Accident grav pe A2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    @seba, @bolovan
    Sunteti de acord cu mine ca la scoala de soferi trebuie sa invatam minim ceea ce se preda la cursul de conducere defensiva de la scolile de pilotaj?

    Sunteti de acord cu mine ca examinatorii pentru dobandirea permisului de conducere ar trebui sa fie fix instructorii din aceste scoli?

    Sunteti de acord cu mine ca trebuie reintrodus poligonul in examinare?

    Sa nu ne mire nimic, la felul in care se iau licentele de instructori auto si la felul in care se desfasoara acum examinarea.
    _
    B 48 C U P - Ligheanul Agitat

    sigpic

    Comment


    • #62
      dsign nu neaprat....romanul este un tip cu minte scurta...constiinta putina spre deloc...si extrem de ipocrit si ingamfat...prin urmare, cursuriile respective au efect fix pana la iesirea din clasa.
      Din nefericire la noi se anuleaza permisul extrem de greu...iar suspendarea lui este extrem de mica. Plus ca amenziile sunt relativ modeste si fara alte consecinte:
      Romanul (si nu doar el)...in principiu trebuie dresat prin forta (altfel nu pricepe...).
      Cunosc N persoane care fac cate un accident pe an. Cunosc N persoane cu 2-3 amenzi anuale (nu ma refer la purtat centura etc...ultima data a fost prin in localitate cu 90km/ora).Cel mai bun exemplu a fostprimit de un tip din DE care a avut permisul suspendat un an pentru ca s-a rupt un capat de bara in mers...si a iesit cu masina in decor ranind sotia. Este responsabiltiatea lui masina...a schimbat capetii de bara intr-un "service" de cartier...deci nu se stie in ce conditii...sorry...masina neintretinuta corespunzator. In ro citesc frecvent stiri cum ca oamenii cu permise suspendate pentru alcool au fost prinsi iar la volan bauti (chiar in TM a fost un caz acum ceva vreme...5 dosare pentru conducere cu alcool la bord...din care 4 si fara permis).
      Hai un exercitiu de imaginatie: Multe radare ascunse (caum cum gasim in tariile civilizate)...amenzi serioase...iar la 2-3 amenzi luate...un an pe tusa. A doua oara ramai permanent pe tusa. Sunt curios...cine mai incalca legea...si sunt curios cate accidente mai sunt.
      Hai sa-ti mai spun o chestie, merg frecvent in muntenegru/serbia. Drumuri grele, foarte lenete (50 in localitati, 80 afara, multe limitari). Masini...nebunie de masini...cam ca la noi. N-au atatea autostrazi (de fapt...au un singur petec de autostrada)...Nu zic ca in muntenegru sunt niste serpentine si drumuri grele si periculoase...Cu toate astea, numarul de accidente/morti la milionul de locuitori...este la un sfert fata de noi. Acolo este simplu: nu platesti amenda, te baga la arest...pana-ti rezolvi problema (ca iti castigi procesul, ca nu...n-are importanta).

      Comment


      • #63
        Un prieten de-a lui frate'miu a picat examenul pentru pemis de vreo 2 ori in Romania.
        S-a mutat in Danemarca cu jobul, si cum avea nevoie de masina musai, a dat acolo pentru permis. A luat din prima.
        Danemarca are putine accidente pe sosele raportat la numarul de soferi. Chiar daca permisul se ia mai usor ca la noi, dupa cum mi-am dat seama.

        Oare sunt mai putine accidente pentru ca amenzile sunt mari si se recupereaza indiferent de ce faci tu sa te ascunzi?

        Va mai spun un caz: un danez cu bani, a ramas fara toate masinile din curte. I-a pus politia sechestru pe ele pentru ca il prindeau beat la volan, periodic.
        Deci nu doar amenzile sunt singurele masuri. Poti ramane si fara masina.
        Unul a luat o amenda de 100.000 de koroane (!15.000 de euro) pentru ca nu si-a inmatriculat masina cu numere de Spania, in Danemarca. Omul avea un BMW. A platit un an de zile amenda, apoi taxa de inmatriculare.
        La noi se incepe cu amenda: stai ca nu mi-ai comunicat-o, chit ca eu am vorbit cu postasul sa nu mi-o dea. Apoi era innorat afara, sigur nu m-ai vazut bine pe radar, eu aveam 60 la ora, nu 110.

        Prea multa democratie in Romania, pe sosele. E vremea ca multi sa devina pietoni.

        Recent, s-a dat drumu' la un proiect de lege, cum ca doar cei ce au absolvit 11 clase pot deveni soferi. Probabil va ramane doar proiect, or sa tipe ONG-urile ca e discriminare, ca si prostii cu 4 clase au dreptul sa munceasca si nu mai pot deveni soferi de TIR ca sa posteze pe youtube ce tampenii fac pe autostrada.
        Last edited by mr.K; 11 November 2016, 09:45.

        Comment


        • #64
          mr.K pai ce spuneam? Suspendare, sechestre ettc.
          Citeam acum vo 3 ani ca in nu's ce tara (nu asa civilizata ca romania/bulgaria/rusia/botswana), in care 2 tipi au fost prinsi facand curse de masini...masina a fost sechestrata intr-o parcare a politiei ca dovada (infractiune, obiectul infractiunii)...si doveziile se tin 20 ani . Masina am inteles ca era ceva pe la 110.000 euro.
          La noi, contesti amenzi, scapi, spagi, hai ca merge, pedepse si consecinte mici spre nesemnificative etc....asta-i cauza accidentelor.

