Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Kojak View Post
    [...]singurele sanctiuni pe care ti le pot aplica cat timp esti la volan sunt: oprirea interzisa, circulatia pe sens interzis si depasirea masei maxime autorizate.[...]
    Umbla cu cântarele dupa ei?
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Asta m-am întrebat și io când am aflat...deh lege făcută de gardieni publici.

      Comment


      • Il si vad, dand chipiul pe spate, scarpinandu-se in cap, si zicand, hmmmm maaa tu parca ai cam depasit kilogramele din talon...
        Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

        Comment


        • Originally posted by Kojak View Post
          Ce face? Au aceleasi drepturi ca cei de al circulatie?

          Pune mana si ceteshte Legea nr.155/2010 – Legea Poliţiei locale.

          Daca ti-e lene, iti zic io, singurele sanctiuni pe care ti le pot aplica cat timp esti la volan sunt: oprirea interzisa, circulatia pe sens interzis si depasirea masei maxime autorizate.
          ATAT!
          Daca treci pe rosu si te vede o locala d-asta si vine dupa tine...poti sa-i dai la mumu (fara s) nu au competenta sa te opreasca...DAR daca te-au filmat, pot anunta rutiera si aia sa-ti aplice sanctiunea.
          Io ii depasesc frecvent pe linie contiunua pe maidanezii astia locali (merg ca niste putori cu 20-30/h), prin cartier, si n-a venit nici unu' dupa mine, oamenii-si cunoaste atributili.
          sunt de multe ori in fata la bucur obor si opresc pentru diverse motive. exact ca cei de la circulatie.

          Originally posted by jonnie007 View Post
          Nu stiu ce facem cu ei...ca nu am vazut vreun echipaj care sa poarte centura...vorbesc la tel... Ar trebui disciplinati ca sunt nesimtiti analfabetii!


          Sent from my iPhone using Tapatalk
          nu cred ca sunt obligati sa aiba centura. stiai ca taximetristii nu sunt obligati ?! ca sa se poata apara imediat de diverse atacuri, fiindca multi au fost gasiti morti. la fel si politia. trebuie sa intervina instantaneu. cum o fac cu centura pusa ?!
          Last edited by B997NDL; 4 February 2015, 22:29. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Opresc pe dracu ptr. diverse motive.
            Ii "opresc" p-ăia care sunt deja opriți ptr.oprire/staționare neregulamentara.

            Comment


            • nu am vazut sa aiba treaba cu aia opriti. stau la panda ca ia de la circulatie.
              daca ar avea ceva cu cei opriti aiurea, ar putea manca sute de ani de acum inainte. toata colentina si calea mosilor e plina de masini oprite in dublaj, triplaj si cvadruplaj. loganutzu poate sa-ti confirme. m-am intalnic cu el in zona si a recunoscut masina. am inteles ca sta prin dna ghica.

              dati-mi voie sa ma prezint.
              Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.
              Last edited by B997NDL; 4 February 2015, 23:14. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Nu înțelegi ca în afară de alea 3 pe care le-am enumerat și care sunt trecute în legea lor, orice alta oprire, pe orice alt motiv (de ex. neacordate la pietoni, trecut pe roșu, telefon, centura etc), reprezintă un ABUZ.
                Nu au competenta necesara sa constate și sa sancționeze altceva, PUNCT.

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  stiai ca taximetristii nu sunt obligati ?! ca sa se poata apara imediat de diverse atacuri, fiindca multi au fost gasiti morti. la fel si politia. trebuie sa intervina instantaneu. cum o fac cu centura pusa ?!
                  Nu sunt obligati sa poarte centura doar cand transporta pasageri. Cand se plimba cu becul verde aprins, cu 30 km/h de incurca tot traficul, atunci sunt obligati s-o poarte.

                  Daca m-ai intreba pe mine, as spune ca sunt multi cetateni pe lumea asta (nu doar taximetristi) care ar trebui sa fie obligati prin lege sa nu poarte centura de siguranta - sa primesca amenda daca sunt prinsi ca o poarta.
                  sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                  Comment


                  • ai dreptate, doar cand au pasageri. dar cine opreste taximetristi ?! pe la 6:00 umblam cu prietenul meu dupa shaorme. el era "bine", ca sa nu zic rupt in gura. si am trecut pe virtutii pe langa echipaj. daca eram eu, ma opreau, dar "galbenii" nu bat la ochi la nicioa ora. cand suntem "treji, nemancati" ma cert cu el pe faza asta, ca poate o data da de belea. poate intra un prost in el si uite cum se duce..... de suflet.
                    eu i-as arde rau pe aia cu telefoanele la urechi, ca sunt cca 60%.

                    Comment


                    • http://traficromania.info/?p=3710

                      Asta ca tot veni vorba de telefon si centura
                      Last edited by Alex Matei; 5 February 2015, 01:20.
                      Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

                      Comment


                      • aspre sanctiuni! totusi sunt binevenite! ca prea face fiecare ce i se scoala!
                        poate doar asa va fi cat de cat mai domestic traficul patriei!
                        Keep walking...

                        Comment


                        • "Noul Cod Rutier mai prevede că dacă un şofer se află la volan sub influenţa băuturilor alcoolice, care are o îmbibaţie alcoolică cuprinsă între 0,2 -0,5 g/l alcool pur în sânge, respectiv 0,15 – 0,25 mg/l alcool pur în aerul expirat, se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a V-a de sancţiuni (21 la 50 puncte-amendă) şi cu suspendarea exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 180 de zile”. În cazul în care îmbibaţia alcoolică este de peste 0,5 g/l alcool pur în sânge, fapta constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la unu la cinci ani."

                          Si la sub 0.15g/l alcool pur in aerul expirat?
                          Se da "liber" sau se aplica 3 luni de suspendare + amenda, cum a fost si pana acu'?

                          Comment


                          • Si daca beau otet ca spartu ce imi face )) ???
                            Ca pentru ala banuiesc ca nu pot fi sanctionat )
                            Cand vrei sa faci un bine gandestete de 2 ori!

                            Comment


                            • Originally posted by Kojak View Post
                              [I]
                              Se da "liber" sau se aplica 3 luni de suspendare + amenda, cum a fost si pana acu'?
                              Nu vor mai fi 3 luni de suspendare, ci 6, si se vor da doar pentru "0,15 – 0,25 mg/l". Pentru mai putin de 0.15 mg/l iti ureaza "sanatate".
                              Last edited by vitriol; 5 February 2015, 02:04.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Mda...cam aiurea, tolerana ZERO la alcool era un lucru bun in tara asta la cum se merge.

                                Asa, de unde dracu stiu eu, sau tu sau X, cat inseamana ca pot sa beau pana in 0.149.
                                Cum contorizez, o bere, doo...noo?
                                Te induce oarecum in eroare.
                                Ne cumparam toti alcool testere, apare si aici un monopol cu o firma cum a fost cu vesta international si pachetu' legislativ obligatoriu acum cativa ani?

                                A aparut in monitoru' oficial?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google