Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Lumea se schimba altfel traiam si azi in pesteri si triburi.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Pai nu asta e esenta si in occident, sa ai proprietati si sa le bagi la chirie? Vezi ca te contrazici de unul singur.
      Chiriile sunt mici pentru ca puterea de cumparare e mica.


      Mai citeste unul care nu e obisnuit cu stilul tau de a bate campii, si te crede.

      Vai de mine, imi asum asta. Doar ca eu am un stil placut de viata.


      Esti cel mai moralist pe aici. Toti care nu fac precum tine, gresesc.
      Nu stiu daca ai convins pe careva de pe aici.

      Vezi de afacerile tale si lasa-ma cu inutilitatile mele.
      1. Cu ce ma contrazic? Chiria este la acelasi pret, ba chiar mai mare pe alocuri ca rata. Nici vorba sa fie mai mica decat e rata la banca pt achizitie. (cel putin nu in blocurile noi, ci doar in cele vechi). Momentan este normal pt ca locuintele nu sunt amortizate. Dupa ce se amortizeaza se va intampla acelasi fenomen pe care-l vedem la Uber: masini misto la preturi de taxi rapanos. De ce oare?
      2. Bat eu campii, nu-i problema. Viata reala zice altceva
      3. Crezi ca sunt in cautare de suporteri, sau ce? Daca vroiam suporteri ma faceam politician populist.
      4. Dar ce-ai bre? Te supara ca-ti zic ca stai o viata si-ti cumperi o casa dand rate la banci si la dezvoltatori in loc sa cutreieri lumea si sa te dezvolti personal? Ce ai rezolvat dupa o viata de platit? O casa? Asta-i o realizare? Te supara ca-ti zic ca stai toata ziua la televizor si ca ai bucurii in a bea o bere si uitandu-te la o mizerie de emisiune? Ca daca-ti iei casa a carei rata depaseste 30% din ce produci, asta faci. Stai in casa! Ca nu-ti raman bani sa faci nimic.

      Fiecare face ce pofteste cu banii lui, ca pana la urma nu-s ai mei.
      Eu doar faceam o mica poveste despre ce se intampla prin piata imobiliarilor, asta in care eu construiesc si in care va ia si banca banii, nu doar eu.
      La fel cum va ia matache macelarul banii pt 100 g de produs al carui ambalaj are cost de productie mai mare decat cel al continutului. Si multi altii asemeni lui. Cititi putin ca altii trebuie sa-si cumpere Ferrari si case prin Monaco...

      Originally posted by vitriol View Post
      Da. Este un cliseu care umbla printre cetateni: "vreau casă dă căramidă/vreau casă pă pământ".

      Acum nah... si dezvoltatorii imobiliari sunt precum samsarii: "fulopșăn fără piele la cel mai bun preț". Asta se cere, asta avem.
      Nici chiar. Dezvoltatorul ofera clientului ceea ce doreste pt banii pe care este dispus sa-i ofere. Caramida este la acelasi pret cu BCA-ul si cu cel mult 20% mai scumpa ca un sistem modular de lemn.
      Cert este ca oamenii cer pe alocuri si lucruri imposibile pe bani foarte putini, insa piata aici se niveleaza singura.
      Problema este ca si-a bagat statul coada si nu a lasat piata sa se aseze putin, asigurand imprumuturile bancare, astfel oamenii avand acces mai mult la credite. Daca nu oferea statul asta, preturile caselor scadeau, pt ca asa si este normal. Crestea avansul, scadea rata, crestea nivelul de trai. Asa doar a permis dezvoltatorilor sa ceara bani mai multi, banca sa aiba banii bine investiti si cetateanul sa o suga nitel.
      Dar din nou, fiecare face ce pofteste cu banii lui, ca nu-s ai mei.

