Accident grav pe A2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Anumite deprinderi tin de experienta, pe care o acumulezi doar pe sosea; in diferite conditii meteo. Degeaba faci sute de ore de teorie.
    Experienta iti da si o stare de relaxare si nu te ia cu transpiratii, la primul test mai important si vorbesc aici de o ploaie torentiala, ceata, drum acoperit cu polei, zapada.
    Tot atat de adevat este faptul ca, fiind diferiti (din fericire ), reactionam diferit, in anume situatii; tot experienta este aceea care iti permite sa ai in vedere tocmai acest lucru.
    Consider ca in cazul dramei de pe A2, foarte multi n-au fost conectati cu adevarat la conditiile meteo si au interpretat gresit, conditiile de drum.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • #47
      " O mașină a ieşit fără se asigure din parcare, a pătruns prea mult pe sensul de mers şi a fost izbită de o altă maşină, care, ulterior, a frânat brusc. Un TIR a venit apoi din spate... Așa a început tragedia de pe A2 de sâmbătă, cel mai grav carambol din România din toate timpurile."
      Si tir-ul a franat sa nu intre in ei si de aici restul gramada...intr-adevar pe ceata legea spune sa ai 50 la ora si greseala e a celor care nu au adaptat viteza dar de aici pana la "nu au condus la limita evitarii oricarui pericol" e cale lunga...eu raman la opinia ca e o chestiune vaga aceasta "limita" . Probabil 0km/h este raspunsul corect, dar ce faci daca vine unul din spate atunci? Sa conduci preventiv este o chestie dar sa rupi franele ca ala din spate trebuie sa fie la aceasta limita e absurd.
      Oricum multe accidente se intampla deoarece romanii sufera de smecherie... ba se baga in fata cu tupeu, ba circula cu 40 pe banda 2, ba nu se semnalizeaza(si daca se semnalizeaza multi cred ca intervine si o prioritate ascunsa pana atunci) etc etc.
      Sunt curios daca au fost intr-adevar 2 accidente cum se pare ca reiese pana acum.

      @IancuMIC: foarte adevarat ce ai spus legat de experienta... situatii sunt diferite si nu sunt toate in carti... daca traim din carti s-ar putea sa avem o viata frumoasa dar scurta.
      Last edited by sorin1983; 8 November 2016, 13:08.

      Comment


      • #48
        Daca lasi 100 m distanta fata de masina din fata, vine unul in depasire si se baga in fata ta.

        Comment


        • #49
          Eu sunt curios cam ce istoric rutier au toti acesti soferi implicati in accident , amenzi , suspendari de permis etc , cam asa iti cam dai seama ce fel de "profesionisti" au fost implicati si vinovati.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • #50
            Un logan s-a facut azi praf la Cora lujerului, un sofer a intrat intrun stalp si a venit echipa de descarcerare sa-l scoata.

            Comment


            • #51
              V-as ruga sa ramanem in zona de discutii dedicate doar accidentului de pe A2; de aceea am dorit sa avem un topic dedicat.
              Va multumesc.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • #52
                Prudenta, din pacate, nu prea mai este cuvantul de ordine in circulatia cotidiana.
                Multi considera ca prudenta este perimata, si o inlocuiesc cu nesimtirea, cu inconstienta teribilista, ceea ce numesc..." la moda"!!!

                Comment


                • #53
                  Buna seara la toata lumea!
                  Citeam acest subiect si mi-a sarit in ochi faza cu distanta de siguranta.
                  Anul asta am fost la un curs in Germania, aproape de Trier, la o baza militara. Am plecat din Ungaria, iar pe autostrada M1 spre Austria am observat acele sageti desenate pe banda de rulare si de asemenea afisajul care cerea pastrarea a cel putin 2 sageti intre vehicule( faza era experimentala) dar in Austria si germania unde aveam aceste sageti pe banda de rulare, nici nu se punea discutia sa nu pstrez cel putin 2 intre mine si cel din fata mea. Ca sa nu mai spun ca in Germania, sa stai in aproape de cel din fata( incat ii vezi nr de tel de pe luneta) este contraventie.
                  Si de aceea ma gandeam ca acea distanta era chiar 2 secunde intre mine si cel din fata mea.
                  La noi de ce mama focului nu se implementeaza asa ceva?

