LA PESCUIT ( Pt " Mincinosi " )

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by dragos79 View Post
    inca o iesire,acum pe un iaz din judetul iasi si a mers bine! pun niste poze pentru a vedea si voi...in total au fost 11.5 kg de peste ..adica idila (teno)6 kg fix si restul crapusorii,carasii si o stiuculita 5.5 kg!
    prezentarea pe ziare este dementiala !!!!
    exact ca inainte de `89 cand te duceai sa cumperi peste la alimentara ti-l infasura in ziar ti-l trantea pe cantar il plateai il luai acasa si te rugai sa aibe icre ...... ce vremuri !
    Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

    Comment


    • pai da sa nu murdarim masa...
      sigpic

      Comment


      • Felicitari tuturor pentru capturi. Eu din pacate sunt pieton (mea culpa, fara comentarii) asa ca sunt in asteptare. Oricum slaba activitate pe aici. Se pare ca multi colegi s-au lasat de sportul asta.

        Comment


        • @Dion- Eu personal-mie rusine 5 minute!- AM FOST ANUL ASTA DOAR O DATA LA PESCUIT! Asa ca niuci n-are rost sa mai scriu...Dar va urmaresc cu interes..PS.Imi pare rau ptr treaba cu pietonul...
          Last edited by Gusi; 6 September 2011, 21:50.
          LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

          Comment


          • mai adaug si 2 poze de pe iaz luate la cald)
            Attached Files
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by dragos79 View Post
              mai adaug si 2 poze de pe iaz luate la cald)
              Va rog sa-mi spuneti si mie la ce se prinde aceasta specie de peste care prin TR pe la noi i se spune "SUL" in afara de metoda "LA COASA".
              Fara Semnatura.

              Comment


              • salutare ,frumoase capturi tineti-o tot asa la mine la CL Dunarea nu ma-i tine peste este curentata si broasca pa mal asa ca doar intrtinem lansetele si traim din amintiriiiiiiiiiii.

                Comment


                • pai in general pe aici prin Moldova intra la boaba de porum si pufulete!
                  dar zi-mi te rog care e metoda LA COASA?
                  sigpic

                  Comment


                  • Metoda La Coasa este altfel.O lanseta normala careia i se scotate varful si inca 1-2 elementi(depinde de cat de lunga este,ideea este ca nu trebuie sa se indoaie)se leaga un ditai plumbul alaturi de un sir de 2 pana la 5-6 ancore mari(f mari)se arunca in larg , si se mulineaza in forma de V(ma rog un V intors) (/-stanga \-dreapta) iar cea ce este pe fund si in calea ancorelor se agata.Nu este legala , dar pe la noi prin TR numai asa se prinde SUL si Fitofag.Am vazut pesti si de 15kg prinsi la asa ceva.
                    Fara Semnatura.

                    Comment


                    • adica un soi de braconaj. ontopic, ma laud anul asta cu 4 kg de somotei american de prin lacurile capitalei, si un carasel de 10 cm.

                      Comment


                      • Un pescar trebuie sa aiba si o zona favorabila desfasurarii pescuiului.
                        Eu de exemplu trebuie sa parcurg 85km pana la o balta ceva mai adevarata, asa ca anul acesta am dat pe niste canale din Prahova de unde am luat ceva caras, iar luna asta am gasit o balta salbatica de ~2ha de unde am scos ceva crap ciortan la boaba.

                        Doua partide cu plta in Loc. Salciile soldate cu 2kg caras.

                        Comment


                        • Originally posted by Carmelo View Post
                          Metoda La Coasa este altfel.O lanseta normala careia i se scotate varful si inca 1-2 elementi(depinde de cat de lunga este,ideea este ca nu trebuie sa se indoaie)se leaga un ditai plumbul alaturi de un sir de 2 pana la 5-6 ancore mari(f mari)se arunca in larg , si se mulineaza in forma de V(ma rog un V intors) (/-stanga \-dreapta) iar cea ce este pe fund si in calea ancorelor se agata.Nu este legala , dar pe la noi prin TR numai asa se prinde SUL si Fitofag.Am vazut pesti si de 15kg prinsi la asa ceva.
                          Prin sudul "extrem" se mai numeşte "la japcă"!
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • Deci imi vine sa ma dau cu capu de monitor (de ciuda) pana acum vara asta am fost pe urmatoarele balti : Branesti 3 (taxa 50 RON) am luat cucu toata ziulica
                            Branesti 4 (taxa 100 RON) am luat un ciortan la vreo 700 gr in rest cucu
                            Cernica (taxa 60 RON) vreo 2 kg de caras
                            Belciugatele (taxa 50 RON) m-am imbatat pe drum si nu am mai apucat sa dau la peste ca m-am bagat la somn ))
                            Danesti (taxa 50 RON 24H) jud Calarasi, la Lehliu am iesit dupa A2 si am facut dreapta spre Razvani,si am mers pana in Nucetu si de aici cam vreo 4-5 km pe camp,mi-a placut la nebunie o frumusete,balta chiar in mijlocul campului,frumos) Captura a fost una frumusica dar numai caras,eu am luat 14 bucati (cel mai mare cred ca avea 40 de grame) si cumnatu meu a luat 37 de bucati ),am plecat sambata de la ora 14 si am stat pana duminica la ora 13,eu seara am dormit dar tembelu ala a stat numai cu ochii pe ele.
                            Delta Dunarii am stat 3 zile si nu i-am vazut nici coada.
                            Weekendu asta sa vad unde apuc iar (asta daca nu ma da nevasta mea afara din casa ))

                            Comment


                            • Originally posted by Niki B View Post
                              Prin sudul "extrem" se mai numeşte "la japcă"!
                              Nu e chiar asa mare japca pt ca e greu sa faci asa ceva, ca si efort fizic ,ca si risc + ca tre sa te plimbi toata balta.Nu am dat la asa ceva niciodata si nici nu o sa dau.Problema este cum a spus si un coleg mai sus;am ajuns sa vedem si broaste "electrocutate" pe malul apelor.Eu nu ii mai suport pe astia cu plasele si pe domnu Dragnea (dai-as foc) deoarece a cumparat toate baltile de prin TR (cel putin de pe langa tr magurele toate sunt ale lui)
                              si nu mai poti pescui ca e cu plata.As fi dispus sa dau o suma de bani dar macar sa prind ceva.si cum ei baga plasele in baltile alea ca neah sunt ale lor,de unde atata peste.

                              Anul asta am fost la Izvorul rece in Alexandria cu un unchi taxa 50ron 12ore.Capturi mediocre,nimic deosebit,caras mult,platica mica.per total nu se merita.mai dai si peste un proprietar de balta fitos cu multe reguli.

                              Pentru mine tot Dunarea ramane locul preferat atat pt rapitor cat si pt crap somn,chiar daca si acolo nu mai dai peste exemplare mai mari de 1-2kg.
                              Last edited by Carmelo; 9 September 2011, 21:23.
                              Fara Semnatura.

                              Comment


                              • pescari de Dunare ,daca ati mai fost si pe unde se prinde peste

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google