Jante Tabla Originale, Cum Le Verificam?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am un Logan Prestige de 2 saptamani, am observat ca la acesta in CIV si CC sunt omologate doar anvelopele de 185/65 R15 88T.
    Stie cineva de ce nu mai sunt omologate anvelopele de 195/55 R16?
    Se poate face ceva sa poti trece in CIV 195/55 R16?
    Mersi!

    Comment


    • Jantele pe 16 vin la pachet cu punte spate cu saboti mari.
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by t0rquemada View Post
        Ai șuruburi nu prezoane și nu le poți folosi pe table.
        Sal torq!

        Nu am inteles eu bine; te referi la faptul ca cei cu masini echipate din fabrica,cu jante de Al nu-si pot pune jante de tabla (niciodata),pentru ca au suruburi ??

        Sau te rferi ca trebuie schimbate si suruburile pentru a putea pune jante de tabla?
        Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

        Comment


        • Multumesc frumos Torquemada pentru informatii. ;)
          Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

          Comment


          • Salut,
            Acum 2-3 saptamani am primit masina Dacia Logan Prestige echipata din fabrica cu jante de aliaj 15" Empreinte Dark Metal, am observat ca la rezerva nu am primit cele 4 prezoane pentru janta de tabla, am auzit ca alti loganisti au primit extra cele 4 prezoane (suruburi) pentru janta de tabla.
            Ieri de curiozitate am desfacut suruburile de la o roata si am observat ca acestea sunt suruburi normale fara saiba. Din ce am inteles de aici de pe forum pentru jantele de tabla sunt suruburi fara saiba, iar pentru jantele de aliaj sunt suruburi cu saiba.
            Stiu de la reprezentanta Dacia ca sunt 2 tipuri de suruburi, tabla si aliaj.
            Ce sa mai inteleg? Cei de la Dacia au pus ce au avut pe stoc?
            Cine poate sa ma lumineze si pe mine?
            Trebuie sa cumpar suruburi cu saiba pentru jantele de aliaj?
            Multumesc!

            Comment


            • Da, au pus ce aveau pe stoc.
              Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

              Comment


              • Nu trebuie sa cumperi alte suruburi.
                sigpic

                Comment


                • Torq, acesta este surubul pentru jantele de aliaj 15" Empreinte Dark Metal?
                  Ai idee cati mm trebuie sa aiba partea filetata ca sa stiu ce trebuie sa cumpar?
                  Sau daca are cineva un desen tehnic disponibil cu acest surub.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Stai linistit Ionut,ca nici eu n-am primit rezerva cu suruburi.Pe deasupra mai are si janta de tabla.Masina am primit-o cu jante de aliaj 15" Empreinte Dark Metal,dar inca nu am avut nevoie sa scot vreu surub sa vad ce tip este.M-ai facut curios,cred ca maine verific.
                    Nu condu cu viteza mai mare decat poate sa zboare ingerul tau pazitor!! sigpic

                    Comment


                    • Janta de aliaj 15" Empreinte Dark Metal e aceeași cu Empreinte normal singura diferență e culoarea.
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Sigur ai aceleasi suruburi pentru jante de tabla, au mai facut economie cu cativa lei.
                        Dar, poate va fi o minune la tine!

                        Torq, un sfat de unde pot cumpara suruburile mai ieftin?
                        La reprezentanta mi-au cerut 18,50 lei pe un surub.
                        Last edited by zmihaiionut; 24 September 2016, 19:56. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Ieri am fost la reprezentanta Dacia pentru a comanda prezoane pentru jante de tabla, acestia s-au uitat in programul de piese Dacia Dialogys si mi-au spus ca prezonul ptr jante de tabla este acelasi cu cel ptr jante de aliaj, m-am uitat si eu in program si avea acelasi cod.
                          Azi pe e-mail am primit raspunsul de la vocea clientului: " In cazul in care doriti sa utilizati jante de tabla, va informam ca trebuiesc inlocuite si prezoanele."

                          In legatura cu jantele pe 16" si anvelopele 195/55/R16, ieri la reprezentanta am ramas stupefiat. Dealer-ul nu credea ca nu am trecut in CIV si aceste jante si mi-a aratat de la un Logan venit in reprezentanta pe data de 20 septembrie CC si CIV in care erau trecute ambele variante de jante 185/65/15 , 195/55/16. Acel Logan era o versiune echipata cu jante de tabla.

                          Comment


                          • Asta e setul de 4 pentru tablă
                            Attached Files
                            Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                            Comment


                            • OK, multumesc torq!
                              Acum sa vad daca il gasesc si cei de la reprezentanta, ca ieri nu!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google