi lua una ieftina reglabila, si m-as juca pana gasesc pozitia ideala
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • #72
                          De brandu' Canyon ce stiti?


                          Sent from mobile
                          Keep walking...

                          Comment


                          • #73
                            pe cursierele canyon se dau anul acesta echipele movistar si hatusha. deci...
                            sigpic

                            Comment


                            • #74
                              Nu brandu' conteaza, ci componentele de pe bicla, de cate ori nu am vazut canondale si alte firme renumite cu echipari entrylevet, dar cu pret mareeee.
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • #75
                                Originally posted by bogdan_1984 View Post
                                pe cursierele canyon se dau anul acesta echipele movistar si hatusha. deci...
                                Si renault a facut masini de F1 si inca mai face motoare, insa nu are prea multa relevanta pentru produsele de masa.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google