Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by B997NDL View Post
    nu stiu ca e masina facuta de renault ?!
    mai documenteaza-te...

    https://www.rfi.ro/reportaj-rfi-9605...ntist-reportaj
    Auzi, colega? Tu chiar citești ce scriu eu (sau alții de regulă) sau ești setat pe o problemă imaginată doar de tine? Nu știu dacă vârsta afișată la profil este una reală, dacă da, atunci aveam pretenții de la oameni cu părul cărunt.

    Spun asta deoarece una am afirmat în postul anterior, alta ai înțeles tu. La fel și cu celelalte idei ale mele unde cred doar că ai ținut să te bagi în seamă, dovadă că orice dialog viitor cu tine este inutil.
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

    Comment


    • Originally posted by B997NDL View Post
      inainta sa sari asa in apararea ligheanului, fa un studiu pe acest forum si vezi cati dintre loganistii infocati si-au mai luat tot o dacia ca a doua masina.
      vorba reclamei Leroy Merlin: "putini... foarte putini..."
      daca si aparatorii marcii au parasit-o, cine vrei sa mai cumpere dacia ?! in franta, da, ca aia cumpara Renault Sandero, nu Dacia.
      Nu cumpara nimeni dacia, pentru ca e fan infocat (recunosc, imi e greu sa inteleg ca exista asa ceva); majoritatea aleg sa fie pragmatici, cand vorbim de o masina noua.
      Cat despre aia care se arunca in lupta in apararea loganului, iarasi nu cred ca asta e formularea corecta, nu fac decat sa-si apere ideea pentru care au decis sa cumpere aceasta masina, in fata celor care se straduiesc din rasputeri sa arate ce greseala au facut, cand au cumparat-o.
      Sper sa ai posibilitatea sa intelegi cate ceva din toate astea.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Cand am hotarat sa schimb masina am facut urmatoarea socoteala:
        Eu fac cam 200.000 km/7 ani (durata de viata a masinii).
        Si am fost interesat de costul pe 100km. Iar cand spun costul, ma refer: achizitie masina+combustibil+revizii+taxe+alte cheltuieli. Si pana acum se pare ca am iesit cel mai bine cu logan-ul. Nu discut de SH-uri...unde probabil in 100.000 km mi-am scos si costul de achizitie (am un prieten, cu BMW din reprezentanta BMW din prin buy-back...hanover...care a bagat doar in reparatii cat am bagat eu in masina+achizitie+etc)
        Deci cam asta-i targetul: persoane ce vor deplasare cu un confort minim/decent+siguranta decenta+costuri minime. Si din nefericire, dacia cam bate tot in segmentul asta.

        Comment


        • Mda; ne-am abatut oarecum de la subiect; scuze.
          Sa revenim totusi la Stiri auto.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Cică vor să oprească producția Lodgy care se va "transforma" în... SUV (Grand Duster spun ei), primul apărând în 2019. Tot în Maroc, nu la Pitești.
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Catalin S. normal:
              Marocanii vs Romani:
              Salarii mici vs salarii mmedii/mari
              Pretentii mici vs pretentii mari
              Infrastructura vs drum de tara
              Facilitati vs spaga
              Tu unde ai alege sa maresti productia?

              Comment


              • Originally posted by Catalin S. View Post
                Auzi, colega? Tu chiar citești ce scriu eu (sau alții de regulă) sau ești setat pe o problemă imaginată doar de tine? Nu știu dacă vârsta afișată la profil este una reală, dacă da, atunci aveam pretenții de la oameni cu părul cărunt.

                Spun asta deoarece una am afirmat în postul anterior, alta ai înțeles tu. La fel și cu celelalte idei ale mele unde cred doar că ai ținut să te bagi în seamă, dovadă că orice dialog viitor cu tine este inutil.
                Auzi, "colega" ? tu esti cel care a sarit ca ars fiindca mr.K "si-a permis" sa posteze topul celor mai vandute masini, in care ce sa vezi... dacia e la ani lumina de skoda, de exemplu. dar nu spui ca e la fel si la calitate. nu toti sunt saraci precum romanii, si oricum, mi se pare ca skoda ocupa locul 2 ca brand vandut in romanica. Iar data viitoare alegeti limbajul mai atent, pentru ca n-am fost la "gradi" impreuna si nici nu vrem sa facem flame.

