Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by aris86 View Post
    @Fane... ...A promis ca face banda unica/pista de biciclete/parcari de tip ride sharing si autobuze noi...
    Nu e bine. Altceva trebuie facut cu banii aia.
    Spitalul din Craiova are legatura cu psd deci nu e bun.

    Comment


    • Cred ca susținătorii psd suferă de paranoia. Nu a zis nimeni ca nu e bun spitalul, doar te ataci singur......

      Comment


      • Originally posted by aris86 View Post
        Cred ca sustinatorii psd sufera de paranoia...
        Eu cred ca ceilalti. "Orice face psd nu e bun. Orice psd-ist e corupt. Orice psd-ist fura. Orice psd-ist e infractor. Orice face psd-ul face ca sa fure." Si altele.

        Comment


        • Nu ne atingem de Pilonul II doar il facem facultativ, probabil daca nu o sa-ti exprimi disponibilitatea sa participi nu vei mai cotiza. Si uite asa probabil se va desfiinta de la sine din lipsa de cotizanti...

          “Bravo” PSD...






          Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Originally posted by Silviu View Post
            Nu ne atingem de Pilonul II doar il facem facultativ...
            De ce sa fie obligatoriu? Sunt convins ca daca ar fi fost facultativ nici macar un sfert dintre cotizanti nu ar fi vrut sa dea niste bani... cuiva care cica are grija sa ai pensia asigurata. Si statul este obligat sa-ti asigure pensie.
            Eu zic sa fie facultativ si sa ne dea banii inapoi.
            Last edited by Fanez; 7 September 2017, 19:14.

            Comment


            • Cuiva care se pricepe sa faca bani, spre deosebire de stat care stie doar sa cheltuie. “Impecabila” logica domn’ Fanez.


              Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Originally posted by Silviu View Post
                Cuiva care se pricepe sa faca bani... ... “Impecabila” logica domn’ Fanez.
                Si tu ai dreptate.
                Intrebarea mea este: De ce sa fie obligatoriu? Imi iei banii cu japca sa-i inmultesti in favoarea mea? Lasa-ma sa decid eu unde ii bag.
                Repet: sa fie facultativ si sa-mi dea inapoi banii luati cu japca, chiar si asa inmultiti.

                Comment


                • Dar cine i-a luat cu japca? Statul a infiintat pilonul II ca o masura de precautie in cazul unui colaps. Statul cand era condus de oameni care mai si gandeau.

                  Acum au venit astia si vor sa-l inchida pentru ca au nevoie de bani nu pentru ca se gandesc la oameni.

                  Pricepi care e oportunitatea aici? Inteles ca aprobi toate masurile PSD dar ar fi bine sa si judeci putin sa vezi daca nu cumva mai mult pierdem decat castigam...


                  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Originally posted by Fanez View Post
                    Nu e bine. Altceva trebuie facut cu banii aia.
                    Spitalul din Craiova are legatura cu psd deci nu e bun.
                    Are legatura cu Bucurestiul si nu stiu eu ? Care banii aia ? Banii psd ? FiiRea ce face cu banii psd?
                    o/____\o
                    (i)
                    .........

                    Comment


                    • Originally posted by Silviu View Post
                      Dar cine i-a luat cu japca? Statul a infiintat pilonul II ca o masura de precautie in cazul unui colaps...

                      Pricepi care e oportunitatea aici?
                      Omule, inainte de pitonul2 sistemul de pensii avea excedent. M-ai intrebat daca sunt de acord sa-mi iei niste bani care se vor duce unde vrei tu? Mi-ai garantat ca orice "firma" d-asta ar da faliment am banii mei de acolo asigurati? Colapsul cui? Masura de precautie in caz ca intra tara in faliment?
                      P.S. cine era statul cand s-a hotarat asta?

                      Comment


                      • Pezedeu' ne face acusi cadou un pret de peste 5 lei litrul de bezina.
                        Bine, unii vor spune ca pretul il stabilesc producatorii, dar cum pretul e format din taxe mai mult de jumatate, ramane ca pezedeaua ne jecmaneste.

                        Comment


                        • noooo.....

                          ei doar aduc preturile pe un fagas normal . au dreptul pentru ca au fost alesi. multinationalele jecmaneste , fostii si ex-ii , ailalti , aia rai , baubau , ungurii , Soros , americanii, jidanii , corporatistii , tiganii , etc.
                          e vina astora ca anaful nu colecteaza bani, ca tara a intrat iar cu un picior in groapa.
                          Jurnal online, pentru candidați și angajatori. Cele mai proaspete știri din domeniul HR, editoriale semnate de specialiști cu experiență, job-uri. Resurse. Umane.


