Stiri auto de tot felul

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si asta am vrut sa punctez dar am zis sa nu-l supar pe colegul ndl. pe langa chestiunea de gust pe care i-o accept, afinitatea pt marca italiana alfa romeo, italineii, la fel ca si francezii de exemplu sunt mai mult spirit artistic, boem, spirit care se reflecta si in designul masinilor lor, insa doar atat. pe partea tehnica, electrica sunt cam varza. cand au vazut ca nu prea tine de foame latura artistica, au inceput sa incerce sa copieze rigurozitatea si "raceala" nemteasca de design, vezi peugeot 508 facelift, etc


    Just checked this video that I used for my '70 Dodge Challenger on Autobahn, 1' video from last year.I like the sound (from inside the car in stead of from t...


    uite un muscle car din 1970 care inca mai poate merge cu 200-220+ pe autostrazile nemtesti. arata-mi o masina italiana din aceeasi perioada care sa fie in stare functionala )

    p.s
    sa nu confunzi mph cu km/h; sa nu-mi zici ca merge cu 70-120km/h ca un logan )
    Last edited by cristi....; 29 June 2015, 22:43.

    Comment


    • Eu as vrea sa vad o cursa intre un Audi din 1969 si Camaro 1969, dar deja e treaba retorica
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Spiritul artistic si boem regasit in designul masinilor frantuzesti actuale, este asemanator, daca nu identic, cu spiritul unui croissant umplut cu crema de sampanie si servit in compania unui pahar de vin rosu si a unei felii de branza "stricata".

        Cand ma uit la formele "urmasului" Lagunei, am impresia ca a fost desenat la betie de un designer platit sa-i saboteze p-astia de la Reno'.
        If it ain't broke, don't fix it!

        Comment


        • acum venim cu scuze din astea ?! "e vechi" masinile ? parca erau miez, acum nu mai sunt ? acum sunt ca mosii aia, care mai urineaza pe ei din greseala ?
          oricum, daca nu concureaza pe drum drept, nu prea mai fac doi bani.

          @Cristi... nu amesteca francezii, care sunt varza la masini, cu italienii care au inventat masinile sport.

          Comment


          • nu am date exacte acum, dar pot sa ma interesez sa vad unde a aparut pentru prima data masina sport si care a fost aceasta...eu am o vaga impresie ca nu europenii au fost primii dar o sa caut informatia. si italienii, unii constructori, sunt cam varza; nu ma refer strict la marca preaiubita ferrari ci ma mai uit si in ograda fiat, alfa romeo.. acu cica astia de la fiat nu vor sa mai faca masini de volum ci vor sa iasa din faliment prin crearea de masini premium

            asa a declarat ceo fiat

            Grupul auto italian Fiat vrea sa investeasca 9 miliarde de euro in noi modele premium, ca parte a planului de a limita pierderile inregistrate pe teritoriul european.



            "Daca vrea sa construiasca in continuare masini in Italia, Fiat nu are alta sansa decat sa se concentreze pe produse de lux", a mai spus acesta."
            tulai doamne....e ca si cum le-ai cere celor de la dacia sa faca cea mai buna masina din clasa compacta, peste golf si focus pentru ca intervine si reticenta, vezi ce pateste vw cu modelul phaeton, care totusi vw nu e fiat, si nu are succesul inregistrat de audi a8, bmw seria 7, s klass etc
            Last edited by cristi....; 29 June 2015, 23:00.

            Comment


            • intereseaza-te. ai auzit de mille miglia ?

              Comment


              • eu ti-am cerut numele primei masini sport, din istorie, se subintelege asta, tu-mi oferi numele unei curse de masini sport care pare a fi prima... o mica confuzie cred

                din datele mele pe care le butonez acu nu ar fi asta prima cursa de masini, ci ar fi una cu mult inainte, datata 30 august 1867 pe o distanta de 8 mile
                Last edited by cristi....; 29 June 2015, 23:12.

