Masinile Cu Volan Pe Dreapta, Un Real Pericol

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    e aiurea,nu stiu cum as putea conduce cu volanul in dreapta..dar sa interzici e absurd...iar istetul de mai sus a dovedit cat de istet este cu postul ala

    Comment


    • #77
      Şi eu am spus că nu se pune problema în a interzice aceste maşini. Ideea este ca cei care au ajuns în posesia unui astfel de autoturism să conştientizeze că sunt un pericol pentru ceilalţi parteneri de trafic. Fără supărare!! Eu am avut răbdarea de a circula aproximativ 100 de km în spatele unui astfel de autoturism, mai mult din curiozitate nu de altceva. Concluziile??? Dacă mergi cu ea în permanenţă ca la plimbare bănuiesc că nu ai probleme!! Însă dacă te grăbeşti începi să ai probleme de siguranţă atât petru tine cât şi pentru ceilalţi din jurul tău.

      Comment


      • #78
        Cele mai multe masini cu volan pe dreapta am vazut in Jud. Suceava

        Masini cu volan pe dreapta
        Attached Files

        Comment


        • #79
          salut!. Eu tocmai am venit din UK de la ceva training.. si am vazut si masini cu volan pe stanga circuland pe acolo inmatriculate in uk.deci legal romania ca membra a UE trebuie sa le inmatriculeze...'nu are de ales..
          Cei drept e drept la noi astea cu volan oe sreapta sunt dr a dreptul criminale .. pur si simplu can dvor sa depaseaca un TIR "sar" pe banda din stanga.. ruleta ruseasca.. am vazut cu ochii me o situatie din asta si sincer am ramas siderat de cat s-a chinuit cel din fata mea sa depaseasca...

          Nu ar trebui inmatriculate la noi astfel de masini..!!

          Comment


          • #80
            Am vazut si eu o gramada in Bucuresti si sunt de parere ca este dreptul fiecarei persoane sa aibe o masina... fie ea cu volan pe stanga, dreapta sau pe centru. Singura problema reala pe care o vad eu este la depasire... dar daca soferul nu o calca prosteste si se asigura de la o distanta mai mare e ok... in schimb e rege la depasitul pe partea dreapta .
            sigpic

            Comment


            • #81
              eu zic sa bage doua volane!asa orice masina dotata astfel va circula fara probleme oriunde pe glob.
              Welcome to the Club, We Have Jackets !

              Comment


              • #82
                Nu imi plac, ma gandesc la ce e mai rau doar cand le privesc.

                Comment


                • #83
                  Helllllo loganei! ;)

                  Originally posted by vasile78 View Post
                  Legea e lege si pana se schimba o sa avem " soferi englezi" care ori ies prea mult pe contrasens, ori intreaba nevasta ce vine din fata...
                  In primul rand tr sa va spun ca aveti onoarea sa stati de vb cu cineva care are 2 masini cu volanul pe dreapta (un Ford Transit inmatriculat in RO si un Ford Cougar inmatriculat in Bulgaria). In al doilea rand nu va speriati ca nu va mananc . Si acum sa discutam:
                  - depasirile: le fac mai usor decat voi, pt ca am un motor de 2.0 L benzina cea ce nu se compara cu 1.4 L sau 1.6 L ). Doar ca tr sa stau putin mai in spate la depasiri. Iar voi degeaba aveti vizibilitate pt ca va uitati a mila cu motoarele voastre de 1.4 si 1.6. Nu tr sa intreb nevasta ce vine din fata pt ca pot sa vad si eu destul de bine daca ma aplec si ma las cu mana pe cotiera(...daca aveti idee cum arata o cotiera ca din cate stiu nu aveti nici macar atata lucru). P.S. : o sa fim din ce in ce mai multi si de neoprit

                  Comment


                  • #84
                    Inca unu care se crede buricu pamantului, dar care nu-si vede lungul nasului pentru ca are volan pe dreapta pe doua basini expirate.

