Android vs. iOS vs. Windows Phone

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Cezar View Post
    Am luat un Iphone 5s pentru muiere. Este foarte rapid si extrem de frumos.
    Asta îmi place la iPhone fluiditatea și frumusețea.
    La chestiile astea 2 nu îl bate niciun smartphone dpmdv

    Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
    sigpic

    Comment


    • Pai iOS este optimizat pe terminal. Au 1-2 terminale...pe cand Androidul (Linux) este adaptat pe zeci de terminale. Faptul ca la android vedeti un anumit lag cand deschideti chiar contactele pentru prima oara este din cauza LINUX. Asa lucreaza el, ține ram-ul in blana si il utilizează acolo unde este nevoie. E puțin diferit...

      Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

      Comment


      • Originally posted by bGy View Post
        Asta îmi place la iPhone fluiditatea și frumusețea.
        La chestiile astea 2 nu îl bate niciun smartphone dpmdv

        Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
        Eu am luat in teste un samsung note 3. Daca ma inteleg cu el, il pastrez. De ce note si nu unul normal: ecran, rami si cica ar fi mai stabil, lucru esential!
        Iphone imi pare totusi prea nesimtit de scump.
        Aproape 1000 euro pe un telefon, deja imi pare mitocanie.

        Comment


        • In Romania il iei la pretul ala. Aici e ok la bani.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Acolo toate-s mai ok la bani. ;)

            Comment


            • Dar si salariile lor sunt mult mai mici ca in România, deci e oarecum normal ))

              Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

              Comment


              • Originally posted by darksid3 View Post
                In Romania il iei la pretul ala. Aici e ok la bani.
                Mai da-l in papucii ma-sii. Mie unul mi se pare un pret mare.
                Nu inteleg cum de au toti!!!
                Adica fiecare isi permite telefon de 1000 euro?
                Mie unul mi se pare ca eu nu-mi permit. Pana la urma, telefonul intra la categoria bunuri consumabile.
                E ca si cum as incepe sa se vanda painea cu 1000 lei bucata.

                Comment


                • Cezar, invatata politica de vanzare. S1, S2, S3, S4, S5, Note, iPhone, nu sunt dispozitive de larg consum. Sunt in cazul Samsung varfuri de gama, Apple niciodata nu a produs dispozitive de larg consum. E ca si cum spui ca ce pusca mea, si Loganul si Mergedesul A sunt tot masini de ce asa preturi. Sunt dar una din ele este de consum, mertz-urile sunt pentru oamenii instariti.

                  Comment


                  • Nu sunt dispozitive de larg consum? Asta crezi?
                    Apple Newsroom is the source for news about Apple. Read press releases, get updates, watch video and download images.


                    17 milioane de unitati Ipad vandute intr-un quarter.
                    20.6 milioane unitati Iphone tot intr-un astfel de interval.
                    Deci, intr-un an se vand aproape 100 milioane Iphone.

                    "Apple sold 51 million iPhones in the December quarter after new versions went on sale in September. Last month, Apple started selling phones through China Mobile, the world's largest carrier with 767 million subscribers.

                    Lower sales of Samsung's marquee device contributed to its slowest profit growth since 2011 in the three months ended December 31, with net income rising 5.4 per cent to 7.22 trillion won ($7.5 billion). Operating income at the mobile unit, the company's biggest profit driver, was 5.47 trillion won ($5.7 billion), little changed from a year earlier and down from a record 6.7 trillion-won ($6.9 billion) profit in the quarter ended September 30.

                    Read more: http://www.smh.com.au/digital-life/m...#ixzz2wOwEWMAx
                    "

                    sursa: http://www.smh.com.au/digital-life/m...219-32zn4.html

                    Deci, mai toata lumea are Iphone si samsug S (1-6).
                    Cred ca altcineva trebuie sa invete politici de marketing, sales, implementare, s.a.m.d.
                    Noi, astia mai batrani de am facut studii economice, suntem expirati. Astia mai tineri, stiu ei tot ca tot ce zboara se pune in tigaie.

                    Mai pe romaneste, 1 din 4 oameni au Iphone! WORLDWIDE!!!!!!!
                    Last edited by Cezar; 19 March 2014, 13:08. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Pentru ca prostia e mare. Vazusem inainte de lansarea iPhone-ului 5 o chinezoaica micuta care statea cu cortul sa cumpere 3 iPhoane. A fost intrebata daca stie cu ce vine noi acest dispozitiv chiar la modul general ce este cu el. Raspunsul socant crede-ma. La noi mami care abia daca are un venit de 1000 de lei, cumpara pentru puiul ei un S5 ca sa nu fie mai prost decat colegul de banca al carui parinti are venit lunar de 5-6000. Facem abonament de 100 de lei, mai mergem la bunica si cersim din pensie 2-300 si scoatem acelasi telefon. In strainatate e alta treaba, acolo isi permit din prima, dar tot mofturi raman. Daca observi, cea mai mare cantitate de dipozitive de genul acesta sunt vandute imediat dupa lansare apoi mai lejer. Eu unul am S1 Plus pe vremea cand erau in voga S3-urile. De ce am luat asa? Pentru ca aveam experienta S1 Plus la fratele meu care nu menajeaza electronicele. Dar cand am vazut ca a tinut telefonul la el aproape un an am spus ca asta este telefon. Dovada? Da am daca vrei sa detaliez.

