Intalnire Nationala Nr. 5 SIBIU 24-25 Iulie

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • bleizer vine cu prima doamna si mai vrea si 3 thailandeze si 2 rusoaice ,ok,sa vad ce pot rezolva pe plan local......... nici nu-i pretentios .
    http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

    Comment


    • Cateva obiective turistice
      Orasul Agnita intretine, prin demnitatea cu care a rezistat distrugerilor, un aer de specificitate, respirat in context transilvan. Specific pentru orasul Agnita sunt stilurile arhitectonice: Gotic-specific Renasterii si cel Bizantin.
      Fantana romana
      In curtea edificiului din strada Piata nr.3, pot fi admirate urme ale civilizatiei romane pe aceste meleaguri. Una dintre aceste urme - fantana romana - este zidita din piatra si are diametrul de aproximativ 1,20 m. Romanii au stiut unde sa sape fantana, astfel incat panza de apa freatica sa asigure apa potabila necesara locuitorilor si anume la baza glacisurilor .
      La circa 6 - 7 m. adancime oglinda apei ii arata functionalitatea, chiar in vreme foarte secetoasa, cum a fost vara anului 1987.
      Biserica ortodoxa Sfantul Nicolae
      A fost construita in anul 1795 -1797. Ctitorii bisericii au fost Dumitru Orghidan si Radu Bogdan, doi negustori brasoveni, care au ctitorit si alte biserici in Ardeal.
      In peretele din dreapta bisericii, in Sfantul Altar, se gaseste gravata in piatra inscriptia cu numele ctitorilor bisericii si data zidirii acesteia.
      Biserica in exterior are forma de corabie, iar in interior respecta stilul bizantin cu cupola si bolti in altar, naos si pronaos.
      Biserica este construita din piatra, caramida, tigla si lemn. De multe ori locasul de cult a fost reparat. Intra anii 1980 - 1983 biserica a fost imbracata intr-o frumoasa haina picturala de catre pictorul Vasile Blend.
      Intregul mobilier este sculptat din lemn de stejar, executat la atelierele Patriarhiei din Bucuresti.
      Intre anii 1994 - 1995 cladirii bisericii i s-a mai adaugat un nou edificiu, clopotnita, in care s-au ridicat cele doua clopote vechi cu care a fost inzestrata biserica, la care s-a mai adaugat inca unul mai mare.
      Alaturi de biserica se afla casa parohiala cu aceeasi vechime ca si biserica. Aceasta cladire a fost prima scoala romaneasca din Agnita. In prezent in aceasta cladire se afla Muzeul Protopopiatului Agnita, care contine: icoane pe sticla, icoane pe lemn, carte veche romaneasca, etc.
      In aceasta biserica se oficiaza slujbele cultului ortodox pentru toate trebuintele credinciosilor.
      Biserica Sfantul Nicolae, alaturi de prima scoala romaneasca si de colectia muzeistica sunt obiective ale Patrimoniului Cultural din Agnita si din punct de vedere spiritual, de vizitare pentru totii calatorii si vizitatorii straini si localnici.
      Cetatea Saseasca cu Biserica Evanghelica de Confesiune Augustana Fortificata
      Privilegiile regale confirma existenta cetatii din Agnita in 1466, ea fiind construita probabil odata cu biserica - hala gotica, inaltata pe fundamentul unei bazilici romane, fara turn, din secolul al XIII-lea, fortificata in primul sfert al secolului al XVI-lea. Intr-un document pastrat pana in 1948 in biserica, era indicat anul 1409 ca fiind acela al constructiei actuale.
      Cetatea, alcatuita dintr-o tripla incinta, a fost ridicata in mai multe etape, asa cum mai tarziu a fost modificata la diferite intervale. Cele patru turnuri de aparare construite din piatra de rau si de cariere apartineau curtinei interioare. In centrul laturii nordice, turnul dulgherilor, cu o intrare boltita prevazuta cu hersa, veghea deasupra portii. In est se inalta turnul faurarilorn sud-est turnul croitorilor, iar in sud-vest turnul cizmarilor. Intre acestea din urma mai exista sopronul vechi din lemn.
      Turnurile isi datoreaza denumirile faptului ca ingrijirea si apararea lor era datoria diferitelor bresle, care isi pastrau in turnul lor si slanina agatata de barnele platformelor de lemn. Turnurile cu cate cinci caturi sunt toate prevazute cu metereze mici, practicabile exclusiv pentru arme de foc, nisele fiind boltite prin arcade de piatra asezate vertical sau acoperite de lespezi suprapuse marginal.
      La devastarea comunei, in 1600, de catre trupe de mercenari, a fost arsa si biserica, renovata apoi in 1614. In 1890 s-au reinnoit parti ale boltilor catedralei sudice.
      In 1892 bastionul de deasupra corului devenit subred, a fost demolat, iar in 1908 acoperisul bisericii a fost facut din nou.
      Monumentul Eroilor Neamului cazuti la datorie in timpul celui de-al II-lea razboi mondial, amplasat in parcul orasului.
      Cetatea Saseasca cu Biserica Evanghelica de Confesiune Augustana din localitatea Ruja
      Biserica poarta hramul Sfintei Magdalena si este construita la inceputul secolului al XV-lea, ca biserica sala, cu un corp dreptunghiular si o absida pentagonala.
      La inceputul secolului al XVI-lea biserica a fost fortificata: peretii de sus au fost prevazuti cu metereze, corul a fost reamenajat, s-a adaugat si turnul clopotnita din vest, iar in jurul bisericii a fost ridicat un zid de fortificatie cu turnuri. In secolul al XIX-lea zidul de fortificatie s-a daramat.
      In prezent in clopotnita, pe langa celelalte clopote, mai exista unul, care dateaza din anul 1500.
      sigpic

