Discutii Amicale Despre Politica

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "Sa vedem o statistica. Ce procent a plecat la slugareala sau furaciuni si ce procent a plecat la o situatie cum ai prezentat mai sus."

    Ar fi interesanta o statistica. Dar tind sa cred ca slugareala si furaciunea mai nou prefera sa ramana ca asistati in tara sa asigure masa electorala a... nu mai zic cui.

    Comment


    • @Fanez vezi ca aia care au plecat duc in spate o buna parte din economie (aduc valuta in tara...ca altfe...din reformele economice...venezuela scria pe noi)

      Comment


      • Mike
        Aici, tot ONU, zice ca 3,4 mil e toata diaspora, nu cei plecati in ultimi 10 ani. La fel, acelasi procent 17% din populatie, e toata diaspora, nu cei plecati in ultimi 10 ani. Cresterea exponentiala a inceput in 2009 pe vremea guvernarii PDL (in urma unor decizii de dreapta), actual PNL.
        Am si o nedumerire, poate reuseste cineva sa ma faca sa-nteleg. Emigrantii din MB si Germania au plecat ca erau morti de foame sau au urmat banii?
        "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

        Comment


        • Au urmat un alt nivel de trai.Greu de inteles ca nu banul este totul (poate pentru unii... da).
          PDL, PNL... sunt de acord... alti hoti si totusi aceasi.

          Comment


          • Originally posted by C.Mike View Post
            Au urmat un alt nivel de trai.Greu de inteles ca nu banul este totul (poate pentru unii... da).
            Si nivelul de trai cu ce ti-l asiguri, inca sunt nelamurit.
            "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

            Comment


            • Cu tot respectul, cred ca o sa ramai nelamurit.

              Comment


              • deci .... e cineva? as bea o bere castigata cinstit )))

                „Opiniile sunt libere, dar nu și obligatorii.”

                Comment


                • C.Mike toata stima pentru postul #2803.

                  Pentru unii nivelul de trai inseamna burta plina. Pentru altii inseamna si altceva.
                  Bine ar fi sa realizeze macar atunci cand stau la coada la un ghiseu iar functionarul ii trateaza cu dispret si le mai cere nu stiu ce acte. Cand merg cu copilul la spital si trebuie sa cumpere medicamente, cand dau spaga ca sa rezolve ceva, cand cauta o scoala sa inscrie odrasla, cand dau cu roata in hartoape. Si multe altele.

                  Dar nu conteza. Fiecare are dreptul la optiuni.
                  Bine ca inca mai avem optiuni. Dupa Daddy si motociclist ne-ar ramane doar Siberia. Tanti Weber si clica lucreaza la asta.

                  Apropo de scoli si planul fix de guvernare (cum spunea un coleg). Nu stiu care guvern spunea de constructia a vreo 1 200 de scoli noi. Acum vedem ca mai apar cateva clase in vagoane.
                  Iara nu stiu care guvern a scos taxa de mediu. Tanti Gratiela acum vreo trei luni a spus ca o va reintroduce si ca lucreaza la calculul ei. Zilele trecute spunea ca inca lucreaza la formula magica. Nea Ivascu ne umple de cultura in anul centenarului. De tanti Ioana de la sport nici nu stiu daca mai traieste. Olguta o tot ameteste cu pensiile de peste cativa ani. Ala de la MAPN le da rusilor cu rachete in cap. Si aia de la transporturi au spus ca vor finaliza un pod.
                  In prima linie sunt Tudorel, Carmencita si Eugen (absolventul facultatii SRI).
                  Asta e guvernarea frumoasei aliante.
                  Last edited by Gil26; 9 September 2018, 22:23.

