Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • fuji si dek scolesc de vreo 5-6 ani oameni in macedonia, flex are in vedere un site in serbia/macedonia. kathrein lua in calcul cum cateva luni intrarea in ue a croatiei, salarii comparabile cu ale noastre, mai aproape de germania, infrastructura...
    altii au mutat deja proiecte in site-urile din bulgaria, ucraina. atat de performanti si de ieftini suntem. tot flex a pierdut acum 3 ani cateva contracte mari pt ca s-a refuzat investirea in inca un modul in timisoara in favoarea fabricii din ungaria. foxconn si jabil nici nu se gandesc sa vina in romania. dacia muta usor productia in maroc, rusia, ucraina si turcia.
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • Lasa ca-i invita Livake pe toti pe Belina, paradis fiscal.
      Si Olguta ii poate invita, cica si ea ar fi proprietareasa pe domeniul statului.

      Comment


      • 5-6 ani, hai? Mă bucur că voi trei IT-iști începeți să fiți sincer cu voi și să recunoașteți două lucruri:
        - Clasa IT-iștilor din România și-a cam ridicat nasul prea sus, și-a pierdut umilința, și-a pierdut setea de învățare și are pretenții financiare exagerate
        - Concurența țărilor vecine este enormă. Nu doar pe plan low-cost (Bulgaria, Serbia dar mai ales enorma Ucraină), dar și pe planul competențelor (Polonia, scoate 19000 de absolvenți IT pe an cu universități de top, dar și Rusia).

        Comment


        • gecmc94 da...si-a cam ridicat nasul pe sus...cand un muncitor sapa pe camp 12 ore/zi...el cum indrazneste...nu? Sau cam asta invata PCR-uril (sau cum il numiti acum: PSD). Ce nesimtiti...scosi afara din tara...Nu conteaza ca noi ne tocim coatele invatand...si nu stam prin birturi de dimineata pana seara...Auzi...daca vrei gandirea asta...ce nu te duci tu in Corea de Nord? Sau inca va este dor de perioada comunista cand toata lumea era egala: si putorile si oamenii car emunceau traiau la fel?
          Astept ca voi PCR-istii sa recunoasteti ca fara programatori (si in general tot ce inseamna outsourcing...companii etc)...erat inca cu buda in fundul curtii si in loc de hartie igienica cocean (cine-si permitea...)
          Pai sa-ti explic de ce concurenta este enorma:
          Salariile sunt usor asemanatoare (poate putin mai mari in Serbia)...in schimb taxele sunt mai mici, clasa politica mai stabila (nu cu uite ordonata...nu-i ordonanta...uite taxa...nu este taxa...)

          Comment


          • Originally posted by bolovan View Post
            Dar cine doreste sa-si deschida un birou nou in RO...se gandeste de doua ori.
            In principal din cauza saturatiei si apoi instabilitatii. Oricum efectele la ce zici tu vor fi vizibile in curand (un an sau doi), mai ales cu kick-down-ul asta practicat de PSD in ultimele luni ...
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • Originally posted by gecmc94 View Post
              5-6 ani, hai? Mă bucur că voi trei IT-iști începeți să fiți sincer cu voi și să recunoașteți două lucruri:
              - Clasa IT-iștilor din România și-a cam ridicat nasul prea sus, și-a pierdut umilința, și-a pierdut setea de învățare și are pretenții financiare exagerate
              - Concurența țărilor vecine este enormă. Nu doar pe plan low-cost (Bulgaria, Serbia dar mai ales enorma Ucraină), dar și pe planul competențelor (Polonia, scoate 19000 de absolvenți IT pe an cu universități de top, dar și Rusia).
              Eu nu-s IT-st sunt inginer, electronist, specializarea telecom, lucrez intasmplator acum in telecom, dar ca ing de mentenanta, automatist; nu fac soft care sa se vanda, dar pot sa-ti garantez ca de pe firma asta isi trag banii unii care nu vad decat maxim lungul nasului.

