Tu Esti Mandru Ca Esti Roman?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ion_R5 View Post
    OK Darksid3 - si cine a pagubit mai mult aceasta tara? Cei care au "scaneaza" ghiuluri, lantisoare si masini - sau cei care cu o semnatura iau zacaminte intregi de aur, petrol, industrii?
    Din 10 romani, cel putin 8 dintre ei, o data ajunsi la Putere, ar actiona exact precum cei care au vandut totul pentru propriile foloase. O natiune, isi are conducatorii pe care ii merita. Daca eram asa de verticali, precum in anecdotele cu Stefan cel Mare, eram cel putin la nivelul de civilizatie si cultura cu al Ungurilor, care si aia sunt la fel de vanduti, precum 90% din Europa si 99% din America...si exemplele pot continua. Toata lumea moderna, e vanduta unor familii de vita nobila.
    Last edited by darksid3; 22 July 2013, 22:04.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Prima data cuvantul "mita" a fost gasit in documente datand din 1600.
      Astia am fost mereu, nu inteleg despre ce discutam aici

      Comment


      • Despre cai verzi pe pereti, fata cu Reactiunea )))))
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • A fost si o emisiune TV cu tot felul de profesori ce urmareau datarea cuvantului spaga/mita.
          Nu e de ieri/azi fenomenul asta. Si ne este bine bagat in sange, pt ca suntem oameni de "Calitate".
          Last edited by Cezar; 22 July 2013, 22:20.

          Comment


          • Eu tin minte si acum, ce mi-a spus un cetatean dintr-o alta tara, trait aici multi ani si acum colindand prin alte tari indepartate: Sunteti o natie si geniala dar in acelasi timp, plina de barbarism - Si a dat un singur exemplu elocvent - mamele care isi arunca la tomberon, noii nascuti sau care ii lasa prin spitale.
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Corecta observatia. Acuma din natia asta se poate scoate preponderent la lumina, partea "geniala" (mai degraba as spune calitatile, partea pozitiva) - sau dimpotriva, se poate scoate barbarismul, prostia, nesimtirea, ignoranta... Iar ce se scoate, depinde si de conducatori si de popor. Problema astazi este ca nu avem conducatori.

              Comment


              • Ma intreb cum stau romanii cu operele lui Eminescu pe buda din fundu' curtii?! Sau cum isi potolesc ei foamea citind un Eminescu? Oare gropile din ulite (nu exista sosele, romanii sunt ocupati cu Eminescu, nu au timp sa rezolve preblemele si nevoile din prezent, traiesc in trecut, ca in trecut!) si masinile care se rup prin ele, se repara cu Eminescu?! ))

                Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

                Comment


                • Darkside cred ca a fost, totusi, prea optimist atunci cand a spus ca o buna parte din populatia acestei tari crede ca pamantul se invarte in jurul soarelui.

                  Ia-ti-o p-asta!

                  PCH, ce Eminescu, mai nene? Intreaba-i pe aia de mai sus de Eminescu!
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • Eu nu-s mandru ca-s roman, ba sunt mandru ca am mașînă Daișia si dau cu ea prin gropi....sârmăăăăă.

                    Comment


                    • Originally posted by vitriol View Post
                      Darkside cred ca a fost, totusi, prea optimist atunci cand a spus ca o buna parte din populatia acestei tari crede ca pamantul se invarte in jurul soarelui.

                      Ia-ti-o p-asta!

                      PCH, ce Eminescu, mai nene? Intreaba-i pe aia de mai sus de Eminescu!
                      HAHAHAHAHHAHAHAHAHAHA.....sunt CONSTERNAT, astia se minuneaza si la ploaie!!! :|

                      Dureros (si extrem de penibil) e ca oameni din poporul asta vorbesc de americani, canadieni, germani!!! Daca nu erau aia, romanii traiau inca in pesteri!

                      Si cateva pictograme
                      Attached Files

                      Comment


                      • Preotul cu Maserati nu este chiar cel mai bun exemplu negativ. S-a intamplat sa-l cunosc intamplator in urma cu 10 ani, sa stau de vorba cu el pe diverse teme iar la final sa aflu ca avea un BMW 740i, masina pe care mi-a prezentat-o in detaliu, fiind un pasionat de masini. Dupa o ora de discutii, am aflat ca este preot.
                        M-am mai intalnit cu el de vreo doua ori si, culmea, m-a tinut minte. Treaba este ca el n-a facut bani din preotie, ci a tras un loc castigator, adica s-a nascut intr-o familie cu bani.

                        Evident ca el este o exceptie.
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • A mai fost, dar mie tot imi place:

                          Eşti român şi toţi te ştiu,
                          Că faci tot, dar... prea târziu,
                          Bei ceai numai când strănuţi,
                          Faci duş doar atunci când puţi.
                          Baţi femeia-n "stele verzi"
                          Şi-o iubesti doar când o pierzi.
                          Doar când o-nşeli i-aduci flori,
                          Mergi la doctor doar când mori.
                          Te rogi doar când dai de greu,
                          N-ai casă, da-ţi iei BeMWeu.
                          Juri că nu mai bei, promiţi!
                          Însă doar când, beat, vomiţi.
                          Uiţi de neamuri ani şi ani,
                          Le suni doar când nu ai bani.
                          Vii la bine, fugi la greu,
                          Eşti ROMÂN, ce Dumnezeu!
                          sigpic

                          Comment


                          • Ceea ce ai scris acolo, Pacco, reprezinta exact Ceea ce trebuie romanul sa fie. Iar daca are mintea ingusta,i se pate ceva normal.
                            Pch, tu ai vreo impresie pozitiva despre CEVA din Tara asta?

                            Comment


                            • Mai exact la ce te refereri? In afara de faptul ca Romania este o tara ok din punct de vedere geografic nu am cum sa am pareri/impresii pozitive, pentru ca sunt perfect sanatos mintal! Daca imi lipsea jumatate de creier, aveam sindrom Down, un mic retard, probleme neuro-vegetative, poate eram chiar FERMECAT de tara asta. Cand spun "tara asta" ma refer strict la tot ce inseamna economic, social...la lucrurile care depind de poporul care ocupa aceste meleaguri, etc.

                              Comment


                              • Multumim de jignire.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google