Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Silviu, l-ai putea trimite pe K la un consult la cap pentru că merită. K a spus asta: "pe forumul nostru se sustine totusi operatiunea". Iar eu am cerut ca cineva care se consideră cu bună credință (deci și sănătos la cap) să găsească cine este acea persoană/comentariu care a susținut "operațiunea" la care se referă K. În caz contrar, Silviu are dreptate, K are nevoie de un consult pentru că între realitate și mintea lui este un derapaj din ce în ce mai mare.

    Comment


    • @gecmc94, treci peste. E mai sanatos si pentru tine si pentru noi.

      Sent from my Mi A1 using Tapatalk
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Nah, că a trecut luna martie și nu l-a săltat nimeni pe Dragnea.

        Sau a avut grijă să nu fie luat lansând acuzațiile acelea, punându-se, logic, la adăpost.

        Șmecher rău, nenea ăsta!

        *******************

        În altă ordine de idei, știți de glumă? A murit Iliescu!
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • Iar am gresit...
          Scuze Vitriol.

          Sa-l ierte si sa-l odihneasca Dumnezeu!
          Daca esti crestin, chiar te bucuri! Cu ce te ajuta? Când a murit Ceausescu te-ai bucurat! Te-a ajutat cu ceva? Te bucuri cand mor niste oameni?..... Esti piua-ntâi!
          Last edited by Fanez; 1 April 2018, 22:01. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Originally posted by Fanez View Post
            Daca esti crestin, chiar te bucuri! Cu ce te ajuta? Când a murit Ceausescu te-ai bucurat! Te-a ajutat cu ceva? Te bucuri cand mor niste oameni?..... Esti piua-ntâi!
            Azi este 1 aprilie, dar dacă vrei să ne duelăm în jigniri, află că am și eu un bagaj destul de bogat.

            Și apoi nu cred că vrei să te cerți cu mine...
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Tot azi s-a anunțat partidul lui Cioloș. N-am înțeles dacă este 1 aprilie.

              Comment


              • A fost vineri defapt.
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • Din păcate nici Cioloș & Co nu vor mai face mare brânză.

                  După Colectiv, singurul care s-a evidențiat pe bune a fost Vlad Voiculescu cu sprijin real acordat răniților dar și cu echilibrarea unor salarii în Sănătate. Promisiunile celor de acum de măriri până la 100% sunt minciuni sfruntate atâta vreme cât vor să plafoneze sporurile la 30%.

                  Revenind la Vlad... El și acum face chestii mișto, chiar dacă mulți nu au ochi să vadă. Dar păcat că e cam singurul din gașca lui Dacian. Dar să vedem... Sper să mă înșel.
                  http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                  Comment


                  • Ca-n bancul cu Mihai Viteazu, eu acum am aflat.

                    Comment


                    • Vlad Voiculescu a fost cam singurul care a avut tupeu sa se ia de caracatita din sanatate.
                      Mi-ar place sa fac parte din echipa lui intr-un proiect.
                      E la ani lumina ca educatie si logica de analfabetii pezedisti scoliti la partid.

                      Mafiotul chinez Wang, căruia i s-a retras în 2014 cetățenia la cererea SRI ca ”pericol pentru siguranța națională”, are azi contract pe 100% din producția de minereu de cupru a României!
                      Daca n-am dat Rosia Montana canadienilor, am dat chinezilor mai mult de jumatate din cuprul Romanei. Plus aurul si argintul din el.

                      Cupru Min are 60% din rezervele de cupru ale țării și scoate 100% din producția curentă, pentru că nu mai există o altă mină de cupru funcțională.

                      Minereul pus în vagoane conține, de asemenea, aur și argint.
                      Pun pariu ca redeventele sunt de tot rasul.

                      Gaze, petrol, lemn, cupru, teren arabil de calitate, am dat tot.
                      Am ajuns sclavi in tara noastra.
                      Iarnoi suntem ocupati cu lupta pentru putere, ca sa fure guvernarea cateva sute de milioane de euro in timp ce tara saraceste cu zeci de miliarde de euro.
                      Numai coloniile, in secolul 19, era jefuite in halul asta.

                      Adevarat, Ceausescu i-ar fi impuscat pe cei de au vandut resursele pe nimic ca tradatori de tara, si ar fi risipit el banii din exploatari pe proiecte bombastice si neprofitabile.
                      Last edited by mr.K; 2 April 2018, 09:10. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by gecmc94 View Post
                        Ca-n bancul cu Mihai Viteazu, eu acum am aflat.
                        Păi da, fix ce spuneam...

                        Dacă nu ai fost ușor ironic (și așa îmi place să cred), repet, trebuie să și ai ochi să vezi / citești sau urechi să auzi. Din păcate la noi dezinformarea datează de mai bine de 70 ani, de pe vremea când PSD se numea PMR ți Iliescu se școlea la ruși.

