Alarmistul Va Raspunde

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ok ,încerc mâine sa văd dacă se rezolva situația.

    Comment


    • Va salut!
      In primul rand imi cer scuze ca dau buzna la voi "in ograda" insa nu stiu unde sa mai intreb.
      Am o alarma Autopage, arata arata ca in poza telecomanda si la un moment dat nu a mai scos nici un sunet. Adica se aprinde becurile de pe telecomanda cand apas butoanele, se aprinde si ledul rosu de la bord, se aprind si semnalizarile, insa nu scoate nici un sunet. Am verificat firele de la sirena si par in regula. Eu totusi cred ca are o setare de silentios sau ceva de genul acesta, insa habar nu am cum am reusit sa o activez. Pe net nu am gasit nici o informatie si nimeni nu stie sa-mi spuna concret ce ar avea. Nu am nici manualul de utilizare al ei.
      Precizez ca nu este legata la inchiderea centralizata a masinii. Si nici nu stiu ce rol au celelalte 3 butoane ale masinii (le folosesc doar pe cele inchis si deschis). Are cineva alarma asa si stie "cu ce se mananca"? Orice parere e binevenita.
      Multumesc si inca o data va rog sa ma scuzati pentru deranj. O zi buna!
      Attached Files
      Last edited by LauCalin; 14 March 2015, 12:32. Reason: atasare poza

      Comment


      • Manual

        90% Sirena e defectă sau are fire rupte
        Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

        Comment


        • Am sa ma mai uit inca o data la ea sa verific. Firele rupte... nici nu stiu ce fire sa verific, eu m-am uitat doar la cele de la sirena. Eventual am sa merg la un electrician. Desi mi se pare cam ciudat... totusi s-a intamplat brusc, din senin. Si eu sa zic ca din greseala am apasat aiurea pe butoanele alea.
          Multumesc mult si pentru manual. Stima!

          Comment


          • Salutare baieti,

            Ce diode imi trebuie pentru a lega o alarma la semnalizarile unei masini ?! Ce valori sa cer la magazin ?! Multumesc frumos !
            sigpic

            Comment


            • 1N5408 sunt OK. Bafta !
              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

              Comment


              • Am luat asa ceva, de 15v dar amperaj nu stiu, ca domnisoara de la maganzin nu a stiut sa imi spuna si erau notate pe cutie doar 15V, fara amperaj.
                Attached Files
                sigpic

                Comment


                • Daca nu sunt bune cea de mai sus care am luat-o eu, mai spune-mi doua trei serii asemanatoare cu 1N5408, ca presimt ca nu o sa aibe exact cea ce ai postat tu. O sa difere o cifra ceva...

                  Multumesc frumos!
                  sigpic

                  Comment


                  • Am o probleM cu alarma...nu mai suna la socuri deloc..am incercat sa maresc sesibilitatea dar surubul din plastic de reglaj este rupt. Cand inchid si deschid masina apare beepul specific de alarma. Alarma este marca maat. Iam dat pumni in stalpi ,picioare in roti tot nu se declanseaza .ce ar putea fi defect?...senzorul de soc?
                    Last edited by slim_daddy40; 6 April 2015, 12:06.

                    Comment


                    • daca bati direct in senzor are vreun led care se aprinde? sau poti sa armezi alarma cumva si sa bati direct in el... e cam sigur senzorul defect.

                      Comment


                      • Originally posted by PrietenCuTine View Post
                        Daca nu sunt bune cea de mai sus care am luat-o eu, mai spune-mi doua trei serii asemanatoare cu 1N5408, ca presimt ca nu o sa aibe exact cea ce ai postat tu. O sa difere o cifra ceva...

                        Multumesc frumos!
                        Ce ai pus tu in poza cred ca e o dioda zenner, in nici un caz nu se poate folosi la ceea ce doresti.

                        Cere diode de 5 - 6 A. nu conteaza voltajul. Sunt in general negre cu o dunga alba si au un diametru de vreo 5-6 mm, cu lungimea de 8-9 mm. Incearca si la alt magazin, unde stie sa vanda piese electronice si nu cartofi...
                        GL-22-TOF

                        Comment


                        • are dreptate danielliviu,aia e dioda stabilizatoare,tie iti trebuie dioda redresoare.

                          Comment


                          • @ danielliviu, pana la urma am gasit 1N5408, intradevar sunt mult mai groase fata de ce luasem; Si tot odata mai scumpe, de 10 ori mai mult... Am dat 3.5 lei pe una.

                            Celalalte zender de ce nu erau bune pentru ce imi trebuiau mie ?!
                            Le-am dat unui prieten sa le foloseasca impreuna cu o iesire de la o centralizata + un releu si semnal de la plafoniera sa isi aprinda proiectoarele impreuna cu plafoniera interioara.
                            Adica isi deschide masina si ii se aprind proiectoarele, un fel de fallow me home si invers.
                            Lui ii sunt bune, trece curentul intr-o parte si nu il lasa sa se intoarca, nu stiu daca m-am exprimat eu bine.
                            Last edited by PrietenCuTine; 8 April 2015, 17:33.
                            sigpic

                            Comment


                            • Mama, cum fac unii banii ...
                              Module Electronice (Volt/termo,Interfete Sony/Pioneer/Alpine/Blaupunkt/Kenwood/JVC)

                              Comment


                              • Am fost constient ca am dat mult mai mult pe ea, de unde luam eu deobicei nu avea 1N5408, iar gagica de acolo mi-a arat unele zender de 15V...

                                Astia de la mivarom au comanda minimia parca 20 de lei, lucreaza cu posta care vin si aia in 4-5 zile... Sti cum e, am dat 7 lei si gata.
                                Am scutit de la montaj ca mi-am montat singur alarma cu inchidere centralizata. :P
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google