Aici STAREA DRUMURILOR si METEO

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46


    A aparut HARTA GROPILOR din Romania!

    A aparut HARTA GROPILOR din Romania! Iarna 2009-2010 a distrus a douăzecea parte din şoselele şi drumurile naţionale ale ţării, arată o evaluare a Companiei de Autostrăzi din România. Astfel, din cele 11.150 de hectare de şosea circa 420 de hectare sunt deteriorate. Şeful CNADNR, Dorina Tiron, admite că repararea drumurilor este o problemă de maximă urgenţă şi spune că lucrările trebuie finalizate până, cel mai târziu, la 15 iunie. Problema este, însă, că nu sunt bani.

    "Avem 1,4 milioane de metri pătraţi de gropi şi 2,8 milioane de metri pătraţi de suprafeţe deteriorate. Am calculat că plombele şi reabilitarea ne costă 175 de milioane de lei(circa 43 de milioane de euro – n.r.)", a declarat, pentru Money.ro, Dorina Tiron, şefa CNADNR.

    Cele mai distruse drumuri sunt pe raza Regionalei Cluj, unde 1,2 milioane de metri pătraţi de carosabil necesită reparaţii calculate la 10 milioane de euro. Spre comparaţie, în Moldova, , fieful "regilor asfaltului" Dorin Umbrărescu şi Costel Căşuneanu s-au stricat doar 540.000 de metri pătraţi însă reparaţia lor costă 11 milioane de euro. Multe drumuri stricate mai sunt şi la Regionala Craiova şi Braşov. În Dobrogea şosele au ieşit cel mai bine din iarnă.

    Reparaţia unui metru pătrat de groapă costă 12 euro, potrivit lui Florin Dascălu, director întreţinere în cadrul Ministerului Transporturilor. Astfel, plombarea gropilor de pe şosele costă aproape 17 milioane de euro, iar reabilitarea suprafeţelor deteriorate 27 de milioane de euro.

    Iarna, apa pătrunde în fisurile din asfalt, îngheaţă şi îşi măreşte volumul, ceea ce duce la crăparea statului acoperitor. Situaţia ar putea fi evitată în situaţia în care constructorii ar izola, corespunzător, carosabilul. Însă, cum Compania de Autostrăzi are restanţe de zeci de milioane de euro la ei, nici drumarii nu fac totul ca la carte.

    Până una-alta CNADNR se aşteaptă să fie dată în judecată de companiile de asigurări care trebuie să plătească reparaţiile maşinilor distruse de gropi. Ca să evite o avalanşă de procese, va trebui să astupe gropile în cel mai scurt timp.

    Bugetul total al Companiei de Autostrăzi este, în acest an, de 5,1 miliarde de lei. Cea mai mare parte din bani se vor duce la şantierele deja începute şi la reabilitarea drumurilor naţionale. În administrarea CNADNR sunt 16.000 de kilometri de autostradă şi drumuri naţionale.



    Sursa: Money.ro
    Last edited by tifosibt76; 9 March 2010, 20:18.

    http://img82.imageshack.us/img82/67/4744hy3.gif

    Comment


    • #47
      baieti , in special cei din zona cum este drumul pe transfagarasan pentru ca in vara vreau sa duc copii la plimbare, la ce sa ma stept . am vazut un film pe you tube filmat de un baiat in 11 episoade si era bine dar acum nu stiu ce cratere au aparut in zona

      Comment


      • #48
        Imi poate spune cineva care a fost mai recent cum e starea drumului Sovata-Gheorgheni-Lacul Rosu-Bicaz?

        Comment


        • #49
          Imi poate spune cineva care e starea drumului dintre Curtea de Arges si Ramnicu Valcea (DN73C) ?? (ma intereseaza ce fel de drum e, e plombat, cu gropi?)
          sigpic

          Comment


          • #50
            starea drumului e58

            nu am stiut unde sa postez acest topic ....
            oricum ma intereseaza daca imi poate zice cineva cum e drumul IASI-TARGU FRUMOS- PASCANI- GURA HUMORULUI-CAMPUL LUNG MOLDOVENESC-VATRA DORNEI-BISTRITA -DEJ-SATU MARE sau macar pe bucati v-as fi recunoscator nu am facut drumul asta niciodata si nu as vrea surprize neplacute
            ideea e ca incerc sa ajung la Budapesta din Iasi si drumul asta m-ar face sa economisesc ceva kilometri ...(va rog sa il comparati cu drumul Bacau --Bucuresti asta pt a-mi da eu seama ce inseamna bun sau rau ) MERCI

            Comment


            • #51
              Is-Tg.Frumos,cred ca il cunosti..
              Tg.Frumos-Pascani-Falticeni,nu stiu...
              Falticeni-Suceava,bun..
              Suceava -Gura Humorului,bun.dar atentie la iesirea din Ilisesti,ALUNECARE MARE DE TEREN,viteza redusa..
              Gura humorului-Vatra Dornei,bun,mici probleme la Vama si atentie la trecerile la nivel cu calea ferata..
              Dupa V.Dornei nu stiu ca nu am fost recent,dar daca vrei sa ajungi la Satu Mare ,exista varianta mai scurta,din Iacobeni faci dreapta prin Borsa,dar nu stiu calitatea drumului ca nu am fost de vreo 3 ani pe acolo.
              P.s.Iacobeni e inainte de V.Dornei cu vreo 8 sau 9 km.
              Drum Bun!

