Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cand iti vezi mama murind de cancer de colon , fara abuzuri de nici un fel ,si sa o vezi cum se chinuie aprox 2-3 ani prin spitale(cu dureri cumplite prin ce-a trecut saraca mama nu doresc nimanui nici macar dusmanilor e greu de imaginat cu anus contra naturii si sa ai grija de ea ca de un copil , sa o speli , sa ii faci toate "treburile" la care un om normal se duce la toaleta ) si in ultima faza sa o vezi cum se stinge langa tine la numai 53 de ani iti vine sa-ti pierzi mintile si sa te apuci de fumat!!

    Cei care inca mai aveti parintii in viata , respectati-va parintii pentru totdeauna , duceti-va in vizita la parinti, nu-i uitati , bucurati-va de ei cat mai mult timp , bucurati-va ca inca sunt sanatosi , luati-le flori si duceti-va la ei in fiecare zi , e lucru mare sa mai ai parintii in viata .
    Last edited by prometheus; 18 December 2015, 22:53.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Originally posted by IancuMIC View Post
      Legea va intra in vigoare abia la anul pe la inceputul lunii februarie; pana atunci ai timp sa te acomodezi cu ideea. Nu te mai amagi ca nu va intra in vigoare. Ai sperat acu ceva timp ca nu se va adopta, acum te agati si tu de orice; oricum tu fiind un fumator inrait, se intelege atitudinea ta.
      Ai fi surprins sa aflii ca multi dintre fumatori saluta aceasta lege.

      Da! Salut aceasta lege!


      Sent from mobile
      Keep walking...

      Comment


      • Eu inteleg toate punctele de vedere, dar nu inteleg ideea de imunitate in fata bolilor la nefumatori si/sau nebautori.
        Alcoolul si tutunul sunt factori agravanti, lipsa lor din "meniu" nu inseamna ca poti fi sigur de o viata lipsita de boli grave.

        Adevarat ca am intalnit persoane de 90 de ani are fumau de o viata intreaga si pareau sanatosi la prima vedere, dar aia nu au stat la birou sau cu fundul in masina toata viata, nu au mancat toate alimentele procesate care sunt acum pe piata.
        Last edited by mr.K; 19 December 2015, 17:09.

        Comment


        • +1 mrk.
          Cred ca asta e cel mai mare factor de risc.
          Stiu de la un doctor ca genetica e foarte importanta. Peste ea mai vin agresiunile chimicalelor din mancare/bauturi/aer.
          Am o vaga senzatie ca si toata tehnologia gen transmisii radio si altele au impact.
          La un moment dat mi-a povestit cineva ca mecanicii de locomotiva au probleme cu "agregatul" din dotare si ca li se trag de la campul em in care lucreaza.

          Comment


          • Factorii nocivi sunt peste tot in viata noastra; aer, mancare, apa; ideea e sa-i evitam, cat se poate. Daca acceptam in mod voluntar unele excese, e numai dintr-o slabiciune sau un "accident", care apare in viata fiecaruia dintre noi, la un moment dat.
            Daca ai o mostenire genetica, prin care esti predispus la anumite boli, atunci e o sinucidere sa nu tii cont de aceste lucruri.
            ...
            Ca un fapt divers, observati aglomeratia de la urgente in perioada dintre Craciun si Anul Nou.
            Last edited by IancuMIC; 20 December 2015, 13:49.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Voi chiar vreti s o mierliti complet sanatosi?
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Avem medalia de bronz, la CM. de handbal feminin. Polonia, un simplu act de prezenta, in finala mica.
                Bravo fetelor si antrenorilor.
                Urmeaza finala mare; neinteresanta, cu un invingator previzibil.
                Adevarata finala a fost intre Norvegia si Romania in semifinale.
                Last edited by IancuMIC; 20 December 2015, 18:31.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by darksid3 View Post
                  Voi chiar vreti s o mierliti complet sanatosi?
                  pai de vre-un an am zis ca nu vreau sa mor sanatos.

                  Comment


                  • Problema e daca mori cand se termina sfoara, sau inainte. Si mai ales, cum mori, in chinuri sau in liniste.


                    Din aventurile unuia care isi cauta casa, valabile in toata Romania.
                    Scrisoare catre agentiile imobiliare.

                    Buna ziua. Ma intereseaza foarte serios oferta dumneavoastra doar daca:

                    - nu considerati ca potentialul client este, prin definitie, o fiinta imbecila care nu are nici o informatie despre piata imobiliara din Iasi, coborata alaltaieri din copac, care a trait pana acum in pestera nedecomandata, confort trei;

                    - constructia pe care vreti sa mi-o aratati exista in lumea reala, nu e o fundatie de beton, patru stalpi, iar restul, in imaginatia avara a unui dezvoltator;

                    - „zona Copou“ sau „zona Bucium“ nu inseamna un camp pe care pasc vacile, dincolo de padurea Breazu, respectiv padurea Barnova;

                    - nu insistati sa ma convingeti ca satul Manzatesti se invecineaza cu Iasul, iar Valea Ursului e un cartier din oras;

                    - „drum pietruit“ nu inseamna o ulita cu gropi in care abia gasesti o piatra de aruncat in cei douazeci de caini ce o strajuiesc;

                    - „zona rezidentiala“ nu inseamna o constructie in fata careia nu se poate pasi fara cizme pescaresti;

                    - „acces spre zonele centrale ale orasului“ nu e totuna cu accesul pe care il ai din orice punct al globului catre Iasi...… Numarul de kilometri pana la centrul orasului chiar constituie o informatie importanta;

