Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • O discutie fara sens, din moment ce o proprietate pe care iti permiti s-o achiti in rate e de prefetat in locul altor rate aruncate drept chirie.
    Cu ce te alegi dupa 20 de ani de chirie?
    Aud?
    Last edited by IancuMIC; 21 December 2015, 14:02.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Tare asta.
      O lege controversata permite instructorilor auto olandezi sa fie "platiti" cu partide de sex de cei care vor sa devina soferi.

      Informatia a fost confirmata de curand de doi ministri din Tara Lalelelor, informeaza The Independent.
      O lege controversata permite instructorilor auto olandezi sa fie ''platiti'' cu partide de sex de cei care vor sa devina soferi.


      commnet
      Bietele soferițe olandeze, odată ce au dobandit permisul, vor avea de furcă in ziua cand se va da o lege că și amenzile rutiere se vor putea plăti in sex. Cotă parte polițaiului care sunt de fapt 2, 3, o cotă casierului și o cotă celui de la fisc

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Sper ca s-a demonstrat ca e.
        la prima casa cred si eu. dar se zice ca s-a terminat si cu asta.
        acum, depinde si cat a fost dobanda. si pe 30 de ani, iesi la pensie si casa tot nu e a ta. daca ai 35, la 65 e casa ta si trebuie sa te rogi sa fii angajat ca sa ai din ce plati.
        dar daca nu te incadrezi la prima casa, ce faci ? tu esti sarit de 40, deci pica.
        nu zic ca ai avea nevoie de casa, dar daca aveai, cat era dobanda la credit si te mai lasau aia 30 de ani ?!

        Comment


        • Din cate stiu, nu mai sunt conditii de varsta din 2015 la Prima casa, ba chiar poti sa-ti cumperi o casa mai mare decat aia pe care o ai deja.
          Si cand ai deja o varsta, ai un venit mai mare decat un tanar aspirant la inceputul carierei, care iti permite sa platesti in mai putin de 30 de ani.

          Comment


          • Originally posted by Costi-bc View Post
            sau nu-ti mai convine (nu mai faci fata), oricum ai dat mai putini bani , nu mai platesti si pleci.

            eu am luat 35.000 si platesc cam 160 pe 30 de ani cu toate asigurarile incluse. l-am dat in chirie si mai ramane ceva si pt investitii :P
            1. tocmai de aia nu prea e normala legea in forma ei actuala.
            trebuie stabilit clar ce inseamna sa ai probleme cu achitarea ratelor.

            2. ai grija sa nu te torni, ca e groasa. n-ai voie sa o inchiriezi cat timp nu e a ta.
            banca poate confisca apartamentul si poti pierde banii de avans si ce ai platit pana la ora aia. ce spun eu trebuie sa apara scris si in contractul de creditare.

            Comment


            • Cu acorbul bancii si al Fondului de Garantare se poate inchiria legal si "prima casa".
              Dar cati fac contract de inchiriere, mai ales sa mai renunte si la 16% taxa ? )
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • i-am inchiriat-o lu' soacra-mea , ca sa ma dau de gol , fara contract.
                cand e frig la tara vine la oras ca am centrala si nici nu vreau s-o vad prea des :P

                dupa 20 de ani cand creste copchilu' mare il iau de urechi si-l trimit la casa lui sa-si plateasca ratele (nu chirie) si uite asa n-o sa platesc toata viata. ba chiar nu simt vre-o impovarare , mai degraba o usurare ...

                nea k , aia au mancat prea multe ciuperci halucinogene ...
                sa ia banii de la femeile serioase si sa se duca la felinarele rosii...
                Last edited by Costi-bc; 21 December 2015, 16:16.
                o/____\o
                (i)
                .........

                Comment


                • Si io as mai cumpara o casa acum cat sunt ieftine.

                  Comment


                  • Cumparati, cumparati... Eu salut aceasta initiativa.
                    Chiriile sunt mari ghici de ce? Pt ca majoritatea si-au luat case si le baga la chirie.
                    Preturile mari la case, de ce sunt? Pt ca dati multi bani pt o inutilitate. Cum dati bani pe masini si mai nou pe mezeluri "posh", in cantitate mica si scumpe, ca doar "sunt prea sarac ca sa mananc lucruri proaste".
                    Nu ca as fi eu lupul moralist, ca doar de pe urma celor care fac asta eu am un trai mai bun.
                    Doar ca voi sunteti de vina pt stilul de viata neplacut pe care-l aveti...
                    Ma rog, dupa cum nicea NDL, mai bravam si noi putin

                    Comment


                    • Pt ca majoritatea si-au luat case si le baga la chirie.
                      Pai nu asta e esenta si in occident, sa ai proprietati si sa le bagi la chirie? Vezi ca te contrazici de unul singur.
                      Chiriile sunt mici pentru ca puterea de cumparare e mica.
                      Preturile mari la case, de ce sunt? Pt ca dati multi bani pt o inutilitate

                      Mai citeste unul care nu e obisnuit cu stilul tau de a bate campii, si te crede.
                      Doar ca voi sunteti de vina pt stilul de viata neplacut pe care-l aveti...
                      Vai de mine, imi asum asta. Doar ca eu am un stil placut de viata.

