Ce Anvelope Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by vali2008 View Post
    Fara suparare, dar nu e un lucru pozitiv/demn de lauda..adica, sincer, le mai poti folosi inca 14 ani, dar pentru siguranta celor din jur (si a eventualilor pasageri), doar in curtea proprie sau in stationare..
    Daca te uitai și in topicul cu distribuții, tot asa zicea ca a schimbat de curând distributia originala fără pompa de apa sa il coste mai ieftin, de cand avea el cumparata masina 2007.
    Originally posted by abc View Post
    15 ani si o luna
    Logan 1.4 Ambiance
    fabricat si cumparat in februarie 2007, primul propietar
    49 861 Km
    am schimbat distributia originala la Dacoserv Bucuresti Militari
    cureaua de la alternator nu avea crapaturi, mecanicul a spus ca este japoneza si mai tinea
    cureaua de la distributie nu avea crapaturi dar era murdara de ulei, mecanicul a spus ca uleiul distruge cauciucul (stiam asta) si ca am avut noroc ca nu s-a rupt
    erau scurgeri de ulei pe la simeringul de la arborele cotit (auzisem de problema asta la mai multe masini cu motor de 1.4 l fabricate in perioada 2005-2007 dar speram ca la mine sa nu fie cazul si imi place sa cred ca motorul de la masina mea este inca nou!)
    am inlocuit kitul de distributie (curea+rola - de origine) cumparat de la Dacoserv
    am inlocuit cureaua de la alternator
    am inlocuit simeringul de la arborele cotit
    spre surprinderea mea Dacoserv nu avea pe stoc curea de alternator (pentru Logan fara sevodirectie si fara aer conditionat) desi am facut programare cu o zi inainte, am spus ce masina am si ce vreau sa schimb, am facut programare inclusiv pe MyDacia - puteau sa ma anunte ca nu au piese si mai asteptam cateva zile, nu era nicio problema - o bila neagra pentru Dacoserv
    nu aveau nici simeringul pentru arborele cotit dar macar aici nu anuntasem ca vreau sa-l schimb si probabil majoritatea din cei care au masini din lotul cu probleme au schimbat demult
    mecanicul mi-a recomandat un magazin din apropiere (Autoslim SV - unixauto.ro) de unde am cumparat curea si simering cu 74 lei in total
    sper sa fie piese bune, voi ce parere aveti?
    la Dacoserv am platit 583 lei
    Parca si la discuri/placute si saboti/cilindri de franare, ii are pe cei originali.
    Last edited by Leo0608; 8 May 2022, 09:29.
    ​​​​​​

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google