                      Plus ca eu nu vorbesc despre marketingul invatat practicat la noi in tara. Vorbesc de idiologii de Corporatii. Am fost in training la o multinationala si crede-ma ca e crunt cu se discuta despre clienti.

                      Comment


                      • Eu am contraargumentat afirmatia ta, cum ca Apple nu face produse pentru larg consum.
                        de ce cumpara oamenii, cum au reusit ei sa creeze cerere, s.a.m.d. e alt topic.
                        De ce ai cumparat tu si de ce tu nu te incadrezi in majoritatea ce are alt comportament, e iar alt topic.
                        Deci, ca sa vorbim aceeasi limba: Apple face produse pentru consumul larg. Contraargumentezi asta?

                        Comment


                        • Largul consum, da se argumenteaza in cifrele tale pe marketing. Eu vorbesc acum ca targetul lor nu sunt toti, ci cei care isi permit sa cumpere. Nu ii intereseaza ce sacrificii, faci, dar daca nu se vor mai cumpara S5-uri la pret de 3300 Samsung va scadea preturile in timp ce Apple nu, pentru ca ei de la inceputuri asa au mers. Vindem scump ca asa vrem. Cifrele sunt coplesitoare desi este criza, deci putem deduce ca suntem bine cu criza. Din punctul meu de vedere telefoanele de larg consum sunt Nokia 100, telefoane pe care le pot cumpara din alocatia unui copil, nu telefon la care trebuie sa fac foamea 5 luni de zile.
                          Last edited by Urmelinho; 19 March 2014, 13:32.

                          Comment


                          • Pai lasa ce crezi ca inseamna telefon de larg consum.
                            Noi vorbim de realitati! Targetul lor sunt toti, din moment ce au cam reusit sa si-l atinga. Doar nu crezi ca a fost o intamplare? ei au facut un produs scump si bun, iar apoi "s-a intamplat" ca toata lumea sa si-l doreasca. Insa ei vroiau vanzari mici, si anume celor ce isi permit cu adevarat. Asta crezi?
                            1 din 4 oameni au Iphone. Indiferent de pretul de achizitie, produsul este destinat populis.
                            Vertu este exclusivist si altele asemenea.
                            Iphone este pentru oricare dintre noi. Ca noi vrem sa facem foamea 5 luni ca sa avem un telefon, prostia noastra.

                            Comment


                            • 1 din 4 oameni inseamna 1.75 mld. de oameni. Ma indoiesc.
                              If it ain't broke, don't fix it!

                              Comment


                              • Originally posted by Cezar View Post
                                Pai lasa ce crezi ca inseamna telefon de larg consum.
                                Noi vorbim de realitati! Targetul lor sunt toti, din moment ce au cam reusit sa si-l atinga. Doar nu crezi ca a fost o intamplare? ei au facut un produs scump si bun, iar apoi "s-a intamplat" ca toata lumea sa si-l doreasca. Insa ei vroiau vanzari mici, si anume celor ce isi permit cu adevarat. Asta crezi?
                                1 din 4 oameni au Iphone. Indiferent de pretul de achizitie, produsul este destinat populis.
                                Vertu este exclusivist si altele asemenea.
                                Iphone este pentru oricare dintre noi. Ca noi vrem sa facem foamea 5 luni ca sa avem un telefon, prostia noastra.
                                Nu cred in "au vrut sa le vanda la toti si le-a iesit". E conceptia proasta a consumatorului in opinia mea ca ce e scump este si bun. Uneori adevarat (cum spuneam mai sus S1 Plus-ul meu, S2 - probabil viitorul meu smart) si foarte scumpe si proaste S3 din ce am butonat si auzit la posesori care avusesera S1, S2, S3 si toti s-au intors la S2 sau au de gand sa se intoarca.


                                Originally posted by Cezar View Post
                                Deci, mai toata lumea are Iphone si samsug S (1-6).
                                Mai taie din S-uri da-le dracu )

                                Originally posted by Niki View Post
                                1 din 4 oameni inseamna 1.75 mld. de oameni. Ma indoiesc.
                                Posibil ca numar de dispozitive vandute, nu cele care au iesit din consum (cunosc om care a terminat 3 iPhone 4S intr-un an)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google