                      Nu ca as fi eu lupul moralist, ca doar de pe urma celor care fac asta eu am un trai mai bun.
                      Esti cel mai moralist pe aici. Toti care nu fac precum tine, gresesc.
                      Nu stiu daca ai convins pe careva de pe aici.

                      Vezi de afacerile tale si lasa-ma cu inutilitatile mele.
                      Last edited by mr.K; 22 December 2015, 08:50.

                      Comment


                      • Iancule, nu toata lumea munceste 20 de ani in acelasi oras, unii pleaca la un salariu mai mare in starintate, in alt oras etc. Cand ai rate la casa e mai greu, trebuie sa platesti un administrator daca inchiriezi etc.
                        SI pentru mobilitate se plateste.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Originally posted by Costi-bc View Post
                          asa e. trebuia sa fii fraier , daca indeplineai conditiile , sa stai cu chirie in loc sa platesti mai putin la un apartament/casa lunar pe 30 de ani. macar iti ramane ceva dupa plata ratelor , sau nu-ti mai convine (nu mai faci fata), oricum ai dat mai putini bani , nu mai platesti si pleci.
                          Ar fi frumos si ideal sa fie asa, dar, din pacate, nu prea (spre deloc) este asa.
                          Daca nu mai vrei/nu mai ai bani sa platesti creditul, banca iti ia casa, o vinde la licitatie, iar diferenta de bani pe care o mai are de recuperat, incluzand dobanzi si alte comisioane, o platesti tot sub forma de rata. Partea proasta este ca nu mai platesti la banca, pentru ca banca vine creantele catre o firma de recuperari creante (in traducere libera: un camatar agreat de lege) care o sa-ti puna dobanda la dobanda - la dobanda s.a.m.d.

                          Cazurile cele mai crancene sunt cele in care oamenii si-au luat case atunci cand a fost "boom-ul" imobiliar, cand o garsoniera intr-un bloc vechi se vindea cu 70 000 E, iar acum se vinde cu 30 000 E.

                          Rata la banca este o forma mai evoluata de sclavism.
                          Last edited by vitriol; 22 December 2015, 11:36.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Acum e o perioada buna de cumparat.
                            Doar ca multa lume am vazut ca apreciaza casele "insiruite", care sunt de fapt blocuri pe orizontala cu un petec de pamant de fix 2 palme langa ele. Ai toate dezavantajele blocului asociate cu cele ale traiului rural.
                            Ba le mai fac si pe pe stil american, la prima vant mai serios zboara bucati din ele.
                            Daca nu esti atent din ce parte bate vantul, a doua zi stiu toti vecinii ce ai mancat ieri!
                            La cearta cu nevasta participa involuntar toata strada.
                            Dar nah, stau romanii la casa, si-au indeplinit un vis. S-au intors la taranoaia, de unde i-au mutat comunistii pe inaintasii lor.
                            Last edited by mr.K; 22 December 2015, 11:58.

                            Comment


                            • Da. Este un cliseu care umbla printre cetateni: "vreau casă dă căramidă/vreau casă pă pământ".

                              Acum nah... si dezvoltatorii imobiliari sunt precum samsarii: "fulopșăn fără piele la cel mai bun preț". Asta se cere, asta avem.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • Originally posted by einstein1984 View Post
                                Iancule, nu toata lumea munceste 20 de ani in acelasi oras, unii pleaca la un salariu mai mare in starintate, in alt oras etc. Cand ai rate la casa e mai greu, trebuie sa platesti un administrator daca inchiriezi etc.
                                SI pentru mobilitate se plateste.
                                Fiecare isi analizeaza situatia si decide; nu e un sablon. Discutam despre "avantajul" de sta cu chirie sau ati cumpara una; despre cei ce se decid sa-si intemeieze o familie, aici, in tara. Nu toata lumea pleaca la covrigi calzi in strainatate. Chiar si cei care au plecat si cunosc destule cazuri, nu si-au vandut casele sau sa renunte la ele; ba dimpotriva si le-au renovat. Pana la urma marea majoritate e cu gandul la intoarcerea in tara.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google