Leduri In Schimbator!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    hai ca o sa iasa ceva pana la urma eu te pot ajuta cu microcontactore de la aparatele de poker ( swichuri) ... Mar interesa si pe mine asa ceva )
    ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
    YO2MKL
    sigpic

    Comment


    • #32
      Am cumparat acele relee reed -> 2 lei buc, afisaj o cifra 2,5 lei... Ieftineala, ce mai
      Oamenii normali invata din propriile greseli; oamenii destepti invata din greselile altora.sigpic

      Comment


      • #33
        De unde? Ca vreau si eu

        Comment


        • #34
          La dioda
          (sunt un fel de intrerupatoare care reactioneaza la camp magnetic, la magneti mai precis)
          Oamenii normali invata din propriile greseli; oamenii destepti invata din greselile altora.sigpic

          Comment


          • #35
            Am si eu niste idei.. Referitor la indicatoru de treapta. Maine ma duc sa cumpar un display cu 13 segmente rosu. Deja stiu unde sa il pun si cu ce sa il comand... Ma gandesc sa fac ceva cu PIC, programu e foarte usor. Ai dreptate implementarea mecanica o sa ne dea de cap dar zic k o scot io la capat. Mai multe detalii pe mess noyz2k.
            Ps: unde gasesc un astfel de H ? .. oricum as mai taia un pic din el sa pot sa schimb in diagonala. Dar e bun de model si altele.
            Contactele vreau sa le fac pe baza de un arc mai lung.
            Last edited by noyz; 17 October 2008, 21:01.
            turbo makes torque and torque makes fun

            LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

            Comment


            • #36
              Cu contactele ai dreptate.....Necesita un arc.
              In legatura cu H-ul...Cred ca ar trebui facut in unghi fiecare latura...Iar pe varful unghiului sa se puna releele. Doar asa se va putea inlatura ingreunarea schimbarii vitezelor...Ma rog...Rapiditatea cu care se executa.

              Comment


              • #37
                hai sa va mai dau o idee: de ce nu va "codati" pozitia tijei schimbatorului cu relee pe oartea de sub masina sau undeva la cupla cutiei de viteze, unde nu va mai trebuie sabloane si alte rahaturi. Indiferent cum veti manevra schimbatorul, tija va avea aceeasi pozitie pt fiecare treapta de viteza. Ce ziceti, merge?
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by noyz View Post
                  Am si eu niste idei.. Referitor la indicatoru de treapta. Maine ma duc sa cumpar un display cu 13 segmente rosu. Deja stiu unde sa il pun si cu ce sa il comand... Ma gandesc sa fac ceva cu PIC, programu e foarte usor. Ai dreptate implementarea mecanica o sa ne dea de cap dar zic k o scot io la capat. Mai multe detalii pe mess noyz2k.
                  Ps: unde gasesc un astfel de H ? .. Oricum as mai taia un pic din el sa pot sa schimb in diagonala. Dar e bun de model si altele.
                  Contactele vreau sa le fac pe baza de un arc mai lung.
                  Ce ai vazut tu acolo este de Ferrari , altul, ca exemplu nu am putut gasi... Pentru logan... Arta, maiestrie, precizie... Adik by yourself
                  Oamenii normali invata din propriile greseli; oamenii destepti invata din greselile altora.sigpic

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by csebalyn View Post
                    hai sa va mai dau o idee: de ce nu va "codati" pozitia tijei schimbatorului cu relee pe oartea de sub masina sau undeva la cupla cutiei de viteze, unde nu va mai trebuie sabloane si alte rahaturi. Indiferent cum veti manevra schimbatorul, tija va avea aceeasi pozitie pt fiecare treapta de viteza. Ce ziceti, merge?

                    e super elegant daca poti sa faci ceva cu un senzor de tipul aceluia care citeste pozitia pistoanelor ....
                    ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
                    YO2MKL
                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      Este vorba de curent electric... Apa... Mizerie... Dispozitive artizanale in miscare... Nu cred sa aiba vre-o sansa de reusita, m-am gandit si eu la asta.
                      Oamenii normali invata din propriile greseli; oamenii destepti invata din greselile altora.sigpic

                      Comment


                      • #41
                        Spor la treaba
                        :smokespliff:.....UNUL CU DE TOATE...:smokespliff:

                        Comment


                        • #42
                          Paul, am inteles ca tu esti taticu' taticilor, vii maine sa stam de vba sa vdm ce idei se pun cap la cap?
                          Oamenii normali invata din propriile greseli; oamenii destepti invata din greselile altora.sigpic

                          Comment


                          • #43
                            Paul, daca vii, poate imi aduci si mie schema modulului de ridicare geamuri.

                            Comment


                            • #44
                              @wildserb: sasa, nu exista senzor in cilindru care sa indice pozitia pistonului. Exista senzor de pozitie ce da pozitia unghiulara a volantei fata de referinta, dupa care se calculeaza pozitia pistoanelor. Te-am prins, nu?
                              @g3o: daca ascunzi toata smecheria intr-o cutie, nu cred sa ai probleme cu mizeria. Uita-te bine pe la cutia de viteze, poate gasesti un loc unde nu sunt sanse sa ajunga mizerii...Da macar un ochi pe sub capota si pe sub masina
                              Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                              Comment


                              • #45
                                Mi-a venit o alta idee...
                                Attached Files
                                Oamenii normali invata din propriile greseli; oamenii destepti invata din greselile altora.sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google