Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mulțumesc pentru răspuns. Am căutat să citesc mai multe despre anvelopele cu care vine Dacia, nu prea am găsit, într-un singur loc apare că au 71 de dB, testate pe un Peugeot 308.
    Last edited by Danis702000; 15 July 2020, 02:25. Reason: schimbat numărul de decibeli de la 70 la 71, cum apare pe site.

    Comment


    • Ceva informatii aici ...https://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/C...-Contact-5.htm
      varianta de 185/65 R15 - are B/B/ 70 db, 7,14 kg
      Logan 0.9 TCe 2018

      Comment


      • Mulțumesc! Am văzut, tot pe site-ul acela, că cele de la ”Nokian” sunt cele mai silențioase.

        Comment


        • Am facut 42 500 Km cu anvelopele originale Kormoran. Au fost utilizate permanent. Masina este Logan 1.4 fabricata si cumparata in februarie 2007, primul propietar.

          Comment


          • Fara suparare, dar nu e un lucru pozitiv/demn de lauda..adica, sincer, le mai poti folosi inca 14 ani, dar pentru siguranta celor din jur (si a eventualilor pasageri), doar in curtea proprie sau in stationare..

            Comment


            • Ce anvelope pentru toate anotimpurile recomandati dintre Laufen, Nexen, Debica, Firestone?

              Dar intre service-urile Autosoft si Sigemo ce sa aleg?

              Comment


              • 15 ani si o luna
                Logan 1.4 Ambiance
                fabricat si cumparat in februarie 2007, primul propietar
                49 950 Km

                Am inlocuit pentru prima data anvelopele originale ale masinii (anvelopele au fost utilizate permanent).
                Am cumparat de la Sigemo Bucuresti anvelope pentru toate anotimpurile Debica Navigator 3 cu DOT 0622, made in France.
                Pret total 998 lei
                Primele impresii (subiective)
                1. sunt mai silentioase
                2. suspensia pare mai moale (aici poate sa conteze si presiunea din roti - nu am verificat-o), am vrut initial sa cumpar anvelope XL dar am renuntat
                3. aderenta un pic mai buna (la viraje, plecari de pe loc si franari - nu am fortat deloc masina dar asa pare), am condus numai pe asfalt uscat
                Cei de la Sigemo mi s-au parut ok.
                Am facut programare. S-a rezolvat in doua zile. Se putea si mai repede dar nu am avut eu timp.

                Comment


                • @abc: Să le folosești (învârți) sănătos!

                  P.S Aici am citit și răspunsul la întrebarea pe care ți-o adresasem pe celălalt topic..., cel cu Kormoranurile!

                  Comment


                  • Din câte știu Debica sunt fabricate de grupul Michelin, iar modelul achiziționat de tine, Debica Navigator 3 are clasa C, atât la aderența pe carosabil ud, cât și la consum.

                    Comment


                    • Eu stiu ca Debica este o marca poloneza si face parte din grupul Goodyear.
                      Da, sunt clasa C atat la franare cat si la consum.
                      Am zis ca daca m-am descurcat cu Kormoran vechi pe carosabil ud e suficienta clasa C la franare.
                      Masina nu are ABS, AFU, ESP, nici macar servodirectia - m-am obisnuit asa.
                      Am vrut obligatoriu all seasons ca sa pot utiliza oricand masina.
                      Varianta cu anvelope de iarna mi se pare incomoda, costisitoare si inutila in cazul meu.
                      Spre exemplu iarna aceasta nu am fost pus niciodata in situatia de a renunta la o calatorie din cauza ca masina avea anvelope de vara. (legea o respect cu strictete!)
                      Initial am vrut sa cumpar clasa A la franare dar nu am gasit decat Brigestone XL.
                      Nu mi-au placut din cauza ca sunt extra load.
                      Am exclus tot ce este XL.
                      Apoi am ales service-ul Sigemo unde sa fac montajul (obligatoriu cu anvelope cumparate de acolo - deoarece toti ofera reducere la montaj daca se cumpara anvelope de la ei in plus cred ca au mai multa responsabilitate atunci cand lucreaza cu marfa proprie).
                      Variantele de rezerva pentru service-uri erau in ordine Best-Tires si Auto-soft.
                      Am gasit clasa B de franare: Continental (cu 51% mai scumpe decat Debica), Michelin (cu 58% mai scumpe), Laufen (cu 4% mai scumpe).
                      Michelen si Contimental mi s-au parut prea scumpe, chair daca sunt convins ca pretul are o justificare.
                      Conduc totusi Dacia Logan fabricata in 2007, nu Mercedes.
                      Acesta este standardul meu.
                      Despre marca Laufen stiu ca este o marca ieftina de la Hankook si anvelopele sunt fabricate pentru Europa intr-o fabrica noua si moderna din Ungaria.
                      Am ales modelul consacrat Navigator.
                      Este deja la generatia a 3-a.
                      Marca Debica apartine unuia din primii producatori mondiali.
                      Hankook este mai jos in clasament, dupa Brigestone, Michelin, Goodyear, Continental.
                      Decisiv a fost pretul - cel mai mic!