              - nu doar it-istii au nasul pe sus. simpli operatori, cu 2 clase, vin la interviu si-ti spun ca ei pt 1200 de lei salariu nu se trezesc dimineata. eu am inceput ca inginer cu salariu de 170 de dolari, astia pt 250 de euro nu au chef de munca.
              -vina e a scolilor si a parintilor handicapati, nu a it-stilor.
              -concurenta vecinilor e enorma prin prisma salariilor, a stabilitatii legislative si a infrastructurii mai bune.
              - as vrea sa-i vad pe astia "anti-smecheri" cum ar trai ei daca subit ramania s-ar lipsi de banii bagati in tara de firmele astea de rahat in care trag unii ca robii ca sa aiba altii parte de mariri nesimtite si nemeritate, intr-un sistem capusat si suprapopulat, ak.a. sistemul bugetar.
              - ca sa fiu al dracu' pan' la capat, lumea a progresat nu datorita "umanistilor" (astia si-acu sunt majoritari in spatele celor mai multe porcarii din lumea asta) ci datorita fraierilor de ingineri. noi ne facem emsria ca ne place tehnica, nu ca ne place sa-i exploatam pe aia care lucreaza. fara faznii de ingienri, ati trai in pesteri si v-ati uita la poze mazgalite cu rahat pe stanci, de internetul pe care sa va afisati elucubatiile nici n-ar putea fi vorba. asa ca ati putea sa ziceti "multam" si pe viitor ar fi frumos din opartea voastra sa aveti ciocu' mic!
              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

              Comment


              • Seba, hai sa fin corecti: lumea a progresat datorita stiintelor exacte :-). Inginerii sunt doar o parte din progres :-).


                Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
                I have no special talent. I am only passionately curious.

                Comment


                • mea culpa. am uitat de matematicieni, fizicieni, chimisti. imi cer scuze fata de cei pe care I-am uitat...
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • SI umanistii...si toti...totul este un echilibru intre ei...si nu o cursa de calcat in picioare si strangulat capra vecinului...asa cum s eintampla acum cu PCR-ul...PSD-ul

                    Comment


                    • @bolovan, da de dragul “politically correctness”-ului dar daca e sa fim realisti :-) as merge pe mana lui Seba (lista la care as mai adauga informaticienii).


                      Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • Pai eu am mers pe mana lui...dar am adus si completari.
                        Societate are nevoie de aproape toate clasele (mai putin coruptii...si infractorii...de asta si in tarile cu o evolutie mult peste a noastra...infractiuniile sunt mult reduse)

                        Comment


                        • OFICIAL! Guvernul are inca un analfabet! Dupa ce a facut o greseala ENORMA, ministrul Carmen Dan, NU si-a cerut scuze.

                          Ministrul de Interne Carmen Dan sustine vineri, pe Facebook, ca nu-si cere scuze pentru ca a pronuntat gresit o litera. Precizarea ministrului de Interne vine la o zi dupa ce a folosit gresit termenul de „pronume“ in loc de „prenume“.
                          „Nu-mi cer scuze pentru ca am pronuntat gresit o litera! Sunt om, nu sunt masina!
                          Sicritara de scoala nici nu stie ca nu e vorba de o litera, ci de un cu totul alt cuvant, cu alt inteles.

                          Vineri Livake a sp[usa ca nu l-a chemat DNA-ul, dar azi declara ca luni se duce la DNA.
                          Cred ca e vremea ca mincinosul sa aiba niste palpitatii legate de libertatea sa.
                          Last edited by mr.K; 12 November 2017, 15:11. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • oricum o sa se opuna parlamentul ca sa fie saltat. nu pe livake ar trebui facut tam-tam, ci pe tampeniile lu' toderash si-ale lu' oligofrenuta.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • Trebuie că am fost plecat de pe planetă. Ce a mai făcut Olguța?

                              Comment


                              • Nu stiu daca Fane remarca scumpirile, dar acum ceva timp sustinea sus si tare ca nu se scumpeste nimic, doar salariile cresc.
                                Bine-i sa fii pezedist, vezi numai lapte si miere peste tot, iar astea pot fi furate, bineinteles.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google