Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • e corect cu tinutul secuiesc, aia-s provocatori, ai nostri sunt si fara coloana si-n acelasi timp fac si pe durii...trebuiau amendate prefecturile si primariile care au arborat alte steaguri, steagurile confiscate si basta. intrebarea e ce poti si ce ar fi bine sa faci daca
    de maine, acei cetateni romani, pana la urma, isi pun pe case steagul secuiesc? daca toti am arbora steagul orasului la locuita/domiciliu, suntem buni de plata? ca in lege n-am gasit nimic de persoane fizice, firme, decat de unitati administrativ-teritoriale. stiu ca in urma cu ceva luni a fost scandal la cluj ca unii au mers pe strada cu steagul ardealului. eu unul nu vad o problema in asta, ca daca e o problema, imi iau cetatenie congoleza, dar imi pastrez domiciliul in romania si poa' sa se uite elegant statul roman ca broasca-n teava, atata timp cat nu exista o lege care sa interzica explicit strainilor arborarea altor drapele decat cel romanesc...poate exista legea si nu stiu de ea, atunci e alta discutie, despre ingradirea dreptului la identitate, libera exprimare si tot nu da bine pt statul roaman, pare din nou a fi boul cu pedale din capul strazii cand vine vorba de valori si principii de toleranta, discriminari, etc.

    K: am fost surprins, din pacate, sa aflu ca nu aia sunt neaparat majoritari. argumentul sustinatorilor e ca de ce se umbla cu dubla masura, ca iohannis nu e urmarit, numa dragnea si aia din psd. ca de ce udrea a scapat, ca de ce ase nu-i in parnaie? prietene, nu ma intereseaza cu cate masuri se judeca intre ei mafiotii, ma doare-n 14, sa umble cu masura qvintupla, dar sa ma lase pe mine in pace. n-am zis nici o data ca base nu merita dosar, sau ca iohannis n-ar trebui tras la raspundere, etc. faptul ca nu simpatizez nici cu retarzii aia din pnl, nici cu usr, nu conteaza, important e ca-s anti-psd. da, normal ca-s anti-psd, cand psd acum a luat masuri care ma afecteaza direct (asa cum am fost anti-pdl cand piticania aia cretina a luat masuri care m-au afectat direct), in loc sa innaspreasca legile in asa fel incat udrea sa faca 20 de ani parnaie, voiculescu 15, basescu 20, etc...ideea e ca nu mai pot eu de grija masurilor cu care se contreaza dragnea cu kovesi, kovesi nu mi-a luat 18% din salariu, nu mi-a luat contributia la bugetul de pensii private, nu m-a pus sa platesc eu darile firmelor despre4 care tot psd urla ca sug banii tarii si carora tot psd le da acum bani ca sa-i scuteasca pe it-isti d eimpozit. astia si prea prosti si prea hoti ca sa le tii partea, macar cat negru sub unghie. ca sa fie clar, am dat exemplu pur la intamplare kovesi, nu-i tin partea, ba chiar o suspectez ca nu a pus destula presiune pe subalterni astfel incat uscariile sa fie pline de corupti, fara eliberare dupa 5 carti scrise in 3 luni. sadoveanu a scris mai putine carti decat becali, in ce fras de lume traim? iar psd-istilor li se pare ca ei saracii is defavorizati...serios?
    Last edited by Seba; 17 January 2018, 19:09.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Viorica e in aceeasi liga cu Olguta.

      GCC Cultural Heritage Exhibition - 2017 - EP BrusselsRamona Nicole Manescu, EPP MEP, together with Viorica DANCILA, S&D MEP


      original cambridge university of Videle

      Comment


      • mie-mi place cum se musca chelu din dreapta de buze, sa nu pocneasca in hohote...cred c-o fost plin de sange in gura dupa discurs
        ce am mai aflat intre timp, e ca in 2 mandate, coana dancila a avut un raport in 8 ani. unul singur. cred ca in psd ii alege pe spranceana, mai prosti decat astia la gramada n-am avut de dinainte de '89...de fapt, aia erau buni, doar ca erau jeguri. astia-s si jeguri si retardati. in alta tara decat romania, nici de maturatori nu-i angaja nimeni, iar la noi sunt modele in societate. jalnic...
        Last edited by Seba; 17 January 2018, 19:41.
        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

        Comment


        • Nasol e ca nimeni o asculta, vorbesc intre ei, telefoanele suna ... varza pezedista de brussel.