                  Comment


                  • Originally posted by C.Mike View Post
                    Cu tot respectul, cred ca o sa ramai nelamurit.
                    Eram "precis".
                    Eu recunosc, acum cu jena, ca sunt materialist. Principalul criteriu (95%) cand m-am angajat la actualul loc de munca (cu mult timp in urma) a fost banutu. Nu m-a interesat daca am cafeaua gratis, daca am pauza de masa, daca-mi deconteaza transportul, bonuri de masa etc, m-a interesat cat "imi pune-n mana" la sfarsitul lunii. Si asta pentru ca oriunde m-am dus in lumea asta nu a interesat pe nimeni daca vorbesc limba, ce masina conduc, daca sunt frumos sau bine-nbracat, i-a interesat doar daca am cu ce sa platesc.
                    Si bolovan, cu cateva posturi in urma, nu a facut referire decat la bani.

                    @CostiC
                    Daca te referi la Firea eu cred ca daca nu da-napoi ii da la temelie.
                    "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                    Comment


                    • Foarte bine ca esti materialist si te-a interesat doar cat iti pune in mana angajatorul la sfarsitul lunii.

                      Pe colegul bolovan il intereseaza cu cat ramane in mana la sfarsitul lunii.
                      Diferenta de opinii.
                      Si apropo. Carburantii s-au scumpit, electricitatea si ea de luna viitoare, gazele la fel (si vedem la iarna). Potolul la fel.
                      Angajatorul tau ti-a marit si tie salariul (sau ma rog banutul in mana)?
                      Last edited by Gil26; 9 September 2018, 22:47.

                      Comment


                      • Gil, acum cam pari pesedist. Trebuie, pentru cultura ta generală, să știi că prețurile la energie în România sunt controlate de ANRE și ele se află pe o traiectorie de liberalizare. Eu nu am auzit opoziția (PNL, USR, Cioloș) să ceară scăderea acestor prețuri. Ele vor ajunge la media europeană. De ce ceri salariu mai mare? Un fost liberal, Băsescu, a spus că dacă nu-ți convine, pleacă din țară. A cere un salariu mai mare în țară este un mesaj exclusiv pesedist.

                        Iar prețurile la benzină/motorină sunt legate de evoluția prețului la petrol precum și de lipsa de concurență reală pe piața românească.

                        Nu mai poți da prețurile acestea înapoi. Drumul lor este către media europeană. Tot ce poți să speri este că salariul va crește.

                        Iar referitor la ce înseamnă "nivel de trai", hai să nu mai scriem poezii. La Vocea României a fost o cântăreață din Suedia, Lina Sanden care a spus în materialul intro care o prezenta cam așa: "când am venit în România, știam doar de comunism, sărăcie, corupție". A venit aici și a fost fermecată, devenind ghid turistic.

                        La nivel de corupție, nu suntem mai răi ca ungurii sau polonezii. Suntem mai săraci, adevărat iar România are o diferență mare între zonele sărace și cele bogate.

                        Eu n-am dat nicio mită în ultimii 10 ani. Dar cunosc oameni foarte educați care și-au plasat copilașii prin mită într-o grădiniță din zona serviciului printr-o viză de flotant luată prin declarații false.

                        A cui este vina? În mita de zi cu zi există doi actori: cel care dă mita (și are vina de 70%) și cel care o ia. Dacă românul s-ar conforma voluntar la lege și ordine, nu ar mai exista mita.
                        Last edited by gecmc94; 9 September 2018, 23:07. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by Gil26 View Post
                          Foarte bine ca esti materialist si te-a interesat doar cat iti pune in mana angajatorul la sfarsitul lunii.

                          Pe colegul bolovan il intereseaza cu cat ramane in mana la sfarsitul lunii.
                          Diferenta de opinii.
                          Pai si care-i diferenta? Amandoi ne-am referit doar la bani. Sau el se referea la buchete de flori si mi-a scapat?

                          Originally posted by Gil26 View Post
                          Angajatorul tau ti-a marit si tie salariul (sau ma rog banutul in mana)?
                          Bineinteles, o face constant, asa cum trebuie s-o faca orice angajator. Altfel n-ar mai fi fost angajatorul meu.