                          "Până acum, cifrele oficiale nu confirmă spusele premierului. Avem cea mai slabă colectare făcută de ANAF pentru taxe şi impozite în ultimii 10 ani, de doar 25,4% din PIB."
                          Last edited by Costi-bc; 7 September 2017, 22:14.
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Originally posted by Fanez View Post
                            Omule, inainte de pitonul2 sistemul de pensii avea excedent.
                            Asa si? Oameni intregi la cap s-au gandit ca e bine sa extinda baza de pensii in sistemul privat care este mult mai stabil si profitabil decat cel de stat.

                            Originally posted by Fanez View Post
                            M-ai intrebat daca sunt de acord sa-mi iei niste bani care se vor duce unde vrei tu?
                            Nu ti-au luat niste bani suplimentari. Din aia pe care oricum ii dadeai la pensie Statul a decis sa mute un procent in fonduri private. Cum statul nu te intreaba daca esti de acord cu taxele si impozitele la fel nici aici nu avea de ce sa te consulte. Mai ales ca a fost o masura foarte buna.

                            Originally posted by Fanez View Post
                            Mi-ai garantat ca orice "firma" d-asta ar da faliment am banii mei de acolo asigurati?
                            Sigur ca sunt garantati ca altfel nu ar exista aceste fonduri. Uite un exemplu, gigantul modial AIG a disparut de pe piata, fondul lor de pensii a continuat, a trecut la ALICO si apoi la MetLife. Nu a disparut.

                            Vezi, tocmai pentru ca majoritatea oamenilor nu inteleg aceste mecanisme financiare, Statul nu sta sa te intrebe daca esti de acord cu fiecare masura in parte.

                            Originally posted by Fanez View Post
                            Colapsul cui? Masura de precautie in caz ca intra tara in faliment?
                            Colapsul Fondului Public de Pensii. Cred ca stii deja ca din taxe doar 2/3 din bugetul Fondului se strange, restul e suportat din alte surse. Si raportul se modifica de la an la an. Si din pacate nu inspre bine. Sunt curios la finalul anului cu toate pensiile speciale unde ajungem ...

                            Originally posted by Fanez View Post
                            P.S. cine era statul cand s-a hotarat asta?
                            Irelevant. Oricine a luat decizia a facut foarte bine.
                            I have no special talent. I am only passionately curious.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Pezedeu' ne face acusi cadou un pret de peste 5 lei litrul de bezina...
                              Pai cine dicteaza preturile? Psd desigur. Eu as propune sa se stabileasca prin OUG 13.2.0.1 pretul de 10 lei/litru.
                              Hai sa iesim in strada impotriva cresterii preturilor la carburanti! Impotriva celor care cer asemenea preturi. Nu statul sa faca pentru noi, noi sa facem pentru noi iesind in strada.
                              Pentru "jos guvernul" iesim dar pentru "jos omv, petrom, rompetrol etc." iese cineva? Hai sa iesim pentru "jos benzinarii"!
                              Sau hai sa nu mai cumparam daca nu ne convine pretul.
                              In germania s-a scumpit carnea de porc, o luna n-a mai cumparat nimeni. S-a ieftinit.
                              In polonia s-a scumpit carnea. Nu mai cumpara nimeni carne dar toata lumea avea carne zilnic. S-a ieftinit.
                              Vrem ieftiniri? Hai sa nu mai cumparam la pretul lor.
                              Peste tot in lume toate se ieftinesc de sarbatori, la noi se scumpesc toate. De ce? Pentru ca noi cumparam!

                              Originally posted by mr.K View Post
                              ...ramane ca pezedeaua ne jecmaneste.
                              Ramane ca prostia noastra ne jecmaneste.
                              Cand statul a eliminat vreo taxa, s-a ieftinit ceva?
                              Last edited by Fanez; 7 September 2017, 22:46. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by Fanez View Post
                                Pai cine dicteaza preturile? Psd desigur.
                                Realizezi ca mai bine 50% din pretul la pompa este dat de accize (adica taxe)?

                                Acuma PSD vine si mareste din nou accizele. Oare cine creste pretul?

                                S-a trezit Tudose sa zica ca nu a scazut pretul atunci cand au scazut accizele (desi toate graficele il contraziceau) si atunci hai sa-l punem la loc.

                                Din nou, marire artificiala de pret pentru a aduna bani la buget. Bani pe care bineinteles nu ii investim in infrastructura ci in pensii, salarii si alte pomeni.

                                Originally posted by Fanez View Post
                                Cand statul a eliminat vreo taxa, s-a ieftinit ceva?
                                Da. Cand a redus accizele la carburant a scazut pretul, chiar foarte mult a scazut.
                                Last edited by Silviu; 7 September 2017, 22:50. Reason: Automerged Doublepost
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google