Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce dracu-i cu francu' elvetian, a sarit de 5 lei pe interbancar.
    Si euro a saltat, da' ceva mai timid. Il vedem la un 5 lei anu' asta?
    De dolar nu mai zic, fuge hotarat spre 4 lei.
    Ştirile de ultimă oră, disponibile online. Mediafax.ro iti ofera ştiri interne si externe în timp real, ştiri politice, ştiri economice, mondene, sociale si din sport

    Comment


    • Originally posted by Kojak View Post
      Il vedem la un 5 lei anu' asta?
      eu stau linistit ca atata mai am, 5 lei.
      si ce daca ?! tot nu depinde de noi si nu putem face nimic.
      macar sa nu ma consum.
      pe interbancar ?! ti-am sa nu te mai opresti la farmacie sa schimbi euroi ?!
      daca la o banca nu e bun cursul, du-te la urmatoarea, nu te mai opri interbancar.
      Last edited by B997NDL; 15 January 2015, 16:30.

      Comment


      • te sparg!...la ora asta tre' sa stau inca pa uscat, d-aia ma consum in loc sa consum, cum bine vad ca ai inceput tu deja!

        Comment


        • Un interviu interesant cu prinţul Al-Waleed din Arabia Saudită.

          "Printul saudit a declarat, printre altele, ca prabusirea pretului petrolului ii va da ocazia sa priveasca cum o parte din companiile care exploateaza zacamintele de sist vor da treptat faliment. Acestea au trecut deja pe "sistem de avarie" reducand dividendele acordate investitorilor si trimitand in somaj o mare parte din angajati.

          Analistii pietei prognozeaza ca acestea nu vor rezista inca un an pe un trend descendent al pretului petrolului. De altfel, cantitatea de petrol de sist extras de catre americani incepe sa se diminueze. S-a anuntat deja o reducere a productiei in campurile Bakken, Eagle Ford si Permian inca de saptamana trecuta, conform datelor oferite de Rystad Energy.

          "Instalatiile s-au dovedit productive pana acum, dar din acest moment sunt nefolositoare", a explicat Per Magnus Nysveen, seful analistilor de la Rystad.

          Comment


          • Daca nu aveau arabii petrol, mancau si acum doar lapte de camila imbunatatit cu nisip.

            In caz de criza mondiala a petrolului, cred ca ultimele tari ce detin inca resurse vor fi ocupate armat de celelalte ce au posibilitatea sa fac asta. Nu va mai conta niciun tratat.

            Asa ca printul (la astia toti nesplatii sunt printi) trebuie sa stie ca o coarda intinsa prea tare plesneste.

            Comment


            • Originally posted by Kojak View Post
              te sparg!...la ora asta tre' sa stau inca pa uscat, d-aia ma consum in loc sa consum, cum bine vad ca ai inceput tu deja!
              invidiosule... ai vrea sa moara si sticla vecinului.

              Comment


              • Acum cativa ani am avut o discutie cu un fost director de la Anina, actualmente consilier in Primaria Capitalei pe probleme energetice, care isi manifesta dezacordul in legatura cu principiul formarii petrolului, asa cum il invatam in scoli. Din pacate imi scapa anumite argumente invocate de dansul dar retin ca explicatiile sale erau foarte documentate.
                S metanul e considerat ca are un proces de formare oarecum asemanator petrolului, doar ca savantii afirma ca pe unele planete este metan din belsug, iar animale moarte si vegetatie putrezita nu cred sa fi existat pe niste planete gazoase.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  In caz de criza mondiala a petrolului, cred ca ultimele tari ce detin inca resurse vor fi ocupate armat de celelalte ce au posibilitatea sa fac asta. Nu va mai conta niciun tratat.
                  Nu ştiu cum se face, dar în presa de specialitate din timpul primei crize a petrolului (anii 70'), se vorbea tot mai insistent că petrolul este o resursă limitată şi că rezervele vor ajunge omenirii undeva până în jurul anilor 2020.
                  Anii au trecut de atunci, iar până la termenul pronosticat nu ar mai fi foarte mult de aşteptat, ci doar vreo 5 ani..., iar petrolul nu numai că nu dă semne că s-ar termina, ci dimpotrivă, datorită noilor tehnologii constatăm că s-au descoperit o sumedenie de noi zăcăminte (şi nu mă refer neapărat aici la cele care se exploatează prin metoda fracturării hidraulice).

                  Aşa că, timp de încă cel puţin 50 de ani de acum încolo, eu zic că putem sta liniştiţi. Noi să fim sănătoşi în acest interval de timp!

                  P.S Că alţii sunt cei care trag sforile şi fac preţurile după cum le "dictează" interesele, aceasta este cu totul altă discuţie.

                  Comment


                  • Pe mine ma nelinistete pretul carburantului, cel mult. Scade prea lent fata de alte tari.

                    Comment


                    • Din cauza lipsei de autostrăzi, "unda de şoc" aka ieftinirea preţurilor ajunge mai greu la noi.

                      Comment


                      • Pe mine ma nelinisteste pt ca in 2-3 luni va urca pretul la motorina/benzina!!!

                        In momentul de fata cred ca e un pret decent care ar trebui mentinut pe o perioada medie/lunga (min 2 ani)

                        Comment


                        • Inca ie mare pretul...de fapt, taxele ie mari. Cat din aia 5 lei reprezinta pretul efectiv al combustibilului si cat sunt taxe? Culmea, unde merg banii aia?

                          Comment


                          • da, mari... la sfarsitul lui 2015 o sa fie 7 lei motorina si 6,7 benzina. mai vorbim...

                            Comment


                            • Bre,confuz...am intrat involuntar intr-o polemica despre autohtona noastra. Si imi explica un om ca el cu ligheanul lui, 16v cred, si pa gaz, ruleaza numai cu +100, depasiri fest intr-a 5a. Acum, eu sunt confuz. Ca eu cand depasesc, pentru un + de siguranta ii dau 4, chiar 3 si o calc. Imi poate explica mie cineva de unde are loganul omului asa sprint intr-a 5a? Ca mie mi se pare cea mai slow treapta...
                              Adica, nu imi imaginam treapta 5 pentru depasire ( autostrada este exclusa din discutie).

                              Nedeleu, daca benzina ie mai ieftina, tot nu ie rau ) Sa nu se mareasca accizele la alcool...atunci ar fi tragedie )
                              Last edited by 30_VLD; 15 January 2015, 22:20. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • El nu o lasa sub 180 km/h cand merge in afara si din acest motiv nu poate sa depaseasca decat cu treapta a V-a.

                                Nu mai pune la suflet tot ce scriu unii si altii.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google