Sistem audio Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bGy View Post
    Buna idee...ms domnu faraonw
    cu placere..masaj in scaune placut!!!
    Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
    Cine este interesat ma poate contacta pe privat
    sigpic

    Comment


    • Sistem Audio

      va salut.trebuia sa imi cumpar http://www.be-loud.ro/produse/Subwoo...Box_Bass_Pack/ dar am gasit o oferta mai buna ,asa ziceam eu atunci si am cumparat

      Subwoofer Mac Audio MPE 112R 300 w rms

      amplificator MPX 4000
      amplificator 4 canale
      putere RMS:

      4 x 60W (4 ohmi)
      4 x 80W (2 ohmi)
      2 x 160W (4 ohmi, punte)
      la un pret mai mic decat primul set
      acum noua achizitie sunt
      //////difuzoare multiaxiale pe 4 cai /dimenisiuni: oval 6"x9" /putere RMS: 160W /putere Max: 400W /impedanta: 4Ohm /sensibilitate 91dB /raspuns in frecventa: 29Hz - 30KHz /membrana din fibra


      cum sa aleg la amplificator la mod: 2/3/4 si mai am 2 butoane cu X OVER: FULL,LPF SI HPF si nu stiu in ce mod sa le pun

      de instalat, totul e instalat eu zic bine. vreau sa scot cam mai mult posibil

      mai trebuie sa fac alte ajustari etc?

      MERSI!

      Comment


      • am o problema la subwoofer,nu se mai aude decat dac imping usor cu mana in boxa dar se aude urat rau,daca nu se aude doar un gajait si atat,am luat o groapa si de atunci s-a oprit subul,am verificat legaturile si sunt ok,se poate sa se fi ars?

        Comment


        • Cred ca s-a intrerupt un fir leonic. Firele leonice sunt cele care fac legatura intre bornele difuzorului si bobina, se pot vedea daca ai un difuzor in fata, ele vibreaza incontinuu cand functioneaza difuzorul si se mai intampla sa se desprinda, mai ales la subwoofere. De-asta cand impingi membrana face contact iar cu bobina dar vibreaza urat pt ca se tot intrerupe mereu contactul. Daca asta e problema trebuie dus la reparat la cineva care are experienta cu asta (un atelier). Asta daca prin boxa te referi la difuzor, boxa e altceva...
          Cauta poze pe net cu fire leonice si ai sa intelegi mai bine, de schimbat singur nu prea recomand pt ca trebuie sa o faca cineva cu experienta, ca sa faci experienta pt a repara aceasta problema trebuie sa strici vreo 2-3 difuzoare ca necesita multa migala. Si nu prea iti iese din prima, ca sa nu mai spun ca iti trebuie experienta la cositorit. Trebuie desfacut difuzorul complet ca sa ai acces la bobina, e treaba de chirurg.
          Ce difuzor ai? Firele leonice se rup fie ca e difuzorul mai prost facut, se intampla de exemplu la subwooferele blaupunkt, cele ieftine, (si tot felul de chinezarii), fie ai dat amplificatorul prea tare si din cauza distorsiunilor face membrana difuzorului o cursa prea mare, se poate intampla asta si cu un amplificator slab, cum avem multi dealtfel...
          Last edited by ionescu liviu; 14 May 2013, 20:40.
          http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

          Comment


          • mi se pare ca blaupunkt are..doru am eu doua suburi de vanzare )
            Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
            Cine este interesat ma poate contacta pe privat
            sigpic

            Comment


            • nu, dar macar da multe detalii din prima.
              on: ce vrei sa faci cu statia aia
              - sa bagi in subwoofer sau
              - sa bagi in difuzoare?
              daca ai altceva pentru subwoofer, statia o dai in HPF si legi difuzoarele la ea(fiindca tot nu ai zis ce si cum ai legat).
              zi toata povestea si mai vedem.
              vezi ca e un thread special, dedicat si unicat, custom facut...se cheama
              dacia logan In Car Entertainment- boxe, head unit-uri, amplificatoare, DVD-uri, alarme si alte gadget-uri,woofer dacia logan

              ai 61 de pagini in care cred eu ca gasesti toate informatiile necesare.
              dupa ce ai citit, daca tot mai e neclar ceva intreaba

              Comment


              • @bgy : Nu iti recomand tubul.
                @faraonw: Am ascultat si pioneer de 300 rms , mac tot de 300, dar dupa mine nu exista termen de comparatie intre cele doua. Probabil cu un amplficator bun sa se auda mac-ul mai bine decat pioneer cu un amplificator mai slabut.
                Nu zic ca sunt proaste, chiar sunt foarte bune la pretul lor.
                Last edited by PRESTIGE; 14 May 2013, 22:46.
                MY CLA

                Comment


                • blaupunktul il am la vanzare pe masina am cerwin vega bass reflex,de cositorit am mai cositorit cateva fire destul de subtiri,maine ajung acasa si desfac difuzorul sa vad daca are vreun fir rupt,statia e mac audio mpx 2500 subul e mai mare ca putere am inteles ca e undeva la 300w reali.

