Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu mă mir, eu am prezis asta aici în urmă cu două săptămâni. Până la urmă asupritori, asupritori, dar robinetul de gaz e la Putin. În Europa „cu apă caldă” e doar robinetul cu directive absurde, creșteri de prețuri aberante și falimentare la comandă a tot ce mai funcționează încă.
    Nu zic că Putin e bun, din contră, dar și în UE deja multora începe să le ajungă cuțitul la os (vezi și Bulgaria, unde a câștigat alegerile tot un așa-zis „pro-rus”).
    M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

    Comment


    • Vedeti-va de treaba!
      Rusia nu poate avea grija de cetatenii proprii, de unde sa mai dea si pentru moldoveni, bulgari....?
      Numai cate are de plata in Crimeea, doar aia n-au "votat" degeaba desprinderea de Ucraina.
      Iar cand Rusia nu a mai avut de unde, a inceput sa ia de la vecini.
      Mi-i sa nu avem nevoie de Trump acusi, si a sune ocupat telefonul.
      Last edited by mr.K; 14 November 2016, 12:43.

      Comment


      • Le dă, mr.K, că doar le dă pe bani, nu pe nasturi.
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • Cand faceri afaceri cu Rusia, ea iti vinde la pretul pietei si-ti cumpara marfa ta la pret de dumping, gen grau cu 10 $/vagon.
          Suntem satui de afaceri din astea intinse pe parcursul anilor '50-60-70.
          Last edited by mr.K; 14 November 2016, 12:50.

          Comment


          • Ei, lasa ca ne pazeste cu strasnicie tezaurul ca sa nu ni-l fure altii. Merita un "comision de depozitare".

            Comment


            • Comisonu' e cat tezaurul + una bucata de teren.

              Comment


              • Exact cum aveau comision la banca 170 rata, 150 comision (nespecificat pentru ce anume ).
                Dar putem sa ne laudam ca avem tezaurul intact si nu ni-l fura nimeni.

                Comment


                • Pana acum de la marea civilizatie rusa nu a venit nimic bun. De bine de rau, din occident avem: internet, curent, tehnologie (cam 90%)...servicii medicale (asa cum sunt...).
                  Cine nu a trait in perioada comunista...sa se uite la rusi...cum este acolo. Legea junglei...nimeni nu da doi bani pe tine daca nu esti infipt...

                  Comment


                  • Apropo de tehnologie: cum faci dintr-un pod cu 2 benzi pe sens, unul cu o singura banda.

                    Cre'ca era laseru' defect.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Era laserul partii intunecate. The dark beam...

                      Comment


                      • Originally posted by bolovan View Post
                        Cine nu a trait in perioada comunista...sa se uite la rusi...cum este acolo. Legea junglei...nimeni nu da doi bani pe tine daca nu esti infipt...
                        Mda... adevărul că în capitalismul autohton nu e deloc junglă. Din contră, toate lucrurile sunt așezate corect, fiecare individ este apreciat la adevărata sa valoare, indiferent dacă e „înfipt” sau nu.
                        By the way... în 22 decembrie 1989 aveam 22 de ani și 6 luni (așadar am trăit ceva timp și-n comunism) și am plâns de bucurie că „am scăpat” de comunism (am precizat asta ca să nu-mi aud ce știu eu ce epitete „nostalgice”).
                        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                        Comment


                        • Cherubino sa nu exageram. Discutam de diferente. Nimeni nu spune ca nu-i si aici in jungla. Dar parca-i mai lubrifiata decat acolo. Acolo nici macar un ***** de lubrifiant nu-ti da cand te pune cu spatele.
                          Cunosc o groaza de persoane care erau decedate daca ramaneam in zoan de influenta comunista (de la unchi care trebuia sa aibe un mic accident la casa poprului pana la o operatie care se facea in occident acum 20 ani fara probleme...la noi de abia acum a devenit o premiera). Ideea-i in felul rumator...ca noi de la occhident...am mai primit si ceva ok...fata de rusi unde doar rahat am primit. Nu zic ca-i bine...ca detest ambele parti (de fapt...cred ca ma aflu pe planeta gresita...dar nah...alta discutie)...dar sa laudam rusii...pana acolo mai este (sunt pe jumatate slav)

                          Comment


                          • Nici nu se pune problema să-i lăudăm pe ruși.Eu voiam doar să subliniez faptul că, până la urmă, faptul că trăim într-o țară mică și vai de mama ei ne face să o ducem rău și acum, așa cum am dus-o și în vremurile pe care unii le laudă. Da, sunt de acord că apartenența la „lumea civilizată” este un rău mai mic decât „umbrela” lui Putin.
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • Da, dar din nefericire adevarul este mult mai crud. In esenta...vina tot noua populatiei ne apartine. Suntem prea egoisti si prea ne plce stilul "capra"...fara sa ne gandim la cel de naga noi (cam asa se defineste coruptia). Nu ne passa de respinsabilitati...doar de beneficii. Si pana nu evoluam suficient incat sa sarim de statiul asta...degeaba mai sunt pulsatii...ca sunt anemice. Si de regula se termina dezastruos.
                              Dar duopa cum spuneam...cred ca am gresit planeta...sper sa nu fie singura locuibila din univers.

                              Comment


                              • Dragi tovarasi, sa spuneti merci ca aveti haleala in magazine. Ca aveti sau nu bani pentru ea, e cu totul alta discutie, da' macar va puteti uita la ea.
                                Rusii nici n-au ce cumpara de prim magazine, dupa embargoul impus de UE si autoimpus de Putin si nici cu ce cumpara, ca rubla a ajuns pistol cu apa, merge sa faci focul cu ea.

                                Sambata in supermarket, la rafturile cu carne de porc/vita/oaie/mici era aproape gol, daca s-ar intoarce vremurile ceausiste, juma' de populatie ar muri de foame dupa 6 luni, ca astia nu-s invatati cu lipsurile.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google