m-a oprit politia(vroiau spaga, CLAR)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    daca incalci vro regula de circulatie toti au voie sa te opreasca!!! si sa te sanctioneze conform legii ( cand spun toti nu ma refet la politia sanitar veterinara ) rutierea, ordine publica, comunitara, frontiera toti cu conditia sa fie in timpul programului.

    am fost martor la o faza in punctul de trecere frontiera Moravits. eram in coloana 3 masini prima un jeep neinsemnat, o dacie papuc si eu a treia masina ala cu jeepu mergea incet foarte incet chia si ala cu papucul la depasit pe linia continua ( in interiorul ptf) am ajuns la bariera si ala din jeep sa dat jos a chemat un militian de frontiera sa legitimat ca fiind ceva sef de a lor a spus ca papucul la depasit pe linia continu si la pus pe politai sa : " aplice prevederile legale" ma intrebat si pe mine daca e cazul sa fiu martoe am spus ca ma grabesc ca dun un coleg la autogara in vrsec la 10 km de granita si ca ma intorc in juma de ora si daca e cazul dau atunci declaratie evident ca mam intors pest 2 zile nu stiu ce sa intamplat dupa aia cu ala de pe papuc....dar au dreptul sa te sanctioneze...
    Last edited by wildserb; 5 March 2009, 10:19.
    ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
    YO2MKL
    sigpic

    Comment


    • #47
      Originally posted by maistoru View Post
      aham. mdaa.... din poza lu vasile se schimba treaba.
      eu aveam impresia ca rosu este ptr in fatza nu intro parte. deci pana la urma drumul pe care a intrat yoz e inainte nu stanga dreapta. adicatelea yoz ai intrat pe roshu :P
      tu unde vezi inainte ? drumurile alea sunt in aliniament sa insemne inainte ? sunt "decalate" cu 30m ... deci hai sa fim seriosi.

      E prost facuta semaforizarea acolo atata tot ... dar yoz13 nu a gresit cu nimic. Din cate vad dupa ce a virat dreapta drumul respectiv are marcaj longitudinal intrerupt (si nici o restrictie de a vira stanga ....) deci ...

      S.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • #48
        Originally posted by wildserb View Post
        daca incalci vro regula de circulatie toti au voie sa te opreasca!!! si sa te sanctioneze conform legii ( cand spun toti nu ma refet la politia sanitar veterinara ) rutierea, ordine publica, comunitara, frontiera toti cu conditia sa fie in timpul programului.
        am zis eu mai sus ca te pot opri si politistii de frontiera pe raza localitatilor de frontiera. atat. politia rutiera si cea de frontiera. nici un comunitar nu are voie sa te opreasca pentru ca nu sunt prevazuti in OUG 195/2002 cu modificarile ulterioare. pana nu se modifica oug NU AU VOIE. nu ati vazut zilele astea la stiri ca a fost nevoie sa se modifice oug ca sa aibe temei legal ptr a suspenda permisele pe spaga de la pitesti?.
        vom fi iarasi ce am fost si mai mult decat atat !

        Comment


        • #49
          @wildserb:
          Au voie sa te sanctioneze doar in limitele competentei lor si a atributiilor de servici. Cei de la comunitara nu au dreptul sa ceara si sa suspende permise de conducere.
          Computer, did we bring batteries?... Computer?...

          Comment


          • #50
            Originally posted by TopCat View Post
            http://www.cdep.ro/proiecte/2004/400...g_pl412_04.pdf

            la art. 7 sunt specificate atributiile politiei comunitare. nu sunt specificate atributii de sanctionare.....................
            Si din 2004 nu s-a modificat nimic?

            Comment


            • #51
              Legea nr. 371 din 20/09/2004 privind infiintarea, organizarea si functionarea Politiei Comunitare a suferit 2 modificari pana in prezent prin O.U.G. nr. 23/2005 si Legea nr. 180/2005. Insa, aceste doua acte normative nu fac referire la art. 7 din Legea 371 care stipuleaza atributiile Politiei Comunitare. Deci atributiile Politiei Comunitare sunt aceleasi de la data aparitiei legii pe baza careia a luat fiinta si functioneaza Politia Comunitara.
              Computer, did we bring batteries?... Computer?...

              Comment


              • #52
                Originally posted by D-FENS View Post
                E o mare porcarie sa ajunga sa ne opreasca si morometzii astia,ce urmeaza?Bodyguarzii?
                pardon!Militienii
                AC/DC- RIDE ON

                Comment


                • #53
                  Eu nu inteleg ce e asa o tragedie daca ma opreste politia comunitara, atat timp cat nu am gresit si d.p.d.v. intelectual sunt peste nivelul lor poate fi chiar o distractie. Acum voi vreti sa treceti pe rosu pe langa politia comunitaura si aia sa va aplaude? Sa fim seriosi!

