Masinile Cu Volan Pe Dreapta, Un Real Pericol

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    masinile in uk sunt mai ieftine si din alta cauza(parerea mea): te rup la asigurare...o simulare de calcul, pentru un audi a4, 1.6 din 2000 a rezultat intr-o prima de asigurare de...1.664,25 £, aproape cat pretul de achizitie SH

    Comment


    • #92
      Originally posted by loganbad View Post
      masinile in uk sunt mai ieftine si din alta cauza(parerea mea): te rup la asigurare...o simulare de calcul, pentru un audi a4, 1.6 din 2000 a rezultat intr-o prima de asigurare de...1.664,25 £, aproape cat pretul de achizitie SH
      Incep prin a spune ca parerea lui Loganbad e corecta. Defapt asi putea spune ca e singura parere corecta

      Comment


      • #93
        eu nu sunt de acord! am vazut si inmatriculate in Romania ceea ce e o mare tampenie si se zicea odata ca asa ceva nu se inmatriculeaza in Romania.
        lipsa text

        Comment


        • #94
          Originally posted by Ivan Marian View Post
          Iar treaba cu inmatriculatul masinilor cu volan pe stanga in Anglia pica si aia pt ca am vazut de multe ori la Fifth Gear oameni cu bani grei ce isi aduceau masini cu volan pe stanga din SUA si nu puteau sa merga cu ele decat pe circuit si pana acolo le aducea un trailer,,,apoi ca sa mearga cu ele legal trebuia sa le modifice.
          Din textul tau inteleg ca tu crezi ca in Anglia nu se inmatriculeaza masini cu volanul pe stanga. Insa nu este asa. In Anglia se inmatriculeaza masinile cu volan pe stanga, am vazut multe pe strada in special masini americane clasice dar am vazut si cateva modele europene de actualitate. Insa asigurarea la cele cu volan pe stanga e mai scumpa deoarece se considera ca au un risc mai mare de accidente.

          Originally posted by Cezar View Post
          @kristi: ca tine am mai vazut. Din pacate, chiar si in camera de garda. Asa ca atentie sporita pe sosea.
          Ps: Fordul dumitale Cougar de 2.0, mere mai slab ca un logan de 1.4 cu modificari ori un 1.6 16v fara absolut nici o modificare. Trist....si de-a dreptul frustrant.
          Referitor la atentie ai dreptate. Trebuie atentie. Referitor la camera de garda o fi si cum zici tu, dar si eu am vazut pe acolo destui si cu volanul pe stanga deci nu conteaza in totalitate volanul, mai conteaza si cine il tine in mana.
          Referitor la 1.4 si 1.6 nu zic nimic de 1.4 modificat(poate o avea peste 200 cai ), da ala de 1.6 normal...oooo stai calm . nu are sanse. Si de dragul discutiei sa zicem ca ar fi mai tare. Cum ai merge cu el in traseu, ma refer la virajele in curbe, ca doar stim ce bine sta loganul la capitolul stabilitate.

          Vad ca subiectu asta prezinta destul interes. Imi place acest lucru
          Daca aveti nelamuriri spuneti si daca va pot lamuri va lamuresc. Poate chiar o sa devenim foarte buni prieteni Poate va conving si pe voi sa va luati masini cu volan pe dreapta sau daca nu poate ajungem la o intelegere undeva la mijloc adica ne luam cu totii tractoare si asa nu mai avem discutii referitoare la volan .
          Si nu va mai mirati ca se inmatriculeaza in RO pt ca nu e nimic in neconcordanta cu legislatia UE. Adica si in alte tari sunt inmatriculate masini cu volan pe dreapta.

          P.S. Chestia cu tractoarele poate nu var avantaja la viteza dar la confort ati avea de castigat
          Last edited by krissti85; 8 February 2010, 23:56. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #95
            sincer eu nu cred ca masinile cu volan pe dreapta sunt un real pericol,un pericol ar fi tacanitul de la volan.

            Comment


            • #96
              sunt multe masini cu o vechime de 5-6 ani din uk care nu se compara cu un logan nou, din toate punctele de vedere. personal am o primera, mai veche, inmmatriculata in UK,cu toate optiunile necesare, care sincer nu as da-o pe un logan. am condus logan nou nout 2 ani de zile, si tot ce pot sa spun ca este o diferenta mare. in logan nou fiind te simti ca intro cutie de plastic ieftin.
              ca ar fi un real pericol masinile cu volan pe dreapta e total gresit.am masina de peste 3 ani si o folosesc zilnic, in bucuresti, in tara, in concedii in turcia, istambul si la mediterana, in 3 ani de 2 ori la mare si 4 ori zona istambul( sotul e de acolo) si nu am avut nicio problema. intradevar e mai greu la depasiri cand in fata este o masina mare, gen tir, camion in rest pastrezi putina distanta si poti avea suficienta vizibilitate pentru a depasi. daca vrei sa faci pe smecherul in trafic, nu vei putea, este adevarat dar sa recunoastem ca accidente nu fac cei cu masini cu volan pe dreapta ci tot cei care au masini cu volan pe stanga si se cred mai smecheri decat ceilalti.
              si inca ceva sa dai mii de euro pe o masina mai buna cu volan pe stanga si sa o conduci zi de zi in conditiile din romania eu zic ca nu merita, acum depinde de cati bani ai, cel putin vorbim de o masina pe care nu ai dat o gramada de bani si chiar daca mai schimbi una alta din cauza gropilor si a altor impedimente nu dai faliment.
              conteaza foarte mult cum conduci si cat de responsabil esti in trafic, daca esti un bun sofer poti conduce indiferent pe ce parte este volanul si indiferent in ce tara te afli.