          Comment


          • Sunteți chiar exagerați. Engleza ei este medie. Depinde cu ce o comparăm. Pentru un român este bună. Pentru cineva care a stat 8 ani la UE, cam puțin. Dar spaniolii stau mult mai prost. Mariano Rajoy nu știe nimic. https://www.youtube.com/watch?v=7EFoZ6oTxIk

            Comment


            • Eu doar ma distram, nu engleza ei o va ajuta sa guverneze. Nici mintea pe care (nu) o are.
              De fapt, ea nu va guverna, ci va indeplini niste ordine primite de la tatucul Liviu.

              Avem in guvern o secretara de scoala din Videle, o profa de obiect neimportant tot de la o scoala din Videle, un fost tractorist din Teleorman.
              Scolile alea din Videle mai aveau si electricieni, paznici, de ce nu-i aduce, doar ministere mai sunt.

              Mostre de prostie ale lui VV.

              Despre femei & Dragnea:

              "S-a creat anumite modele de femei in viata politica care nu ne reprezinta pe toate femeile".
              "Am luat decizia de a intra in politica dupa o lunga discutie pe care am avut-o cu mine... Eu stiu ca Liviu Dragnea nu s-a schimbat niciodata".
              "Domnule Dragnea, ne-ati spus ca suntem o armata si noi va asiguram ca, de fiecare data, vom fi prezente. Avram Iancu isi chema cu acest tulnic ostasii la lupta. Noi vi-l oferim dumneavoastra".


              Despre presedinte:

              "Presedintele Romaniei foloseste copiii drept scut pentru promovarea propriilor interese politice".
              "Presedintele Klaus Iohannis a intrat in campanie electorala, cel putin asta s-a vazut azi la sedinta CSM. Am vazut cu totii de fapt cine politizeaza Justitia".


              Despre Uniunea Europeana:

              "Nu poate un functionar de la Bruxelles sa ne spuna unii pleaca sau unii nu pleaca, cine sa semneze sau cine sa nu semneze... Eu vad aceasta iesire prin discutii pe care sa le avem, sa vedem parerea celorlalti si se va lua o decizie".
              "Noi am avut chiar la Bruxelles pe comisarul Jurova pe justitie care a facut chiar puscarie. Am avut alte acuzatii si la alti comisari europeni. Dar asta nu inseamna ca o acuzatie egal vinovat".
              "Nu incercam sa intervenim in problemele unui stat membru, cum este Pakistanul sau Iranul".


              Diverse:

              "Eforturile noastre va da o mai mare amploare in contactul cu cetatenii".
              "Regele Mihai a fost acel model de rege aflat in fruntea piramidei monarhice".
              "Domnul Preda face parte din acel grup restrans de politicieni romani care si-au dedicat cariera denigrarii propriei tari in plan extern".



              VV e vaca la dublu. Si dupa minte, si dupa moaca.

              CTP, despre desemnarea Vioricăi Dăncilă: Lenin a spus: ”Fiecare gospodină trebuie să știe să conducă statul”


              Cu alte cuvinte, zic eu , ne-am pricopsit: avem un premier ridicol.
              Putin spus ridicol.
              Guvernarea devine mai groteasca decat a fost.
              Last edited by mr.K; 17 January 2018, 22:11. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Originally posted by gecmc94 View Post
                .. Când liberalii aveau un premier de tip Boc, supus partidului și lui Băsescu, era în regulă. Când PSD-ul își caută Boc-ul lui, disciplinat și fără jocuri de culise, atunci este în neregulă. Dubla măsură.
                Mr K, sunt de acord cu ce am spus eu anterior (sic) si, fiindca ai aceeasi parere, si cu tine.

