Care soferi va enerveaza cel mai tare?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe ceata mare este bine sa ai un iepure in fata . Te tii dupa el si este Ok . Veneam de la Suceava , ceata , vizibilitate de imi era frica sa merg cu 60 si m-a prins din urma un microbuz de persoane . Mergea nepotul cu 80 - 90 si sa fi vazut urmarire ca-n filme .Nu tinea cont ca este localitate sau nu . Full 80 - 90 . Inconstient . Si eu ca m-am tinut dupa el .Practic nu vedeai decat linia care desparte sensurile . Misto este ca datorita oboselii aveam vedenii vedeam garduri pe lateral sau stopuri in fata pana sa ma ajunga el . Dar..............De aia au facut astia o gramada accidente in ultimul timp .
    B -X X - DDF x 2

    :sofer1: :kissroadkill: :sofer5:

    Comment


    • corect. cind e ceata mare de tot se pun de obicei si luminile de avarie ca sa se vada. dar nu dai drumul la ceata cind e bine si se vede ca ala din spatele tau vede numai rosu in fata ochilor si sunt sanse f mari sa nu mai vada cine stie ce prostie e pe carosabil sau chiar sa se urce pe tine la semafor tocmai ca nu vede stopurile din cauza stopurilor de ceata care efectiv al orbewsc si il obosesc cu lumina rosie.

      Comment


      • am observat si eu ca se folosesc avariile pe timp de ceata si mi se pare o idee buna

        Comment


        • Avariile pe timp de ceata si nu numai sunt bune,dar cand stationezi.Cand te deplasezi pe ceata nu le vad rostul,oricum ai farurile si stopurile aprinse,deci esti vazut.
          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

          Comment


          • Originally posted by suru View Post
            ar trebui sa fie amendati dar cred ca si politia daca ar avea pe logan ar umbla si ei cu ele tot aprinse.
            Stai tu linistit ca pe Passaturi umbla cu ele aprinse mereu.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • @MESERIASU' da IMS-ul e slabut. Taica-meu a intrat intr-un mistret cu un IMS si era gata gata sa se rastoarne. Totusi pe zapada si noroi spunea ca e mai bun decat ARO.
              Cel mai lent 1,6 8v

              Comment


              • Rocri, un IMS nu este slabut, doar depasit de timp e greu sa te intorci la lucruri simple si lipsite de confort daca te inveti cu ceva mai bine. Am plimbat masina cam peste tot pe unde putea ea ,am rasturnat-o de doua ori, dar nu m-a lasat pe drum sau pe coclauri. Era mult mai bun decit un ARO Era, pentru ca acum "zace" intr-un sopron rasturnat de noul lui proprietar.Am un "Tacanel"(Aro10) si cred ca e mult mai grozav, (momentan ii caut anvelope) Este in stare perfecta de functionare, si abia asteapta si el sa zburde prin noroaie.Si sa nu fiu chiar Off topic daca eram azi cu el in drum spre servici, ma invirteam sigur de 3 pcte,+ amenda dar invatam pe un tip cu gura mare si capul mic ca nu ai voie sa opresti in carosabil(era si statie de bus si la nici 15 m era trecere de pietoni),In fine nu sunt PERFECT dar tare mi-ar fi placut sa ii fi tras un Bull bar in porbagaj, Ii impachetam CLIO ul-in asa hal m-a enervat,incit au tecut minute bune si abia m-am calmat-Dar ALBA e mica si niciodata nu se stie! Norocul lui a fost ca eram cu Loganul si imi pare rau sa il turtesc!
                Traiesc in ROMANIA SI ASTA IMI OCUPA TOT TIMPUL !

                Comment


                • cel mai mult pe mine ma enerveaza aia de te depasesc la semafor se baga in fata ta peste trecerea de pietoni(semaforul nu il mai vad).acu reo cateva zile sa bagat unu cu un mertan.l`am facut de a plecat pe rosu;am claxonat m`am dus aproape de el,am vazut ca nu a plecat si am tinut claxonul pana s`a dus....pe rosu ))).Recunosc ca sunt cam tampit in trafic,merg cu 70-80 prin oras,dar trebuie sa ma linistesc,am deja 8 puncte .Nu sunt de acord cu semnele de incepator,am carnet de vreo 8 luni dar deja am vreo 40-50.000 km numai cu duba.dintre care vreo 15.000 numai de oras.Voi ce ziceti..mai sunt eu incepator???nu de alta dar mi`am luat amenda ca nu aveam mamaliga in geam.ahhh si ma mai enerveaza unii;ii superi cu ceva,gen nu le dai prioritate,te depasesc si cand iti pune o frana din aia in fata de zici ca il faci praf.

