Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mr.K View Post
    Suntem penultimii in UE zic unii, eu spun ca suntem chiar ultimii. La orice conteaza.
    In completare si un lucru "pozitiv" : Suntem pe locul 2 in lume la emigrare dupa Siria.
    Se pot scrie 1000 de telejurnale pe 1000 de pagini de forum pline de cifre, date si statistici, realitatea este acolo, afara si nu ai cum sa o ascunzi. De prea mult bine pleaca oameni din tara? Mai nou am fost anuntat de fica mea care tocmai s-a intors din Olanda(un fel de schimb de experienta) : Nu te supara dar nu mai stau, cu prima ocazie plec, este o diferenta enorma de nivel de trai si nu numai.

    Comment


    • Ai uitat de Polonia.
      Si e normal sa fie asa.
      Din fostul bloc comunist suntem a doua tara ca populatie. Daca din Bulgaria, de exemplu, ar fi emigrat 3 mil ramanea pustie.
      "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

      Comment


      • E normal? Parca bunastarea e peste noi. Iar propagandistii provaduiesc viitorul de aur.
        Si tarisoara asta poate ramane pustie. Din ce stiu vreo 4 milioane muncesc pe afara. Vreo 4 milioane produc efectiv prin tara. Cei din urma vor fi din ce in ce mai putini. Unii se mai pensioneaza iar cei tineri se vor satura de mizeriile astea si vor pleca si ei.

        Se pot scrie 1000 de telejurnale pe 1000 de pagini de forum pline de cifre, date si statistici, realitatea este acolo, afara si nu ai cum sa o ascunzi
        Mike, pe asta se bazeaza propagandistii postaci. E usor sa il prosteasca pe nea Tilica asistatul. Dar nu si pe cine a vazut si trait in alta societate. Desi si acestia ar dori sa traiasca bine in tara lor. Iar asta nu implica doar veniturile, ci si restul: legislatie, servicii publice, infrastructura, educatie, sanatate....Cand compari cum e la altii si cum e la tine in tara te cam doare sufletul.

        @ Fanez. Giuliani a recunoscut. Citeste mai sus sau dai un gugale. De la Puiu la Daddy e o nimica toata.
        Despre stergatoarea aia de carti nu mai are rost sa discutam. Rau au ajuns astia de la putere daca isi justifica josniciile cu asa ceva.
        Last edited by Gil26; 9 September 2018, 16:04.

        Comment


        • Nu dramatiza. Erau cam 3, nu 4 milioane care produc afară. Însă, mare atenție la aceștia. Cei mai mulți nu au și nu vor avea capacitatea financiară de a rămâne afară. Fiica lui Mike este la început. Va sta în camere la cămin, va strânge niște bănuți pentru avans, va vedea cât de scumpe sunt proprietățile acolo și taxele. Cineva trecut de 40 de ani va vedea că la pensionare, va ajunge sărac neavând contribuție suficientă la pensia occidentală. Sau va munci până la moarte, dacă îl mai angajează cineva după 60 de ani.

          Dintre cele vreo 3 milioane de români care muncesc acum în afară, eu nu cred că mai mult de câteva sute de mii au capacitatea financiară să se stabilească definitiv afară.

          Comment


          • Despre stergatoarea aia de carti
            Ca si cum ai zice despre un IT-st ca e stergator de tastatura.

            Comment


            • Pun pariu cu oricine că se pregătește candidatura doamnei Firea la prezidențiale.

              Cine este cu mine? ��

              „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

              Comment


              • se pregătește candidatura doamnei Firea la prezidențiale.
                Si eu am banuiala asta. Ar putea candida si ca "independent".

                Comment


                • Pai Dragnea l-a facut "independent" pe Ponta. A urmat Grindeanu. Apoi Tudose.
                  Acum cateva zile credeam ca o va mazili si pe Stirea.
                  Dar azi nu mai sunt asa sigur.
                  Daddy i-a hacuit pe toti care gandeau altfel decat el si are in jurul lui doar pupincuristi. Stirea a inceput sa adune o echipa in jurul ei.
                  Bine, in ecuatie intra cumva si curvele de la ALDE, marii baroni sau hoti, aia din jurul lui Ponta si Tudose,...
                  Va fi interesant. Dar nu pariez.
                  Last edited by Gil26; 9 September 2018, 18:12.