              Comment


              • #52
                sau as fi curios daca stie cineva un drum sau cel mai bun drum posibil de la Iasi la Budapesta eu am facut mereu Basi- Brasov-Sibiu- Arad -Nadlac dar e lung ....

                Comment


                • #53
                  pai,vrei cel mai scurt sau cel mai bun?
                  cred ca cel mai bun este,cu un pic de ocolire:Is-Tg.Frumos-Hanul Ancutei -Falticeni-Suceava-V.Dornei-Bistrita-Cluj-Oradea-Bors-Budapesta....

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by ROY View Post
                    pai,vrei cel mai scurt sau cel mai bun?
                    cred ca cel mai bun este,cu un pic de ocolire:Is-Tg.Frumos-Hanul Ancutei -Falticeni-Suceava-V.Dornei-Bistrita-Cluj-Oradea-Bors-Budapesta....
                    cel mai bun indiferent cat e de lung (dar nu vreau sa ies la bors ca pana la prima autostrada din ungaria trebuie sa fac o superstrada si e naspa am venit pe ea)

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by ROY View Post
                      Is-Tg.Frumos,cred ca il cunosti..
                      Tg.Frumos-Pascani-Falticeni,nu stiu...
                      Falticeni-Suceava,bun..
                      Suceava -Gura Humorului,bun.dar atentie la iesirea din Ilisesti,ALUNECARE MARE DE TEREN,viteza redusa..
                      Gura humorului-Vatra Dornei,bun,mici probleme la Vama si atentie la trecerile la nivel cu calea ferata..
                      Dupa V.Dornei nu stiu ca nu am fost recent,dar daca vrei sa ajungi la Satu Mare ,exista varianta mai scurta,din Iacobeni faci dreapta prin Borsa,dar nu stiu calitatea drumului ca nu am fost de vreo 3 ani pe acolo.
                      P.s.Iacobeni e inainte de V.Dornei cu vreo 8 sau 9 km.
                      Drum Bun!
                      Tg.Frumos-Pascani-Falticeni, este la fel de bun cu iasi-targu, doar ca sunt sate multe si mai stau si cu radarul.

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by christian22 View Post
                        cel mai bun indiferent cat e de lung (dar nu vreau sa ies la bors ca pana la prima autostrada din ungaria trebuie sa fac o superstrada si e naspa am venit pe ea)
                        nu stiu ce vrei sa spui cu superstrada,dar de la bors mergi foarte putin pe E60 apoi faci dreapta la debrecen si apoi ai autostrada pana in budapesta,drumul de la bors la budapesta este excelent,eu nu am gasit superstrada pe care ai mers tu

                        Comment


                        • #57
                          Originally posted by Ivan Marian View Post
                          Stie cineva daca tronsonul de drum dintre Lehliu-Gara si comuna Ciochina este bun si fara gropi?
                          Am trecut acum vreo 3 ani pe acolo si era dezastru ecologic,,,gropi ca dupa bombardament,,si intreb daca sa remediat problema intre timp.
                          Eu ca sa ma duc la tara(comuna Cazanesti) trebuie sa o iau prin Urziceni si trec printr-o gramada de comune cu radare si alte cele.
                          Asa as vrea sa merg pe Autostrada pana la Lehliu si de acolo pe tronsonul ala de drum (Rasi,Orezu,Ciochina,Cazanesti) ca sa merg si eu ca omu mai repede !
                          Asta este poza...si mersi mult pt info...
                          Nu stiu daca ai aflat intre timp starea respectivului drum dar totusi am sa iti mai zic si eu.Fac cam odata la 2 luni acest drum de nevoie si pot sa iti zic ca e la fel cum il stii , dezastru, numai gropi. Au reabilitat o mica portiune de drum circa 1 km dar au disparut de pe acolo. Asa ca mai bine mergi pe urziceni

                          Comment


                          • #58
                            am si eu un anunt de facut
                            pentru ceei ce vor sa plece pe traseul BORSA ...... V. DORNEI feriti-va frati lor de el
                            eu ieri mi-am spart doau jenti acolo la 50 km/h
                            maine revin si cu poze
                            Niciodata nu te certa cu un idiotu.Te aduce la nivelul lui si te bate prin experienta!!!

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Ivan Marian View Post
                              Stie cineva daca tronsonul de drum dintre Lehliu-Gara si comuna Ciochina este bun si fara gropi?
                              Am trecut acum vreo 3 ani pe acolo si era dezastru ecologic,,,gropi ca dupa bombardament,,si intreb daca sa remediat problema intre timp.
                              Eu ca sa ma duc la tara(comuna Cazanesti) trebuie sa o iau prin Urziceni si trec printr-o gramada de comune cu radare si alte cele.
                              Asa as vrea sa merg pe Autostrada pana la Lehliu si de acolo pe tronsonul ala de drum (Rasi,Orezu,Ciochina,Cazanesti) ca sa merg si eu ca omu mai repede !
                              Asta este poza...si mersi mult pt info...
                              Aveti vreun update legat de aceasta portiune?

                              Comment


                              • #60
                                Da ,,de la Craciun este IMPECABIL....deci te poti deplasa pe acest drum fara probleme de la A2 pana la Ciochina.

                                Postasem la Logan Club Calarasi date mai multe..... http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=426

                                Last edited by Ivan Marian; 20 April 2012, 15:54.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google