Incidente din trafic-Accidente

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu inteleg asta cu lipsa de vizibilitate. Astea cu volan pe dreapta au geamuri negre?
    Probabil te gandesti la depasiri. Daca nu stai la 20 cm in spatele celui din fata, poti sa vezi toata soseaua foarte bine.
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • La depasiri ma refeream.
      Zici tu ca se vede? Depinde ce anume depasesti.
      De pe pozitia pasagerului intr-o masina cu volan pe stanga nu prea se vede cand incerci sa depasesti o duba, un camion. Ce sa faci, lumina se propaga natural doar in linie dreapta, iar de pe dreapta vezi in diagonala prin obiectul din fata pe care vrei sa-l depasesti.
      Ca sa vezi in linie dreapta, pe langa vehiculul de depasit, trebuie sa te deplasezi suficient de mult in stanga, pe contrasens. Nasol e ca s-ar putea sa fie ultima actiune pe care o faci.
      Daca ramai mult in urma vehiculului pe care-l depasesti, unghiul necesar pentru a avea vizibilitate e mai mic, dar ai de recuperat o distanta mai mare pentru a putea face depasirea.
      Last edited by mr.K; 27 March 2018, 12:31.

      Comment


      • Daca stai la 30-60m in spatele celui pe care vrei sa-l depasesti, vezi foarte bine dupa el. Trebuie doar sa te orientezi. Partea proasta este ca iti trebuie o masina care sa aiba forta in depasiri, ca sa parcurgi distanta aia de siguranta (30-60m) cat mai repede. Eu am condus un S-Klasse, 3.5 benzina, la care depasirile rapide nu sunt o problema.

        Daca ai o putoare cu volan pe dreapta - nu mai depasesti, iar aici deja nu mai vad rostul compromisului de a cumpara o masina cu volan pe dreapta.
        Last edited by vitriol; 27 March 2018, 12:39.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Ce zici tu cu 30-60 m , poate doar in conditii de trafic ideal , sa dai de un trafic aglomerat sa vezi ce mai pastrezi tu distanta asta , iti intra toti in fata imediat.
          S-Klasse care l-ai condus era cu volan pe dreapta ?
          Last edited by prometheus; 27 March 2018, 14:53.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Sunt doua tipuri de oameni pe planeta asta:
            - cei care gasesc scuze
            - cei care gasesc solutii

            Tu unde te incadrezi?

            S Klasse-ul din poveste este cu volan pe dreapta, da.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Originally posted by vitriol View Post
              deja nu mai vad rostul compromisului de a cumpara o masina cu volan pe dreapta.
              ÃŽn contextul Brexitului (sau nu), am înțeles că în viitorul apropiat s-ar dori interzicerea înmatricularii mașinilor cu volan pe dreapta, anumiți parlamentari lucrând la o lege în acest sens.
              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                Daca stai la 30-60m in spatele celui pe care vrei sa-l depasesti, vezi foarte bine dupa el.
                60m inseamna undeva la peste 3 tiruri lungime (Lmax = 18.75m/tir)...asa ca idee.
                Practic, ai nevoie de un trafic foarte rarefiat ptr. asa ceva, pe care nici macar la pretenasii nosti bulgari nu-l mai prea intalnesti in zilele noastre.

                Sunt pentru interzicerea circulatiei masinilor cu vulan pe dreapta!
                Last edited by Kojak; 27 March 2018, 18:53.

                Comment


                • Originally posted by vitriol View Post
                  Sunt doua tipuri de oameni pe planeta asta:
                  - cei care gasesc scuze
                  - cei care gasesc solutii

                  Tu unde te incadrezi?

                  S Klasse-ul din poveste este cu volan pe dreapta, da.
                  Fi realist ! de cate ori ai mers cu acel S Klasse in Romania ? de cate ori ai avut ocazia sa-ti faci acei 30-60 m fara sa te depaseasca careva si sa-ti strice distanta ?
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Kojak nu are treaba cu traficul...are treaba cu prostia...ca daca ala franeaza putin mai tare...la 80-90 km/h si tu esti la 5-6 m in spatele lui...ii verifici tot portbagajul (plina politia de accidente de genul asta)

                    Comment


                    • Originally posted by bolovan View Post
                      Kojak nu are treaba cu traficul.
                      Virgula aia lipsa sau nu dupa Kojak, face diferenta...asta ca sa intelegem ce vroiai de fapt sa zici!

                      Fii sincer si recunoaste, nu prea ai facut (multi) km pe drumurile patriei, este?

                      Tocmai, sa pastrezi o distanta de 60m fata de masina din fata, e un lux pe care nu ti-l poti permite la conditiile nostre de trafic, indiferent de masina.

                      Comment


                      • scuze...era virgula.
                        Nu, n-am facut prea multi km pe drumurile partiei...casat ca uzate doar vo 4 masini noi (cu ultimele trei am facut un total de 480.000 km). Recordul parca-i de vo 140.000 km intr-un an (si nu erau autostrazi pe atunci)...faceam service prin tara. Deci probabil bat bine spre 1 mil km.

                        Comment


                        • Sa va spun un secret, dar sa nu mai spuneti la nimeni: eu fac o magie si reusesc sa nu am pe nimeni in fata sau in spate, atunci cand merg in afara orasului cu o masina cu volan pe stanga.

                          Exceptie fac drumurile de munte virajate, unde nu depasesc, ci merg in spatele TIR-urilor cu 80-90 km/h. Dar chiar si asa, pastrez distanta de 30m.
                          Last edited by vitriol; 27 March 2018, 19:09.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Punctat unde trebuie "cu volan pe stanga". Multumesc.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Originally posted by bolovan View Post
                              scuze...era virgula.
                              Nu, n-am facut prea multi km pe drumurile partiei...casat ca uzate doar vo 4 masini noi (cu ultimele trei am facut un total de 480.000 km). Recordul parca-i de vo 140.000 km intr-un an (si nu erau autostrazi pe atunci)...faceam service prin tara. Deci probabil bat bine spre 1 mil km.
                              Bravo, la mai multi!
                              In cazul asta, cu atat mai mult, ma surprinzi cu afirmatia ta.

                              Comment


                              • O sa te suprinda si faptul ca n-am decat 3 amenzi (am permisul si din 97)...doua pt viteza (62 respectiv 63 km/h) si una pentru ca farul de ceata la batran dacie nu era pus chipurile regulamentar (undeva prin 98 aprimit amenda aia).
                                Imi place viteza si "sprintul"...dar doar pe pista....in rest...merg linistit...si extrem de precaut...prefer sa ajung cu 5 min mai tarziu...dar sa ajung la destinatie garantat...si intr-o singura bucata

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google