              Comment


              • #97
                Eu nu vad masina cu volan pe dreapta ca fiind o problema, ci doar cel care o conduce. Am prieteni care au si mai aduc masini din anglia, puteam sa imi iau si eu dar m-am gandit ca prietena mea nu va fii in stare sa o conduca. Nu este o mare problema sa faci o depasire, doar ca trebuie sa te asiguri din timp si distanta intre tine si vehiculul din fatza sa fie destul de mare pentru a putea sa ai vizibilitatea necesara sa vezi daca din sensul opus vine o alta masina, distanta pe care foarte putini o respecta (aici este problema). Sa nu uitam nici de cei care au volan pe stanga si fac depasiri pe partea dreapta, e cam acelasi lucru stau in curu tau apoi fac depasire (trecere de pe banda 2 pe 1) fara sa se asigure si de obicei pot inta in masinile parcate pe banda 1, sau peste pietoni de pe trecere.
                Daca iei o masina de teren, e chiar k, at chiar nu conteaza unde ai volanul, deja vezi peste autovehiculele din fatza.
                Sa nu uitam ca si inainte de 89 erau inmatriculate in romania unele masinile de salubritate cu volan pe dreapta.
                Daca esti sofer si respecti legile nu cred ca mai conteaza chiar asa de mult pe ce parte are masina volanul, ganditiva si la instructorii de la scoala de soferi, stau in dreapta si volanul e in stanga, ei cum pot conduce, si mai au si nite elevi care pot fii bomba la inceput (si eu era sa lovesc masina in timpul scolii, noroc cu instructorul), ca de asta te duci la scoala ca sa inveti.

                Comment


                • #98
                  Nu mi-se pare ceva normal sa-i lase sa circule, sunt pericole pe sosele,din punctul meu de vedere
                  http://www.loganclub.ro/forum/ct_90_b_u_z-t57569.htmlsigpic

                  Comment


                  • #99
                    mie nu mi plac..

                    Comment


                    • frateeeee ********......

                      voi ce masini ati condus pana acum fratilor ...doar dacia 1310...incercati si voi sa conduceti macar o data in viata voastra o masina cu volan pe dreapta sa vedeti diferenta,0000000000000000000000000000....nu este nici o diferenta,singurul lucru ce trebuie respectat este distanta regulamentara fata de autoturismul din fata voastra....nimic mai mult ,se poate inscrie in romania dar trebuie schimbate farurile , cei de la rar te obliga sa schimbi farurile deoarece bat in partea opusa........atat...nu mai postati cei in necunostinta de cauza va rog frumos.
                      daca nu sunteti in stare sa conduceti o masina cu volan pe dreapta nu mai postati aiurea,eu conduc de 3 ani un opel vectra c din 2003 si nu am avut nici cea mai mica problema la trafic doar ca am respectat distanta regulamentara in trafic si am schimbat farurile atat

                      Te rog sa nu folosesti cuvinte calomnioase la adresa colegilor de forum. Merci
                      Last edited by vali007; 11 October 2010, 08:35.

                      Comment


                      • Originally posted by trrey View Post
                        voi ce masini ati condus pana acum fratilor ...doar dacia 1310...incercati si voi sa conduceti macar o data in viata voastra o masina cu volan pe dreapta sa vedeti diferenta,0000000000000000000000000000....nu este nici o diferenta,singurul lucru ce trebuie respectat este distanta regulamentara fata de autoturismul din fata voastra....nimic mai mult ,se poate inscrie in romania dar trebuie schimbate farurile , cei de la rar te obliga sa schimbi farurile deoarece bat in partea opusa........atat...nu mai postati cei in necunostinta de cauza va rog frumos.
                        daca nu sunteti in stare sa conduceti o masina cu volan pe dreapta nu mai postati aiurea,eu conduc de 3 ani un opel vectra c din 2003 si nu am avut nici cea mai mica problema la trafic doar ca am respectat distanta regulamentara in trafic si am schimbat farurile atat

                        Te rog sa nu folosesti cuvinte calomnioase la adresa colegilor de forum. Merci
                        Daca tu spui ca doar distanta trebuie s-o iei fata de masina din fata, in rest nu e nici o diferenta, da-mi voie sa te intreb cine ti-a dat permisul....sau e si ala "cu volan pe dreapta"???....dar depasirile cum le faci? Pui pasagerul din stanga sa se asigure?
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Cum zicea un coleg pe aici: "ultimele cuvinte: liber in fata"
                          Un real pericol masinile cu volan pe dreapta, soferul nu are vizibilitate suficienta la depasiri. Indiferent de cat de "valorosi" sunt soferii taraboantelor. Ar trebui sa aiba vederea cu raze X ca sa vada prin TIR-ul din fata. Sau intra cu rotile din dreapta prin sant ca sa vada inaintea TIR-ului?
                          Last edited by mr.K; 11 October 2010, 09:02.

