Discutii despre orice, mai putin pe teme politice

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Update situatie covid in firma la mine (nu a mea): de la inceputul pandemiei, 7 confirmati, 2 din firma externa, 5 interni. dupa ancheta si testarea colegiilor si a familiiilor celor confirmati, ghici ce, toti au luat virusul din familie sau din afara firmei. Deci disciplina conteaza, in speta purtatul mastii si igiena mai stricta decat pana acum cateva luni, se pare ca dau rezultate bune. De acord ca nu purtam amsca in casa, dar daca in familie se cam "plimba" lumea, gen familie mare, cmembrii in toate grupele de varsta, copii la scoala, parinti la servici, bunici acasa, cum faci? Sincer eu nu stiu sa raspund la asta, dar ma gandesc ca sunt unii in situatia asta si probabil in cateva saptamani o sa fiu si eu, ca fetele or sa mearga de la scoala la parintii mei si de acolo le preiau eu sau sotia sa le aducem acasa. Ei, chiar nu ma vad stand cu masca in casa, dar parca nici nu as lasa fetele langa ai mei ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Chiar nu stiu cum o sa fac...
    Mai mult, la scoala la o amica de-a fetei mele au testat copii la inceputul scolii. Surprinzator, intr-o clasa de 24 de copii, 16 copii au fost confirmati pozitivi asimptomatici. Dar toti astia 16 au fost in vacanta in Croatia, unde era relaxare totala, nimeni nu purta masti, stateau toti ca la noi la mare. Cum tocmai asta nu se stia la momentul testarii, ma duce cu gandul ca exista o sansa mare ca purtatul mastii sa nu te apare 100% dar sa te ajute totusi al naibii de mult. Astea fiind spuse, cum dracu facem de-aci inainte?
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Seba, greu de dat un raspuns la intreabarea cum este mai bine. Eu tin copii acasa (baiatul la gradinita (grupa mare) si fata la scoala (clasa 1)) pentru ca am nevoie de parinti sa ma ajute cu ei. Tinandu-i acasa eu zic ca reduc semnificativ riscul de imbolnavire mai ales ca la scoala nu au ales sistem hibrid ci sunt 25 de copii in sala de clasa (nu foarte mare). Ei zic ca au facut asezarea sa fie in regula, dar cu distantare de 1m doar. Eu zic ca sunt prea inghesuiti si din acest motiv nu am trimis fata la scoala.

      Mama mea are o boala autoimuna si practic am si acest drept de a alege scoala online. In plus, scoala s-a pregatit bine si face trasmisie online cu orele.

      Bineinteles ca avem si reguli in familie destul de stricte: fara intalniri cu rudele (chiar ieri am refuzat o taiere de mot la care suntem nasi, cu riscurile de rigoare), fara interactiuni cu necunoscuti, afara mergem cu bicicleta dar in parcuri mari sau in afara orasului etc.

      Singurul risc il reprezinta sotia, e profesoara la gimnaziala si de acolo poate sa vina o infectare DAR la cum o stiu pe ea ca are grija (si ea are o boala autoimuna dar mai simpla) sansele sunt mici sa pateasca ceva (foloseste masca + viziera si aplica normele igienice de baza cu strictete).

      Acum eu as zice ca sunt un caz fericit ca pot face asta dar ii inteleg pe cei ce nu pot. Poate de asta ar fi fost mai bine ca parintii ce isi permit sa faca online sa fi tinut copii acasa si astfel numarul celor din sala ar fi fost mult mai mic si poate cazurile de infectare se reduceau (am cunostinte ce isi duc copii la scoala desi ar fi putut sa ii tina acasa).

      Mai e si problema referitoare la cum se face scoala, ca tot am auzit ca daca ii tinem acasa ii traumatizam. Pai la scoala sunt mai ceva ca la inchisoare pentru ca nu au voie sa se miste din banca (doar la toaleta au voie), pot vorbi in scurtele pauze dar asa la distanta, nu au voie sa isi imprumute nimic, invatatoarea nu are voie sa ii ajute cu nimic etc. Nu fac muzica, desen, sport (Decat partial cat mai este cald si pot iesi afara), stau doar 2h30min la scoala, orele mult mai scurte etc. Deci practic nici scoala fizica nu mai este chiar asa de ne-daunatoare psihic daca ar fi sa merg pe ideea multor psihologi auziti prin diverse medii online si pe sticla. Tot ca exemplu, elevii la care sotia e diriginta au zis ca prefera online decat asa strict fizic la scoala ....