                      Last edited by abc; 14 April 2022, 20:56.

                      Comment


                      • Pentru rigurozitate: pretul a fost 988 lei, nu 998 lei cum am scris in mesajul de mai sus (#2152).

                        Comment


                        • abc : Ai dreptate cu Debica, cu globalizarea aceasta am încurcat eu borcanele.

                          Am fost în aceeași situație cu tine, legat de alegerea unei anvelope All Season. Eu unul am optat pentru Vredestein Quatrac, clasa B la frânare, respectiv C la consum. Prețul a fost de 251 lei per bucată, iar anvelopele au fost achiziționate de la Best Tires, unde le-am și montat pe mașină.

                          Sper să fie o alegere bună, sincer să fiu mă cam săturasem să le tot schimb la 6 luni pe cele de vară cu cele de iarnă și cum ambele necesitau schimbare din cauza vechimii și uzurii acumulate, așa am ajuns la All Season.

                          La ce ierni blânde am avut în ultimii ani, m-am gândit că vor face față. Mai ales că și performanțele anvelopelor All Season s-au îmbunătățit semnificativ în ultima perioadă (vezi testele efectuate de ADAC și Auto Bild).

                          Să auzim numai de bine!

                          Comment


                          • Și ca o completare la cele scrise mai sus, din ce am citit Vredestein a scos pe piață prima anvelopă All Season din anul 1993, aceasta de acum fiind la a cincea generație.
                            Adică am considerat că au expertiza și experiența necesară care le-a permis în acești 29 de ani să îmbunătățească performanțele unei astfel de anvelope, capabilă să facă față folosirii ei de-a lungul unui an calendaristic.

                            Rămâne să văd cum se va comporta vara, pe timp de caniculă, respectiv iarna, pe zăpadă.
                            Deocamdată iarna aceasta am ratat-o, din lipsă de zăpadă.

                            Comment


                            • Originally posted by abc View Post
                              Eu folosesc Kormoran originale din anul 2007, acum au 26 000 Km.
                              Le-am folosit si pe zapada cand erau permise de lege dar foarte putin si numai in Bucuresti. Nu prea mi-a placut aderenta. Nici vara nu sunt foarte bune dar m-am obisnuit cu ele iar eu conduc foarte incet fara accelerari sau franari bruste si respectand restrictiile de viteza cat de cat. Daca ar fi sa le schimb m-as orienta spre Debica Navigator.
                              Și chiar Debica Navigator (3) ți-ai luat..., ce-i drept că după aproape 9 ani.
                              Probabil că nici nu-ți mai aduceai aminte de postarea aceasta.

                              Comment


                              • Am renuntat la anvelopele dedicate si de cca 2 luni am pus Pirelli Cinturato All Season SF2. Franare buna, stabilitate buna in curbe si f. f. silentioase. Pentru Megane 3 am cochetat cu Bridgestone weather control si pana la urma am ales varianta dedicata fiecarui seson. Am pus Goodyear Efficientgrip 2, dupa ce mai inainte am avut Blueresponse.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google