Cu Si Despre Biciclete

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mumus View Post
    uite si noi: daca nu tii la nume

    eu asi lua asta

    Sau mai pui 200 lei si cumperi una cu frane hidraulice ok.
    Doamne fereşte!
    La banii ăştia Rockrider e sfânt. Sunt ok şi frânele pe disc mecanice, dacă te descurci să le reglezi. Deşi la aceiaşi bani nişte frâne v-brake mai răsărite sunt zdravene şi uşoare. Şi devronurile sunt bunicele dar în general cam grele, din câte am văzut seria rockrider e mai uşurică.
    http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

    Comment


    • De cross-ul bulgaresc ce spuneti? Sunt unele modele cu reduceri pe sportdelivery si livreaza destul de ieftin in romania

      Comment


      • Da, am uitat de rockrider, daca e la 1500lei cu piese mai bune, merita, dar dhs nu e Doamne fereste totusi... E entrylevel decent. Si devronul tot romanesc e, la urma urmei trebuie cautat cine ofera piese mai bune in aceiasi bani.

        Cross are cumnatu, entrylevel, dar e multumit, are frane hidraulice ieftine, dar e ok. A facut vreo 1500km, inca e ok.
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • chiar au preturi wow. inseamana ca nu o mai vand ))
          eu am trecut de la rockrider 5.1 la cross grip 124. dupa parerea mea este peste ce am avut. in primavara i-am facut "revizie" si am reglat schimbatoarele (imi trosnea lantul) acum merge perfect si astazi, nu am nimic sa reprosez. pentru ce ofera are un raport foarte bun calitate/pret
          Attached Files
          http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

          Comment


          • Si sunt si frumusele, dar acum sincer, daca vrei ceva bun, platesti... In schimb, la multe bicle platesti colantul de pe cadru, ca piesele sunt poate mai slabe decat la firme mai de jos...
            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

            Comment


            • E adevărat dar şi cadrul este foarte foarte important, e inima bicicletei până la urmă. Una este un cadru de aluminiu 7005 butted şi alta este un cadru alu 6061 triple butted, din mai multe considerente.
              Problema la bicicletele entry level este furca, pt că nu numai că nu lucrează mai deloc dar mai cântăreşte şi o tonă. Dar furcile bune sunt scumpe. O furcă mai bună nu numai că face şi treabă dar mai e şi uşoară. Prefer furcă fixă decât furcă cu "suspensie" ieftină, cum sunt gama ieftină de la suntour.
              http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

              Comment


              • si o data cu abtibildul mai platesti designul care este mult mai frumos, culoarea cadrului, care nu se compara cu rockrider.
                sigpic

                Comment


                • Daca te dai in oras, da, clar, furca fixa, eu ma dau si pe forestiere, prind si 50km/h, prefer oricand suntour decat fixa, de la fixa mi-am invinetit incheietura cu ceasul, mi-am pierdut un inel, etc... Doar ca un sountur vine si cu vreun kil in plus fata de una calumea, si amortizarea e mai din topor, dar uite sounturul meu cu lock, are 3-4 ani, desfacut si gresat anual, e ca noua. Fara joc, fara probleme, cea a cumnatului pe 29, are joc... De noua...
                  La cele ieftine probabil conteaza si norocul.
                  As vrea una pe aer, dar ma dau prea putin in ultimii ani, si nu se justifica investitia. Chiar ma gandesc sa vand si suportii auto.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Originally posted by eugenmanea View Post
                    Cred ca asta e a mea si mai cred ca astia de la veloteca au scris gresit 11 virgula ceva kg (tin minte ca asta m-a incantat cel mai mult) pentru ca aici apare cu 13.3 kg.
                    Merida Bikes - German engineered mountain bikes, e-bikes, cross bikes, trekking bikes and road bikes.


                    Oricum e mai usoara decat Merida Juliet a sotiei- sau cel putin asa mi se pare mie.
                    unii le mai cantaresc fara roti si pun greutatea aia la info.

                    Comment


                    • Eu am cantarit fiecare piesa inainte sa o cumpar, merey cumpar ce e mai ok, si mai usor, in limita bugerului, dar din pacate nu e ieftin...

                      Pedale din crmo 250 grame, in loc de clasicele 500g, anvelope 450, in koc de minim 7-800g, camere la jumate din greutate, tija sa, pipa, coarne, usoare, cadru usor(1850g)
                      Si tot e intre 13-14 kg... De ce? Am furca grea si roti grele, daca as avea roti si furca scumpe, as ajunge sub 12 kg usor.
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • a mea se invarte pe la 10,5 kg, cu lumini, bidon, suport pt bidon si pompa.
                        sigpic

                        Comment


                        • daca e cursiera e mult, daca e mtb, probabil e carbon, sau alu cu piese de top probabil xtr cu roti la 1400-1500 grame.
                          Sigur e o superbicla
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • of course ca e din carbon . xt doar, iar perechea de roti are oficial 1815 grame mavic fiind
                            sigpic

                            Comment


                            • Sa o calaresti sanatos.
                              M-am dat cu asa ceva, si diferenta intre a mea, care merge foarte bine si usor, si una full xtr, inclusiv roti, este de 10km/h la acelasi efort depus. Diferenta uriasa!
                              Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                              Comment


                              • de vreo saptamana am pus anvelope de sosea de 1.4 latime. acum mentin un 28km/h destul de mult. dar si mai usor ajung pe 35km/h, doar ca nu pot mentine viteze de 30km/h pe distante lungi, deh...nu sunt antrenat.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google