      Originally posted by IancuMIC View Post
      Fiecare isi analizeaza situatia si decide; nu e un sablon. Discutam despre "avantajul" de sta cu chirie sau ati cumpara una; despre cei ce se decid sa-si intemeieze o familie, aici, in tara. Nu toata lumea pleaca la covrigi calzi in strainatate. Chiar si cei care au plecat si cunosc destule cazuri, nu si-au vandut casele sau sa renunte la ele; ba dimpotriva si le-au renovat. Pana la urma marea majoritate e cu gandul la intoarcerea in tara.
      Avantajul de a sta in chirie este ca nu te supui fluxurilor de valorizari ori devalorizari.
      Fara grija sa stai ca in 2007 erau chiriile uriase. La fel cum erau si ratele la banca. Nu era oare mai intelept sa stai in chirie decat sa iei rata la banca? Pt ca acum se platesc rate la suma de atunci, nu la cat valoreaza acum. Si acum aveai chirie la jumatate, nu rata dubla.
      Din nou, fieare face ce pofteste si valorizeaza ce doreste.
      Insa, eu subliniez un lucru: daca va dati mai mult de 30% din ce produceti pe a sta intr-o casa, veti avea un nivel de trai prost. Cum daca dati mai mult de 20% pe o masina.

      Una peste alta salut teoria conform careia daca nu ai casa nu ai parte si trebuie sa lasi ceva copiilor, in special un loc unde sa doarma. Pt ca cererea creste unde de fapt nu este necesar. Si sunt dispusi toti sa dea sume impresionante pe case, ceea ce pe mine ma avantajeaza. Doar ca pt voi, nu-i corect.

      Originally posted by mr.K View Post
      Acum e o perioada buna de cumparat.
      Doar ca multa lume am vazut ca apreciaza casele "insiruite", care sunt de fapt blocuri pe orizontala cu un petec de pamant de fix 2 palme langa ele. Ai toate dezavantajele blocului asociate cu cele ale traiului rural.
      Ba le mai fac si pe pe stil american, la prima vant mai serios zboara bucati din ele.
      Daca nu esti atent din ce parte bate vantul, a doua zi stiu toti vecinii ce ai mancat ieri!
      La cearta cu nevasta participa involuntar toata strada.
      Dar nah, stau romanii la casa, si-au indeplinit un vis. S-au intors la taranoaia, de unde i-au mutat comunistii pe inaintasii lor.
      Dar te-ai documentat nu gluma... Nu confunda un sistem de panouri sandvis cu hruba pe care ai facut-o porcului din OSB ca nu-i tot aia. Sau cu wc-ul din dosul curtii, ca ala-i facut din resturile navetelor de bere din anii 90.
      Asta-i o chestie care-mi place mie la romani: stiu ei. Sunt convinsi de lucruri. Stiu ce-i bun, stiu ce-i rau. Au citit ei, fac ei, dreg ei. Ne pricepem la tot. Ne documentam duPHA gugal, stim ca vaccinul face rau, ca masonii conducE lumea, ca Iecstraterestrii ne mananca energia cu fluxul pozitronic inversat si ca reptilienii Ie smecheri.
      Last edited by Cezar; 22 December 2015, 22:08. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Acum e o perioada buna de cumparat.
        e mai buna decat perioada de boom, dar eu cred ca apartamentele si casele se vor ieftini tot mai mult. mosii vor muri, natalitatea scade, iar tinerii pleaca pe capete. romania se va depopula. cei ramasi nu vor avea nevoie de blocuri fara turnuletze, coviltir sau faca cateaua legata de "masina".
        cine va mai da banii pe un apartament sau o casa in romania ?!
        cei care au multi bani au deja si multe case.

        Comment


        • Originally posted by Cezar View Post
          Insa, eu subliniez un lucru: daca va dati mai mult de 30% din ce produceti pe a sta intr-o casa, veti avea un nivel de trai prost. Cum daca dati mai mult de 20% pe o masina.
          +1

          Nu mai stiu cum e piata in Romania ca de vreo 3 ani sunt in Irlanda ca si chirias (si nu am planuri in viitorul apropiat sa iau ceva aici). Acum 3 ani din ce am vazut, chiria era mai mica decat o rata pe 30 ani, dar anul acesta nu mai e asa.

          Au crescut atat preturile la apartamente cat si cele la chirii. (ca o idee, mie mi-a crescut chiria cam cu 100E/luna in fiecare an si acum se pare ca e mai usor sa-ti gasesti un job aici decat un apartament, iar Dublin e mic copil pe langa Londra)

          Problema e ca daca iti cumperi acum un apartament, nu stii exact ce o sa se intample cu piata peste 5 ani / 10 ani. Riscul asta va fi tot timpul si aici e avantajul chiriei.