                    Comment


                    • #85
                      Traiasca inmatricularile in bulgaria, ca sa ne putem inmatricula rablele care nu ne da voie statul roman sa le inmatriculam. Si iti multumim ca ne-ai luminat ca exista si cotiere pe lumea asta, ca sa te sprijini tu sa poti sa vezi cand depasesti. Dar oare cat te apleci? Si la ford ai cotiera? Si daca nu aveai, ce faceai, te mutai pe scaunul din stanga?? Dar ne scuzi pe noi ceilalti care ne consideram soferi, si zicem ca nu e la fel de sigur cu volanul pe partea cealalta. Un profesionist ca tine se poate descurca si cu volanul pe centru, probabil, numai ca ai grija ca pe centru sa nu te loveasca calu cu coada!! Iti multumim pentru experienta impartasita. Nu degeaba zisese unu: daca taceai.. Dar nu inteleg ce ai cu posesorii de logan, dacii, sau alte masini pentru oamenii normali. Si in plus, de ce ai intrat pe forum? Sa ne zici cat de ciumexan esti tu cu volan pe dreapta, si motor de 2.0 benzina (care cred si eu ca nu se compara cu motoarele pe benzina de pe logan, insa cred ca nu se compara decat la consum)? Noi nu te intrebam cat iti consuma gioarsele. Si nici daca au fost mai ieftine decat gaz bagam noi la o alimentare in masinile noastre de "amarasteni".
                      Last edited by lepi_liv; 26 January 2010, 23:03.

                      Comment


                      • #86
                        @kristi: ca tine am mai vazut. Din pacate, chiar si in camera de garda. Asa ca atentie sporita pe sosea.
                        Ps: Fordul dumitale Cougar de 2.0, mere mai slab ca un logan de 1.4 cu modificari ori un 1.6 16v fara absolut nici o modificare. Trist....si de-a dreptul frustrant.
                        Last edited by Cezar; 26 January 2010, 23:17.

                        Comment


                        • #87
                          Muream prost si nu imi dadeam seama ce am pe mijlocul masinii intre scaune,,,,cu toate ca eu am cumparat-o nu stiam ca ii zice COTIERA!
                          Iar ca sa te citez...."" P.S. : o sa fim din ce in ce mai multi si de neoprit"""....o sa va opriti voi in ceva pe care o sa il vedeti decat prea tarziu((Doamne Fereste)).
                          Sunteti niste KAMICAZE ai soselelor si mai grav este ca avem de-a face cu niste inconstienti ca voi,,,,si te intreb ce mama lu Stefan Cel Mare avea daca i-ti luai aceleasi masini dar cu volanul pe stanga???
                          Maine poimaine ca tot sunteti pe invers cu volanul ,,cred ca o sa fiti si pe "invers".

                          PS: Chiar acu la stirile de la ora 13 am vazut cum un Jeep cu volanul pe dreapta a facut praf 5 masini parcate...Cred ca nu le-a "vazut"!
                          Last edited by Ivan Marian; 27 January 2010, 14:55.

                          Comment


                          • #88
                            problema mare e ca alesii nostri dau drumu la asa ceva....si problema numarul 2 este ca acolo sunt ieftine....
                            Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                            Comment


                            • #89
                              astia sunt genu de oameni care ii vad la stirile de la ora 17 ...

                              Comment


                              • #90
                                Acolo in Anglia masinile sunt ieftine pt ca asa sunt ele si atat,nimic mai mult.
                                Daca ar fi avut si volanul pe stanga tot asa de ieftine ar fi fost ca asa e la ei.
                                Asa ca treaba cu masina e ieftina ca are volanul pe dreapta si nu pe stanga pica din start,,,ce mama lu Stefan ca doar aceleasi piese le are ca si una cu volanul pe stanga.
                                Iar treaba cu inmatriculatul masinilor cu volan pe stanga in Anglia pica si aia pt ca am vazut de multe ori la Fifth Gear oameni cu bani grei ce isi aduceau masini cu volan pe stanga din SUA si nu puteau sa merga cu ele decat pe circuit si pana acolo le aducea un trailer,,,apoi ca sa mearga cu ele legal trebuia sa le modifice.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google