Jante Tabla Originale, Cum Le Verificam?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pentru L52 e 48,44e+tva
    Pentru Bcross52 e 55,15e+tva
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • Eu nu-nteleg, se schimba pretul si codul la aceeasi janta in functie de masina pe care o montezi, Logan respectiv Stepway?

      Comment


      • La Stepway din cate stiu jantele sunt pe 16" iar la Logan 2 simplu 15". Daca vorbim de Logan 2 (aniversare 100 ) astea au pe 16". Daca gresesc sa ma corectati


        p.s. Acum am citit mai bine, era vb de jante tabla .... Scuze
        Last edited by Christnacht; 6 February 2016, 01:10.
        Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

        Comment


        • Suspectez o greutate diferită la cea de L52 (mai ușoară)

          Bcross 52(Stepway) are 205/55R16 pe 6J X 16H2 ET37 și tamburi spate neventilati de 203mm

          L52 SL10/Prestige are 195/55 R16 pe 6J X 16H2 ET37 dar are tamburi ventilați(de K52) de 228mm.


          Ambele jante pe 16 de mai sus sunt pe tablă, pe aliaj cele pe 16 au alte denumiri și prețuri.
          Last edited by t0rquemada; 6 February 2016, 09:46.
          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

          Comment


          • Salut !
            Am un Logan Prestige 2016.Nu am roata de rezerva.Detin 4 cauciucuri aproape noi de iarna Sava 185/65/15.Vreau sa-mi cumpar 4 jante de tabla R15 din care una sa o folosesc ca rezerva.
            Stiu ca in CIV nu sunt omologate dar ma risc asa.Dealerul mi-a zis ca Sandero Steepway are jante pe 16 cu rezerva de 15.Mi-a mai zis ca pot folosi o roata pe 15 ca rezerva,celelalte 3 ramand pe 16 si daca nu imi cumpar jante de logan 2 imi ating in etrier.

            Am cateva intrebari:
            1 Dealerul are dreptate?
            2 Pot folosi o janta pe 15 si 3 jante pe 16?
            3 Ce dimensiune exacta trebuie sa ai aiba janta de tabla pe R15 ? (J,Et....exact.)
            (Din postul lui t0rquemada am vazut ca ar trebui sa fie et40)
            ..si inca una offtopic cum imi pun poza la avatar?

            Multumesc!
            Last edited by SergiuT; 27 February 2016, 09:55.

            Comment


            • Eu am Sandero Stepway din 2013. Roata de rezerva este tot pe 16.

              Comment


              • Originally posted by SergiuT View Post
                Salut !
                Am un Logan Prestige 2016.Nu am roata de rezerva.Detin 4 cauciucuri aproape noi de iarna Sava 185/65/15.Vreau sa-mi cumpar 4 jante de tabla R15 din care una sa o folosesc ca rezerva.
                Stiu ca in CIV nu sunt omologate dar ma risc asa.Dealerul mi-a zis ca Sandero Steepway are jante pe 16 cu rezerva de 15.Mi-a mai zis ca pot folosi o roata pe 15 ca rezerva,celelalte 3 ramand pe 16 si daca nu imi cumpar jante de logan 2 imi ating in etrier.

                Am cateva intrebari:
                1 Dealerul are dreptate?
                2 Pot folosi o janta pe 15 si 3 jante pe 16?
                3 Ce dimensiune exacta trebuie sa ai aiba janta de tabla pe R15 ? (J,Et....exact.)
                (Din postul lui t0rquemada am vazut ca ar trebui sa fie et40)
                ..si inca una offtopic cum imi pun poza la avatar?

                Multumesc!
                Dealerul tau e cel mai mare idiot. Si poti sa-i zici fara jena asta.
                Cum sa fie dimensiunea rotii de rezerva diferita fata de rotile de pe masina ?!

                Ori iti cumperi roata de rezerva sa fie ca si restul rotilor montate pe masina, ori te astept sa ajungi la stiri.

                Apropos, stii ca ai alt consum cu rotile de 15 montate nu ?

                P.S - rotile de pe Stepway ( inclusiv roata de rezerva ) sunt pe 16... Aceeasi treaba si pentru 10 ani / prestige ( posibil sa aiba sau nu roata de rezerva )

                Comment


                • Mai mic sau mai mare?(consumul?)
                  Oricum multumesc si mie mi s- a parut dubios, el a zis ca cu rotile de 15 sau de 16 are acceasi garda la sol Loganul si ca nu difera raza trenului de rulare(ca ciurcumferinta).L-am intrebat daca nu da eroare la ABS sau ceva de genul la trenul de rulare si inregistreaza alata valoare(viteza)Adica inregistreaza alta viteza diferita fata de celelalte 3 !....si a ziz ca NU!
                  Nu stiu daca am fost explicit....
                  O seara buna!
                  Last edited by SergiuT; 28 February 2016, 00:01.