                  Comment


                  • #54
                    In cazul acesta altceva a lipsit si acela nu a fost marcajul de care pomenesti.
                    Persista dupa cum se vede, o intelegere gresita a modului de tratare a unor situatii dificile de drum.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • #55
                      Ca sa nu mai zic de faptul urmator:
                      cu cat stai mai mult in afara, si circuli,incepi sa te adaptezi la regulile lor, bunul simt si prudenta la volan.
                      Anul acesta in vara am venit in tara in concediu.Toate faine si bune pana pe centura de la Arad, unde au inceput claxoanele,frate.Atunci am realizat ca sunt in Romania.
                      Sau anul trecut in decembrie.Am trecut la Nadlac, frate,sa te tii. Ceata de nu vedeai la 20 m in fata. Dar sa dea naiba daca vedeai pe vreunul sa depaseasca 60-70 km/h. Mai erau trasniti cu x5, ML, si alte nave spatiale, care mergeau de ca si cand nu era ceata, DAR aveau nr de inmatriculare de Romania.
                      Sau alta faza in Germania. Sa te fi pus necuratu sa dai blitzuri la cel din fata ta sa se dea la o parte, asa plateai o amenda frumoasa.

                      Si o chestie tare.
                      Am luat un radar anu asta tot in Ungaria. Pe un sector de drum cu limitare de 50km/h l-am luat cu 71km/h.
                      Acest lucru m-a costat fix 30000 de HUF( 100 de euro).
                      Sa ma vezi unde vad o limitare, am ajuns sa merg cu 10 km/h mai putin decat limitarea pusa pe acell sector de drum.
                      Last edited by bogdan83; 8 November 2016, 22:51. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #56
                        Acu' pun si eu o intrebare: cat de greu este sa limitezi viteza unui automobil, din constructie, in functie de viteza legala?!

                        Comment


                        • #57
                          Stai ca nu inteleg, la ce te referi mai exact ?
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • #58
                            exista deja de ani de zile prototipuri. daca masina are system de navigatie, asa te plimbi cum zic semnele. la noi insa ar fi problema updatarii hartilor si daca se schimba un sens unic, o limita de viteza in jos, tot risti sa faci accident si platesti amenda de radar. la final, tot tu tre' sa ai grija la semne. pentru cine e interest sa mearga cu autobuzul, sa mearga cu autobuzul, pana la urma unora le place sa conduca, nu sa se bazeze pe sistemul de recunoastere al semnelor, pe harta de gps, pe sistemul automat de virare, semnalizare, pe radarul care mentine istanta fata de ala din fata, etc. daca nu esti in stare sa conduci, nu conduci. daca s-ar da pe bune testele psiho, examenul medical si crnetul doar alora care stiu sa conduca si s-ar scoate din system instructorii care te invata sa mergi cu piciorul pe ambreiaj, cu 30 pe banda 2, etc si s-ar innaspri amenzile, s avezi ce putini om fi pe drumuri si ce frumos o sa circulam, fara sa ne caram cu 33-ul personal.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #59
                              Timpul de reactie a unui sofer relaxat (adica dupa 5 min de condus pe autostrada)...cresdte pe la 1.5-2 secunde. La 100km/ora inseamna un 40-45 m. Mai pui ca masina franeaza in conditii ideale in 40 m...ai minim 80 m fata de cel din fata. Daca mai pui ca era si oleaca umed (ceata)...ai minim 100 m.
                              Dar nah...romanii se cred invicibili...ca au sigla premium sau o au mica...creier putin.
                              Mergeam spre budapesta acum vo 2 ani. Ploua torential...toata lumea mergea cu 40-50 km/ora. Doar romanii depaseau cu 90-120 km/ora. Doi au si dansat. Acum un an, ma intorceam de la viena. Tot in zona ungariei...nigngea tare...iar, toata lumea mergea cu 40-50 km/ora...odar un destept cu numere de RO...mergea cu 90 ora...brusc sa oprit...cred ca parapetul nu a fost deacord cu el.
                              Faptul ca a aparut brusc ceata in fatalui,...inseamna ca se uita la telefon. Ceata se vede de la distanta. Iar daca apare lent (cazul ideal)...incepi si tu lent sa reduci viteza...incat sa vezi un 300-200-100m...in functie de viteza.
                              Am intrat de N ori in palcuri de ceata...n-am avut probleme...m-am trezit de vo 3 ori cu caruta in fata...evitata lejer...oare de ce? Ca eru sunt fraier...si mosulet...si cam tampit asa...si merg cat pot de preventiv.

                              Comment


                              • #60
                                Colegul bolovan are mare dreptate. Mersul preventiv e cea mai buna solutie.
                                Educatia pentru siguranta rutiera lipseste cu desavarsire din mintile prea multor soferi romani.
                                Mai tineti minte accidentul de acum cativa ani cand Silviu Lung a omorat un om tata al unor copii ?
                                A depasit pe linie continua pe ceata ...
                                Logan GPL 1.4

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google