Cu Si Despre Biciclete

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am inteles!

    Modele vazute de mine au majoritatea frane hidraulice, deci cu asa ceva vreau sa fie dotata bicicleta

    Comment


    • Hidraulicele entry level sunt de cacao! Si cele mecanice sunt arhisuficiente!


      Sent from mobile
      Keep walking...

      Comment


      • Ptr o bicicleta care va fi folosita cel mai des in parc, orice frana este ok, orice schimbator este ok, singurul criteriu de care as tine cont este sa fie comoda.
        Eu am mers ani cu un richbike... conteaza enorm reglajele, daca ai bicla reglata corect, va frana bine, va schimba bine, va merge bine.

        Dar sa ai macar entrylevel toate piesele, sa zicem de la acera in sus. Desi eu am avut tourney, sotia revoshift de 2 lei cu schimbator mai jeg decat tourney si functiona totul perfect, si la service se mirau aia ce frumos schimba revoshiftul...
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • si sa nu fie model vechi pentru ca astfel va avea multi km, roti indoite, joc in butuci, cabluri cu sufe gripate, etc. deci cat mai recenta.

          la putin peste 1500 lei iti poti lua sprint apalon de 26; 27,5 sau 29. sau ai mai putea opta pentru un devron pike man de 26"

          eu am avut un sprint sintero man de 28" pana am vandut-o prin februarie. dupa ce am prins gustul pedalatului am vrut un mtb. sprint e o bicicleta rezistenta, dar echiparea este pe masura banilor. pe spate aveam un schimbator altus care schimba ireprosabil, dar pe fata aveam un turney care "agata" lantul de foi.
          Last edited by bogdan_1984; 14 May 2015, 20:35.
          sigpic

          Comment


          • Da, iei bicla buna, dar: verifica istoricul, daca omul nu poate justifica provenienta, nu cumpara, la fel poate fi furata si de la tine, nu incuraja furtul.

            Sa nu mai zis ca si eu am iesit cu amicii in cautarea unei bicle furate, iti dai seama ce patea X daca gaseam bicla, ptr care cunostiinta mea avea acte acasa.
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • Multumesc!

              Omul serios se cunoaste inca de la telefon. Evident ca vreau sa cumpar ceva recent, 2013, 2014, de ce nu, chiar 2015. Daca am noroc, poate prind una si cu garantie si istoric.

              Comment


              • uite si noi: daca nu tii la nume

                eu asi lua asta

                Sau mai pui 200 lei si cumperi una cu frane hidraulice ok.
                Last edited by mumus; 14 May 2015, 21:17.
                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                Comment


                • Tind spre ceva second hand de "firma" in conditie buna spre foarte buna si cu acte in regula.

                  Comment


                  • Cum crezi.
                    Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                    Comment


                    • daca vrei sa ai inima impacata te duci in magazin si iti iei cu 1500 o bicicleta destul de calitativa noua. nu te astepta la frane hidraulice in bani astia, un v-brake reglat cum trebuie si nu ai stres.
                      sau te duci in targ la vitan si vezi ce pica...
                      http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

                      Comment


                      • Originally posted by lancer_kta View Post
                        daca vrei sa ai inima impacata te duci in magazin si iti iei cu 1500 o bicicleta destul de calitativa noua. nu te astepta la frane hidraulice in bani astia, un v-brake reglat cum trebuie si nu ai stres.
                        sau te duci in targ la vitan si vezi ce pica...
                        +1 si ti-am dat si exemplul care l-as lua eu.

                        E drept ca, cu putin mai mult noroc, poti da si de o bicla mult mai buna, dar trebuie sa deschizi ochii la defecte ascunse.
                        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                        Comment


                        • Pentru cei care laudati Tourney si Revoshift- o mica intrebare: ati mersi si pe bicle ce au Deore sau XT?
                          Oricat de bine ar fi reglate...totusi mie mi se pare diferenta destul de mare.

                          Eu am o Merida luata acum 2 ani toamna la reducere- parca am dat 1,300 lei redusa de pe la 2,000.
                          Am Vbrake uri pe ea si echipare Acera, furca Suntour blocabila- multumit pentru ce fac eu cu bicla. Nu stiu daca merita sa te complici cu frane pe discuri...sunt mai scump de intretinut.
                          Ce imi place este ca e destul de usoara- are vreo 11 kg vs majoritatea care au cam 13.(ma refer la cele intre 1,000 si 2,000 lei noi)
                          Saab 9-5 Aero

                          Comment


                          • Am deore(shadow), am folosit multe tipuri, si frane si schimbatoare si deraioare...
                            Am spus exact ce am avut si am reglat cu mainile mele.

                            Si atata timp cat schimbau la click...nu le poti cere mai mult.

                            iar bicla de 11 kg trebuie sa aibe piese scumpe si probabil furca simpla. altfel sub 13.9 km mai greu, chiar imposibil. Si majoritatea au peste 14 kg...
                            Last edited by mumus; 14 May 2015, 22:25.
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • Cred ca asta e a mea si mai cred ca astia de la veloteca au scris gresit 11 virgula ceva kg (tin minte ca asta m-a incantat cel mai mult) pentru ca aici apare cu 13.3 kg.
                              Merida Bikes - German engineered mountain bikes, e-bikes, cross bikes, trekking bikes and road bikes.


                              Oricum e mai usoara decat Merida Juliet a sotiei- sau cel putin asa mi se pare mie.
                              Saab 9-5 Aero

                              Comment


                              • Daca ai un cantar de bagaje, poti afla cat are
                                Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google