Leduri In Schimbator!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Prea multe diode foloseste tipul.. Mai foloseste si integrat probabil demultiplexor sau cine stie ce o folosi pentru display.
    Mult mai simplu cu microcontrooler dar vad ca nu prea priviti si partea asta :|
    Putin mai tarziu am sa uploadez niste poze cu o placa 'test' cu un pic si afisajul.. Ramanand pe zilele urmatoare sa fac si contactele de la tija.
    turbo makes torque and torque makes fun

    LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

    Comment


    • #62
      Nu contest, dar nu sunt de pregatire electronist... Daca era dupa mine faceam ceva cu port paralel/usb comandat de un program de calc si implicit de un laptop... dar parca prea mare stradanie... De aia am postat schemele alea... Cine se pricepe si crede ca este ceva rau in ele le poate corija sau daca se poate mai simplu. Nu sunt batute in cuie.
      Oamenii normali invata din propriile greseli; oamenii destepti invata din greselile altora.sigpic

      Comment


      • #63
        Daca cineva se pricepe nu inseama neaparat ca este de profesia respectiva.. ;)
        turbo makes torque and torque makes fun

        LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

        Comment


        • #64
          Schema cu decodificator/driver 7seg e ok; si eu as merge pe varianta cu microcontroller, daca e sa preferam una din solutii; are avantajul ca poti softa cat vrei la ea, dar si dezavantajul ca poate o "fluieri"
          revenind la schema, e ok, omul si-a facut codificarea pozitiei cu diode si cred ca e mai ieftin decat cu microcontroller. Nu stiu insa daca afiseaza zero cand nu e facut nici un contact. Asa ar trebui insa, ca la liber sa arate 0. Cum afisezi insa "R" sau "N" ?
          "R" va fi viteza orice viteza intre a 6-a si a 9-a dupa schema aia
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • #65
            Vedeti ce faceti cu vibratiile schimbatorului
            :smokespliff:.....UNUL CU DE TOATE...:smokespliff:

            Comment


            • #66
              Usor usor se rezolva toate. Scuzati de intarziere ;)
              mai am de facut contactele exacte la tija. O sa iau in cons mai multe chestii acolo cu pic cred ca este cel mai ieftin si chiar cea mai buna metoda. Diodele sa zicem ca ar fi undeva pe la 1 2 roni toate piesele ajungand la 4 roni [diodele, rez si regulatoru de tens]fara display. Pic-ul este adevarat e mai scump dar merita toti banii ;)

              in primul filmulet este pus doar pic-ul sa afiseze la rand toate treptele.
              cel de al 2-lea filmulet afiseaza rapid toate cifrele ( mod de start ca la orice aparat) si apoi in functie de input pe pinii respectivi afiseaza treapta corespunzatoare.
              Attached Files
              turbo makes torque and torque makes fun

              LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

              Comment


              • #68
                Bravo, dom'le asteptam poze cu montajul pe masina
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #69
                  Am nevoie de mouse cu bila, kt mai multe, vreau sa fac recunoasterea pozitiei tijei cu led IR si fotodioda.
                  turbo makes torque and torque makes fun

                  LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

                  Comment


                  • #70
                    Vezi postul #47. Aceeasi idee? adica tot asa te-ai gandit sa transmiti miscarea schimbatorului sau prin frictiune cu bila? Eu as merge pe parghii...
                    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                    Comment


                    • #71
                      Seba sa iti explic. Eu ma gandeam la o matrice de 3 x 3 cu leduri in IR si fotodiode / fototranzistori. In acest fel stiu exact unde se afla tija. Singura problema este sa ajunga bine lumina de IR la fotodioda. Pozitionarea si alte chestii care tin de mine. Intra si ceva programare ca tija cand o bagi in 1 revine undeva la mij dintre 1 si 3.. O sa iau in considerare si asta. Trebuie sa fac rost de leduri si fotodiode... Multe de acest gen se gasesc la mouse - uri cu bila sau la scrool -urile de la mouseuri. Aici nu e vorba de nici o atingere, dupa parerea mea e cea mai buna idee de pana acum
                      turbo makes torque and torque makes fun

                      LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

                      Comment


                      • #72
                        @noyz
                        Da, dar prin montajul asta... Nu esti constrans la fotodiode.. Poti prin orice mod vrei tu (contac tangential, camp magnetic, etc)
                        Attached Files
                        Oamenii normali invata din propriile greseli; oamenii destepti invata din greselile altora.sigpic

                        Comment


                        • #73
                          Pai asta incercam si eu sa zic prin "tije", dar cu mentiunea ca la capeti, acele tije sa miste niste "culise" gaurite ce sa codifice pozitia schimbatorului. Ma rog, ideea de baza e aceeasi. Sa vedem daca mai vin si altii cu idei, intre timp, noyz, poti sa incerci cum vrei tu, dar cred ca vei avea probleme serioase la focalizarea led-urilor ir si a fototranzistorilor. Eu a trebuit sa fac la fostul job un teste de led-uri pt un bord de volvo si mi-am rugat de sanatate cand am terminat montajul. Cel mai greu a fost cu pozitionarea senzorilor de lumina, programul de plc a fost un "fas" comparativ cu problemele de focalizare si sensibilitate (eu lucram in spectru vizibil, testand led-uri).
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • #74
                            Ma bucur ca in sfarsit am terminat si mia reusit acest proiect dupa cateva nopti pierdute.
                            Nu a fost prea greu sa calibrez ledurile si tranzistoarele (care sunt in IR).
                            Nu apar multe probleme pe timp de lumina:
                            T au o rezistentza destul de mare ziua sau la lumina becului si cu regula divizorului de tensiune nu sare de tensiunea de activare a UP-ului din pic (cred ca nu ati inteles nimic ) ). Dar nu uitati ca este intuneric in zona schimbatorului.. deci 1 bun avantaj.
                            Imi pare rau ca nu mam tinut in fiecare zi de proiect... de asta e apar si altele de facut si ti se face o lene....
                            urmeaza sa il si montez ca sa va arat ca functioneaza si pe masina dar asta peste cateva zile cand mi-o veni masina din service.
                            Sa imi spune-ti ce parere aveti

                            PS: este un singur filmulet, numai ca am pus si varianta 3gp si varianta avi.
                            turbo makes torque and torque makes fun

                            LowGun-ul meu:http://www.loganclub.ro/forum/lowgun...?t=2081&page=5

                            Comment


                            • #75
                              Radule, ma omori. Pe masina mea cand apare sistemul ? Zau ca-mi place. Poti face afisajul rotund ? Il pun in locul butonului de AC.
                              sigpic
                              Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google