                  Comment


                  • Originally posted by Midnighte View Post
                    Dealerul tau e cel mai mare idiot. Si poti sa-i zici fara jena asta.
                    Cum sa fie dimensiunea rotii de rezerva diferita fata de rotile de pe masina ?!

                    Ori iti cumperi roata de rezerva sa fie ca si restul rotilor montate pe masina, ori te astept sa ajungi la stiri.
                    Teoria spune sa nu schimbi diametrul TOTAL al rotii. Avand in vedere ca 185/65 R15 = 195/55 R16 (dif. este de 1mm!) eu zic ca merge f. bine 185/65 R15 ca si roata de rezerva. In cazul in care se face pana pe una din rotile fata, se scoate o roata din spate si se monteaza pe fata iar in locul ei se monteaza roata de rezerva pe 15", asta pentru a pastra aceeasi latime a anvelopei pe ambele roti de tractiune (este aceeasi situatie cu montarea unei roti de rezerva slim).

                    Midnighte, la aceeasi suprafata de contact a rotii, consumul creste in doua situatii (dedus din formula momentului de inertie) - fie prin marirea greutatii rotii, fie prin marirea diametrului acesteia.
                    In cazul de fata, suprafata de contact se micsoreaza, diametrul se pastreaza iar greutatile sunt cel mult egale, deci de unde ai dedus o crestere a consumului?

                    PS
                    Nu mai exprima pareri personale fara a le putea argumenta.
                    Last edited by Cromatic; 28 February 2016, 15:56.

                    Comment


                    • La X52 ai așa

                      Value of the tachometric index X depending on tyres
                      185/65/R15 X=1895
                      195/55/R16 X=1891 (aluminium wheel rims)
                      195/55/R16 X=1903 (steel wheel rims)
                      205/55/R16 X=1928
                      205/45/R17 X=1879
                      205/40/R18 X=1895
                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • Ok baieti.Am inteles.Pot merge temporar cu o roata de rezerva pe spate de 15 inch.
                        Multumesc si o seara buna!

                        Comment


                        • Buna seara domnilor,
                          vreau sa-mi iau jante aliaj pentru Stepway 2, ceva recomandari? furnizori?

                          Comment


                          • Site doar cu piese originale DACIA-RENAULT-NISSAN.

                            http://piese-origine.ro/Piese-Origin...e-DACIA?page=2

                            Comment


                            • Originally posted by SergiuT View Post
                              Salut !
                              Am un Logan Prestige 2016.Nu am roata de rezerva.Detin 4 cauciucuri aproape noi de iarna Sava 185/65/15.Vreau sa-mi cumpar 4 jante de tabla R15 din care una sa o folosesc ca rezerva.
                              Stiu ca in CIV nu sunt omologate dar ma risc asa.Dealerul mi-a zis ca Sandero Steepway are jante pe 16 cu rezerva de 15.Mi-a mai zis ca pot folosi o roata pe 15 ca rezerva,celelalte 3 ramand pe 16 si daca nu imi cumpar jante de logan 2 imi ating in etrier.

                              Am cateva intrebari:
                              1 Dealerul are dreptate?
                              2 Pot folosi o janta pe 15 si 3 jante pe 16?
                              3 Ce dimensiune exacta trebuie sa ai aiba janta de tabla pe R15 ? (J,Et....exact.)
                              (Din postul lui t0rquemada am vazut ca ar trebui sa fie et40)
                              ..si inca una offtopic cum imi pun poza la avatar?

                              Multumesc!
                              Raspuns pentru Sergiu T si alti viitori posesori Dacia Logan Prestige.
                              Salut,
                              - Am si eu o Dacia Logan Prestige 2016.
                              - In CIV sunt omologate si anvelopele de 185/65 R15 88T
                              - Poti folosi jante de Logan cu ET 40 (ET40 6J X 15H2), sunt mentionate in Certificatul de Conformitate.
                              - CIV ci CC le primesti de la Dealer-ul Dacia.
                              - Am atasat copii CIV si CC si o fotografie cu sticker-ul de pe usa conducatorului auto, la Dacia Logan Prestige 2016.

                              Succes!
                              Attached Files

                              Comment


                              • Multumesc!
                                Acum am si eu CIV-ul si am vazut ca sunt omologate si 185/65/15
                                Mi-am cumparat 4 jante si una o folosesc ca rezerva(fara senzori de presiune)
                                Sper sa nu fac pana.
                                Spor!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google