      Comment


      • ce bine da netul la casa omului.
        Intalniri LC.Sibiu sambata ora de vara 17 / ora de iarna 16 in Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO).

        Comment


        • Daaaa Vyp-ule so pogorat Duhu-Sfant cu cablu de net peste noi si striga
          sigpic

          Comment


          • Mah...ce auz fin au unii!!
            Foarte tare Andrei!!!
            aham......Restul e LOGAN


            http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

            Comment


            • Bad wolf a subliniat unele atractii turistice ,poate cu alte cuvinte decat as fi folosit eu , deci ,ca sa vrei o intalnire ptr. a vizita obiective turistice ,atunci trebuie sa sti ce cauti , dar vreau sa cred ca scopul acestei nationale nu este neaparat vizitarea obiectivelor turistice ci......... socializarea intre cluburile din toata tara.Il citez pe raduprov,,,chiar nu ai ce vedea in Agnita............ei daca vrei neaparat sa vezi ,ai ce vedea daca sti unde ,daca nu ,nu vezi nimic.Sunt mai multe variante in privinta temei de lucru ptr . aceasta intalnire,va tinem la curent ,atat cat se poate .......
              http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

              Comment


              • cred ca voi da si eu o fuga pe la biserica sa iau ceva "apa sfintita" daca au daca nu, ma descurc eu, la un butic ceva.....
                Sibiene: sper sa-mi ti iar companie pana dimineata, cine stie ce ne mai rezerva si Nationala
                Traieste fiecare zi ca si cand ar fi ultima!!

                Comment


                • Sper sa fie lume in numar mai mare ca la brasov... desi tare ma indoiesc... :| oricum ideea in sine ii sa ne simtim bine noi intre noi. Eu o sa vin sigur.
                  LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                  Enter the Matrix

                  Comment


                  • Poate ma pupi de data asta si pe mine, ca la Brasov m-ai sarit
                    INTALNIRE LOGAN CLUB CALARASI DUMINICA ORA 15

                    Comment


                    • Apoi na cam multi pe acolo 100 de masini vreo 250 de persoana) am mai sarit cativa
                      LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                      Enter the Matrix

                      Comment


                      • Mario Popa, te poti baza!
                        Credem si speram sa fie ok!
                        Gata cu dezvcaluirile, pana la un program structurat!
                        Dane.....si dragi colegi sibieni.........
                        Mucles........
                        aham......Restul e LOGAN


                        http://www.youtube.com/watch?v=LFMrhczwez8

                        Comment


                        • Salutare domnilor,va urez spor la treaba cu organizarea si sa ne vedem cu bine!!!
                          VA SALUT SI RAMANETI PE DRUM!!!
                          sigpic

                          Comment


                          • eu as opta pt sighisoara..oricum voi venii
                            http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                            Comment


                            • am si eu o rugamite antre sibiu si agnita cati km sant

                              Comment


                              • ok asteptam sa ne vedem la felix cu bine si dupa sa ne adunam la Agnita unde sper sa avem parte de timp de vara din plin ,si sa ne desfassuram asa cum trebe domnilor.

                                Keanule rectifica te rog ..au fost 116 masini,asa ca la mai multe la Agnita
                                si apropo ,mai cam sarit si pe mine cu pupaturile tale,deci nu mai sari la urmatoarea intalnire lumea ,ca uite se ia de tine lumea ...)
                                Un elogiu de trei minute şi o lacrimă de-o clipă nu scuză o neglijare care se măsoară în ani sau decenii.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google