Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • voiai zona rezidentiala. nu-ti place ?
    alege tu... sunt 142 de apartamente de 2 camere la 250 de euro sau mai putin, in tot bucurestiul.

    Comment


    • Da am vazut; 142 de apartamente din cateva mii; toate nerenovate, majoritatea semidecomandate, foarte multe in Drumul Taberei, unde inchiriezi doar daca lucrezi in cartier si nu ai nevoie de mijloc de transport. De Pipera, ce sa spun, inchiriezi acolo doar daca lucrezi la vreo banca din apropiere; mai bine la...Voluntari.
      ...
      In fine, am plecat de la ideea ca d.ta recomandai inchirierea ca o solutie mai buna, pentru cei tineri, ceea ce nu prea sta in picioare.
      Last edited by IancuMIC; 4 December 2015, 18:33.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • ba sta perfect in picioare, fiindca la un credit trebuie sa ai un 25-30% avans, egal vreo 15-20.000 eu. si rata nu cred ca se rezuma la 2-300 euro.
        poate pentru un logan dai atata rata...
        mai central decat Bd Ferdinand ce vrei ?! si in niciun oras din lumea asta nu sta niciun tanar in centru. doar bancile, firmele si bogatii.
        Last edited by B997NDL; 4 December 2015, 18:47.

        Comment


        • Atentie la bancnotele false:

          http://ziaruldeiasi.ro/stiri/examine...a--113081.html
          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

          Comment


          • Da, nemobilat.
            Pai cine crezi ca-si cumpara aragaz, frigider, televizor, canapea si cele de trebuinta in bucatarie, ca sa se mute cu ele din apartament in apartament?
            Inchirierea e timp pierdut, sau o solutie temporara, pentru ca mai tarziu acea familie tanara, tot va trebui sa aiba propriul camin.
            Ai adus vorba de cei de afara, ca nu au atat de multe proprietati. Aia se muta in fiecare an ca tiganul cu cortul, pentru ca pur si simplu se plictisesc sa lucreze mai mult de un an la aceiasi firma. Iar cand se muta se duc si pe la 4-5 sute km. departe de vechiul loc de munca; in timpul asta oamenii se distreaza, se plimba. Asta pana pe la 35 de ani dupa care se "aseaza" undeva si cu leafa de pe 2-3 ani isi cumpara o casa. La noi nu e acelasi lucru.
            LE
            De unde ai scos-o cu 25-30% avans? Esti sigur ca stii ce vorbesti?
            Last edited by IancuMIC; 4 December 2015, 19:25.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • nu e deloc adevarat. aia stau si o viata in chirie, pentru ca acolo nu ai niciodata slujba asigurata intr-un singur loc. cert e ca majoritatea nu sunt proprietari.
              noi avem mentalitatea comunista de apartament proprietate.
              vezi cat sunt avansurile. acum bancile zic ca vor face avansul de 50%.
              si e normal in conditiile astea.

              Comment


              • Da, prietene am mentalitate comunista, pentru ca nu vreau sa traiesc cu frica, ca maine ma anunta apropritaru' ca pana pe intai ale lunii va trebui sa ma mut, ca expira contractul si nu doreste sa-l mai prelungeasca in aceiasi termeni financiari, ca vreau sa-mi amenajez casa cum doresc eu, sa-mi schimb culoarea de pe hol cand doresc, sa-mi schimb mobilierul daca m-am saturat de el, pentru ca, copii mei sa se simta acasa cu adevarat cu tot ce decurge de aici.
                Cele mai bune investitii sunt intr-o casa, un teren pe care le poti lasa cuiva. Ce as fi putut sa fac, daca nu-mi cumparam o casa, un teren? Sa strang bani timp de 25 de ani, care acum nu valorau mai nimic? As fi simtit ca am facut umbra pamantului in zadar, sa nu pot lasa in urma mea ceva.
                Daca e vorba de proprietate/chirie, atunci DA, sunt comunist, recunosc.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Tata- mare mai cumpara apartament cu 50% avans[emoji20] Cumpar masina!![emoji1]
                  Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                  Comment


                  • @B997NDL - eu zic sa vinzi tot si urmeaza-l pe Iisus ( da-mi mie banii, promit sa te ajut cand o sa vii cu mana intinsa).... vorbesti din perspectiva unui propietar care traieste de pe urma chiriilor.

