Anvelope - Profil V Sau ASIMETRIC ? Help!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Ai argumentele tale, ai dreptate asupra aspectelor asupra carora ai insistat.
    Nimeni nu spune ca nu poti deconta oricat pe o anvelopa luand in calcul ca ar tb sa franezi odata si odata la limita si sa te rogi sa nu fie ploaie si sa te poti opri la limita. Nici o anvelopa nu garanteaza nimic, mai ales daca e uzata, asa cum se pastreaza la noi pe masini tot din considerente financiare. Si cum la noi cand se cumpara o anvelopa de marca in special, majoritatea nu se uita la data fabricatiei. Sunt pe stoc acum anvelope de marca produse in 2007, si nu cred ca sunt la fel de eficiente ca cele produse in 2009 sau 2010.
    Cine cumpara acum sa intrebe vanzatorul saptamana si anul fabricatiei, ca el nu va spune din proprie initiativa celor ce nu stiu sa citeasca informatia pe anvelopa.
    Concluzionand: performanta anvelopei ofera o sansa in plus la limita, nu garanteaza nimic. Masina si soferul fac diferenta. Si la sofer ma gandesc la prudenta, nu la cat de greu e la talpa pe frana.
    Last edited by mr.K; 9 March 2010, 12:39.

    Comment


    • #62
      Valentin_N!!! Pt ca nu am gasit niciunde "teorema magica" am deschis acest topic, asteptarile mele de la acest topic se indreptau catre parerile utilizatorilor de anvelope, este interesanta si teoria (analiza complexa) dar eu as pune mai mult accent pe parerile (fie ele pozitive sau negative) ale utilizatorilor, poate ma repet dar vorbarie frumoasa gasim si daca luam 5-6 reviste de profil auto de la chioscul de ziare.

      Cat despre echivalarea dimensiunilor jantelor si a anvelopelor, exista pe destule site-uri si nu e vreo mare filozofie, pt ca este de fapt o formula matematica. Atata timp cat scrie in talon si cartea de identitate la dimensiunile anvelopelor doar 185/65/R15 eu recomand utilizarea acestei dimensiuni (anvelopa+janta).

      Comment


      • #63
        si eu am ajuns in necesitatea de a imi cumpara anvelope. Cele de pe spate ale mele au nici mai mult nici mai putin de 110k km .... paradoxul e ca inca sunt relativ ok ( din pct asta de vedere o sa recomant conti ecocontact oricui oricand). Si ca sa trec a subiect acum. Propun un pol cu principalele anvelope de pe piata.
        sigpic

        Comment


        • #64
          Asa am zis si eu ,vara cu un profil mai ingust.

          Comment


          • #65
            Originally posted by VaderTM View Post
            Valentin_N!!! Pt ca nu am gasit niciunde "teorema magica" am deschis acest topic, asteptarile mele de la acest topic se indreptau catre parerile utilizatorilor de anvelope, este interesanta si teoria (analiza complexa) dar eu as pune mai mult accent pe parerile (fie ele pozitive sau negative) ale utilizatorilor, poate ma repet dar vorbarie frumoasa gasim si daca luam 5-6 reviste de profil auto de la chioscul de ziare.

            Cat despre echivalarea dimensiunilor jantelor si a anvelopelor, exista pe destule site-uri si nu e vreo mare filozofie, pt ca este de fapt o formula matematica. Atata timp cat scrie in talon si cartea de identitate la dimensiunile anvelopelor doar 185/65/R15 eu recomand utilizarea acestei dimensiuni (anvelopa+janta).
            Ai dreptate, ai mentionat ca vrei gume pe dimensiune standard si noi am dat-o in offtopic-uri...
            La dimensiunea standard, as merge pe orice altceva decat low-cost, parerea mea despre Barum si Kormoran este destul de proasta dupa cum am mentionat.

            Am folosit Continental EcoContact 2 (cele standard) aproximativ 40.000km si mi s-au parut bunicele. Se descurca bine pe ploaie, n-am avut probleme cu acvaplanarea, desi nu sunt V-uri. Pe zapada sunt mediocre dar au aderenta suficienta pe uscat la temperaturi joase. Ca dezavantaje pot mentiona faptul ca o data incinse sau fortate (condus sportiv vara), se uzeaza destul de rapid si neuniform. Dupa 40.000 km, gumele de pe fata erau la cam 2mm de semn si a trebuit sa le arunc pentru ca nu mai erau utilizabile datoria uzurii neuniforme. Recunosc ca e "opera" mea uzura prematura, dar tot trebuie mentionata
            sigpic
            ^Logan turbat (WIP)^

            Comment


            • #66
              Originally posted by VaderTM View Post
              ma refeream la bfgoodrich profiler2, nu am gasit dimensiunile pt logan.

              cat despre montatul altor dimensiuni decat cele din talon, nu sunt interesat sa fac cotizatii la purtatorii de cascheta.



              acum am vazut mesajul tau. Eu am dimensiunile din talon 185/65 15. sunt de acord cu tine in privinta altor dimensiuni... Singura problema e ca gasesti numai made in ROMANIA cu dot mai nou si pot sa zic ca am simtit putin diferenta intre cele fabricata afara si cele de la noi. Acum le-am montat iar, dar de data asta pe alea din romania pe fata si par ok... dar mai astept pana dau verdictul final.

              Cand ma uitam pe site am vazut ca a aparut un model nou si ma cam atrage, dar pana nu le tocesc pe astea nu ma gandesc sa imi iau altele.

              Bfgoodrich G-grip

              Excellent safety on wet roads.
              > In deep water... a directional tread pattern with wide circumferential grooves maximises
              water dispersal to reduce the risk of aquaplaning.
              ...or on normal wet roads, the g-Grip features a "vortex" tread pattern, designed to disperse
              water more quickly for better braking and handling.
              Unrivalled driving pleasure on dry roads.
              > On straights and in bends... substantial shoulder tread blocks and a continuous central rib give
              a rapid steering response and superb control.
              ...with improved braking, its "chamfered edge" sipes improve the stability of each tread block
              for better braking on dry roads.
              Attached Files

              Comment


              • #67
                Originally posted by vily pisica View Post
                Asa am zis si eu ,vara cu un profil mai ingust.
                ce vroiai sa zici mai sus?

                Comment


                • #68
                  un prieten m-a intrebat asta toamna ce cauciucuri sa-si ia dintre continental si bf goodrich ambele made in romania, i-am spus din prima bf, erau mai scumpe cu 10-20 ron, nu m-a ascultat, si ducandu-se la brasov asta iarna, a trebuit sa-si ia de iarna, debica parca ca facea figuri pe serpentine cu conti( si erau noi)

                  Comment


                  • #69
                    vllad, sa stii ca de obicei iarna, se utilizeaza cauciucuri de iarna, nu cele de vara!

                    Comment


                    • #70
                      cei din TM, CS, AR, HD de unde ati luat anvelope noi, bune si la pret rezonabil (eventual si SH)?

                      Comment


                      • #71
                        vaderTm...incearca aici
                        www.anvelopejantepromotii.ro
                        Nobody is perfect. I am nobody.

                        Comment


                        • #72
                          spsport01 clar. nu am avut anvelope asa silentioase..

                          Comment


                          • #73
                            stie careva care este ultima data de fabricatie pt dunlop sport sp01?

                            Comment


                            • #74
                              eu am vazut 5009 pe 195/65/15
                              Last edited by Seba; 28 April 2010, 15:24.

                              Comment


                              • #75
                                asa am si eu

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google