          Pe de alta parte, hai sa luam o chirie in Londra unde un apartament cu un dormitor (doua camere cum ar veni in Romania) e undeva pe la 1700-2000E/luna si sa zicem ca in momentul asta reprezinta un 30% din venitul tau si o duci asa 30-40 de ani dupa care iesi la pensie: ce faci atunci? mai poti sta in Londra?
          Last edited by wolffy; 23 December 2015, 03:31.
          Mazda 2 SkyActiv-G 90
          ex: Skoda Octavia 2 FL 1.8 TSI

          Comment


          • Nu mai stiu cum e piata in Romania ca de vreo 3 ani sunt in Irlanda ca si chirias (si nu am planuri in viitorul apropiat sa iau ceva aici).
            1.Iti permiti sa cumperi ceva in Irlanda ?
            2.Intentionezi sa ramai in Irlanda?

            Nu vad rostul comparatiei occidentul vs Romania.
            Peste ani, probabil tot in Romania vei reveni, injurand sistemul ca nu te asteapta cu paine si sare, cu scoli si spitale renovate, cu autostrazi cu 7 benzi pe sens.
            Din banii fraierilor care stau acasa in tara.
            An de an apar la stiri, cu masinile cu volan pe dreapta, injurand ca Romania ii tine la granita nepermis de mult, uitand ca noi nu suntem in Schengen.
            Dar ce-ai bre? Te supara ca-ti zic ca stai o viata si-ti cumperi o casa dand rate la banci si la dezvoltatori in loc sa cutreieri lumea si sa te dezvolti personal? Ce ai rezolvat dupa o viata de platit? O casa? Asta-i o realizare? Te supara ca-ti zic ca stai toata ziua la televizor si ca ai bucurii in a bea o bere si uitandu-te la o mizerie de emisiune? Ca daca-ti iei casa a carei rata depaseste 30% din ce produci, asta faci. Stai in casa! Ca nu-ti raman bani sa faci nimic.
            Pai cutreiera tu lumea si nu mai muri de grija altora. Ca pana una alta, vad ca stai pe forum cautand sa te laude si pe tine careva.
            Vorbesti cu mine sau la general? Ca nu-mi aduc aminte sa am vecini ca tine, ai mei sunt oameni cumsecade, n-au frustrari d'astea.
            Asta-i o chestie care-mi place mie la romani: stiu ei. Sunt convinsi de lucruri.
            A naibii sa fiu daca nu te incadrezi perfect aici.


            Ma dor ochii cand citesc derapajele unora care se cred buricul pamantului, Donald Trump de Romania.

            Stie careva unde e butonul de ignore pentru useri? Vorbesc serios!

            Am gasit.
            Zic asa, sa nu mai faca unii bataturi la gura degeaba, incercand sa explice nu stiu ce chestii marete .
            Last edited by mr.K; 23 December 2015, 09:04. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              1.Iti permiti sa cumperi ceva in Irlanda ?
              2.Intentionezi sa ramai in Irlanda?

              Nu vad rostul comparatiei occidentul vs Romania.
              Peste ani, probabil tot in Romania vei reveni, injurand sistemul ca nu te asteapta cu paine si sare, cu scoli si spitale renovate, cu autostrazi cu 7 benzi pe sens.
              Din banii fraierilor care stau acasa in tara.
              An de an apar la stiri, cu masinile cu volan pe dreapta, injurand ca Romania ii tine la granita nepermis de mult, uitand ca noi nu suntem in Schengen.
              1. Pot sa cumpar un apartament / o casa doar in credit pe 30 de ani, la fel cum as fi putut si in Romania.
              2. Nu stiu. (asta fiind si motivul principal pentru care ezit)

              E posibil sa ma intorc, sau nu. Nu as putea da un raspuns si probabil daca voi avea un copil aici, sansele vor fi mai mari sa raman aici.