                          Comment


                          • Originally posted by trrey View Post
                            voi ce masini ati condus pana acum fratilor ...doar dacia 1310...incercati si voi sa conduceti macar o data in viata voastra o masina cu volan pe dreapta sa vedeti diferenta,0000000000000000000000000000....nu este nici o diferenta,singurul lucru ce trebuie respectat este distanta regulamentara fata de autoturismul din fata voastra....nimic mai mult ,se poate inscrie in romania dar trebuie schimbate farurile , cei de la rar te obliga sa schimbi farurile deoarece bat in partea opusa........atat...nu mai postati cei in necunostinta de cauza va rog frumos.
                            daca nu sunteti in stare sa conduceti o masina cu volan pe dreapta nu mai postati aiurea,eu conduc de 3 ani un opel vectra c din 2003 si nu am avut nici cea mai mica problema la trafic doar ca am respectat distanta regulamentara in trafic si am schimbat farurile atat

                            Te rog sa nu folosesti cuvinte calomnioase la adresa colegilor de forum. Merci
                            Ha ha. Tu crezi ca daca ai vreun Vectra C, esti buricul pamantului?
                            E, afla ca unii dintre noi mai au si alte masini, masini pe care dumneata nu le vei putea avea nici macar cu volan pe dr, asa ca vezi limbajul.
                            Deasemeni, unii poate au condus, si isi pot da cu parerea.

                            Exista un sistem de oglinzi. Il ai pus?

                            Comment


                            • Ca peste tot pe forum se discuta doar de depasiri si de viteza. Da daca nu ai nevoie sa depasesti, daca mergi regulamentar cu 50 la ora, si nu vei sarii de aceasta viteza, legea spune clar ca ai dreptul sa faci o depasire dar fara a depasii viteza legala.Daca pastrezi distanta regulamentara intre tine si masina din fatza credeti ca mai conteza pe ce parte ai volanul. EU ZIC CA NU.
                              SI inca o intrebare, ce e mai periculos a circula cu volan pe dreapta sau a conduce o duba prin oras. Stie vreunu ce inseamna a iesii cu spatele dintr-o parcare cu duba unde ca sofer nu ai deloc vizibilitate, sau te muti pe scaunul din dreapta ca sa ai o vizibilitate mai buna. Problemele vin tot din partea celorlalti participanti la trafic care urla, claxoneaza la greu , te mai si injura si se mai si fac ca intra in tine ca nu iesi mai repede din parcare. Da asta e in romania.
                              Am mers si in bulgaria, unde scria 30 am mers cu 30km/h chit ca eram pe o sosea de centura cu 3 benzi si era de 2 ori mai smechera ca autostrada noastra. Toata lumea conducea frumos, nu te claxona nimeni, in oras maxim 40, la fel.
                              La noi cand se lucreaza pe autostrada ai portiuni cu max 30 - 40km/h. Daca nu e radar acolo si mergi cu 30 sau 40 cate injuraturi iti iei de la aia din spate.
                              O alta problema foarte grava este ca at cand intrii in depasirea unei masini straine de obicei bmw , iar cel din dreaapta ta accelereaza (ceva de genu : ma depaseste asta cu dacia???????????). de obicei nu are finaluri prea fericite
                              Cand se va respecta legea si in romania at nr. accidentelor vor scadea, iar prin a fii un bun sofer toti soferii ar trebuii sa inteleaga ca asta inseamna sa poti repara cat mai multe greseli ale celorlalti participanti la trafic care mai gresesc (Si greseala este omeneasca), ci nu cat de repede pot ajunge la destinatie fara accident cu atat sunt un sofer mai bun.

                              Comment


                              • In limita legala, presupunem ca ai in fata o ditamai remorca plina busteni, si abia se taraie cu 70 la ora, iar din sens opus e trafic. Stai pana la destinatie in spatele reptilei?
                                Am inteles punctul tau de vedere, dar subliniez ca atunci cand conduci o masina cu volanul pe dreapta, depasirea devine foarte riscanta. Cand abia poti trage cu ochiul pe langa fundul unui TIR, atunci cand ai volan pe stanga, apare nu-s' ce gica cu o rabla de prin Great Britain si se lauda ca el vede ca in palma cand depaseste. Nu mai spun noaptea. Cel mult poate sa vada, prea tarziu, o pereche de faruri puternice si inalte venind din sens opus spre el, la depasire. Ca norocul nu tine la nesfarsit, cand ai masina cu volan pe dreapta.
                                Daca era normal, nu conta ca britanicii circula pe stanga, ar fi montat si ei volanul pe stanga, nu?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google