Cafenea&Caterinca&Diverse

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by s.catalin View Post
    Baieti am o intrebare = mi se aprinde un martor luminos in bord : cel de la frana de mana...
    Nu stiu de ce... ideea este ca nu sta tot timpul aprins (ba se stinge - ba se aprinde).
    Maine vreau sa deschid la frana de mana - poate face atingere ceva gresit acolo...
    Mai este ceva legat de acel martor...?
    Multumesc...
    Verifica preventiv si nivelul lichidului de frana.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Si mie mi se aprindea intr un timp beculetul acela de la proiectoare dar asta doar cand semnalizam sau calcam frana nu facea masa calumea dar l am rezolvat. Daca este acelasi lucru cum a fost la mine du-te la un electronist si te rezolva in maxim 10 minute. Eu am fost la baietii aia fata in fata cu bazaru, am fost multumit.
      Acum doar sa te uiti tu mai bine si sa ne spui exact care bec se aprinde ca daca e asta care ti am zis eu e clara treaba. Numai bine Cataline
      Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

      Comment


      • Ne vedem duminica? Cataline, daca da iti aduc si oglinzile? Daca vii sa imi zici sa iau si ce e necesar sa iti curat contactii si, daca vrei ii curatam si pe aia de la frana de mana.
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by SoNyKeL View Post
          umiditatea din timpu verii care umiditate , iarna aeru e mai uscat... fi v-ar biologia sa va fie...
          cred ca era mai corect daca spuneam "condens"
          sigpic

          Comment


          • alta marie dar cu alta palarie...

            sigpic

            Comment


            • Conform legilor fizicii cantitatea maxima de vapori existenta in aer este in stransa legatura cu temperatura acestuia. Astfel un metru cub de aer la 0 grade Celsius poate sa contina o cantitate maxima de 5 g vapori de apa. Daca temperatura incaperii creste, atunci aerul poate primi o cantitate mai mare de apa. Astfel la 20 C vom avea 17g si la 30 C se ajunge la 30 g la m3.

              Daca in aer este continuta cantitatea maxima de vapori de apa, atunci aerul nu mai primeste umiditate in forma de vapori de apa. In cazul aerului saturat apare o “umiditate relativa a aerului” de 100% si aceasta inseamna ca in fiecare metru cub de aer este continuta cate o cantitate maxima de vapori de apa. In cazul unei umiditati relative de 50% este continuta in aer abia jumatate din cantitatea maxima posibila.

              ...in concluzie, condensul e in stransa legatura cu umiditatea.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • condensul e la fel de in stransa legatura si cu diferentele de temperatura...
                ma duc sa ma 6.28 si sa-mi spui continutul de saruri dupa ce se evapora toata apa , da???

                sigpic

                Comment


                • Exact ce-am spus mai sus. Face parte din ciclul apei: solid-lichid-gazos, in speta fiind vorba de gazos-lichid. Nu poti avea condesns fara umiditate in aer...altfel CE s-ar condensa???...sau CUM?
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • nu poti avea condens la temperatura constanta.
                    hai zi-mi , am ceva la rinichi sau mai dau o proba?

                    sigpic

                    Comment


                    • Omu' a zis despre umiditate...temperatura e o variabila in cazul de fata si este perioada propice condensului. :P
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Darksid3 si Beci(parca) a-ti avut dreptate - de la lichidul de frana era... am uitat sa mai postez ceva aici... vad ca ati ajuns sa dezbateti si altceva inafara de mica mea problema.

                        La multi ani!!!... tuturor celor ce poarta numele: Mihai, Gabriel sau derivatele...
                        Multa sanatate si succesuri
                        Last edited by s.catalin; 8 November 2010, 10:55. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Joi seara ne strangem la caffe inna. Sa discutam despre tulcea (joi ma duc la tulcea , iar pe seara o sa am vesti noi) si nu doar despre tulcea...
                          Lista:
                          1.Sonykel
                          2.Sorin
                          3.Andy
                          4.Beci

                          sigpic

                          Comment


                          • Lista pentru joi seara la Caffe Inna:

                            1.Sonykel
                            2.Sorin
                            3.Andy
                            4.Beci
                            5.jkl

                            Comment


                            • joi seara la cafe inna vom discuta despre tulcea si despre expeditia de duminica , probabil vom pleca duminica la 10 si ne vom intoarce pana la 16 direct la intalnirea de la aqua...

                              sigpic

                              Comment


                              • Lista pentru joi seara la Caffe Inna:

                                1.Sonykel
                                2.Sorin
                                3.Andy
                                4.Beci
                                5.jkl
                                6.s.catalin

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google