                        Foarte pe scurt, în 2016 secțiile de hematologie din România nu beneficiau de sporuri identice cu cele de pe secțiile de oncologie, deși lucrau cam cu aceleași subtanțe care puneau viața în pericol dacă nu erau manevrate corect. Ani de zile după revoluție, sindicatele nu au făcut mai nimic în acest sens, deși conducerile spitalelor (inițial directori, ulterior manageri) au trimis zeci / sute de memorii la Ministerul Sănătății, dar fără rezultat. Corectarea s-a produs undeva prin iunie 2016.

                        Aș spune mai degrabă că acest "gest" a fost unul gen "s-a făcut dreptate în sfârșit" personalului medical de pe hematoligie.

                        Pe lângă asta au mai fost ceva schimbăi, în bine, desigur, ceea ce a dus în perioada imediat următoare la stoparea exodului personalului calificat în țări europene, reducându-se numărul cu un procent semnificativ (iar asta a spus-o și actualul ministru al sănătății).


                        Originally posted by mr.K View Post
                        Vlad Voiculescu a fost cam singurul care a avut tupeu sa se ia de caracatita din sanatate.
                        Mi-ar place sa fac parte din echipa lui intr-un proiect.
                        E la ani lumina ca educatie si logica de analfabetii pezedisti scoliti la partid.
                        Că tot veni vorba de Vlad, și pentru că aici vorbim de politică, după ultima lui postare pe Facebook se pare că...

                        Originally posted by Vlad Voiculescu View Post
                        Bună dimineața!

                        În primele 48 de ore de la anunțarea depunelor actelor pentru noul partid, aproape 30.000 s-au înscris ca susținători ai RO+. Dintre aceștia, aproape 17.000 și-au declarat dorința de a fi membri de îndată ce RO+ va primi confirmarea de înregistrare din partea Tribunalului București.

                        Miza principală pentru următorul an va fi asta: implicarea oamenilor buni, a celor care au stat deoparte până acum, în politică!

                        Politica nu trebuie să fie o mocirlă. Politicianul nu trebuie să fie porc. Modul cum ne așezăm lucrurile #înȚaraNoastră, pentru noi și pentru ceilalți - pentru că asta face politica - ar trebui să fie despre ce putem face noi, #împreună!

                        Dacă vom fi destul de mulți și destul de hotărâți, vom reuși!

                        Haideți alături de noi!

                        http://www.romaniaimpreuna.ro/alatura-te
                        Acum să vedem ce avem aici...

                        - o bună parte din cei de mai sus provin de la USR
                        - altă gașcă este pro Cioloș
                        - unii care se înscriu o fac doar pentru a fi contra PSD
                        - unii sunt indeciși
                        - unii nu vor ieși la vot

                        Am curaj să spun că din cei 17.000 care și-au declarat intenția de a fi membri de partid, se vor înscrie mai puțin de 3000, iar din totalul de mai sus (30.000 susținători cu tot cu membri), nu vor merge la vot mai mult de 1500 ori se vor răzgândi, ceea ce va reprezenta sub 5%, minim să intre în Parlament.

                        Oricum, până la alegerile parlamentare, vor fi cele europarlamentare in luna mai a anului viitor, alegeri care de regulă nu au prezentat interes românului de rând.

                        **************

                        P.S. Vă mulțumesc dacă ați parcurs tot textul și nu ați citit pe diagonală.
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • Originally posted by Catalin S. View Post
                          Am curaj să spun că din cei 17.000 care și-au declarat intenția de a fi membri de partid, se vor înscrie mai puțin de 3000, iar din totalul de mai sus (30.000 susținători cu tot cu membri), nu vor merge la vot mai mult de 1500 ori se vor răzgândi, ceea ce va reprezenta sub 5%, minim să intre în Parlament.
                          La alegeri participa la vot si ceilalti ce nu vor sa se implice politic neaparat. Estimarile tale as zice ca sunt exagerate. Nu poti face statistica pe un esantion complet nedistribuit. Asteapta putin sa intre in 'piata' partidul si apoi vedem cum sta treaba.

                          Platform RO100 e demult activa (eu insumi am participat si propus anumite idei). S-au conturat foarte multe propuneri din care au rezultat proiecte ce vor fi folosite de catre RO+ in cazul in care ajung sa intre in Parlament sau in lupta politica. Ai ramane surprins ce tinta are Ciolos ca si bazin electoral.

                          Ramane de vazut cum evolueaza.
                          I have no special talent. I am only passionately curious.

                          Comment


                          • Dupa ce pezede va strange surubul la pomeni din lipsa de bani, cred ca multi vor vota o alternativa.