                Comment


                • NDL-ule, ce masini sport au inventat italienii si la ce an? Te intreb pentru ca, Ferarri de pe la 1969, franau o singura data, p-orma luau foc franele, iar de putere si cuplu, da-mi voie sa rad. Sau te referi la COJILE alea cu motoare de avion?
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by cristi.... View Post
                    eu ti-am cerut numele primei masini sport, din istorie, se subintelege asta, tu-mi oferi numele unei curse de masini sport care pare a fi prima... o mica confuzie cred
                    netul zice ca prima a fost o britanica.
                    Producătorul auto englez Vauxhall lansa pe piaţă cu o sută în urmă un model care avea să rupă gura târgului. Într-o perioadă în care nu exista cultul bolizilor, noul Vauxhall 30-98 era prima maÅŸină ...


                    pe atunci, alfa romeo facea legea.

                    Comment




                    • asta pare a fi prima masina sport...deci europeana pana la urma dar n-a fost sa fie italieneasca...

                      "The first prearranged match race of two self-powered road vehicles over a prescribed route occurred at 4:30 A.M. on August 30, 1867, between Ashton-under-Lyne and Old Trafford, a distance of eight miles"

                      sursa: https://en.wikipedia.org/wiki/Auto_racing

                      deci asta a fost prima cursa. eu m-am referit la prima, prima cursa, nu la prima cursa organizata. stii cum e, inainte de a concretiza ceva este ideea
                      Last edited by cristi....; 29 June 2015, 23:21.

                      Comment


                      • Pai si unde sunt Alfa alea de atunci, in afara de muzee si colectii de miliardari? Nu se dau cu Audi astea moderne??? ))))
                        Mai batea unu, campii cu Mercedes Gulwing, alta masina de muzeu si colectie de print al petrolului. Bah dar de Citroenurile alea din filmele cu Louis de Funes, care se rupeau in curbe, sau trashcarabetele alea europene, pentru proletariat, cu 20 de cai si roti de bicicleta, nu ziceti? ALEA erau masinile de atunci, de pe strazi, iar pe vremea aia peste Ocean, americanii umblau cu 300+ cai si roti late, masini pentru proletariat, evident. Uite ca alea umbla si azi pe strazi si sunt capabile sa stea la o secunda in spatele uni Audi biturbo cu tractiune integrala si electronica, cu 30 de ani mai nou. I rest my case!
                        Last edited by darksid3; 29 June 2015, 23:23.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Imi plac foarte mult muscle car-urile , normal ca stau in spatele nemtoaicelor super scumpe si performante , pentru ca astea batrane americane au un motor cat casa, cuplu cat trenul si asta de la ture joase de zici ca-i diesel.Masinile old school puternice au fost si vor ramane cele mai tari pentru totdeauna.

                          E un tip in Braila care in fiecare seara isi scoate Ford Mustang Boss(fabricatie recenta 2013-2014) la plimbare si intotdeauna iese in evidenta prin zgomotul produs de bestia de sub capota si de imaginea de muscle-car care o afiseaza , mai vin pe langa el cocalari cu ultimul tip de merc sau audi ...pe langa acel Ford par niste nimicuri.
                          Last edited by prometheus; 29 June 2015, 23:33.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • ei, ce stiau americanii pe atunci... europenii erau miezu, ei faceau, ei dregeau...ca o paranteza...cam cum arata new yorku prin anii 30...europa oare cum arata?
                            pacat ca nu e si color
                            A tour of New York in 1938.Footage from this subject is available for licensing from www.globalimageworks.com


                            la polul opus, miezu europei, Italia, Roma

                            Shot by my Grandfather before World War II, This is old footage he shot on a European Vacation to Rome Italy. There is footage of the Vatican, the Colliseum...
                            Last edited by cristi....; 29 June 2015, 23:32.

                            Comment


                            • tu cum ai fi vrut sa arate roma ?! sau o faci pe naivul, ca sa nu zic altfel ?! in roma nu s-a mai construit de prin renastere. e interzis sa construiesti orice acolo. orasul ala e plin de istorie. sunt strazi pavate de pe vremea romanilor.
                              cand roma avea apa curenta si canalizare, "anericanii" vanau bizoni cu arcul, si ceilalti isi faceau nevoile pe strada, prin londra.

                              Comment


                              • Uite ca si acum unii se c@c@ in fundul curtii incepand din inima capitalei si terminand cu oricare catun INCA nelegat la curent.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google