                    - „la zece minute de centrul orasului“ nu presupune sa merg pana acolo cu elicopterul, ca sa ma pot incadra in timp;

                    - „baie spatioasa“ nu inseamna un loc din care trebuie sa scoti masina de spalat ca sa poti intra si sa te poti aseza, fara sa-ti intinzi picioarele pe hol;

                    - „necesita usoare renovari“ nu inseamna sa reconstruiesc cladirea din temelie;

                    - „complet mobilata“ nu inseamna o locuinta in care exista o vaza cu flori, doua linguri si un scaun cu trei picioare;

                    - „toate utilitatile“ nu presupune mijloacele de trai ale lui Bear Grylls in pustiu, sa fac focul in fiecare dimineata, dupa ce m-am intors de la vanat insecte;

                    - nu aveti de gand sa ma convingeti ca bucataria open-space constituie un avantaj modern; hainele si mobila din living, eu si eventualii mei invitati care vom mirosi a tocanita de cartofi pentru tot restul vietii avem o opinie contrara;

                    - apartament la mansarda nu inseamna o incropeala pe acoperisul unui bloc de dinaintea cutremurului din ’77, pe care poate sa o umfle orice vant mai puternic;

                    - „cladirea fara risc seismic“ e facuta dupa al Doilea Razboi Mondial si e conforma cu posibilitatea ca o cioara sa se aseze pe acoperis, fara risc de accident;

                    - pozele postate la oferta nu sunt ale unor cladiri din New York;

                    - sunteti constient ca traim intr-o tara in care patru sute de euro pe luna reprezinta un salariu bun;

                    - nu aveti de gand sa-mi cereti doua mii de euro comision pentru ca mi-ati aratat un schelet de casa pe un deal;

                    - nu credeti ca cinci mii de euro in plus e un mizilic de care te poti descotorosi ca si cum ai cumpara un pachet de tigari;

                    - nu incercati sa ma convingeti ca e in avantajul meu sa declar ca platesc pe locuinta mai putin, ca sa evite dezvoltatorul TVA-ul cuvenit;

                    - pretul afisat nu creste cu 5 - 10.000 de euro, din momentul in care urc in masina dumneavoastra si pana ajung la destinatie.

                    In fine, ma intereseaza serios oferta doar daca exista o minima legatura intre informatiile pe care le oferiti pe internet sau la telefon si realitatea de la fata locului. Altfel nu. Nu ma mai sunati. Multumesc“.
                    Last edited by mr.K; 20 December 2015, 19:10.

                    Comment


                    • Mai bine la spital cu pampersu la cur sau acasă tot cu pampersu plin la cur... frumos.


                      Sent using Tapatalk

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        Avem medalia de bronz, la CM. de handbal feminin. Polonia, un simplu act de prezenta, in finala mica.
                        Bravo fetelor si antrenorilor.
                        .........

                        Dar rasplata e jalnica.
                        echipa Romaniei va fi rasplatita de Federatia Internationala de Handbal cu doar 40 de mii de dolari pentru medalia de bronz.
                        La Dolce se spunea ceva de 7500 de euro din partea Ministerului sporturilor din Romania, probabil pentru fiecare jucatoare, ca n-au precizat asa zisii ziaristi sportivi.

                        Futbolistii numai pentru ca s-au calificat la CE primesc o caruta de bani. Daca mai ies si pe locul 3 in grupa le mai da cate o sacosa de euroi pentru ca au evitat ultimul loc..
                        Iar Halep primeste mai mult doar pentru ca ia bataie in primul tur la un turneu.
                        Last edited by mr.K; 20 December 2015, 19:55.

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Problema e daca mori cand se termina sfoara, sau inainte. Si mai ales, cum mori, in chinuri sau in liniste.
                          problema e ca deja sunt recunoscator pentru cat am trait,
                          la cati copii au murit si care, poate, n-au fumat niciodata.

                          Originally posted by mr.K View Post
                          Din aventurile unuia care isi cauta casa, valabile in toata Romania.
                          am mai zis, nu e obligatoriu sa aiba toti casa.
                          La puterea mea financiara, n-as lua crerdit nici pentru o chifla.

                          Comment


                          • problema e ca deja sunt recunoscator pentru cat am trait,
                            Yeh, right.. daca in seara asta primesti vestea ca maine urmeaza sa mori, garantat ca uiti de recunostinta.

                            am mai zis, nu e obligatoriu sa aiba toti casa.
                            In conditiile in care tu esti in tabara celor care au, e usor sa zici asta.
                            Tot asa cum spui nu trebuie sa manance toti, cand tu ai burta plina, ba si 3 beri capac.

                            Deci, hai sa nu vorbim de moarte cu asa usurinta, sunt sigur ca in fata mortii iminente, orice om isi schimba gandurile, nu accepta cu seninatate finalul.
                            Last edited by mr.K; 20 December 2015, 21:44. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • am mai discutat, in tot occidentul, mai ales in sua, chiria e de baza.
                              nu ai banu' gramada sa cumperi masina ? iei taxiul. 10-20 de lei mai gasesti.
                              Last edited by Niki; 20 December 2015, 22:01. Reason: citare post anterior

                              Comment


                              • In lipsa unui sistem de inchiriere pe termen lung, unde sa nu fii obligat sa parasesti locuinta, doar daca nu-ti platesti chiria, comparatia cu alte tari e, in cel mai bun caz, una absolut nefericita.
                                In aceiasi ordine de idei, stii cumva in Philadelphia, dupa ce platesti chiria la un apartament cu doua camere, mai la periferie asa, tot 400 de euro iti mai raman din leafa?
                                ...
                                Despre ce vorbim noi aicișa, domnule?
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google