Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tehnologia bateriilor de mare capacitate e relativ noua si prezinta riscuri.
    Mai rau e cand iti ia foc o masina cu propulsie clasica, pe benzina sau diesel.
    Renault de exempliu, e unul din brandurile cu probleme.

    Comment


    • de unde ai scos-o cu dieselul ?! ia da tu cu un diesel intr-un perete sau fa un accident cu unul si o sa vezi ca nu ia foc.
      motorina nu se apride de la scantei fiindca nu emana gaze.

      "October 2017 - A Tesla Model S caught fire in Austria, after the driver crashed into a concrete barrier at the side of the road. The driver survived the crash.

      March 2018 - A Tesla Model X crashed and caught fire near Mountain View, California. The crash involved two other cars resulting in the death of the 38-year-old Tesla driver at a nearby hospital shortly after the crash.

      May 2018 - A 2014 Tesla Model S drove off the road and hit a concrete wall in Fort Lauderdale, Florida, immediately catching fire, and killing two teenagers and injuring another."
      Last edited by B997NDL; 16 May 2018, 21:21.

      Comment


      • Sunt peste 250 000 de Teslauri vândute până la finalul lui 2017. Oare câte au avut accidente grave, nu o bară îndoită? Că nu este o bicicletă BMX cu care sari prin parc ci o mașină de lux pe care o plimbi cu grijă și cu pasiune. 25-50 de mașini? Cam multe incendii și incinerări ale victimelor. Dacă mașinile convenționale ar arde la fel ca tesla-cavourile astea, la 1 200 000 000 de mașini pe drum azi, ai avea nevoie de mașini de pompier la fiecare 10 km.

        Comment


        • Ai cumva o statistica referitoare la cele 1200000000 masini de care vorbesti?

          Daca nu atunci comparam mere cu pere...

          Din cauza acumulatorilor sunt mai predispuse la incendiu dar doar in anumite conditii.

          Vedeti accidente cu super-masini (daca e sa comparam mere cu mere) ce au luat foc imediat dupa impact si faceti o comparatie.

          Una e sa te proptesti intr-un parapet de beton la 100kmh si alta e la 200+.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Cam multe incendii și incinerări ale victimelor.
            Victimele incinerate în accidentele cu mașini Tesla de care amintești, nu cred că au mai avut scăpare din cauză că accidentul care s-a produs a fost unul cu impact uriaș gen "contorsionare a automobilului". Deci cel mai probabil s-a produs un fel de încarcerare a acestora... Și chiar dacă au avut intenția să iasă, nu cred că ar mai fi avut cum, deoarece au fost "adormite" de fumul emanat care conține gaze toxice, murind înainte de a lua foc.

            La fel ca la Colectiv, da!

            Unde vreau să ajung... Articolele de acest gen sunt profund subiective, chiar dacă se bazează pe statistici reale și corecte. Doar că astfel de cazuri triste se pot întâmpla la orice mașină în urma unui impact major (și un diesel poate lua de pildă de la cealaltă mașină cu care a avut impact ori din cauza unui scirt circuit) sau în orice loc de pe pământ (sală spectacole, sală de clasă, cinema, stadioane etc.) deoarece nu uitați un aspect foarte important! Pe moment intervine panica de care puțini pot scăpa, panică ce ucide aproape instant. Dacă psihicul e afectat, atunci la revedere.

            Sunt convins că cele explicate se văd altfel din exterior, mai light spre easy așa și mai știu că toți ne considerăm la un moment dat un fel de Highlander nemuritori sau adepți ai "ah, păi nu se poate întâmpla fix la mine", dar când ești acolo, nene... te pierzi total și definitiv, uiți de cele învățate și povestite, iar cu incendiul nu este deloc de joacă.

            Cam așa cu săracele victime Tesla.

            *scuze de off topic, dar am trecut prin ceva similar și dețin proprietatea cuvintelor de mai sus
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Pro si contra Dacia Duster: Noua generatie a fost luata la puricat de presa internationala.

              Pro:
              - E confortabila si se conduce fara zgomote;
              - Arata bine si costa putin;
              - Raport bun pret/calitate.

              Contra:
              - Dezamagitoare in materie de siguranta;
              - Finisaje mediocre;
              - Capacitatea si modul de incarcare a portbajului.