                          De restul vad ca s-a ocupat "ca la carte" gecmc.
                          "ana pauker si cu dej au bagat spaima-n burgheji".

                          Comment


                          • Se da urmatorul scenariu:ajungi la urgenta cu o problema grava, aia de acolo nu te baga in seama pana nu plusezi. Si sa nu spuneti ca nu sunt cazuri din astea. Ce vina, a cui? Sa zicem ca este copilul tau in situatia asta? Despre ce vorbim? Unii nu dau spaga datorita pilelor, functiilor de partid, nepotism, etc. Dar omul de rand, hai sa fim seriosi.

                            Comment


                            • Sunt un pesedist mascat. Multumesc pentru contribuitia la cultura mea generala.
                              Eu m-am referit la nivelul de trai si calitatea vietii.
                              Despre preturi liberalizate am mai discutat.
                              Si eu tot la bani m-am referit. Daca diferenta dintre cat castigi si cat cheltui (in mod normal) acum este egala sau mai mare decat inainte este bine. Dar daca este mai mica atunci nu este prea bine.
                              Fiecare intelege si interpreteaza ce si cum doreste.
                              Last edited by Gil26; 9 September 2018, 23:41.

                              Comment


                              • Mike, am să dau două exemple despre corupție în spital.

                                Brașov, primar din 2004 PNL, http://www.ziare.com/stiri/spitale/c...cazare-1467545

                                Bistrița, primar din 2008 PSD, http://gazetadebistrita.ro/spaga-la-...ordinea-zilei/

                                Era de aşteptat ca după tot ce s-a realizat la Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Bistriţa – aducerea acestei unităţi medicale la standarde europene prin dotarea cu aparatură şi instrumentar de ultimă generaţie, atragerea de medici cu experienţă şi nu în ultimul rând creşterile salariale uriaşe ca urmare a aplicării noi legi a salarizării, mai ales ale doctorilor – fenomenul şpăgilor oferite personalului medical să devină istorie. Din păcate vechea expresie ”afară-i vopsit gardul, înăuntru-i leopardu”, adică diferenţa dintre adevăr şi minciună, este mai de actualitate decât oricând. Este evident faptul că mentalitatea oamenilor, atât a celor care iau şpagă, personalul medical, dar şi a celor care o oferă, pacienţi şi aparţinători, este mai greu de schimbat.
                                Sunt foarte recente și din Transilvania. Sărăcia îndobitocește și mai ales dezonorează. Un popor dezonorat pierde orice fel de repere (ce jurământ al lui Hipocrat). Și ne-am pierdut onoarea cam demult, deși unii cercetători ai mentalităților poporului român spun că n-am fi avut-o deloc.


                                Uite, îi mai dau o lecție tehnocratului Vlad Voiculescu care ne cere să nu mai dăm șpagă.

                                "Dincolo de bulibaseala creata de doamna Olguta&Co. in sistemul sanitar si de noile inechitati create de legislatia proasta promovata de PSD-ALDE, cresterile succesive ale veniturilor din acest domeniu trebuie sa coincida cu eradicarea flagelului numit spaga sau plic", atrage atentia fostul ministru al Sanatatii, Vlad Voiculescu. El ii indeamna pe romani sa nu mai dea spaga in spitale, iar "Daca vi se cere, sunati aici: 0800.806.806 (hotline anticoruptie in spitale lansat in 2016)."


                                Tehnocratule, uite cum se dă o pildă de onoare unui popor, măi politician de carton.

                                Regina Maria a mers printre bolnavi. Ia fă tu un turneu, Voiculescule, din spital în spital și vorbește cu personalul medical, cu managerii, cu pacienții. Și vezi care este cauza mitei. Dă un exemplu personal de politician. Nu de demagog de cacao.
                                2020601_contributions_6160..jpg

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google