Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • http://www.loganclub.ro/forum/distri...ogan-t435.html Gasesti aici unele detalii. Oricum, parerile-s multe. Depinde ce alegi, reprezentanta sau service , oem sau altceva...

    Comment


    • pai preturi nu prea gasesti pe-acolo... piesele le-am luat, ma intereseaza doar manopera la distributie si accesorii
      Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

      Comment


      • Depinde, in reprezentanta decartezi vreo 2,4 meleoane, fara tva )

        Daca ai incredere in vreun service, eu iti sugerez sa apelezi. La accesorii (in cazul meu), a costat 30 lei ( se schimba doar cele 2 curele la motorizarea mea, nu am role si intinzatoare). Distributia o fac abia la anul, dar mi-a spus ca manopera e undeva pe la 1 milion.

        Comment


        • pai daca tot am inceput, sa-ti zic cum sta treaba: am un var care a lucrat ca mecanic in reteaua Dacia (el fiind si mecanicul masinilor mele atat in garantie cat si dupa) pana anul trecut, cand si-a deschis el un servis in oras... chestia e ca eu inainte de a lucra ceva la masina trebuie sa ma interesez pe la altii cam cat ar costa lucrarea, pt. ca de fiecare data imi zice ca nu ma costa nimic si eu ii las la birou cam cat cred eu de cuviinta... deci cam 150 ar fi suficient? sau....
          Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

          Comment


          • Avand in vedere ca totusi esti in familie, de ce nu? Eu tot la un tip care lucra la Dacia o duc pe a mea, si mi-a zis ca distributia la a mea o sa ma coste 3,5 (manopera inclusa), ca iau materiale de la el . Si da, imi da garantie pe lucrare. Oricum, reprezentanta estimeaza 3,5 ore durata procedurilor (de unde scot ei timpii aia, nu imi dau seama), si tariful de 80 si ceva de lei pe ora...150 e ok, zic eu. Poate chiar bine.

            Comment


            • ms... atunci o sa tin distributia pana trebuie facuta si revizia si le fac toate in banii astia
              Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

              Comment


              • Cel mai bine. Mai ales ca iti este cunoscut. E pacat sa dai in reprezentanta o gramada de bani, parerea mea!

                Comment


                • si 100lei sunt suficienti (doar distributie + accesorii) daca ti-e var.
                  daca schimbi si pompa de apa, mergi pe 120-150lei

                  Comment


                  • schimb tot ce tine de distributie, accesorii, inclusiv pompa de apa si antigel...
                    Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                    Comment


                    • Lasa 150, ca tot e bine. Si de orice problema, poti merge cu fruntea sus )

                      URGENT : Printre cei care si-au montat cotiere de Laguna/Fluence (sau care au vazut cum se monteaza) , imi poate explica cineva cum se procedeaza cu tija franei de mana? Am vazut ca trebuie deplasata in lateral, in functie de cotiera. HELP HELP HELP!
                      Last edited by 30_VLD; 14 January 2015, 16:16. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • În urma unui schimb de impresii şi idei pe care le-am avut cu colegul @ursamajor pe topic-ul despre GPL , m-am gândit să abordăm subiectul cu pricina aici, unde practic nu există Off Topic.
                        Aşadar vă invit să discutăm despre petrol şi formarea preţurilor, un subiect întotdeauna la modă.

                        Cap.1 Cum s-a format petrolul?
                        "Există două teorii despre originea petrolului. Prima este cea organică, sau biogenică, care aparţine savantul rus Mihail Lomonosov. El a spus că acest combustibil a apărut prin descompunerea, în anumite condiţii, a deşeurilor biologice, de-a lungul milioanelor de ani.

                        Spre deosebire de Lomonosov, o altă minte luminată, chimistul Dmitri Mendeleev, autorul tabelului periodic al elementelor, credea că petrolul reprezintă nu o substanţă formată în urma putrezirii plantelor şi animalelor ce au trăit cândva pe Terra, ci un material primordial, născut în strafundurile planetei, ce erupe constant către suprafaţa acesteia, precum magma vulcanilor.
                        Adică acesta susţinea ca petrolul are origine abiotică."

                        Prima teorie ne induce faptul că în lipsa dinozaurilor şi a altor fosile care să se mai descompună de pe o zi pe alta, petrolul este o resursă limitată.
                        Cea de-a doua teorie este mult mai relaxantă pentru viitorul rezervelor de petrol din lume.

                        Comment


                        • Acum cativa ani am avut o discutie cu un fost director de la Anina, actualmente consilier in Primaria Capitalei pe probleme energetice, care isi manifesta dezacordul in legatura cu principiul formarii petrolului, asa cum il invatam in scoli. Din pacate imi scapa anumite argumente invocate de dansul dar retin ca explicatiile sale erau foarte documentate.
                          Dar, ca orice subiect care tine de constientul colectiv propagat de mainstream, este lasat ca atare, spre a nu face "valuri".
                          Last edited by darksid3; 15 January 2015, 04:11.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • De ce oare nu scad si statiile GPL pretul? Sa mai taie din profituri ca si-asa craca li se rupe in curand daca mai scade mult benzina.

                            Comment


                            • Preț GPL - 3,01 lei/l, din care:

                              1,047 lei - acciza

                              0,583 lei - TVA

                              sau

                              1,63 lei - statul (54,15%)

                              1,38 lei - comerciantul (45,85%)
                              Nu prea are de unde sa scada pretul la GPL, mai mult de jumatate din pret sunt taxe.
                              S-au dus vremurile cand GPL era 2 lei, atunci accizele erau mai mici, acum sunt cam la jumatate din cele ale benzinei.

                              Daca pretul petrolului scade, benzina isi va micsora pretul pana la un punct, ca nu va vinde nimeni doar sa plateasca taxele, trebuie sa aiba si o marja de profit.

                              Prestigioasa editura HarperCollins a publicat in anul 2014 un atlas scolar destinat elevilor din Orientul Apropiat. Atlasul are o ,,mica" problema:pe harti nu apare nicaieri Israelul ,pe teritoriul acestuia intinzandu-se Siria si Iordania.
                              Editura si-a exprimat regretul cum ca o eroare regretabila.
                              Si se mai plang unii ca fac si dreg musulmanii. Fac si occidentalii orice pentru bani.
                              Last edited by mr.K; 15 January 2015, 15:40. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • daca te vei uita in biblie,vei fi surprins sa vezi ca nici acolo nu apare Israelul.
                                nu stiu ce editura a publicat prima, biblia.
                                atlasul o fi de dinainte de 1948. tara cu istoria cea mai lunga.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google