              Comment


              • La "contra" doar finisajele mediocre pot fi luate în seamă. Pe celelalte (siguranță și capacitatea încărcare portbagaj), hmmm, le găsim și la branduri de renume, așa că...

                Per total, dacă doar la atât s-au rezumat (criticat / lăudat), eu cred că este de bine.
                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                Comment


                • Siguranta-3 stele.

                  Comment


                  • La Dacia doar Sandero, din câte-mi aduc aminte, are 4 stele, restul au 3... însă așa cum spuneam mai sus, cred că sunt destule branduri străine cu același număr de stele precum la Duster. Din acest motiv am zis că par oarecum ok "nemulțumirile" lor.

                    Englezi cumva?
                    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                    Comment


                    • cred că sunt destule branduri străine cu același număr de stele precum la Duster.
                      Nu ajunge sa crezi.
                      De exemplu, Ford EcoSport are 4 stele, Hyundai Kona-5 stele, Skoda Yeti-5 stele, ca sa ne referim la aceeasi gama. Nu mai spun de Suzuki Vitara-5 stele, care are pretul in aceelasi interval ca Duster, deci concurent direct.

                      E randul tau sa spui un SUV mic, cu 3 stele. Din epoca moderna, bineinteles, nu Opel Frontera.


                      Capacitatea si modul de incarcare a portbajului e in liniile generale ale SUV-urilor de nivelul asta.
                      Last edited by catalonia; 17 May 2018, 12:57.

                      Comment


                      • Te-ai pus pe desființat Dacia?

                        Repet, eu cred că e de bine. La câți bani costă e "parfum" pentru străini.
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • De ce o desfiintez? Doar am punctat lucruri reale.


                          Inca unul care renunta la diesel.

                          Toate noile modele Volvo lansate începând cu 2019 vor fi disponibile fie în varianta hibrid și motor pe benzină, fie hibrid plug-in și motor pe benzină, fie vehicul full electric.

                          Niciun pericol la noi, oricum nu erau multi romani clienti Volvo.

                          Comment


                          • M-am uitat la testele comparative Suzuki Vitara 2015 si Dacia Duster 2017. Duster a pierdut o stea doar din cauza `Safety Assist` (lipsa ESC).

                            Nu inteleg de ce la Dacia Duster nu apare `ESC - Electronic Stability Control`, ca sigur il are, cel putin legal ar trebui sa fie.

                            Apoi a pierdut iarasi la `Child Safety` dar nu la impact (acelasi punctaj l-au primit la rezultatul impactului) ci din lipsa unor optiuni (avertizare, fixare etc.).

                            Testele astea EuroNCAP trebuie si interpretate. Nu e suficient sa te uiti doar la stelele finale ...
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Treaba cu interpretarea, hmmm... (deși este cam ciudată următoarea comparație) îmi aduce aminte de poveștile din reclamele la mașini unde la final auzeai gen... "Mașina anului 2012, 2013, 2014... etc" și unde, ați ghicit, mai toate erau mașinile anului respectiv (ale dreaq), nespecificându-se și la ce capitol...

                              Mai mulgt, planau suspiciuni clare, unele aproape dovedite, că s-a mers pe ideea "cine dă mai mult". Era, dacă vreți, fix ca la berea / vinul autohtone care pe etichetă aveau cel puțin două medalii, deși compania, tipul, soiul sau genul erau proaspăt înființate. Dar banul face minuni.

                              Revenind la ale noastre, se pare că Duster nu a dat prea mult.

                              *scuze pentru subtilitate
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • Revenind la ale noastre, se pare că Duster nu a dat prea mult.
                                Adica Renault, vrei sa zici.
                                Renault a dat destul, dovada stelele de la masinile lor. Doar ca la Dacia degeaba da, ca tot mitraliera iese, nu bicicleta, daca stii bancul.
                                Kadjar are 5 stele, o fi un Duster cu cateva assist-uri in plus? Ma indoiesc.

                                Iti spun eu ca e sufiecient sa te uiti la stele finale, nu la cum interpreteaza romanasii, ca aia nu trebuie, aia nu e buna...
                                Dupa romani, toate masinile merita acelasi numar de stele, doar toate sunt din tabla, cu volan si roti.
                                Last edited by catalonia; 17 May 2018, 15:43.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google