                Comment


                • Super. P-acilisea, multi "IT-sti" scutiti de impozite de guvernul psd, dau cu pietre si "hastaguri" in aia care le baga bani nemunciti in conturi si musca mana care ii hraneste apoi urla ca: "dom'leeee, nu e bani la buget...." Pai de unde sa fie daca nu platiti? Unul n-a fost in stare sa dea un raspuns la o intrebare simpla: "cum recuperez parola de la wi-fi de la mine de acasa?"
                  Rezistati bai hastagistilor.
                  Hastag rullzz! Hastagul inca (cica) mai rezista. (Normal, are soros bani mormanE).
                  Last edited by Fanez; 18 January 2018, 07:47.

                  Comment


                  • @Fanez, ai idee cat e raportul intre cat produc ITistii si cat primesc “pomana” inapoi?

                    Sau iarasi scriem doar ca sa marim counterul de postari?

                    Stiu ca invidia roade dar fara sectorul de IT nu stiu cum ar arata bugetul Romaniei...

                    Originally posted by Fanez View Post
                    Unul n-a fost in stare sa dea un raspuns la o intrebare simpla: "cum recuperez parola de la wi-fi de la mine de acasa?".

                    Avem o vorba RTFM pentru cei ce vor mura-n gura ...
                    Last edited by Silviu; 18 January 2018, 08:58. Reason: Automerged Doublepost
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • @Silviu nu te agita...eu zic ca doar se latra la comanda.
                      Una peste alta...Securistul Dragnea nu gaseste un prim ministru cu un IQ mai mare decat al unei moluste?

                      Comment


                      • Fane, cred ca ti s-a raspuns, ba chiar ti s-au dat mai multe alternative. Culmea, din partea unor ne-it-isti...
                        in alta ordine d eidei, de ce astia in regim militar sunt scutiti de niste taxe si li se calculeaza pensia altfel, nu dupa contribuutie, fiind, culmea, marita la comanda prin ordonante ale diferitelor guverne? revnind la it-isti, banii aia sunt munciti, ca daca n-ar avea salariu, ar fi nemunciti. nemuncite sunt ajutoarele sociale si pensiile babane. scutirea de impozit e o facilitate, nu bani nemunciti.
                        Gec, nu cred ca-s exagerat, multi vorbesc mai bine engleza dupa ce au terminat liceul si n-au 8 ani de parlament european. si nici n-au avut 10 la engleza in liceu parerea mea personala e ca tanti asta, ca si olguta, avea discursul scris fonetic, dar fara diacritice, de aia nu era sigura cand sa folseasca "a" si cand "ă" (de ex, again ->aghen). pana la urma, nu cat de bine stie engleza conteaza, ca daca ma uit un pic in urma, nu prea am avut, cu putine exceptii, demnitari care sa vorbeasca bine engleza/franceza/germana. noi si ungurii, stim limba noastra si daca e sa fiu rau, multi nici romaneste nu stiu bine...
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • Seba, ai dreptate referitor la cei care termină acum liceul. Sau in ultimii 20 de ani. Suntem inconjurați de limba engleză. De la bancomate, la aparate electrocasnice. Dna care este prim-ministru face parte dintr-o generație care auzea sau vedea limba engleză doar in filmele britanice, o dată pe săptămână in programul TV (serialul Sfântul cu Roger Moore) finalul anilor 70, sau câte un western de sărbători. Engleza a venit peste ei când aveau deja 30+ ani.

                          Eu intâlnesc astăzi medici de la care am ceva pretenții care nu prea cunosc limba engleză. Și atunci mi-am dat seama in ce bulă, in ce siloz trăiesc medicii români. Dacă nu este scris in limba română, intr-un material aprobat de "medicina românească", ei nu prea sunt in stare să citească un raport științific, un studiu publicat in engleză de către comunitatea internațională de medici/cercetători. Asta este foarte grav.