      Cum spuneam la inceput, situatia este complicata si pe deoparate inteleg de ce au deschis scolile dar pe de alta parte nu ii inteleg pe unii parinti ce isi trimit copii la scoala desi ar putea sa ii tina acasa pentru ca ar ajuta la reducerea copiilor din clase. Iar explicatiile psihologice sunt hilare pentru ca nu am auzit vreun medic sa spuna ca trebuie sa incepem scoala ca distrugem copii (lasandu-l la o parte pe politicianul medic Rafila).

      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • eu o am pe-a mica in clasa 0/pregatitoare. cu aia nu poti face online, tre' sa interactioneze cu invatatoarea, nu poti explica unui copil de 6 ani sa tina pixul 10 grade pe directia nnv cu azimut 5 grade pe y. iar eu si sotia nu suntem acasa, ea nu poate lcura de acasa, eu doar ocazional, iar ai mei sunt clei la calculator, nu pot s-o ajute pe a mica la capitolul scoala online. iar aia mare e cls a 3-a, are ore dupa-masa. deci sah la nebun
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Deci,,,,care va sa zica...ti-ai pastrat stilul inconfundabil
          Dincolo de mizeria situatiei actuale, ne-a binedispus, dupa o zi de work, grea
          Expresia "sunt clei" e de tinut minte! Vad tineri care stau secunde bune sa apese niste taste...Unele mushca, intr-adevar
          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

          Comment


          • stilul inconfundabil= ai imbatranit degeaba, tot prost ai ramas si cum adica "tineri"? ce, noi suntem batrani? la minte cel putin, concurez cu succes cu fii-mea aia din cls 0...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • As vrea sa dezinstalez si reinstalez wathsapp. Daca fac parte dintr-un grup, dupa reinstalare apar din nou acolo sau trebuie sa obtin iarasi acordul pentru intrare?

              Comment


              • buna intrebare, teoretic ar trebui sa fii identificat dupa nr de tel. dar nu m-as baza pe asta cand vine de vorba de feisbuc, whatsapp sau messenger...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Daca identificarea se face cu acelasi nr de telefon aderarea la grupurile existente se face automat.
                  Logan 0.9 TCe 2018

                  Comment


                  • Perfect . Inca o intrebare legata de whattsapp: In urma reinstalarii, mesajele sterse care pot fi recuperate cat de vechi pot fi?

                    Comment


                    • Eu știu ca numai dacă ai făcut backup poți recupera mesaje și tot ce ai salvat.

                      Comment


                      • OK. Multumesc!

                        Comment


                        • Un comentariu duminical despre un subiect ce tine de cultura pop a sec XX (cultura maselor). Filmul Bambi (Walt Disney 1942) si simbolistica pe care personajul Bambi il reprezinta pentru umanitate. Alaturi de Alba ca Zapada, Bambi este intr-o companie selecta de personaje (nu cred sa mai existe altele) care simbolizeaza mesaje extrem de puternice. Atat de puternice incat au ramas in constiinta colectiva a multor oameni nascuti in sec XX, simboluri ce fac parte din mostenirea culturala a planetei. Cultura pop (populara) este insa mai volatila, se schimba mai usor, nu este predata in scoli cu scopul formarii unor scari de valori. Si este de inteles cum astfel de simboluri se pot pierde pentru milenialii nascuti in perioada culturii pop degradata de ratingul ieftin de la TV, inclusiv de fluviul de desene animate de pe Cartoon Network cu personaje degradante uman si care starnesc rasul prin mizeriile create (secretii, excretii, scarbosenii).

