Statii Radio CB

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Asa mi-a facut din intotdeauna, nu neaparat in aceste zile cu propagare.
    In specificatiile statiei zice asa:

    Receptie:

    • Sistem de receptie duala superheterodina
    • Sensibiitate: 0.6 μV pentru 20dB SINAD in FM
    • Raport semnal / bruiaj: 10dB S+ N/N pentru 0.6μV la KHz/60 % din modulatie
    • Rejectia Imaginii 65dB
    • Rejectia frecventei intermediare 65dB
    • Control automat al Gain-ului ACG variatie de 10db
    • Squelch Reglabil de minim 1μV
    • Raspuns in Frecventa Audio: 300Hz / 2500Hz

    Merita sa mai caut pe cineva sa mai recalibrez inca odata antena? Apropo de asta, calibrarea antenei o fac pe mijlocul plafonului, este safe sa o folosesc pe orice alta masina, dar cu conditia sa amplasez antena pe mijlocul plafonului?
    Last edited by robert89; 20 June 2013, 22:55.

    Comment


    • Calibrarea se face pe fiecare masina in parte.
      Depinde me multi factori cum ar fi compozitia plafonului forma acesteia.
      Cum am spus are o sensibilitate mare statia.
      Sensibilitate: 0.5µV la 10 SINAB in FM la un Alan 42
      Sensibiitate: 0.6 μV pentru 20dB SINAD in FM pentru Danita 3000
      Sensibilitate: <1uV pentru 20 dB SINAD si asta este sensibilitatea la un Alan 220
      Ori cum , fara suparare , Danita nu prea e in top la statii.
      sigpic

      Comment


      • Stai linistit ca stiu ca nu este in top, doar pe mine ma enerveaza ca tot receptionez semnale slabe si ma fashaie, automat trebuie sa duc cat mai sus sq.

        Comment


        • Care sunt efectele unei antene neacoradate? In afara de cea cu prajitul finalilor...

          Comment


          • buruiaj in blana cum ai tu + receptie si mai ales emisie foarte proaste.

            Comment


            • Pe emisie stau bine, in schimb cu buruiajul nu ). Multumesc frumos pentru raspuns!

              Comment


              • Este careva din Tgv si ma poate ajuta cu o calibrare?

                Comment


                • Am o statie tti 550 normala si o antena storm ml 170 turbo. Am calibrat antena la un tip cu o scula profi rigexpert iar dupa calibrare am observat ca am zgomot pe statie uneori si cu squelch automat pe canal 22 iar pe display imi apare Rx. Se intimpla cu precadere cind sunt in spate la tiruri, camioane, taxiuri etc.... De la ce imi apare acest zgomot de fond?
                  Cu squelch setat pe minim reusesc sa receptionez transmisii slabe dar cu mult zgomot.

                  Comment


                  • Originally posted by Simca 1301 View Post
                    Eu am un President Jackson 2 si o tin in buzunarul de la usa asa ca ce daca e mai mare e loc ! si o scot cind nu o folosesc.Iar antena am pus-o in partea stinga pe un suport in partea din spate la prinderea portbagajului.
                    esti amabil sa pui o poza am si eu un jackson1 e cam aceasi dimensiune dar nu-mi dau seama cum ai montat-o .
                    ''M-am certat si cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat''. (Gigi Becali)

                    Comment


                    • am statie de cel putin 4 ani,merg numai pe intek,si antena sirio ml 145,sus pe pavilion am pus autocolant transparent si nu am avut probleme nici cu vopseaua nici cu valurirea cum o zis juristul.drumuri bune

                      Comment


                      • Originally posted by juann View Post
                        Am o statie tti 550 normala si o antena storm ml 170 turbo. Am calibrat antena la un tip cu o scula profi rigexpert iar dupa calibrare am observat ca am zgomot pe statie uneori si cu squelch automat pe canal 22 iar pe display imi apare Rx. Se intimpla cu precadere cind sunt in spate la tiruri, camioane, taxiuri etc.... De la ce imi apare acest zgomot de fond?
                        Cu squelch setat pe minim reusesc sa receptionez transmisii slabe dar cu mult zgomot.
                        am si eu un tti 550 si e foarte zgomotoasa.pe automat am rar zgomot .in schimb in functie de cum mut antena pe masina se schimaba si receptia.multi mi0au spus ca e naspa statia si mare lucru nu am ce sa0i fac .doara daca o schimb cu alta.
                        Welcome to the Club, We Have Jackets !

                        Comment


                        • Este o statie galagioasa pentru ca este foarte sensibila la receptie, Sensibilitate receptie FM: 0.5uV la 20dB SINAD.
                          Si la cat costa nu te poti astepta la prea multe de la ea.
                          sigpic

                          Comment


                          • Cine imi recomanda o statie mai putin galagioasa?

                            Comment


                            • Midland 220 este mai putin sensibila.
                              sigpic

                              Comment


                              • Sunt novice in domeniul acesta, motiv pentru care m-am gandit sa apelez la ajutorul vostru. Vreau sa-mi achizitionez o statie CB si o antena. Ma intereseaza care ar fi cea mai buna varianata, tinand cont de raportul pret calitate. Nu vreau nici cea mai scumpa dar nici cea mai ieftina. Ma intereseaza sa aiba semnal bun, sa nu aiba zgomote de fond sau alte chestii care sa deranjeze. Daca ma puteti ajuta cu ceva sugestii, va multumesc anticipat.
                                My ride

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google