              Multe reabilitari din Romania se fac prin proiecte europene si nu stiu cat e "Din banii fraierilor care stau acasa in tara"

              Eu n-am vrut sa fac o comparatie ci mai mult am prezentat un fapt ca pe o informatie. Avand in vedere ca Romania e stat membru UE, e interesant de stiut (intr-o oarecare masura) ce fac si altii prin UE ca sa stii la ce sa te astepti pe viitor.

              Nici cei care aduc masinile cu volanul pe dreapta in Romania, nu sunt in Schengen.
              Last edited by wolffy; 23 December 2015, 10:23.
              Mazda 2 SkyActiv-G 90
              ex: Skoda Octavia 2 FL 1.8 TSI

              Comment


              • Multe reabilitari din Romania se fac prin proiecte europene si nu stiu cat e "Din banii fraierilor care stau acasa in tara"
                O parte mica. Si pentru ce nu se incadreaza in termene, o sa restituim banii +penalizari.
                Oricum statul roman are si el o parte de cofinantare in orice proiect.

                Tu de exemplu, poti avea pretentii la irlandezi, ca acolo platesti impozite.

                Originally posted by B997NDL View Post
                e mai buna decat perioada de boom, dar eu cred ca apartamentele si casele se vor ieftini tot mai mult. mosii vor muri, natalitatea scade, iar tinerii pleaca pe capete. romania se va depopula. cei ramasi nu vor avea nevoie de blocuri fara turnuletze, coviltir sau faca cateaua legata de "masina".
                cine va mai da banii pe un apartament sau o casa in romania ?!
                cei care au multi bani au deja si multe case.
                Pai eu zic sa-ti vinzi ACUM celalalt apartament, sa nu pierzi din pret.
                Sau vinde-le pe ambele si stai cu chirie.

                Ce-mi plac astia ca tine care dau sfaturi pe care nu le aplica pe propria piele.
                Last edited by mr.K; 23 December 2015, 14:09. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  1.Iti permiti sa cumperi ceva in Irlanda ?
                  2.Intentionezi sa ramai in Irlanda?

                  Nu vad rostul comparatiei occidentul vs Romania.
                  Peste ani, probabil tot in Romania vei reveni, injurand sistemul ca nu te asteapta cu paine si sare, cu scoli si spitale renovate, cu autostrazi cu 7 benzi pe sens.
                  Din banii fraierilor care stau acasa in tara.
                  An de an apar la stiri, cu masinile cu volan pe dreapta, injurand ca Romania ii tine la granita nepermis de mult, uitand ca noi nu suntem in Schengen.


                  Pai cutreiera tu lumea si nu mai muri de grija altora. Ca pana una alta, vad ca stai pe forum cautand sa te laude si pe tine careva.
                  Vorbesti cu mine sau la general? Ca nu-mi aduc aminte sa am vecini ca tine, ai mei sunt oameni cumsecade, n-au frustrari d'astea.

                  A naibii sa fiu daca nu te incadrezi perfect aici.


                  Ma dor ochii cand citesc derapajele unora care se cred buricul pamantului, Donald Trump de Romania.

                  Stie careva unde e butonul de ignore pentru useri? Vorbesc serios!

                  Am gasit.
                  Zic asa, sa nu mai faca unii bataturi la gura degeaba, incercand sa explice nu stiu ce chestii marete .
                  1. Nu stau bre pe forum sa ma laude nimeni, ca nu asta caut. Pana la urma purtam o discutie despre ce ar fi bine sa se faca.
                  2. Cine se crede buricul pamantului moncher? Ca daca ma credeam intorceam capul, stateam cu nasul pe jos si iti ziceam: "bai muritor de foame, sarantonc ce esti". Ti s-a parut ca fac eu asta? Poate tu nu stii, dar eu inca mai merg la intalnirile cu baietii ce au logan din Bucuresti. SI ma duc pentru ca sunt oameni care au ceva in chelie si care vor sa faca.
                  3. Nu explica nimeni lucruri marete ci lucruri evidente!

                  SI ca sa fac o paranteza, tie ti se pare ca piata va fi asa constant. Eu cred ca nu.
                  Tu nu stiu cate tranzactii imobiliare ai facut, eu am construit si vandut multe case si am vazut care-i trendul.
                  Tu nu stiu ce studii ai, eu am economice atat de licenta cat si post universitare (LA STAT!!!).

