Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ma refeream la oameni normali in situatii normale.putini oameni cred ca franeaza cu stangul.numai cei experimentati gen piloti fac asta.
    Fara Semnatura.

    Comment


    • Originally posted by Carmeloa View Post
      Voi ce picior credeti ca este mai exploatat in timpul condusului?? eu zic ca dreptul..
      Eu zic ca stangul e cel mai solicitat(mai ales daca ai un ambreiaj care opune ceva rezistenta la apasare)...in rest avand in vedere ca abia se simte acceleratia...nu cred ca e asa solicitat dreptul.
      Eu multumesc lui dumnezeu ca am un ambreiaj foarte usor la apasare...in cazul meu diesel.

      Comment


      • Am facut 730 km intr-o zi si cel mai obosit a fost dreptul. (In cazul meu )
        Stangu a fost mai putin utilizat,daca e sa comparam timpu in care am schimbat vitezele cu timpul in care am "lucrat" la acceleratie,adica non-stop.Plus ca ma durea calcaiul de la papuci ,au fost prea tari ai naibi. )
        sigpic
        !

        Comment


        • Pareri si pareri.Dar cum am spus mai sus,oameni normali in situatii normale.

          Adevarat ca depinde si de masina.Spre ex am condus anul trecut un opel astra de prin 94.Vai de stangul meu,aveau un ambreiaj care trebuia apasat cu ambele picioare.si in cazul in care conduci cel putin cateva sute de km dar nu pe autostrada , adica sa schimbi vit des , vai de vai.
          Fara Semnatura.

          Comment


          • eu nu-s pilot si totusi incerc sa franez cu stangul. treaba are numai avantaje, deci nu vad de ce nu se foloseste. poate ar trebui din scoala de soferi sa ne invete franarea cu stangul, dar n-am vazut inca instructor care sa nu spuna "nu pui stangul pe frana"...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • @seba pfff.....incerc sa ma gandesc la avantajele care le-am avea daca am frana cu stangu dar imi scapa ,lumineaza-ne.vb de situatii normale , nu facem drifturi sau altele.
              Fara Semnatura.

              Comment


              • intotdeauna la drum lung cu loganul,dreptul are de suferit,eu fac des drumuri de peste 1000 km si imi pare rau ca nu am cruise control,ma apuca o durere in genunchiul drept de trebuie sa opresc masina sa ma intind un pic,iar despre franatul cu stangul,e valabil pentru profesionisti,pentru noi ceilalti e prostie cu aere de pilot de curse,sa te invete asta in scoala de soferi chiar ca ar fi o tampenie,sunt destui care abia tin masina pe sosea,sa ii pui sa apese frana cu stangul fii sigur ca vor uita sa ia piciorul de pe acceleratie si se vor intamapla o multime de minuni

                Comment


                • Azi,pe langa faptul ca e ziua mea,a fost o zi cu mult ghinion.Aseara un 'om de bine' a crezut ca am eleronul prins doar in silicon si a vrut sa plece cu el.Ghinion.El nu s-a ales cu eleronul meu,pentru ca la rupt,si eu m-am ales cu gaurile de la suruburi si portbagajul stramb.Mai pe seara cand am plecat de la servici,am suflat in etilotes si nu mi-a iesit berea bauta la servici.Scap de etilotest,era sa fac accident intr-un sens giratoriu.Mai pe seara am primit niste bani,drept cadou,si mi-am mai revenit.Cadoul l-am lasat la service pentru reparatia masinii.Acum sunt acasa si am inceput si eu sa beau ca deh,o data-n viata fac 31 de ani.

                  Comment


                  • ghinion si noroc in aceasi zi
                    sigpic #

                    Comment


                    • Originally posted by Seba View Post
                      eu nu-s pilot si totusi incerc sa franez cu stangul. treaba are numai avantaje, deci nu vad de ce nu se foloseste. poate ar trebui din scoala de soferi sa ne invete franarea cu stangul, dar n-am vazut inca instructor care sa nu spuna "nu pui stangul pe frana"...
                      te ajuta numai la curse...specifica si tu ca nu are ce cauta acest stil de franare in condusul de zi cu zi... Cei de la scoala...sa invete elevii sa conduca...normal.

                      Sunt tare curios ce avantaj am in frana cu stangul si accelerat cu dreptul, la oprirea la un stop, sau semafor sa la o parcare
                      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                      Comment


                      • cred ca avantaje ar fii la o masina cu cutie automata parerea mea
                        sigpic #

                        Comment


                        • Am si eu o intrebare , si nu cred ca sunt on-topic.

                          Azi am fost cu masina in service (dealer dacia renault), sa rezolv anumite probleme pe garantie. Printre care sa-mi faca si o diagnoza.
                          Mi-au zis ca nu au reusit sa se conecteze la „calculatorul„ masinii si m-au intrebat in nenumarate randuri , daca am facut rempare/resoftare , si nu , nu am facut asa ceva.
                          Ei au zis ca nu se pot conecta , si ca nu pot vedea nimic , nici UCH , nici UCE , nici airabguri si ce o mai fi de vazut...
                          A ramas ca o sa puna o intrebare la fabrica si o sa revina cu o rezolvare.

                          Are cineva idee ce sa intamplat? ce sa defectat? unde gresesc ei???î

                          sigpic

                          Comment


                          • Au virusi in "laptoape" ? Sau o fi mufa bulita (cred ca de-aia intrebau de resoftare)?

                            Eu am resoftare si s-au putut conecta deci intrebau degeaba chestia asta. Problema e de la ei.
                            Cel mai lent 1,6 8v

                            Comment


                            • bun. si la mufa ce se poate ``buli``?

                              pe unde trece cablu ala de la mufa , poate l-am agatat cand am schimbat mocheta? sau n-are treaba?
                              Last edited by SoNyKeL; 16 September 2010, 12:43.

                              sigpic

                              Comment


                              • Ar trebui incercat cu o alta mufa/sistem de diagnoza. Daca nici nu aia nu se conecteaza, atunci mufa ta are o problema...o lipsa de contact de la pini cel mai probabil
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google