          Comment


          • #65
            Tot aud ca amenzile sunt mici la noi si legile nu sunt bune... Amenzile sunt suficiente, iar legile sunt foarte bune; problema majora este ca nu are cine sa le aplice.
            Daca de maine s-ar suplimenta numarul de politisti pe strazi, li s-ar da benzina sa patuleze (nu doar sa stea in boscheti cu radarul) eu sunt convins ca se va vedea o schimbare.
            Cel mai bun exemplu care poate sa confirme ce am scris mai sus este cazul melteanului care merge cum il taie capul pana la Nadlac, iar dupa ce trece granita isi aduce aminte instant de toate regulile de circulatie.

            Daca de maine ar incepe sa se dea ITP-ul pe bune si controalele in trafic ale echipajelor RAR ar fi de 20 de ori mai mari fata de cum sunt acum, 30-40% dintre masinile care circula acum pe strazi ar ramane in parcare.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • #66
              Unul cu bani crezi ca se impiedica de o amenda de 10 puncte?
              Amenda aia o fi mare pentru unul cu salar de 3-400 de euro.

              Comment


              • #67
                Unul cu foarte multi bani poate nu este afectat de o amenda de 150 de lei, dar azi o amenda + 2 puncte, maine o amenda de 300 + 4 puncte, poimaine inca una de 4 puncte, daca vede ca intr-o saptamana face 15 puncte si ramane pieton o luna, o sa incepa sa fie afectat.

                Stii cat este amenda in Bulgaria daca opresti in zona indicatorului care interzice acest lucru? 20 de leva (fo' 50 de lei). Daca te duci in Sofia n-ai sa vezi masina oprita deamboulea. Am stat 4 zile in Sofia si am vazut 4 baieti care ba depaseau coloana la semafor, ba treceau pe rosu, etc. Toti 4 au fost opriti de politie (care nu stiu de unde dracu' a aparut).

                Am un prieten care face Bucuresti - Sofia de doua ori pe luna (cel putin). La inceput era zmeu. Incalca legea, il oprea politia si rezolva cu 10 Euro. Dar dupa ce a facut un calcul si a vazut ca fiecare abatere il costa 10 Euro, s-a linistit si respecta legea.
                Last edited by vitriol; 11 November 2016, 10:25.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • #68
                  vitriol o luna nu-l afecteaza asa mult...dar cand strange 30 puncte si ramane pieton un an...atunci da. Il doare.
                  Cam toti avem dreptate aici. De fapt...toate chestiile astea trebuie aplicate simultan.

                  P.S. Mai aud maimute care se plang ca nu-i corect ca stau politistii in boscheti (adevarat...nu sunt deacord tot itmpul cu locul in care stau..dar nah)...ca in alte tari nu sunt...nu sunt pentru ca nu-i vad ei. Eu in Au/DE/It n-am vazut masini marcate cu radar...toate erau civile...sau nici macar nu erau in masini...le ascundeau dupa copaci/banzinarii/curti etc. cam asta inseamna preventie. Sa-i tataie oleaca soferul curulu...ca nu stie cand o incaseaza urat. Totusi, vorbim de vietile unor oameni puse in pericol.

                  P.S. Iar astia care se plang ca in situatia asta trebuie sa stea tot timpul cu ochii pe vitezometru/semne...ca stau astia in boscheti...astia n-au ce cauta pe sosea...punct. Nu esti capabil sa-ti apreciezi viteza/sa vezi semnele...sa anticipezi pericolele...stai acasa...mergi cu trenul/autocarul/avionul

                  Comment


                  • #69
                    Originally posted by bolovan View Post
                    vitriol o luna nu-l afecteaza asa mult...
                    Da, da. O sa fie chiar incantat ca merge cu taxiul sau ca isi angajeaza sofer.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #70
                      O luna trece repede (este textul auzit de mine la toti astia care au avut permisul suspendat pe o luna). Un an trece greu...trust me.

                      Comment


                      • #71
                        Cand ai nevoie de masina, o luna ti se pare ca e lunga cat un an.

                        Comment


                        • #72
                          Eu nu imi dau seama despre ce vorbesti tu acolo, cu alea 30 de puncte. Daca faci 15 puncte stai 30 de zile pe bara si cele 15 puncte se anuleaza. Dupa 30 de zile de vacanta, daca aduni iar 15 puncte, mai stai o luna.

                          Da aicișa un copy-paste cu legea cu cele 30 de puncte.

                          Inaptul ala de Lucian Mandruta a ramas biciclist pentru 30 de zile pentru ca "a calcat linia continua" - cum s-a exprimat el. De fapt a depasit pe linie contiunua prin zona unde Huidu a omorat niste oameni...
                          Last edited by vitriol; 11 November 2016, 10:40.
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • #73
                            Era ca idee de legislatie. Imi pare scandalos ca se anuleaza alea 15 puncte. Probabil este mai ok cu un termen de prescriere: 10 ani.
                            Putin 30 zile...foarte putin. Ce-ti spuneam?
                            Mai mult...masina, in 90% din cauzir nu este vitala. Si eu pot merge cu tramvaiul la lucru, cu trenul/autocarul la socrii/parinti. Am fost si in excursii cu trenul/tramvaiul/bicicleta (TM-Cluj Napoca ). Deci o luna nu-i mult.

                            Comment


                            • #74
                              Nu-i mult pentru tine, dar daca ai multi bani (ca de aici am plecat) si in fiecare zi din saptamana trebuie sa fii in alt oras, mizeria din tren si timpul de asteptare o sa faca alea 30 de zile un cosmar prin care nu vrei sa mai treci inca o data.
                              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                              Comment


                              • #75
                                Adica sub 0.1% din populatie. La noi problema este 99% din populatie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google