Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Acu' nu e clar daca au recuperat pilotu', ca pilotu' e marfa scumpa, dureaza si costa sa instruiesti altu'.
    Acum ca cazut un rus la apa, nu este grav.
    Alcoolul este mai usor ca apa, de unde rezulta ca rusul pluteste pe apa.


    Pilotul ala daca a scapat acum, va mai trebui sa scape de mai multe ori pe viitor, ca tot avioane din astea bune il asteapta.

    Comment


    • Originally posted by B997NDL View Post
      ...
      in partea asta de glob a aparut de cinci ani. sa nu ne aruncam la comparatii.
      eu in liceu in '94, intr-un nenorocit de oras cu 22000 de locuitori, aveam internet la scoala. prin '97 deja aveai inetrnet acasa de la romtelefon. mergea ca dracu, dar era. in '99 aveam net in caminele studentesti. mergea prost, dar mergea. daca la tine in cartier a aparut netu' abia prin 2011, e grav
      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

      Comment


      • În 2007 am pus net de la rtc, ADSL în oras. În 2005 când am venit la facultate în București erau la putere Internet Cafe-urile.

        Comment


        • adsl-ul a venit tarziu, e drept, dar dial-up era de la sfarsitul anilor '90. alta varianta de net, dar scumpa, ce-i drept, era snr-ul. societatea nationala de radiocomunicatii. in anii 2000, dadeau net prin radio si era singurul contract (daca nu cumva e si acum) in care scria viteza de trafic garantata, nu viteza de conexiune garantata. 256KBs in 2002 era ceva, acum nu se mai uita nimeni la asa viteze. desi acum toti platesc gigabit, fibra, dar in realitate tot la vreo 60-80MBs se face trafic
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • Originally posted by Seba View Post
            pai bah pulex cu maner de lemn, netu a aparut cu vreo 5 ani inainte sa te nasti tu.
            pai tu ziceai ca internetul are doar vreo 10 ani. daca vorbeai de "ala mic". ma gandeam ca are vreo 5 ani.
            iar eu ti-am zis ca poate in romania are doar atat.
            ai dreptate, intr-adevar, toate tehnologiile astea noi apar ultima data la bucuresti.

            Comment


            • pai daca n-avem autostrazi sa vina mai repede din vest si la noi...

              Comment


              • "ala micu" e clasa a 8-a mea culpa ca n-am specificat din prima...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Stiati ca...
                  Republica Moldova vinde gaz catre Transnistria, Transnistria produce cu gazul asta energie electrica pe care o vinde apoi catre Republica Moldova?
                  Moldova plateste energuia electrica catre Transnistria, dar Transnistria nu plateste gazul catre Republica Moldova.

                  Datoria R. Moldova catre Romgaz se ridica la 6.5 miliarde $, cat PIB-ul lor.

                  Totul, cu acceptul conducerii Gazprom si a guvernului de la Chisinau.

                  Deci, daca ne unim cu R. Moldova, tre' sa le platim rusilor 6.5 milarde dolar, in conditiile in care Transmistria nu va da banii aia vreodata inapoi.

                  Comment


                  • Guvernul a discuta in sedinta de astazi, in prima lectura, un proiect de modificare a legii evaziunii fiscale, potrivit informatiilor HotNews.ro, confirmate de ministrul Anca Dragu la finalul sedintei de guvern. Un draft al proiectului de OUG, obtinut de HotNews.ro, arata ca una dintre prevederi era ca daca un faptuitor plateste integral prejudiciul provocat de o fapte de evaziune fiscala, ANAF e obligat sa renunte la plangerea penala. Anca Dragu a spus insa ca guvernul nu a discutat o astfel de prevedere.

                    pe principiu: fur...ca deh...in cel mai rau caz...dau banii inapoi...daca trece asta...jur ca nu mai platesc nici un impozit/taxa

                    Comment


                    • Hai lasa ca unii au scapat si fara dosar/parnaie si cu banii in buzunar. Si e vorba de milioane de euro.
                      Mai bine spune ce telefon sa-mi iau eu

                      Comment


                      • Eu ziceam ca aglomeratia din iulie-august era din cauza intarzierii programului rabla dar vad ca nu prea era asta problema.

                        Comment




                        • corect !

                          Comment


                          • Am vazut-o si pe asta!

                            Universitatea de Medicină şi Farmacie „Grigore T. Popa“ din Iaşi lansează o dezbatere publică la nivelul întregii universităţi în vederea modificării Cartei instituţiei de învăţământ superior, care reglementează întreaga activitate a cadrelor didactice, cercetătorilor şi studenţilor UMF Iaşi.

                            „În sfera relaţiilor membrilor comunităţii academice şi colaboratorilor universităţii, constituie încălcări ale obligaţiei de integritate pretinderea sau acceptarea de favoruri de orice natură, inclusiv sexuală“, se precizează în Codul de Etică.

                            Cum dracu sa scrii ca-s interzise favorurile sexuale? Pai nu e de la sine inteles, trebuie scris?
                            Inteleg ca pana acum favorurile sexuale faceau parte din fisa postului.
                            Last edited by mr.K; 25 November 2016, 11:31.

                            Comment


                            • Cu..."de la sine inteles" nu poti sanctiona pe cineva; daca nu ai prevazut in Regulamentul de ordine interioara, i-as spune eu ca sa extrapolam ideea si in cadrul altor institutii, care e baza legala? Indisciplina, sau tulburarea ordinii? ;nu prea merge. Favorul sexual poate fi oferit si in afara unitatii de invatamant; si atunci?
                              Mi se pare absolut normal; clar si fara echivoc. Unde lucrurile sunt ambigue si de la sine intelese, e loc pentru eludarea legii.
                              Parerea mea

                              LE
                              In aceisi ordine de idei, vad pe echipamentele de tot felul, atentionari care par ridicole; a nu se arunca in foc, a nu se scobi cu ele in urechi, a nu se baga in gura, samd. Pentru unii par ridicole si spun ca...e de la sine inteles. Si totusi sunt mentionate; doar unii rad despre aceste atentionari.
                              Last edited by IancuMIC; 25 November 2016, 12:39.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Cum dracu sa scrii ca-s interzise favorurile sexuale? Pai nu e de la sine inteles, trebuie scris?
                                Inteleg ca pana acum favorurile sexuale faceau parte din fisa postului.
                                depinde... daca e vreo electriciana, poate sa faca si ea un scurt, ca n-o fi foc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google