                          Constructia celor doua simboluri, si Alba ca Zapada dar si Bambi, din punct de vedere grafic, dar si daca ne referim la caracterului lor, este una idealizata, de icoana. Alba ca Zapada este o fata fara defecte, de o frumusete iconica. Bambi este un copilas de sange "nobil" (fiu de parinti nobili ai padurii, mare print cerb si mare printesa caprioara a padurii) care se maturizeaza printr-o serie de experiente de viata al caror mesaj este acesta: padurea este si ar fi un paradis daca nu ar fi actiunea distructiva a "brutei" umane. In filmul Bambi (1942) nu apare nicio figura umana, doar efectul nociv al unora este redat prin teroarea starnita locuitorilor padurii.

                          albasibambi.PNG
                          Bambi este intentionat construit sa fie iubit de public. O iubire cu zambetul pe buze asa cum numai un copilas inocent provoaca atunci cand se joaca cu jucaria sau animalutul preferat. Bambi nu este niciodata caraghios in sensul lui Tom si Jerry sau Stan si Bran, Pinochio, etc. Nu poti construi o icoana pe seama acestor din urma personaje. Iar daca l-ar fi facut caraghios pe Bambi, nu se mai putea construi icoana Bambi si atunci Disney nu mai putea transmite mesajul atat de puternic pe cat dorea. Si in Alba ca Zapada, si in Bambi, caracterul si imaginea acestor doua simboluri sunt atat de "iubibile" pentru ca efectul dramatic sa fie maximizat atunci cand regizorul decide sa puna in aplicare planul de agresare a lor.

                          Cultura pop din sec XX a facut loc acestor personaje in mentalul colectiv si asta se vede in exprimari precum "doamna asta se crede Alba ca Zapada". Sau "eram asa de adecvat ca Bambi pe gheata".

                          Apropos de peripetiile lui Bambi, acesta nu sufera nici cand cade pe gheata. Fata lui nu este distorsionata pentru a fi caraghioasa iar publicul sa rada "de" Bambi. Publicul nu rade niciodata de Bambi asa cum parintii nu rad de bebe-ul lor care s-a manjit cu ciocolata. Rad impreuna cu copilasul, nu rad de el.
                          bambipicioare.PNG

                          Pisica Jerry insa este caraghioasa.
                          tomjerryice.PNG

                          Aceste doua simboluri, Alba ca Zapada, Bambi, au un rol pe lume. Sa spuna o poveste despre moralitatea umana. Bambi este mielul de sacrificiu (aproape chiar intr-un sens biblic) pentru a spune povestea tragica a vanatorii. La mijlocul filmului, dupa ce caracterul Bambi era la maximum de iubire din partea publicului, mama lui este ucisa de om. De umanitate. Scena mortii care a ravasit planeta este misiunea pe care Bambi o are in mintea regizorului, este suferinta prin care trebuie sa treaca pentru a genera compasiune maxima privitorilor. Si a devenit astfel memorabil.

                          Bambi's mother is killed by a hunter halfway through the film. She is the Great Princess of The Forest. Saddest scene... :(

                          Bucură-te de videoclipurile preferate și de muzica preferată, încarcă conținut original și arată videoclipurile tale prietenilor, membrilor familiei și lumii întregi pe YouTube.


                          Scena este povestita si analizata aici.


                          Scena este partial prezentata in primul video urcat pe UTube in 2012 si complet in al doilea, urcat mult mai recent. Primul a adunat mai multe vizualizari si comentarii care merita citite. Unul dintre cele mai apreciate este acesta:
                          1 sound + 7 words ("Your mother can't be with you anymore") = an entire generation of our grandparents all the way up to our generation scarred and messed up for life
                          Sacrificiul lui Bambi a lasat urme adanci. Steven Spielberg mic copil se trezea in mijlocul noptii si mergea in dormitorul parintilor pentru a verifica daca mai sunt in viata.