                    Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                    Last edited by Oti; 4 December 2015, 20:14.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • nu stiu ce ati inteles voi. nu e rau sa ai o proprietate, daca ti-o permiti, dar noi, romanii comunisti, am vrea s-o avem in orice conditii.
                      noi inca n-am prins ideea ca 90% dintre noi nu-si permit o masina cu banii jos. asa ca ce mai vorbim despre casa ?! ne-ar trebui sistemul american, unde multi traiesc in rulote.
                      poti ? iti iei casa, daca nu, nu intereseaza pe nimeni unde dormi. asta inseamna capitalism. poti sa faci bani ? bine. daca nu, traiesti cum poti.
                      noi mai credem ca 60 000 de euro sunt o nimica toata, in contitiile in care sarariul mediu de de vreo 300-350 de euro.

                      Comment


                      • Originally posted by B997NDL View Post
                        .(...)
                        noi avem mentalitatea comunista de apartament proprietate.(...)
                        Asa cum zicea si nenea Iancu mai sus: " maine ma anunta apropritaru' ca pana pe intai ale lunii va trebui sa ma mut, ca expira contractul si nu doreste sa-l mai prelungeasca in aceiasi termeni financiari". La noi nu mai exista un sistem care sa-ti ofere o inchiriere in conditii de siguranta a zilei de maine, cum era ICRAL-ul.
                        Toti marii investitori intr-ale imobiliarelor au construit doar apartamente pentru vanzare, sa castige peste noapte minim dublul investitiei. Nimeni n-a construit locuinte destinate inchirierii, caci dura prea mult recuperarea investitiei si profitul venea peste cativa ani, nu maine. Doar cladiri de birouri au fost facute pentru inchiriere (dar si aici la ce preturi...).
                        P.S. ICRAL-ul comunist.
                        Last edited by Fanez; 4 December 2015, 20:34.

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          nu stiu ce ati inteles voi. nu e rau sa ai o proprietate, daca ti-o permiti, dar noi, romanii comunisti, am vrea s-o avem in orice conditii.
                          Copiii astia de 25 de ani nu pot fi acuzati de comunism. Unii dintre ei chiar nu au posibilitati reale si totusi isi doresc macar o camera; am acesti "copii" la servici, iar visul unui pat al lor e tot ce-si doresc. Unii nu vor sa auda de asta, fiindca stau cu aia batrani, care inca ii mai subventioneaza; astia sunt din categoria celor ce sunt in stare sa-l puna pe tacso la geam dupa ce moare, doar sa-i mai ia pensia cateva luni.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • inteleg ce spui, dar n-am invatat inca cum e viata. daca poti sa produci, ai, daca nu, nu e obligatoriu sa manance toti sau sa aiba o casa... sau nici macar sa supravietuiasca. asta inseamna capitalism, cel tare il mananca pe cel slab.
                            exact ca in selectia naturala, traieste cel mai puternic, fara ca cineva sa verse o lacrima pentru cel slab.
                            eu nu zic ca e bine sau rau, dar noi asta trebuie sa-i invatam pe copii, ca sa nu fie victime sigure. nu e frumos, nu e ca un basm, dar asta e realitatea in care traieste lumea.
                            Last edited by B997NDL; 4 December 2015, 21:04.