                            Comment


                            • Originally posted by Silviu View Post
                              Estimarile tale as zice ca sunt exagerate. Nu poti face statistica pe un esantion complet nedistribuit. Asteapta putin sa intre in 'piata' partidul si apoi vedem cum sta treaba.
                              Posibil să mă-nșel, doar că apelul primit pe wazzup azi dimineață, nu a venit de la un om de rând căruia să-i pun vorbele la îndoială, ci de la cineva, să zicem din "sistem" și bun prieten cu statisticienii (ăia cu grade), apel care mi-a confirmat cât de cât ce mai știam și eu înainte.

                              Originally posted by Silviu View Post
                              Platform RO100 e demult activa (eu insumi am participat si propus anumite idei). S-au conturat foarte multe propuneri din care au rezultat proiecte ce vor fi folosite de catre RO+ in cazul in care ajung sa intre in Parlament sau in lupta politica.
                              Fix despre asta vorbeam cu nevastă-mea azi dimineață, avansând ideea că nu este frumos să te folosești de cei înscriși deja în 2016-2017.

                              Mai mult, una este să fii membru simpatizant și alta este să fii membru "cu acte în regulă", la ultimul gen fiind nevoie și de CNP ca totul să fie "politically correct". Acum dacă băieții au preluat CNP-urile de pe cealaltă platformă și le-au contopit cu cea nouă, este de înțeles de unde și cifrele amintite de Voiculescu, doar că... puteau să anunțe ceea ce unii dintre noi am dedus.

                              Originally posted by mr.K View Post
                              Dupa ce pezede va strange surubul la pomeni din lipsa de bani, cred ca multi vor vota o alternativa.
                              Partidul România Mare este pe ducă. Aproape inexistent chiar. Alegătorii cu studii superioare și cu un dram de creier, vor opta pentru partide gen RO+, USR, formațiuni în general cârmuite de oameni deștepți, dar...

                              ...cât la sută din alegători reprezintă asta? Puțin, foarte puțin.

                              Restul?

                              Se vor îndrepta către partide cu iz naționalist sua măcar cu mesaj naționalist, deoarece (că doar nu degeaba am amintit mai sus de PRM), foarte curând românul va duce dorul, va simți lipsa unui astfel de partid. Și slavă domnului, în ultimile luni au apărut deja vreo 3 sau 4... unul dintre ele fiind Coaliția Națională pentru Modernizarea și Respectarea României (CNMR) care de curând l-a băgat în față pe "maestrul" Gheorghe Turda gen "hai să-l luăm așa, măcar de imagine".

                              Deși momentan este doar un timid ONG condus de Alexandru Cumpănașu și finanțat de SIE, o să vezi că ulterior se va transforma și ăsta în partid, pentru că acesta este "mersul" la noi... Așa și, vei spune? Nu, nu... Întrebarea este de fapt alta. "Va prinde la populație?" Foarte posibil da... Va prinde!

                              Rămâne totuși de văzut, vorba lui Silviu, ce se va întîmpla în perioada următoare.

                              Și apropos de naționalism și cu asta închei, credeți că discursul lui Dragnea de zilele trecute din Parlament (acela cu unirea cu Modova, în care a spus că este pro uniune) a fost doar așa, să fie acolo? Din contră! PSD nu face decât să "împrumute" electoratul formațiunilor naționaliste. Dacă până de curând "ai lor" erau cumva pro ruși sau cu teamă de mama Rusia, mai nou s-au reorientat.

                              Cel puțin la nivel declarativ. Până la alegerile următoare. Remember, luna mai 2019, Europarlamentare, dar și ce vor urma.
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • Originally posted by Catalin S. View Post
                                Fix despre asta vorbeam cu nevastă-mea azi dimineață, avansând ideea că nu este frumos să te folosești de cei înscriși deja în 2016-2017.
                                Pai RO100 = RO+ :-) Se stia de mult timp ca va urma si partidul. Doar cei din exterior nu stiau, intern s-a discutat foarte mult si s-a si votat daca se vrea sau nu sa se mearga mai departe folosind proiectele conturate deja.

                                Eu as zice ca a fost o miscare inteleapta sa construiesti prima data (idei care apoi au devenit proiecte viabile) si apoi sa te implici direct.

                                Daca vrei e modelul Macron din Franta. De asta am zis sa asteptam sa vedem ce electoral are ca tinta RO+. O sa ramana multi surprinsi.

                                Originally posted by Catalin S. View Post
                                Mai mult, una este să fii membru simpatizant și alta este să fii membru "cu acte în regulă", la ultimul gen fiind nevoie și de CNP ca totul să fie "politically correct". Acum dacă băieții au preluat CNP-urile de pe cealaltă platformă și le-au contopit cu cea nouă, este de înțeles de unde și cifrele amintite de Voiculescu, doar că... puteau să anunțe ceea ce unii dintre noi am dedus.
                                Sa ne intelegem: RO+ este un partid nou (ca forma de organizare), infiintat de membrii fondatori, deocamdata. Nu ai cum sa preiei CNPurile vechi deoarece membrii normali se pot inscrie doar dupa ce partidul primeste statut juridic.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google