m-a oprit politia(vroiau spaga, CLAR)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • m-a oprit politia(vroiau spaga, CLAR)

    am o mica nelamurire, una mai maricica de fapt :P in primul rand este posibil ca sa te opreasca politia comunitara ca ai trecut pe rosu sa iti ia si permisu? nu prea vad rostu ca ei nu au nici o treaba cu circulatia! am trecut pe verde intermitent la dreapta, semaforul era rosu. strada pe care trebuia sa ajung nu era drept in fata, trebuia sa faci dreapta sa mergi 3-4 m si apoi sa faci stanga, deci am respectat verdele intermitent de facut la dreapta. nimic anormal pana aici ca nu sunt genul care sa treaca pe rosu. dupa ce intru pe strada ma trezesc cu duba politiei in spatele meu care avea farurile stinse pe timp de noapte. am mers 100 m cu ei in spate, am ajuns la o intersectie, si abia la a doua au ajuns indeajuns de aproape de mine sa vada ca sunt mai tanar si poate ma fraieresc sa scoata si ei de un pachet de tigari. bun le-am dat actele de la masina (chestie care nu trebuia sa o fac dar fiindca e a doua oara cand ma opreste int-un an si ceva am uitat) cum ca am trecut pe rosu. le-am explicat vreo juma de ora situatia au vazut ca nu merge cu asta m-au luat cu asigurarea pe care din pacate nu o aveam la mine, era acasa. vine tata cu asigurarea si cu inca vreo 2 prieteni sa le explice si ei situatia mea. am cerut sa vina un echipaj de la politia rutiera sa constate acest fapt ca ei nu au acest drept, timp in care s-au razgandit cum ca echipajul de la rutiera au un eveniment si nu pot veni si mi-a dat toate actele inpoi si au plecat. si-au dat seama ca nu au dreptate si nu mai puteau lua nimic fiindca eram prea multi ochi! mi-a fost invatatura de minte. nu mai dau decat buletinul, restul actelor la politia rutiera. daca era ceva serios ma opreau imediat, nu mergeau juma de km in spatele meu pana sa vada cine e la volan. poate imi spuneti si parerea voastra cei care au mai multa experienta si s-au confruntat cu astfel de cazuri! cei din galati cred ca stiu ca in barieria cum faci stanga venind din cosbuc spre metro vin camioane din dreapta si tre sa se duca pe la mobexpert ca sa ajunga pe centura. de acolo veneam eu si ma duceam spre mobexpert. si daca mergeam direct inainte cum au zis 'organele' ajungeam in gardu de la spitalul de boli infectioase, dar cu greau au inteles asta. ei zic ca dreapta inseamna spre metro. in fine mi-au dat toate actele inpoi si nu m-au lasat pe tusa o luna de zile!
    Last edited by yoz13; 25 November 2007, 06:13.
    Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

  • #2
    Cunosc intersectia este cam ciudata dar cu parere de rau la dau dreptate militienilor.Uite am facut si o schita pentru cei care nu au inteles prea bine cum sta treaba.Deci tu ai mers pe drumul cu rosu...intradevar ai facut putin dreapta si ti-ai schimbat directia spre stanga...Poate poti ajunge azi la intalnire sa mai discutam.
    Attached Files
    sigpic

    Comment


    • #3
      parerea mea e ca e semaforizata intersectia de-am-boulea....dak stai si te uiti pe foaie si vrei sa spui care e traseul corect il spui pe cel corect dar in trefic esti tentat sa gresesti...nu imi spuneti voi k la volan stati si va ganditi si analizati intersectiile si bla bla bla.....din pacate politia are dreptate...dar ai si tu putina dreptate.....adik ai o scuza....noroc
      0.9 tce SL plus

      Comment


      • #4
        Politia Comunitara are voie sa te opreasca, sa-ti dea amenda si sa-ti ia carnetul daca aifacut ceva grav. Cat despre intersectia cu pricina, trebuia sa stai la stop, intermitentul e pus daca mergi spre Metro.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • #5
          Originally posted by valeriuciprian
          Deci tu ai mers pe drumul cu rosu...intradevar ai facut putin dreapta si ti-ai schimbat directia spre stanga...Poate poti ajunge azi la intalnire sa mai discutam.
          Nu prea am inteles care-i problema,nu avea voie la stanga?Unde a gresit?Trebuia sa le arate doar CI.Am mai auzit astfel de cazuri,eu cred ca e un abuz!
          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

          Comment


          • #6
            m-am contrazis vreo juma de ora cu ei dupa care au vazut ca nu merge treaba asta si mi-au cerut asigurarea. dupa toata cearta asta i-am mai cerut o data numele si nu a vrut sa se legitimeze. deci era ceva in neregula!
            Citroen C4 Coupe 1.6 hdi 110 cp 2006 rouge lucifer

            Comment


            • #7
              Bravo,bine ca te-ai tinut tare!
              Forum neinteresant. Delogat definitiv.

              Comment


              • #8
                politia comunitara nu are voie sub nici un caz sa iti retina permisu ... in cel mai rau caz daca constata ceva in neregula cheama echipaj de politie rutiera ... nu puneti botul la ce zic tablagii de cartier !!! ca au atatea clase ca si personalul de crevedia :P
                1.6 MPI CRAZY DRIVER

                Comment


                • #9
                  a inceput o perioada de conlucrare intre rutiera si comunitara. cei de la comunitara invata absolut tot despre rutiera si vor avea atributii complete privind competenta rutiera.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Hellman
                    ... nu puneti botul la ce zic tablagii de cartier !!! ca au atatea clase ca si personalul de crevedia :P
                    Cred ca i-ai cam jignit pe cei de la Crevedia,aia muncesc cinstit...)
                    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                    Comment


                    • #11
                      mda ... nu am vrut sa ii jignesc

                      ps : multumesc celui care imi tot da minusuri . astept un minus si la acest post . multumesc anticipat
                      1.6 MPI CRAZY DRIVER

                      Comment


                      • #12
                        Pe mine daca ma opresc maidanezii astia eu le arat doar buletinul
                        Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                        Comment


                        • #13
                          comunitarii sunt ca sa sperie cainii pe la tomberoane ) io nu le dau nik dak ma opresc , doar buletinul.....si mai ales asta dupa ce se legitimeaza ;)
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            am vb cu un politist de ordine publica si acum au toti curs de rutiera si te pot penaliza.
                            @ yoz13, daca unde ai facut tu stanga nu erau semne sau semafoare (sa fie clar pt toata lumea ca e intersectie si nu continuarea strazii de pe care veneai tu;banuiesc ca aia din fata semaforului era contrasensul tau), inclin sa le dau dreptate cainilor vagabonzi (scuze, politiei comunitare...). pe de alta parte, exista si intersectii nesemnalizate, dar nu cred ca-i cazul astora in oras...in general, daca aveti dubii cu politia, creti-le sa se legitimeze si daca sunteti siguri ca n-ati "comis-o", nu recunoasteti fapta in procesul verbal si nu platiti amenda. ei sunt obligati sa consemneze in pv orice spuneti voi si puteti mentiona ca n-au martori, nu au poze, tu ai martori care sa te sustina, etc...dar numai cand te stii "curat". altfel, incearca s-o dregi cu vorba buna.
                            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                            Comment


                            • #15
                              Ei nu ca asta-i buna. Urmeaza si cei de la politia T.F. sa ne mai opreasca.
                              Cel mai lent 1,6 8v

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google