                            Comment


                            • Ce preturi la chirii visati pe aici...
                              280 E la gorjului la fix 2 minute de metrou, mobilat complet nou, utilat nou - 0 minute de functionare la toate electrocasnicele. Utilarea din gama medie de preturi de la marcile de top. AC model varf de gama 2012. Renovat si loc de parcare inclus. In bloc de fosti ofiteri mapn si securisti, deci mai pazit ca BNRul.
                              Am plecat de doua luni din el si inca nu a gasit sa il dea la aceiasi bani.
                              Vorbiti din experienta sau din ce cititi pe net?
                              Nu de alta dar cam stau cu chirie in bucuresti de prin 2004. Am prins si garsoniere in margine de valea oltului la 250 de euro si 3 camere la plaza la aceiasi bani.
                              Niciodata la bulivard ca nu suport galagia noaptea.
                              Daca e s-o luam pe randul de papusoi, toate sectoarele au margine in lanul de porumb.
                              Mai grav e cand il ai in curte. Din pacate s6 s-a extins atat de mult ca unii vad din balcon judetul grecia.

                              MrK ai fost luat la rost pt ca te-ai lasat dus de val si din spusul despre isu ai dat-o in atacuri la persoana pe tema arafat.
                              Last edited by skd_ozenel; 5 December 2015, 02:16. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by Fanez View Post
                                Asa cum zicea si nenea Iancu mai sus: " maine ma anunta apropritaru' ca pana pe intai ale lunii va trebui sa ma mut, ca expira contractul si nu doreste sa-l mai prelungeasca in aceiasi termeni financiari". La noi nu mai exista un sistem care sa-ti ofere o inchiriere in conditii de siguranta a zilei de maine, cum era ICRAL-ul.
                                Toti marii investitori intr-ale imobiliarelor au construit doar apartamente pentru vanzare, sa castige peste noapte minim dublul investitiei. Nimeni n-a construit locuinte destinate inchirierii, caci dura prea mult recuperarea investitiei si profitul venea peste cativa ani, nu maine. Doar cladiri de birouri au fost facute pentru inchiriere (dar si aici la ce preturi...).
                                P.S. ICRAL-ul comunist.
                                Cumparati cumparati, ca faceti buzunarele grase... Dorinta unora ABSURDA de a avea proprietati creaza averi frumusele. De la samsari la constructori.
                                Eu nu ma plang pt ca la randul meu construiesc case si mi se pare halucinant cati bani sunt dispusi oamenii sa dea.
                                Ca in cazul masinilor. Oameni ce au strans 20.000 euro arunca 15.000 pe o masina.
                                Felicitari!

                                Originally posted by IancuMIC View Post
                                Da, prietene am mentalitate comunista, pentru ca nu vreau sa traiesc cu frica, ca maine ma anunta apropritaru' ca pana pe intai ale lunii va trebui sa ma mut, ca expira contractul si nu doreste sa-l mai prelungeasca in aceiasi termeni financiari, ca vreau sa-mi amenajez casa cum doresc eu, sa-mi schimb culoarea de pe hol cand doresc, sa-mi schimb mobilierul daca m-am saturat de el, pentru ca, copii mei sa se simta acasa cu adevarat cu tot ce decurge de aici.
                                Cele mai bune investitii sunt intr-o casa, un teren pe care le poti lasa cuiva. Ce as fi putut sa fac, daca nu-mi cumparam o casa, un teren? Sa strang bani timp de 25 de ani, care acum nu valorau mai nimic? As fi simtit ca am facut umbra pamantului in zadar, sa nu pot lasa in urma mea ceva.
                                Daca e vorba de proprietate/chirie, atunci DA, sunt comunist, recunosc.
                                Eu am inchiriate diverse locuinte si spatii comerciale. Te asigur ca TOATE au fost facute dupa cum si-a dorit noul chirias. A vrut rosu pe tavan? Prea bine! Ma intereseaza sa fie fericit ca sa-l pot avea client cat mai mult timp.
                                Confundati oamenii care inchiriaza cu MOSII care-si dau casa fostei neveste, moarta de altfel, spre inchiriere. Nu mai este ce a fost candva.

                                @nea NDL: ma inclin in fata ta! Ai toate aprecierea mea.
                                Last edited by Cezar; 5 December 2015, 02:44. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google