                          Steven Spielberg even recalled in his childhood waking up in the middle of the night and going to his parents' room to check if they were both still alive
                          Stephen King, scriitorul notoriu de romane din genul horror, marturisea ca unele scene din Bambi l-au traumatizat in copilarie.
                          The First Movie to Scare Stephen King? Disney's 'Bambi' The New Yorker - Acura at SIR Stage37 Noël Carroll is Distinguished Professor of Philosophy at the CUNY Graduate Center. His subjects include aesthetic theory and the philosophy of film and visual arts. He has published more than a dozen books, among them "The Philosophy of Horror, or Paradoxes of the Heart," "On Criticism," and, most recently, "Art in Three Dimensions." He is the former president of the American Society for Aesthetics.Stephen King has published more than forty books, including "On Writing: A Memoir of the Craft," part of which originally appeared in The New Yorker. His story "The Man in the Black Suit" ran in the magazine in 1994 and won an O. Henry Award. His début comic-book series, "American Vampire," co-written with Scott Snyder, launched this year. In 2003, he received the National Book Foundation's Medal for Distinguished Contribution to American Letters.Matt Reeves wrote and directed the new film "Let Me In," which comes out in October and is based on the 2008 Swedish vampire film "Let the Right One In," adapted from the novel by John Ajvide Lindqvist. He also directed the films "The Pallbearer," which he co-wrote with Jason Katims, and "Cloverfield." With J. J. Abrams, he co-created the Emmy Award-winning drama "Felicity," which ran for four seasons on the WB.Melissa Rosenberg wrote the screenplays for the first three films in the "Twilight" saga—"Twilight," "New Moon," and "Eclipse"—adapted from the best-selling novels by Stephenie Meyer, and is currently adapting the fourth novel, "Breaking Dawn." She spent four seasons at the Peabody Award-winning Showtime series "Dexter," where she was the head writer and executive producer. Her other credits include the film "Step Up" and the series "The O.C.," "Ally McBeal," "Party of Five," and "Boston Public."Joan Acocella has been a contributor to The New Yorker since 1992 and the magazine's dance critic since 1998. Many of her New Yorker pieces are collected in "Twenty-eight Artists and Two Saints." "In the Blood," her essay on vampires, appeared in the magazine last year and is included in the Everyman's Library edition of Bram Stoker's "Dracula," which was published in May.


                          Bambi nu este doar un simplu personaj de desene animate. Acest film are la baza cartea scrisa pentru adulti in 1922 de un scriitor Felix Salten, a fost interzisa de Adolf Hitler si a devenit un mare succes (650 000 exemplare vandute in urmatorii 20 de ani, enorm pentru acele vremuri). Detalii sunt inscrise in Enciclopedia Britanica.



                          That film “changed things dramatically” in the world of American hunting, write Robert M. Muth and Wesley V. Jamison in Wildlife Society Bulletin. “Although not deliberately designed as such, Bambi is perhaps the most effective piece of anti-hunting propaganda ever produced.”

                          Generations of children have been traumatized by the graphic story of Bambi, the first Disney movie to feature loss of a parent as a theme.
                          Se spune mai sus ca filmul Bambi a devenit, desi nu si-ar fi propus (cu acest lucru nu cred ca sunt de acord cu editorii de la Wildlife Society Bulletin), cea mai importanta piesa cu cel mai puternic efect de propaganda impotriva vanatorii.
                          640px-Fawn-in-grass.jpg



                          Alba ca Zapada si Bambi sunt simboluri si metafore din constiinta publica legate de sacrifiu, de ideal, de puritate, de inocenta, de maturizare, de victime ale raului. Acesta este contextul corect in care poate fi interpretata o eventuala remarca ce s-ar baza pe firea celor doua personaje.

                          Comment


                          • Ai talent , ai spirit de observatie , ai cultura generala , ai tenacitate , frazezi bine . Nu te risipi ! Ai dreptul sa bati la porti mai mari . Indrazneste si la "republica.ro" . Nu ai notorietatea celor care scriu acolo , dar nimic nu se construieste usor (de asta am notat tenacitatea). Trimite , trimite , trimite ... aici doar ti-ai exersat condeiul . Sfat ; mai putin pe politic si mai mult pe social.
                            Last edited by georgstelsib; 18 October 2020, 16:42.

                            Comment


                            • De observat si cugetat :
                              Am cunoscut câțiva milionari de top din România, chiar din top 50 (vorbim de sute de milioane de euro). Știind despre situația asta m-am dus cu interes și curiozitate la respectivele întâlniri de serviciu.

                              Comment


                              • De observat si cugetat :
                                Am cunoscut câțiva milionari de top din România, chiar din top 50 (vorbim de sute de milioane de euro). Știind despre situația asta m-am dus cu interes și curiozitate la respectivele întâlniri de serviciu.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google