                          Comment


                          • eu am aproape 40 de ani, tanti asta nu cred ca are 60, dar da, ai dreptate, posibil sa fi prins intrarea limbii engleze la noi cand terminase cel putin generala, ca sa nu zic liceul. ce e trist e ca ok, n-a avut ocazia, dar pt o persoana ce se presupune ca are experienta intr-un oarecare domeniu (ca-i gatit, fizica nucleara, medicina, orice), ca a trecut prin viata si a urcat in ierarhie prin competenta si nu cu organul reproducator, basca a mai stat si 8 ani la bruxelles, e inacceptabil sa vorbesti engleza asa. n-o fi avut bani de un curs de engleza? banuiesc ca n-a avut interes. ori asta nu-i tocmai un lucru bun, pt ca lasa impresia ca n-a ajuns prim-ministru prin competenta. nu c-ar fi ajuns boc sau tudose sau ciolos sau nastase...desi la ultimii doi cred ca vorbim si de competenta, totusi. mai ales in cazul lui nastase. asta o fi fost el hot, dar nu era incompetent. daca e dupa competenta, cred ca nastase ar fi si-acum la ani-lumina de oricare dintre urmasii sai, daca e dupa cat ii fuge mintea.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Sa fim seriosi: limba engleza este destul de usor de invatat (la aproape orice varsta). Este o limba accesibila. Nu e ca si cum ai pune un englez sa invete romana (sau orice alta limba latina, mult mai complexa).

                              Nu are nicio scuza ca in 8 ani de zile la Bruxelles nu a fost in stare sa o invete.

                              Lipsa de interes, cum spune si @Seba, este defapt problema aici cumulata cu tupeu extraordinar de a accede intr-o astfel de functie. Putea sa refuze dar nu a facut-o, din mai multe motive ...
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • Dna are 54 de ani. Asta inseamnă că in 1990 avea 26 de ani, terminase facultatea și lucra pe unde putea. Cine știe criza economică și socială din anii 90 să imi spună mie că invăța engleza pe cont propriu. Poate doar pentru a merge să spele WC in vest. Imi este clar că de engleză s-a apucat doar după ce a candidat la europarlamentare.

                                Adică pe la 44-45 de ani.

                                Să ne aducem aminte de Iulian Fota și engleza lui?
                                http://blowmeudrea.tk/ - a se vizita doar de basisti, pedelisti si securisti. Ceilalti care v-ati saturat de Basescu, va sfatuiesc SA NU vizitati.Iulian Fota...


                                Mă rog, a fost mare acel "ză eșec".... cui aparține?

                                Să ne păstrăm energiile pentru când va face greșeli. Așa, să spunem ca tâmpitul de CTP că pare o maimuță, o gospodină, să il facem klingon pe Tudose ... sunt jocuri mizerabile.

                                Dăncilă este un sponsor generos al PSD. Și-a donat o bună parte din câștigul primit ca europarlamentar.... cunoașteți modelul american (cum a ajuns un oarecare ambasador prin România). Vrea să fie disciplinată față de CEx. Foarte bine. Are in față o provocare: cum să fii manager intr-o echipă de vedete (de partid) cu interese câteodată in conflict. Dacă reușește să fie bun manager, poate fi un bun prim-ministru. Să vedem.

                                Ce inseamnă bun manager pentru voi? Ei bine, răspunsul corect este acesta. Un bun manager este cel care conduce de pe bancheta din spate, care netezește obstacole sau conflicte inter-umane, negociază interese partizane cu scopul ca obiectivele de echipă să primeze. Bun manager nu este un Mihai Viteazu, in fruntea oștilor, care preia hățurile și mână oastea. Asta cred că a incercat Tudose și a fost făcut praf. Incercați asta in firmele la care lucrați și o să vă treziți singuri.
                                Last edited by gecmc94; 18 January 2018, 14:24. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google