Taxa de prima inmatriculare

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Problema e ca la finante si politie nu te duci cu principii, ci cu hartii oficiale unde scrie clar ce emisii de CO2 are Loganul E3.
    Certificatul de conformitate e recunoscut? De unde poate fi procurat?
    Last edited by mr.K; 24 January 2013, 10:34.

    Comment


    • E document european de omologare (il recunoaste si TUV si RARul spaniol si cine mai vrei tu), il are RARul in baza de date si contra cost cred ca si producatorul poate sa-ti ofere o copie. Sau iti trece RARul in CIV valoarea din el cand faci identificarea masinii, ar fi cel mai normal.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • La noul logan sunt trecute in carte emisiile de CO si filtrul de particule.
        sigpic

        Comment


        • Daca nu am calculat gresit, cu valorile de pe http://www.avocatnet.ro/content/arti...#axzz2IsPSmUul iesie o taxa de 2660 de euro pentru loganul meu. Deci in loc sa o vand o dezmembrez si o radiez asa.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Asa mare? Chiar ca vanduta pe bucati se scot mai multi bani.

            Comment


            • Daca taxa va ramane asa (eu sper ca nu) oare va fi cineva atat de nebun incat sa plateasca o taxa de 1500-2000E pt. o masina de 2.000-3.000E?

              Pai astia, guvernantii isi taie singuri craca de sub picioare. Sa luam cazul nostru al celor de pe forum. Multi avem loganuri 2004- 2006(dec). Chiar sunt extrem de multe loganuri din perioada aia. Si nu numai loganuri, aici(la norma Euro3) se mai incadreaza: Cielo (multe tare pe strazi), solenze Euro3, si alte masini straine unele cumparate de noi din RO gen Albea sau Kalos. Pai cum sa isi mai cumpere omul masina noua si sa sustina economia in conditiile in care omul poate avea 3-5.000E econimisiti, se gandea ca da masina veche pe 2.000-3.000, mai un imprumut ceva si lua un logan nou. Acum din ce sa mai ia? Si rate daca faci tot te scutesc banii de pe vechea masina. Plus de asta nu tine nimeni 2 masini in timp ce alta noua e in fata scarii si asteapta sa fie platita. Deci se va bloca piata masinilor Euro3.

              Comment


              • Tabelul asta contine un indice care face parte din calculatia pe baza careia se afla suma timbrului de mediu. Observati cum acelasi motor de 1.6 cu norma euro3 care polueaza intre 171 si 185 grame CO2/km are un indice mai mare decat daca ar polua mai mult, intre 186 si 200 de unde rezulta ca un motor 1.6 mai poluant va plati o taxa mai mica decat un motor 1.6 cu noxe mai mici incadrate in limitele respective, deci tare sau ce ?
                Attached Files
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Interesant ar fi un tabel cu toate modelele de motorizari ever puse pe Logan, cu tot tacamul, cu norme de poluare, cu emisii de CO2, si bineinteles cu suma de timbru.
                  sigpic

                  Comment


                  • Si uite asa, speranta ca politicienii se gandesc la interesele oamenilor de rand se naruie inca o data. Ei nu au loganuri... Si nici nu or sa-si cumpere, dar sunt foarte patrioti! Ma intreb cat vom mai rezista noi cu patriotismul asta....Probabil pana cand se vor taxa doar Daciile si alte marci Made in UE nu se vor taxa....
                    Aia hoti, astia hoti....mama lor la toti!!!!!!!!!!!!!!

                    Comment


                    • astia sunt naivi tare, daca cred ca romanii le vor baga brusc o palarie de bani in buzunare, pe post de timbru de mediu. din contra, le vor intra mai putini bani, pt. ca eu nu-mi vand masina la jumate de pret sub nici o forma (probabil nici cei aflati in aceeasi situatie ca mine), iar cel care o cumpara nu are decat s-o inmatriculeze in bulgaria daca n-are de taxa. iar daca nu o s-o pot vinde, ori o dezmembrez cum zicea un coleg mai sus, ori ma infig cat pot de tare intr-unul cu masina smechera (daca se poate cu numar guv, dep, dpt, sen, etc), ce nu-mi acorda prioritate (cat sa-i dau o dauna totala) si asa imi scot si banii pe logan.
                      internal combustionizer

                      Comment


                      • 827sam, bag seama ca tabelul e facut sa fie cel mai scump la amsinile cele mai des intalnite gen Loganuri. O laguna 2 cu 1,6 16v o sa fac mai mult C02 ca e grea si deci taxa mai mica....
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Am fost intotdeauna impotriva inscrierii masinilor pe BG, dar parca acum viitorul suna cel mai bine
                          Attached Files
                          sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by zeegermans View Post
                            ori ma infig cat pot de tare intr-unul cu masina smechera (daca se poate cu numar guv, dep, dpt, sen, etc), ce nu-mi acorda prioritate (cat sa-i dau o dauna totala) si asa imi scot si banii pe logan.


                            subscriu

                            si n-o sa-mi mai iau dacie noua , imi iau ceva mare , diesel , sa las dare de fum in urma si o bag pe bulgarica ...
                            o/____\o
                            (i)
                            .........

                            Comment


                            • Nu mai subscrie, eu nu cred ca esti/sunteti atat de inconstienti incat sa iti risti viata pentru 1500 de euro ...
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Pana sa apara Ordonanta cu privire la modificarea legii privind emisiile poluante, sau taxa de mediu, mai pe intelesul tuturor, fiecare si-a dat cu parerea, speculand in fel si chip; acum cand lucrurile sunt clare, tot mai multi se gandesc cum sa evite aceasta reglementare. Pana aici nimic anormal, dar cand o faci public, deja e o problema, transformand acest topic spre un format de tipul; "cum sa faci sa eludezi", alterand specificul si valorile promovate de acest forum.
                                Sa discutam totusi despre taxa si tot ce tine de aceasta.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google