Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu cred ca se va pune batista pe tambal in UE.
    Dar VW va lua acadeaua suflecata in USA.

    Comment


    • Originally posted by Oti View Post
      Tv color anii 80 = masina spune ceva. Aprox 70 000 lei anii 70-80 = aprox 50 000 usd.
      Nu este deloc un exemplu fericit pentru o societate anormală cum era atunci şi în care nu găseai decât câteva mărci de maşini la vânzare, maşină pentru care aşteptai ani buni până să-ţi vină rândul să o cumperi.

      Nu cred că în Europa occidentală în anii '80 un Televizor Color costa cât o maşină.

      Tata a cumpărat în anul 1978 o Dacia 1300 nouă, pe care 7 ani mai târziu a vândut-o la acelaşi preţ cu care o cumpărase, adică 70.000 de lei.
      Ţi se pare că era ceva normal?

      P.S Vezi că acel curs de schimb amintit de tine era impus de stat, nu prea era piaţă liberă şi oricum dolarii nu îi vedeai decât în filme.

      Comment


      • Daca scandalul va mai dura, timp in care pierderile sunt enorme, nu este exclus ca grupul german, sa se orienteze catre segmenul low cost; masini cu optiuni putine si dotari minimale.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • @Oti
          si nici nu era atata schimbul, daca tin bine minte. un dolar era 18 lei.
          iar televizorul era max 40 de mii de lei, pe cand dacia noua se vindea in targ si cu 150 de mii lei. echivalente erau dacia noua din targ cu apartamentul de trei camere.
          iar dacia ajunsese la 85 de mii in fabrica.

          @Iancu
          fac pariu ca vw isi va pastra pozitia. daca era vorba de defectiuni tehnice ce pun viata in pericol, ca la toyota, mai ziceam.
          dar pe nimeni nu intereseaza noxele. eu mi-as pune si motor de raba. macar sa murim de poluare, dar e o vrajeala.
          cu mult inainte te omoara stresul. si vorba unui prieten, cand i-am zis s-o ia mai usor cu bautura: "vrei sa mor sanatos ?!"
          Last edited by B997NDL; 24 September 2015, 10:54.

          Comment


          • De scaderile inregistrate la bursa si miliardele pentru tehnologizare, pe care nu pe mai pot utiliza, vorbeam; asta le dadea un avans in fata competitorilor.
            E o parere.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • E bine ca pe nimeni nu intereseaza noxele, dar in schimb, nu poate sa puna capul pe perna de ce ulei sa bage in motor! Facepalm.jpg
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Frumos bonusul pentru ieşirea la "pensie".

                Comment


                • avansul cred ca il aveau datorita vanzarilor, care nu cred ca vor scadea in europa din cauza noxelor.
                  iar tehnologia pe care n-o mai pot utiliza in sua o aduc in europa.

                  Comment


                  • Şi tot despre VW sau cât de repede se trece de la pupat la dat în cap.

                    Comment


                    • Bine zis darkside.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • A ajuns VW mai de temut ca un Hummer.

                        Comment


                        • Daca actualmente, din toate masinile mici+truck/suv, doar 3% sunt diesel, in state,mcred ca in urmatorii ani va scadea procentul, dupa atata zarva viitorul aici e electric si apoi si in restul lumii. Ma refer ca amploare, ca pe ici pe colo, deja au aparut.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Daca "bateria" la masina electrica ar fi mai putin poluanta ar fi bine. Pacaleala este mare, la fel cu becurile ecologice. Trebuie luat in calcul tot consumul de la extragerea minereului ca mat prima, energ consumat pe per utiliz, poluarea pe aceeasi per pt prod energ folosit la incarc, si energ cons pt reciclare, si poluarea cu rezid ramase.

                            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk

                            Singura sursa de energie cu poluare minima pt auto ramane, dupa parerea mea, hidrogenul obtinut din apa, etanolul, prin electroliza, distilare folosind energ solara. Altceva este pacaleala.

                            Trimis de pe al meu K013 folosind Tapatalk
                            Last edited by Oti; 25 September 2015, 13:19. Reason: Automerged Doublepost
                            „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                            Comment


                            • Cine vrea sa dea pe o masina electrica 100.000 $ in loc de una pe benzina de 10.000-20.000 $...
                              Poate vor mai scadea preturile la electrice, dar mai jos de un prag nu se poate, tehnologia bateriilor nu evolueaza prea mult chiar de se fac cercetari de decenii, iar bateriile sunt scumpe. O sa inlocuim penuria relativa de petrol cu lipsa relativa de litiu. Bine ca am "eliberat" Afganistanul.
                              O sa creasca mult si cererea de cupru, nici ala nu e ieftin.
                              Last edited by mr.K; 25 September 2015, 14:37.

                              Comment


                              • http://infoalert.ro/2015/09/22/un-ro...an-in-romania/ Mi se parea ciudat ca face greva foamei intr-un G klass din anii 90. Se mai fura prin serviceuri, dar ce afacut patronul asta...
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google