                  Iei in balon situatia de pomana, in loc sa stai sa asculti, chiar daca ma crezi prost infatuat.
                  Uite eu de ex ascult si de la aia pe care-i cred prosti, ca poate am ceva de invatat de la ei. Cine-i infatuatul dintre noi 2?
                  Si ca orice discutie de birt, se ajunge la nivel personal Felicitari Nea K! bravo!

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post

                    Pai eu zic sa-ti vinzi ACUM celalalt apartament, sa nu pierzi din pret.
                    Sau vinde-le pe ambele si stai cu chirie.

                    Ce-mi plac astia ca tine care dau sfaturi pe care nu le aplica pe propria piele.
                    n-am de gand sa-l vand. mai bine cu chirie... ca vin banii constant, chiar daca putini, si raman cu apartamentul.
                    am fost un mare prost ca nu l-am dat cand era boomul ala si se dadea cu 150 000 eu acum luam 5 garsoniere.
                    dar de crescut, nu cred ca vor mai creste preturile. poate fluctueaza undeva la +/- 2%

                    Comment


                    • Pai vad ca nu vrei sa aplici propriile sfaturi, tot proprietar vrei sa fii.

                      am fost un mare prost ca nu l-am dat cand era boomul ala si se dadea cu 150 000 eu
                      Deh, sperai si tu sa ajunga 200.000 de euro.

                      dar de crescut, nu cred ca vor mai creste preturile. poate fluctueaza undeva la +/- 2%
                      Dupa ce se lamureste lumea cu cartierele noi pe pe coclaurii oraselor mari, apartamentele din oras vor creste ca pret si mai mult. Vrei o scoala pentru copil, un magazin, un spital mai aproape, nu printre balarii si gropi in asa zisele zone rezidentiale unde umbli cu cizme de cauciuc.
                      Inainte lumea spera ca in 2-3 ani se va asfalta, acum dupa muuuulti ani de cand s-au mutat, e la fel ca la inceput. Cata speranta sa mai aiba?
                      Singurul criteriu e pretul mai mic. In rest, stai la bloc dar ca la tara.
                      Last edited by mr.K; 23 December 2015, 19:32.

                      Comment


                      • Preturile pot sa ajunga ca in Miami, ideea e sa se si vanda...
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          e mai buna decat perioada de boom, dar eu cred ca apartamentele si casele se vor ieftini tot mai mult. mosii vor muri, natalitatea scade, iar tinerii pleaca pe capete. romania se va depopula. cei ramasi nu vor avea nevoie de blocuri fara turnuletze, coviltir sau faca cateaua legata de "masina".
                          cine va mai da banii pe un apartament sau o casa in romania ?!
                          cei care au multi bani au deja si multe case.
                          Ai uitat sa iei in consid un lucru. Cand o tara se depopuleaza (natalit, migratie) sunt altii care o sa vina din placere sa ia locul celor care pleaca. Avem noroc ca nu sunt informati sau nu au bani de bilet (pakist, indieni, africani, bolivieni, etc). Efectul climei o sa det migratii de ordinul milioanelor in urmat ani.

                          Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                          „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                          Comment


                          • O zona ce are metrou la 10-15 minute de mers pe jos va fi intotdeauna mult mai sus decat orice zona rezidentiala de la sud sau nord. Cei din militari n-au voie sa iasa 3 pe balcon, sa nu cada cu totii ) marile ansambluri rezidentiale...
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Pai vad ca nu vrei sa aplici propriile sfaturi, tot proprietar vrei sa fii..
                              eu n-am facut credit pentru el. a fost mocca.

                              Comment


                              • Originally posted by Oti View Post
                                Ai uitat sa iei in consid un lucru. Cand o tara se depopuleaza (natalit, migratie) sunt altii care o sa vina din placere sa ia locul celor care pleaca. Avem noroc ca nu sunt informati sau nu au bani de bilet (pakist, indieni, africani, bolivieni, etc). Efectul climei o sa det migratii de ordinul milioanelor in urmat ani.

                                Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                                M a bufnit rasul. Cine sa vina in Romania? Nici refugiatii aia din razboi, nu vin
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google