                  Comment


                  • Originally posted by PRESTIGE View Post
                    @bgy : Nu iti recomand tubul.
                    @faraonw: Am ascultat si pioneer de 300 rms , mac tot de 300, dar dupa mine nu exista termen de comparatie intre cele doua. Probabil cu un amplficator bun sa se auda mac-ul mai bine decat pioneer cu un amplificator mai slabut.
                    Nu zic ca sunt proaste, chiar sunt foarte bune la pretul lor.
                    in general la pionner se recomanda incinta inchisa sau cea cu bass reflex dar tub din ala..eu macul care il am are 300 rms si dau in el cu o statie de 260 rms pe canal..si sunt mai mult decat multumit..bine ca mai am si tubul acela pe care este un sub de BM care la fel si ala este mai mult de cat ok..pacat ca nu stai mai aproape ca te invitam sa le asculti pe amandoua..numai bine
                    Attached Files
                    Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                    Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                    sigpic

                    Comment


                    • salut baieti! v-as ruga daca ati vrea si ati putea sa ma sfatuiti si pe mine cam ce sa pun pe masina pt o insonorizare buna. m-am cam saturat sa tip cand sunt pe autostrada la 140-150 la ora cand motorul e turat si vreau sa vb cu cine e in dreapta.
                      Am la dispozitie in jur de 900 de lei si as vrea sa o antifonez total. am vazut ca sunt fasii intregi, fonomin, ceva in genul vopselei care se da pe interior. nu ma pricep si deasta va cer ajutorul. ms
                      eu ma gandeam sa pun foliile alea dedicate si peste fonomin, voi ce ziceti? iar sub bord trebuie vreun material insonorizant special sau merge pus tot cel obisnuit? nu e temperatura mai mare?

                      Comment


                      • Mulți colegi si-au insonorizat mașină... Mulți au folosit vopsea cauciucata apoi au pus fonomin...
                        BineĆ®nțeles poți sa pui și silentcoat dar e ceva mai scumpa...
                        Sent from my GT-I9300 using Forum Runner
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by vishuveve View Post
                          salut baieti! v-as ruga daca ati vrea si ati putea sa ma sfatuiti si pe mine cam ce sa pun pe masina pt o insonorizare buna.
                          Uite aici, cum au procedat unii useri;
                          Probleme tehnice Logan : probleme motor,probleme cutie viteze ,probleme ambreiaj ,probleme frana ,probleme bord
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by vishuveve View Post
                            salut baieti! v-as ruga daca ati vrea si ati putea sa ma sfatuiti si pe mine cam ce sa pun pe masina pt o insonorizare buna. ?
                            cauta la dezmembrari, inzonorizarea aia de la logan diesel, ce vine intre motor si interior (nu imi vine acum exact in minte cum se numeste), iar daca suporti mirosul de vopsea cauciucata, mai ales vara cand e caldura mare, poti sa pui. Daca nu, pui doar fonomin. La chestiile alea, aluband si din-alea profesionale, ia-ti gandul, pentru ca nu ajung 900ron nici pentru un jumatate de masina
                            Pe luneta mea sta semnu de la ''naic'' bine lipit

                            Comment


                            • Originally posted by dorupopa2006 View Post
                              blaupunktul il am la vanzare pe masina am cerwin vega bass reflex,de cositorit am mai cositorit cateva fire destul de subtiri,maine ajung acasa si desfac difuzorul sa vad daca are vreun fir rupt,statia e mac audio mpx 2500 subul e mai mare ca putere am inteles ca e undeva la 300w reali.
                              Nu cred ca ti s-a desprins de tot un fir leonic pt ca ai spus ca daca apesi pe membrana face contact, deci e desprins in interior, deci nu se vede la o inspectie vizuala fara a fi desfacut difuzorul.
                              Cerwin Vega parca nu fac difuzoare auto. Daca e o incinta bass reflex facuta la nimereala si e acordata la o frecventa prea joasa e unul dintre motivele pt care s-a defectat, pt ca e fortat difuzorul sa faca o cursa prea mare. Plus de asta au patit mai multi asta la difuzoarele cerwin vega, nu fac niste boxe atat de bune ei si cer prea mult pe ele. Sunt overrated cum se spune.
                              Last edited by ionescu liviu; 15 May 2013, 12:25.
                              http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                              Comment


                              • am desfacut azi difuzorul,am observat ca firul care vine de la difuzor (e lipit pe el) a mai facut atingere cu carcasa lui de fier ,l-am lipit un pic mai intr o parte sa nu mai atinga,acum se aude,doar ca din cand in cand pe unele melodii mai apar distorsiuni in subwoofer,asta se intampla si inainte pe acerleasi melodii,sa schimb rca urile?nu ma pricep la incinte cum ar trebui sa fie facuta a mea este luata de la un baiat care a avut o mai multi ani pe masina si acum statea degeaba...
                                Last edited by dorupopa2006; 15 May 2013, 14:04.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google