                Comment


                • News flash:
                  Lodgy deja a epuizat perioada de fabricație Dacia Lodgy J92 (from 2012-01 to 2017-12) că se mai face la Indieni e altă mâncare

                  SUV-ul de 7 locuri e pentru piata Rusă, vezi Kaptur4x4

                  Ne pregătim de Dokker II și Logan III(2022)
                  Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    oricum, mi se pare ca skoda ocupa locul 2 ca brand vandut in romanica. .
                    Skoda e pe locul 3, si ca o paranteza, locul 1 ocupat de Dacia depaseste ca nr. de unitati locurile 2,3 si 4 adunate...
                    Top 10 – cum arata clasamentul vanzarilor auto noi pe piata din Romania in 2017
                    Dacia – 29.974 unitati
                    Volkswagen – 9.361 unitati
                    Skoda – 8.734 unitati
                    Ford – 8.043 unitati
                    Renault – 7.708 unitati
                    Opel – 5.914 unitati
                    Mercedes-Benz – 4.117 unitati
                    Hyundai – 3.887 unitati
                    Toyota – 3.752 unitati
                    Kia – 3.111 unitati

                    Comment


                    • se pare ca au lasat-o mai moale cu interzicerea masinilor poluante. era de asteptat, atata timp cat astea reprezinta majoritatea.
                      ce politician vrea sa supere populatia, mai ales pe cea psd-ista cu venituri mai mici si cu masini euro 1 si 2 ?!

                      https://www.4 tuning.ro/legislatie-auto/politicienii-s-au-razgandit-vor-interzicerea-masinilor-poluante-din-2023-38252.html?utm_source=Newsletter__Newsletter_4 Tuning.ro&utm_medium=yahoo.com&utm_campaign=newsle tter_451040

                      @liviunvl: ma rog, 3. normal ca sunt destui "corporatisti" care vor vw in leasing sau in rate.
                      la fel cum e normal ca dacia sa fie pe primul loc intr-una dintre cele mai sarace tari, alaturi de albania si bulgaria, dar unde se prefera masinile furate.
                      ca sa nu mai amintim de flotele de dacii ale firmelor...
                      Last edited by B997NDL; 3 May 2018, 10:14.

                      Comment


                      • Ca ideea, as vrea ca Dacia sa se produca doar in ROmania, iar romanii sa aiba toti bani de BMW-uri noi, chiar daca necesita cheltuieli cu reparatiile.

                        Faptul ca Dacia vinde in Romania cat locurile 2+3+4, inseamna un singur lucru: suntem saraci, atat ne permitem.
                        Lasati-ma cu pragmatismul, de parca romanii ar avea bani de Lexus dar isi cumpara Dacia dupa ce fac niste calcule complexe de eficienta.

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          se pare ca au lasat-o mai moale cu interzicerea masinilor poluante. era de asteptat, atata timp cat astea reprezinta majoritatea.
                          ce politician vrea sa supere populatia, mai ales pe cea psd-ista cu venituri mai mici si cu masini euro 1 si 2 ?!
                          In primul rand ideea de reducere a masinilor diesel nu a apartinut Romaniei, care nu face decat sa se alinieze la trendul existent in unele tari europene.
                          Decizia unei instante de judecata germane, care spune ca orasele pot fi obligate să interzică circulaţia maşinilor diesel poluante va avea consecinţe in Romania, care risca sa devina, pentru a nu stiu cata oara, paradisul cazanelor nemtesti.
                          E bine oare ca romanii astia, asa saraci, cumpara masini Logan in loc sa opteze pentru masinile basioase, a se citi poluante, ale nemtilor? Nu vorbim despre masinile sh decente de 2 3 ani, care oricum sunt prea putin preferate din cauza pretului.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Nu toti care-si cumpara Dacia isi cumpara pentru ca n-au bani de alta masina. Procentul este destul de mic. Ci isi cumpara Dacia pentru ca n usunt dispusi sa dea o caruta de bani pe o masina care face acelasi lucru cu Dacia....doar la un pret mult mai mare. Se numeste pragmatism.
                            La noi inca masina reprezinta o metoda de compensare a lipsei de neuroni si statut social.

                            Comment


                            • Nu toti care-si cumpara Dacia isi cumpara pentru ca n-au bani de alta masina. Procentul este destul de mic.
                              Procentul mic e al celor care au bani de alta masina mai scumpa, dar aleg totusi Dacia.
                              Majoritatea celor care cumpara Dacia, de atata au bani.
                              Nu e vorba de statut social cand alegi confort, siguranta suplimentara...e doar dovada de niste neuroni in plus. E pacat sa ai sanse mai mari sa mori intr-o masina ieftina doar ca sa dai dovada de pragmatism. Raman banii economisiti dupa tine.
                              Last edited by mr.K; 3 May 2018, 11:15.

                              Comment


                              • mr.K Asta-i parerea ta.
                                Ca sa ai un spor vizibil de confort...de regula trebuie sa scoti dublu ca bani (cel putin)...ca sa ai un spor de siguranta vizibil iar dublu ca bani. Este vorba doar de niste bani aruncati in plus cam aiurea.
                                Discutam cu persoane de pe dincolo (IT si Austria)...si 4 dintre ei au dacia...si doi imi sunt sefi directi. Deci este vorba de pragmatism si o cantarire forarte buna. Dar nah. Dar cred ca suntem deja offtopic.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google