                  Comment


                  • Originally posted by Gil26 View Post
                    E normal?
                    De ce te miri? Nu ti se pare normal ca o tara cu 20 mil de locuitori sa "dea" mai multi emigranti ca o tara cu 7 mil? D-aia comunitatile de polonezi din Europa sunt mai mari ca cele de romani.

                    Originally posted by Gil26 View Post
                    Parca bunastarea e peste noi. Iar propagandistii provaduiesc viitorul de aur.
                    Oamenii urmeaza banii de cand lumea. In anii 60-70, chiar si 80, Italia, Grecia dar si altele "furnizau" cei mai multi emigranti din Europa.
                    Cat despre viata/traiul celor care muncesc "afara" ii las pe cei cu experienta sa se pronunte.
                    "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                    Comment


                    • Ai uitat China.

                      Comment


                      • Nu, n-am uitat-o. Cum n-am uitat nici Mexicul, principalul furnizor de emigranti in SUA. Dar credeam ca vorbim de Ieuropa. Ca spre ea se-ndreapta sirienii mentionati mai sus.
                        "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          ...Mosnegii care intre pauza de aranjat proteza si mersul la piata scriu cateva randuri contra cost pentru sustinerea psd sunt buni pentru propaganda voastra de partid, la sedintele sobolanilor rosii si ale paduchilor aldisti.
                          In schimb, "Mosnegii care intre pauza de aranjat proteza si mersul la piata" ca si babornitele care scriu contra psd, platiti(e) sau de "cunoscatori (are)" ce se afla sunt buni(e) pentru propaganda voastra.
                          Mexicul, principalul furnizor de emigranti in SUA.
                          China e secundarul? Daca o luam asa, China e principalul furnizor de emigranti din lume.
                          Last edited by Fanez; 9 September 2018, 20:07.

                          Comment


                          • Locul 2 MONDIAL nu in Europa.

                            @gecmc94
                            Cum le sti pe toate colega. Chiar asa viitor sumbru vezi tu? Te asigur ca nu este cazul(referitor la fica mea). Am o gramada de rude, cunostinte, prieteni a caror copii locuiesc (cu familiile) efectiv "dincolo " si o duc BINE mersi, mult mai bine decat in paradisul PSD.
                            Ps
                            Nivel de trai crescut, dupa cum spunea cineva putin mai sus, inseamna ceva mai mult decat un salariu mai mare. Inseamna sa simti ca esti respectat, sa vezi ca iti sunt recunoscute meritele, sa ai siguranta ca cei platiti ca sa vegheze la bunul mers al tarii si al bunastarii tale isi fac datoria si nu te vand, fura, mint. Inseamna ca de la educator pana la presedinte toti isi fac treaba si nu asteapta doar spagi, inseamna autostrazi, grija de mediu, curatenie si multe altele.

                            Comment


                            • Inseamna sa simti ca esti respectat, sa vezi ca iti sunt recunoscute meritele,
                              Nu stiu cine a zis ca nu sunt exceptii. "Capsunarii", salahorii etc. or fi fericiti afara? Despre ce emigranti discutam, de cei care considera ca orice portofel e al lor? I-am luat in calcul la numaratoarea celor care au plecat din tara "la mai bine"?
                              Am si eu cunostinte "emigrate" care au situatii foarte bune, n-au de ce sa se intoarca dar sa nu bagam la morman pe doctori, ingineri cu job in domeniul respectiv etc., impreuna cu prostituate/prostituati, "culegatori de portofele" si "cersetori".
                              Sa vedem o statistica. Ce procent a plecat la slugareala sau furaciuni si ce procent a plecat la o situatie cum ai prezentat mai sus.
                              Ne plangem ca au plecat tz-spe milioane de romani. Cati dintre ei aduc plus valoare si de cati dintre ei ne bucuram ca au emigrat si a scapat tara de ei?

                              Comment


                              • Eu am mai explicat...dar slugile psd-iste nu pricep: ma doare in cur ca am salar 100 lei...sau 100.000.000 lei. Degeaba am 100 mil lei salar...cand nu-mi iau nici o saorma cu de toate...dar mai tare ma bucur cand am salar 100 lei...platesc cheltuielile...si mai raman si cu 90 lei sa mananc toata luna saorma.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google