Concursuri...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu bogdane. Cand e gata concursul toti PARTICIPANTII fac o lista si dau note.
    sebyup - Stock photography is the supply of photographs licensed for specific uses. Adica e o poza facuta pentru a fi folosita la ceva
    AICI ai un site care ofera fotografie de stock si gratuita. In mare treaba sta asa: Am de facut un design, nu fac ca romanul - google images si iau ce-mi place. Intru pe un site de foto, scriu cam ce am nevoie (detaliat) si apoi cumpar.
    Se fac bani frumosi din asta ca fotograf, iei si 2 - 3 centi pe o cumparare, iar daca ai poze bune poti vinde o poza de sute de ori.
    Pentru mine e un domeniu nou, dar pe care-l voi explora!
    sigpic

    Comment


    • Propuneti o perioada sa ne punem pe treaba
      Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

      Comment


      • cum i-am zis si lu andy.... ceva care sa cuprinda florile de primavara

        Comment


        • Ramane stock photography, foarte practic si fara batai de cap. Oricum inca n-au dat florile.
          Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

          Comment


          • Nu am idee ce ramane sau daca ramane ceva!
            Vreti stock - hai sa facem, fara juriu. Eu zic ca ajuta pe fiecare dintre noi. Eu o sa ma apuc sa fac niste poze la un PDA care il am la vanzare!
            sigpic

            Comment


            • explicati si pentru mai redusii mintal in acest domeniu ... ce e aia poza "stock"

              Comment


              • De acord cu tine!!! Ia vezi tu 3 4 posturi mai sus!
                sigpic

                Comment


                • Dupa cum am spus, o poza cu PDA-ul pe care-l vand.
                  Am folosit:
                  1. fundal
                  2. lumini
                  3. accesorii pentru pozitionare
                  Daca va place, intrebati cum a fost facuta!!!
                  Attached Files
                  sigpic

                  Comment


                  • Da, imi place, cum ai facut-o?
                    Intalniri LC SB sambata ora 17 Valea Aurie (intrarea 2 la ZOO)

                    Comment


                    • banui ca a folosit trepied, nu a folosit blitz si a mai folosit macro siii o incadrare buna
                      sigpic

                      Comment


                      • Banui cat se poate de prost.
                        Am folosit 2 flashuri controloate wirless si o lampa de birou.
                        Set-up-ul:
                        1. Fundal - un calendar de perete lucios, evident am folosit partea alba.
                        2. Lumini - aici ar trebui sa fac o schita, dar intai explic. In dreapta am avut o veioza de birou pusa sa bata aproape de fundal, in stanga un flash care lumina reflectat dintr-un perete (umbrela) si un alt flash pe aparat care batea in tavan si apoi reflectat pe compozitie (prin lumina reflectata eviti umbrele)
                        3. aranjament - dupa cum te taie capul
                        Cam atat. Ca schema de luminare nu exista una standard, trebuie experimentat!
                        Schema de iluminare:
                        1. albastru - tavanul
                        2. roshu - perete lateral
                        3. flash care trimite lumina ilustrata prin cian in perete, ilustrat prin rosu
                        4. aparat+flash - lumina ilustrata prin mov reflectata din tavanul ilustrat prin albastru
                        5. lampa de birou - lumineaza din lateral cu lumina directa ilustrata prin verde.
                        Simplu nu?
                        Attached Files
                        Last edited by andy_x3m; 6 March 2010, 11:49.
                        sigpic

                        Comment


                        • Mi-am dat si eu cu parerea de amator
                          sigpic

                          Comment


                          • Salut.
                            Andy superba poza
                            Felicitari,domnule,esti un artist.
                            Numai bine.
                            Un Logan----YNG-----
                            Numai bine.

                            Comment


                            • andy, eu ziceam ca ai explicat destul de bine notinuea de stock photography mai sus si am considerat ca daca exista interesati, or sa dea si un Google Search sa se lumineze.

                              Cu sau fara juriu... Mie imi pasa prea putin, nu aspir la podium, ci la un nivel de care sa fiu multumita, fara sa conteze daca sunt prima sau ultima. Numai sa se oboseasca careva sa le critice la sange, sa nu se adune 20 de posturi cu poze printre care sa mai fie vreo 3 care se pot rezuma la "misto poze".

                              Mi se pare un subiect potrivit pt ca presupune mai mult decat apasarea declansatorului, mai multa tehnica, mai putina arta [nu sariti pe mine, n-am zis deloc]. E... altceva. E un exercitiu foarte bun.
                              Last edited by ReBe; 6 March 2010, 12:49.
                              Ţăranul de la oraş e cel mai prost animal.

                              Comment


                              • Poi nu e arta, asta e ideea la stock foto. Trebuie sa arati realitatea nu sa arati cum vezi tu realitatea. Daca eu faceam pda-ul ala sub un unghi, automat era deformata realitatea, dar asa cine-l vede stie clar cum arata.
                                Daca vreti o tema incercati sa fotografiati ceva ce are toata lumea, cheia de logan!

                                LE - nu aveti nevoie de flash-uri, cel mai bine se lucreaza cu surse continue de lumina. Veiozele sunt extraordinare.
                                Folositi un fundal netru (daca avem o cheie neagra o sa se vada ok pe un fundal ALB nu pe unu GRI inchis sau negru). Ideal e sa evitam umbrele, sa nu fie niciuna!!! Si mai ideal e sa nu avem spoturi de lumina, zone arse pe obiect!
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google