                  Comment


                  • #54
                    Pana acum nu am fost oprit de "maidanezii" astia si sper sa nu fiu oprit.Am trecut de multe ori pe langa ei si nu eram chiar in regula,n-au schitat nici un gest.Daca prin absurd se va intampla sa ma opresca,nu le arat decat buletinul,in nici un caz talon sau permis.

                    @vasile 78-nu e vorba daca e vreo tragedie sau nu,dar noi,soferii,ce suntem?Ciuca bataii?Daca cineva are chipiu sau uniforma asta inseamna ca are si dreptul sa ne opreasca cand vor ei si sa ne controleze de acte?Crezi ca,comunitarii astia au vreun habar de regulile de circulatie?Nici militienii nostrii "dragi" nu cunosc regulamentul din scoarta-n scoarta,d-apai altii "facuti" la apelul bocancilor...
                    Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                    Comment


                    • #55
                      @D-FENS legile la noi sunt asa de ambigue incat nici cei care le-au propus nu prea au idee de aplicarea lor, eu sper sa fac inca multi kilometri de acum incolo fara probleme, cat despre comunitari... mie doar sa-mi beleasca pielea ca nu au nici habar sa conduca!!!

                      Comment


                      • #56
                        Vedeti ca politia comunitara au un compartiment care se numeste "Siguranta circulatiei" si mi se pare ca au primit ceva atributii pe linia circulatiei consiliului local. In plus mai sunt si patrule mixte in intersectii (rutiera+comunitara). Deci cred ca ceva adevar este.
                        It's nice to be important but it's more important to be nice!

                        Comment


                        • #57
                          Chiar daca sunt patrule mixte,comunitarii sunt mai mult pt linistea publica,militienii nostrii au autoritate asupra noastra,pe linie de circulatie.
                          Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                          Comment


                          • #58
                            Pana la urma, d.p.d.v. legal, Politia Comunitara are atributii pe linie de circulatie, sau nu?
                            Cunoastem cu totii "originea" agentilor comunitari, pregatirea majoritatii lor, personal cunosc destui care nu au nici macar liceul sau stagiul militar satisfacut dar pe unii i-am vazut cu arme de foc asupra lor. Codul rutier spune clar ca se respecta semnalele agentului de circulatie (agent sau ofiter al Politiei Rutiere), ale conducatorilor coloanelor militare si ale manevrantilor CFR, in zonele feroviare. Ar mai putea fi exemplificate poate cateva categorii de personal care au atributii de indrumatori dar nu imi vin in minte acum. Cert este ca nu specifica faptul ca printre acestia s-ar enumera Politia Comunitara. Asta si datorita faptului ca la vremea aparitiei ultimei legislatii privind circulatia pe drumurile publice, comunitarii erau vazuti doar pe la diverse sedii de institutii, cu atributiuni de paza, doar. Cand, si daca s-a modificat... asta nu mai stiu.
                            E drept, ca prin alte state, exista o politie locala, similara comunitarilor nostri, dar cu atributii limitate doar la supravegherea automatelor de parcare si a modului de parcare in sine.
                            Mai dureros e faptul ca in momentele cand ai nevoie sa apelezi la ei ti-o taie scurt: "Frate, ce vrei sa fac de 700 de lei cat imi da statul roman..."!?

                            Comment


                            • #59
                              am vazut prin Bacau, prin Iasi, "comunitari" care se ocupau de stationari si opriri neregulamentare (pentru care aplicau amenzi) sau la inceputul strazilor cu 'accesul interzis' dar nu am vazut niciunul dirijand circulatia sau alte activitati specifice politiei rutiere.
                              cred ca au anumite competente reglementate in plan local, si care pot sa difere de la un oras la altul.
                              a good plan today is better than a perfect plan tomorrow

                              Comment


                              • #60
                                Din punctul de vedere al legislatiei in vigoare, tu ai gresit. Practic, ai trecut pe rosu. Semaforul ala pentru atata lucru e pus: Sa reglementeze circulatia celor care vin de jos, dinspre lacul Brates. Gandeste-te ca daca ar fi ok ce ai facut tu, atunci nu ar mai fi nevoie de semafor acolo..
                                Cat despre politia comunitara .. numai de bine :-j
                                In Femei Si-n Frane Sa N-ai Niciodata Incredere

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google