                  Comment


                  • conducatorii de AVEO care cred ca masina lor e mai tare ca un logan ;)

                    offtopic: am parcat acum 2 zile in bucuresti pe "oprirea interzisa" si mi-au facut baieti poza cu radar si mi-au lasat afis in geam ca am primit 2-3 puncte amenda si 2 penalizare si sa ma prezint la nu stiu ce sectie pe lujerului urgent...ce patesc daca nu ma prezint ceea ce o sa si fac
                    sigpic

                    Comment


                    • OffTopic
                      Vezi ca exista topic de legislatie, scrie acolo.

                      OnTopic
                      Astazi am mers cu stopul de ceata aprins toata ziua (de fapt, dimineata la 8 si seara la 6, cate o ora)... Surpriza! Cei din spatele meu erau la 2-3m distanta de mine... oare de ce? Sunt convins ca n-a fost placut pentru cel din spatele meu, dar a fost de efect. Acum stau si ma-ntreb... cat de cretin poti fi sa nu poti aproxima distanta fata de masina din fata ta (mai ales cand mergi cate 3-4m cu 2-3km/h)? De ce trebuie ca calci acceleratia ca un disperat pana il pupi in c*r pe cel din fata ta?

                      Comment


                      • Pot aparea probleme la suportul becurilor din lampa spate stinga, mai exact in zona conectorului unde pinul de masa se incalzeste si topeste plasticul respectiv. probabil din cauza consumatorilo pozitie5w;pozitie ceata 21w; stop frana 21w, si mai si semnalizezi -21w. citeodata sau acumulat in timp se intimpla si acest defect.se manifesta prin aprinderea martorului de ceata din bord cind calci frana sau semnalizezi sau prin functionarea defectuoasa a becurilor din lampa. Asa folosesc numai cit este necesar pozitia de ceata! pentru cei care stau in " curu" meu folosesc frana - calc pedala doar cit sa se aprinda stop -urile nu franez doar daca este necesar sau cit este necesar.Salut! pe miine!
                        Traiesc in ROMANIA SI ASTA IMI OCUPA TOT TIMPUL !

                        Comment


                        • pe mine ma enerveaza majoritatea conducatorilor cu numere CS (nu toti intr-adevar dar marea majoritate...) cand vad un CS am grija....nu de alta dar am fost lovit de vreo doi (nu cu loganul ci cu dacia nova ce o aveam inainte) si in plus cand merg prin Caras (spre Petrosani) fac cu inima, oamenii aia fac niste depasiri in curbe (zone muntoase) de-ti sta inima in loc ... sau se iau la intrecere cu tine desi tu n-ai nici o intentie; depasesti si odata il vezi ca vine sa te depaseasca si el ... (are CS o denumire data.... :P)

                          poate sunt subiectiv dar asa multe masini de CS care fac prostii in trafic n-am vazut...

                          P.S.: no offence, nu vreau sa jignesc pe cineva, sunt si conducatori buni dar .... si foarte multi slabi ...
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Astazi m-a enervat un sofer de TIR dobitoc, care in momentul in care am intrat in depasirea lui a inceput sa accelereze astfel incat abia am reusit sa il depasesc cu 115 km/h, cand inainte sa incep manevra abia mergea cu 80-85 km/h (multumesc Loganului rosu de pe contrasens ca a franat si s-a tras mai la margine ca sa pot intra eu in fata TIR-ului). Din pacate nu mai puteam frana si sa intru inapoi in spatele TIR-ului fiindca eram deja in dreptul cabinei si cred ca faceam mai rau daca franam in acel moment sa intru inapoi in spatele lui. Chiar imi pare rau ca l-am incomodat pe "colegul" (nu cred ca e de pe forum) cu Loganul si imi cer scuze pe aceasta cale.

                            Nu inteleg ce satisfactie au conducatorii acestor mastodonti cand accelereaza ca disperatii in momentul in care ii depasesti, mai ales ca acest incident s-a intamplat pe centura care leaga Gradiste de Micalaca (centura Metro - Selgros sa fiu mai exact) unde nu au loc 3 masini pe 2 benzi, mai ales daca depasesti TIR.
                            sigpic

                            Comment


                            • cu ce treapta de viteza l-ai depasit? oricum tirurile al 90 sunt limitate
                              sigpic

                              Comment


                              • dorutz: nu sunt toate ...

                                Ma deranjeaza o groaza de soferi . Dintre ei amintesc :
                                - cei care merg pe ambele benzi si trebuie sa intri pe linia de tramvai sa 'i depasesti.
                                - cei care merg cu ceata aprinsa doar pentru ca da bine ...
                                - cei care nu semnalizeaza cand schimba directia de mers ..
                                - cei care uita sa'si aprinda farurile noaptea ( de'obicei fete :P )
                                - cei care nu te lasa sa depasesti ...
                                - aia care te blocheaza in parcari ...

                                etc etc ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google